תואר שני במנהל, חברה ומדיניות חינוך באוניברסיטת בן-גוריון אילת

שירות אישי - צור קשר
תואר שני במנהל, חברה ומדיניות חינוך באוניברסיטת בן-גוריון אילת

תואר שני במנהל, חברה ומדיניות החינוך בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון

 

חינוך חובה

 

הרפורמות שחלו במערכת החינוך בישראל שינו את פני המרחב הבית ספרי והפכו אותו למקום המחולל שינוי ניהולי והתנהגותי. לשם כך, מורים, מנהלים ואנשי חינוך הרוצים לטפס בסולם הדרגות ולהשתבץ בתפקידים בכירים צריכים לעמוד בדרישות החדשות ולהרחיב את הידע שלהם על נושאים רבים המקיפים את כל תחומי האחריות של בית הספר כמוסד חינוכי.

 

תואר שני במנהל, חברה ומדיניות החינוך מיועד לאנשים הרוצים להוביל את מערכת החינוך בישראל ולשנות את הדפוסים הקיימים בבתי הספר ובמסגרות המשלימות שלו. הלומדים את התואר מפתחים את הכישורים פדגוגיים והניהוליים שלהם ורוכשים מיומנויות של ניהול ושל הדרכה.

 

 

תכנית הלימודים

 

תואר שני במנהל, חברה ומדיניות החינוך בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון מכשיר את הסטודנטים להוות סגל בכיר במערכת החינוך עם השכלה רחבה במדיניות החינוך בישראל ומחוצה לה. הסטודנטים לומדים על תיאוריות ארגוניות ועל הליכים חברתיים וקהילתיים המותאמות לרפורמות ולחידושים של מערכת החינוך.

 

תכנית הלימודים מורכבת מאסכולות שונות של תחומים רבים, החל ממנהל החינוך והמנהל הציבורי וכלה בסוציולוגיה, פסיכולוגיה ומשאבי אנוש. הסטודנטים לומדים על הקשר בין העיון המחקרי לבין יישומם הלכה למעשה במערכת החינוך והם מקבלים את הכלים לעצב זהות חינוכית לאור היבטים מוסריים, חברתיים ופוליטיים.

 

מתכונת הלימוד

 

התואר השני נמשך כשנתיים והשיעורים מתקיימים פעמיים בשבוע - באחד מימי השבוע יום מלא וביום נוסף החל משעות אחר הצהריים. מתכונת הלימודים כוללת קורסי חובה, קורסי בחירה וקורסים אינטרדיסציפלינריים מחוגים אחרים שבקמפוס. קורסי השלמה נבחנים פרטנית לכל אחד מן המועמדים.

 

נושאי לימוד

 

 • הערכת פרויקטים
 • אלימות בבית הספר
 • דפוסי התנהגות בזמן
 • תיאוריות במנהל החינוך
 • סוציולוגיה של בית הספר
 • מתודולוגיה מחקרית כמותית ואיכותית    
 • כלכלת החינוך
 • פיתוח מנהיגות
 • מדיניות חינוכית
 • תקשורת ארגונית
 • כלכלה ללא כלכלנים    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

קמפוס אילת הוא חלק אינטגרלי מאוניברסיטת בן-גוריון והוא שווה לקמפוס שבנגב בכל ההיבטים, הן ברמה האקדמית ובתכנים הנלמדים והן בתארים שמקבלים הבוגרים. כיתות הלימוד הקטנות מאפשרות יצירה של קהילה סטודנטיאלית ויחס אישי מהסגל האקדמי. קמפוס אילת מציע מגוון מסלולי לימוד לתואר ראשון ולתואר שני, ובהם תואר שני בניהול ויישוב סכסוכים, תואר שני בעבודה סוציאלית, תואר שני במקרא ותואר שני בלימודי המזרח התיכון.


תנאי קבלה

 

המסלול מיועד לסטודנטים מרקע חינוכי פורמלי או לא פורמלי, הוא מותאם למי שעובדים במערכת החינוך. כדי להתקבל, על המועמדים להיות בוגרי לימודי חינוך B.Ed. או לימודים במדעי החברה BA. עליהם להיות בעלי עניין בניהול מערכות חינוך. התכנית מותאמת גם לסטודנטים מצטיינים שברצונם לעסוק במחקר בשאלות מנהל, מנהיגות ומדיניות בחינוך.

 

מי שברקע האקדמי שלהם חסרים מקצועות חיוניים לתכנית זו מחויבים בהשלמות לפי החלטת ראש התכנית.

 

 

במסגרת תנאי הרישום - יש צורך בציון ממוצע 85 ומעלה בתואר הראשון מאוניברסיטה או ציון 90 ומעלה ממכללות. יש צורך בפטור באנגלית ברמת מתקדמים 2. התהליך מתבסס על קורות החיים של המועמדים ועל הצגת מכתבי המלצה. עליהם לעבור גם ראיון אישי.

 

תעודה

 

הסטודנטים אשר עומדים בכל דרישות התואר, לרבות מעבר בחינת הגמר, מקבלים תואר M.A מוסמך בחינוך מטעם אוניברסיטת בן גוריון.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התואר במנהל ומדיניות בחינוך משתלבים במערכת החינוך כמורים, כסגני מנהלים, כמנהלי בתי ספר וכמפקחים. הם יכולים להשתלב בתפקידים ניהוליים במערכת החינוך הבלתי פורמאלית, כמו מתנ"סים, ספריות ומוזיאונים ובארגונים שיש בהם מחלקות של חינוך ושל הדרכה, כמו משטרה, צה"ל , חברות הייטק ומשרדי ממשלה.

עוד מסלולי לימוד - בן-גוריון קמפוס אילת