קורס השחקן היוצר במכללה האקדמית ספיר - השתלמות למורים

קורס השחקן היוצר במכללה האקדמית ספיר - השתלמות למורים

קורס "אני השחקן היוצר" במכללה האקדמית ספיר - השתלמות קיץ למורים

 

במכללה האקדמית ספיר - המרכז לפיתוח מקצועי לאנשי הוראה פועלות השתלמויות קיץ מגוונות למורים, בהם גם ההשתלמות "אני השחקן היוצר". זוהי השתלמות שמתמקדת בתחום המשחק והתיאטרון ושילובם בהוראה. בתכנית זו סבורים כי מורים שמעודדים יצירתיות ופעילות יצירה אישית יכולים לסייע לתלמידיהם ולפתוח פתח לשיח מאתגר ושונה עמם. דרך העשייה האמנותית המורים יכולים לסייע לתלמידיהם להעלות את תחושת המסוגלות וההערכה העצמית, להציף קונפליקטים חברתיים ולעודד את התלמידים לעשייה ואמירה חברתית ולתרומה לזולת.


בין מטרות השתלמות זו היא סיוע למורים לרכוש כלים חדשניים לפיתוח למידה משמעותית וחווייתית יותר. השתלמות זו מותאמת לכלל עובדי ההוראה ומותאמת למתווה שנת הלימודים הנוכחית. היא מוכרת לפיתוח במסגרת רפורמות אופק חדש ועוז לתמורה.


תכנית הלימודים


ההשתלמות מאפשרת למורים להכיר דרכים להתמודדות עם שלל סוגי קונפליקטים בבית הספר בעזרת כלים מן התיאטרון ומתחום המשחק. במסגרתה לומדים על התיאטרון ככלי למידה ועל האפשרויות שהוא מציע לעידוד תלמידים מחד ולביטוי של תחושות של מורים מאידך. דרך ההשתלמות הם לומדים לעשות שימוש בתיאטרון ככלי ביטוי במרחב הקבוצתי והבית ספרי, לצורך יצירה של דיון ושיח עמיתים.


בתחילת השתלמות הקיץ למורים הם מתוודעים למונחי יסוד מתחום המשחק והתיאטרון ומכירים בין היתר סוגי יצירות, מונולוגים וטקסטים. בהמשך הם לומדים על שיטות עבודה פנימית וחיצונית, על שימוש בתיאטרון ככלי לפתרון קונפליקטים ועל עיבוד של חוויות מגוונות בעזרתו. לאחר מכן, נלמד מושג "הקיר הרביעי" ושימוש בו לצורך העברת מסרים שונים.

 

מתכונת הלימוד


ההשתלמות מרוכזת בחמישה ימים רצופים, היא כוללת כ - 30 שעות לימוד. המפגשים מתקיימים משעות הבוקר ועד הצהריים. כל אחד מן המפגשים בהשתלמות כולל לימוד עיוני של מושגים מעולם התיאטרון לצד תרגול פרקטי של אותם מושגים בתרגילים קבוצתיים ואישיים.


לקראת סיומה של ההשתלמות המשתתפים מבצעים משימה מסכמת, שבה הם בונים יצירה אישית ומציגים אותה בפני הכיתה. הם כותבים מונולוגים, שירים וטקסטים נוספים ומתנסים בהרצאה ופעילות בתנועה במסגרת הקבוצה, באופן המיישם את הכלים הנלמדים לאורך התכנית.

 

נושאי הלימוד


המורים המשתתפים בהשתלמות זו לומדים על מבחר נושאים ובהם:

 

  • שימוש במרחב ובחפצים
  • ניתוח טקסטים לתיאטרון
  • התבוננות בדמויות וחיקוי
  • אינטרפרטציה אישית לשירים
  • קונפליקטים חיצוניים ופנימיים    
  • זיכרון חושי
  • הבעה בתנועה
  • כתיבת מונולוגים
  • הקיר הרביעי בתיאטרון    
  • ועוד

 

סגל הוראה


מרצת הקורס היא שחקנית, יוצרת וכותבת מתחום התיאטרון. היא בוגרת לימודי משחק, אשר שיחקה בתיאטרון הנגב ובמסגרות נוספות. כמו כן, היא משמשת כותבת לתכנית מערכונים קומית טלוויזיונית. נוסף על כך, היא מנחה סדנאות תיאטרון למדריכים ועוסקת בהנחיית תיאטרון במסגרות לילדים ולבני נוער בסיכון.


על מוסד הלימוד


במכללה האקדמית ספיר פועל המרכז לפיתוח מקצועי של עובדי הוראה. מרכז זה עורך מגוון של קורסים המותאמים לתכניות של משרד החינוך, בהם קורסים לגמול השתלמות למורים. קורסים אלה מתאימים לרפורמות החינוך "אופק חדש" ו - "עוז לתמורה" והם מתעדכנים בהתאם למתווה שנת הלימודים ולדרישות משרד החינוך. בין הקורסים המתקיימים במרכז זה, מפעילים קורסים שייעודיים למורים במקצועות כגון אמנות, קולנוע, תקשורת ותרבות, שמהווים מקצועות ליבה של מכללת ספיר. המרכז עורך גם השתלמויות קיץ מרוכזות למורים, שדרכן ניתן לפתח את סל הכלים המקצועי ולהכיר גישות חדשניות ליישום בכיתות. בין נושאי ההשתלמויות למורים נכללים פודקאסט ורדיו, למידה בתנועה, שילוב משחקים בסביבה דיגיטלית בכיתות הלימוד ותחומים נוספים.


תנאי קבלה


השתלמות זו מתאימה לאנשי חינוך במגוון תפקידים שמעוניינים לרכוש כלים מתחום המשחק והתיאטרון כדי להוביל תהליכים משמעותיים בכיתות, הקורס יכול להתאים הן למורים ממקצועות המשחק ודרמה והן למורים מענפי הוראה אחרים שברצונם לשלב אלמנטים מן התיאטרון בעבודתם.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית ספיר
Whatsapp Whatsapp