לימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון אילת

שירות אישי - צור קשר
לימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון אילת

לימודי מזרח תיכון באוניברסיטת בן-גוריון קמפוס אילת

 

בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון ניתן לקחת חלק בלימודי המזרח התיכון המתקיימים בתכנית דו מחלקתית, שבה משולבים הלימודים עם חוג נוסף. במסגרת התואר מכירים מקרוב את אזור המזרח התיכון על שלל הסוגיות ההיסטוריות והאקטואליות הגלומות בו. זוהי תכנית רב תחומית שבה נלמדים נושאים בענפים שונם במדעי החברה השונים כגון פוליטיקה, תרבות, היסטוריה ועוד, כדי לקבל נקודת מבט עשירה ומקיפה על אחד האזורים המדוברים בעולמנו.

 


תכנית הלימודים


במהלך לימודי מזרחנות הסטודנטים רוכשים ידע נרחב אודות המזרח התיכון, תוך התמקדות בשלל היבטים כגון פוליטיקה, חברה, היסטוריה של מדינות המזח התיכון, תרבות, כלכלה, ספרות ושפות המדוברות באזור. הסטודנטים ללימודי המזרח התיכון לומדים על התקופה שבין הופעת האסלאם במאה ה – 7 ועד לימינו. נוסף על כך, הם מפתחים מיומנויות למידה ושיטות מחקר בתחומי מדעי התרבות, מדעי החברה והיסטוריה ומטפחים חשיבה ביקורתית דרך בחינת שלל סוגיות היסטוריות ואקטואליות באזור המזרח התיכון.

 

מתכונת הלימוד


היקפם של לימודי מזרח תיכון הוא שלוש שנים, הם מתקיימים בתכנית דו מחלקתית, שבה הסטודנטים נדרשים לשלב את לימודיהם עם מחלקה דו מחלקתית אחרת. ישנה אפשרות גם לשילוב לימודי מזרח תיכון עם שתי חטיבות במסגרת התכנית ללימודים רב תחומיים במדעי הרוח או במדעי החברה.


במסגרת לימודיהם הסטודנטים לוקחים חלק בקורסי חובה ובחירה וכן בסמינר. כמו כן, נלמדים בתכנית זו קורסים ברמות שונות ללימוד השפה הערבית, וקורסים שבהם הסטודנטים לומדים ומנתחים טקסטים בערבית.

 

נושאי הלימוד


סטודנטים בתכנית לימודי המזרח התיכון עוסקים במגוון רחב של תחומים, הנה כמה מן הנושאים הנלמדים:

 

 

  • דת האסלאם
  • ערבית למתקדמים
  • תולדות המזרח התיכון
  • המזרח התיכון המודרני
  • קריאת טקסטים בערבית
  • תולדות האימפריה העותמאנית
  • ועוד


על מוסד הלימוד


בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון פועלות עוד שלל תכניות לימוד בתחומי מדעי הרוח ומדעי החברה, לצד תכניות אקדמיות בענפים נוספים כגון מדעים, כלכלה, ניהול ועוד. בין המסלולים הנלמדים במוסד זה נכללים לימודי ניהול לתואר ראשון, לימודי פסיכולוגיה, לימודי מדעי ההתנהגות, לימודי תולדות האמנות ואמנות יצירה, לימודי ניהול תיירות, לימודי כלכלה, לימודי עבודה סוציאלית, תכנית לימודים רב תחומיים ועוד.


בקמפוס אילת נלמדים גם מבחר מסלולים לתואר שני שבהם ניתן להמשיך לפתח את מיומנויות המחקר והידע האקדמי. שאיפת מוסד הלימוד היא להכשיר את הסטודנטים להשתלבות בשלל אפיקים מקצועיים במשק ולפיתוח של אזור הדרום ואילת בפרט. תכניות הלימודים בקמפוס אילת זהות לתכניות הנלמדות בקמפוס באר שבע וכן התעודות המוענקות הן מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 

תנאי קבלה


במסגרת תנאי הרישום לתכנית, על המועמדים להיות בעלי בגרות מלאה ובה 4 יחידות לימוד לפחות בבגרות באנגלית. כמו כן, עליהם להציג ציון סכם או ציון פסיכומטרי רב תחומי של 450 ומעלה. ציון הסכם מתייחס לשקלול של הפסיכומטרי וממוצע הבגרות לפי נוסחה של האוניברסיטה. נוסף על כך, על המועמדים להציג ציון 70 ומעלה בפרקי השפה האנגלית של הפסיכומטרי.


מועמדים מעל גיל 40 שיש ברשותם תעודת בגרות ובה 4 יחידות לימוד באנגלית, או שהם בוגרי מכינה 30+, פטורים מציון בפסיכומטרי. מועמדים אלה נדרשים לציון של 170 ומעלה בבחינת סיווג אמי"ר. קבלת מועמדים אלה היא על תנאי השלמתם 24 נקודות זכות במהלך שנה א' ללימודים בממוצע של 75 ומעלה.


ישנה אפשרות קבלה ללימודים ללא פסיכומטרי, למועמדים שלהם בגרות מלאה בממוצע 95 ומעלה. עליהם להציג ציון של 170 ומעלה בבחינת סיווג באנגלית, אמי"ר או אמיר"ם.


חשוב להדגיש כי תנאי הקבלה עשויים להשתנות מעת לעת. מומלץ לפנות אל מוסד הלימוד כדי לקבל את הפרטים המדויקים אודות תנאי הקבלה.


תעודה


לסטודנטים העומדים בהצלחה בכל הדרישות במהלך הלימודים ניתן תואר ראשון BA מטעם אוניברסיטת בן-גוריון. כדי להיות זכאים לתואר הראשון, עליהם להיות בעלי ממוצע של לפחות 65 בלימודיהם. באפשרות הבוגרים להמשיך לתואר שני במזרח תיכון או בתחומים נוספים במדעי החברה והרוח, כדי לפתח הלאה את הכישורים האקדמיים והמחקריים.

עוד מסלולי לימוד - בן-גוריון קמפוס אילת