תואר שני בעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר

תואר שני בעבודה סוציאלית עם התמחות בהתערבויות עם ילדים ובני נוער במכללה האקדמית ספיר


לקדם ילדים ונוער בסיכון


תקופת הילדות וגילאי העשרה היא קריטית להתפתחותו של האדם. במהלכה, ילדים ונוער מגבשים את אופיים ואישיותם, אשר יאפיינו אותם בתור אנשים בוגרים בעתיד. מרבית התפתחותם מושפעת מסביבתם ולכן חשוב שהיא תהיה סביבה נורמטיבית, תומכת ופורה כדי לאפשר להם לגדול בצורה תקינה. כאשר סביבתם אינה נורמטיבית מסיבות שונות, עלולים לעלות קשיים התפתחותיים, רגשיים ונפשיים אצל הילדים וללא טיפול, אלה עלולים להשפיע על חייהם הבוגרים.


בישראל חיים כ – 330 אלף ילדים ונוער במצבי סיכון. מצבים אלה נובעים לרוב מקשיים כלכליים, אובדן של אדם קרוב וכן התעללות פיזית, נפשית ומינית. ילדים אלה עלולים להידחק לשולי החברה גם בתור אנשים בוגרים וכן לסבול מהשלכות חמורות בהיותם בסביבות לא נורמטיביות.


לכן, הם זקוקים לטיפול שיקומי, שיסייע להם לשפר את תפקודם, הן האישי והן החברתי וידריך אותם בהתמודדות עם הקשיים כדי להתגבר עליהם. המכללה האקדמית ספיר מציעה תואר שני בעבודה סוציאלית, עם התמחות בהתערבויות עם ילדים ובני נוער. המסלול מיועד לבוגרי לימודי עבודה סוציאלית שעובדים עם ילדים וצעירים ורוצים להעמיק את הידע שלהם בתחום.


תכנית הלימודים


במהלך התואר השני, הסטודנטים רוכשים את המיומנויות הקליניות והמקצועיות הדרושות כדי להתמחות בהתערבויות עם ילדים ונוער. הם לומדים גישות בטיפול בילדים ובנוער בעלי קשיי הסתגלות הנובעים מסביבות קשות כגון בעיות משפחתיות וטראומות שונות. כמו כן, הם דנים בפסיכופתולוגיה והתפתחות תקינה ובלתי תקינה של ילדים ומתבגרים.


מתכונת הלימוד


המסלול נמשך כשנתיים והוא משלב למידה עיונית נרחבת לצד דגש רב על התנסות מעשית. במסגרתה, הסטודנטים מתרגלים שיטות אבחון וטיפול וכן התערבות כדי לחולל שינוי בילד, בסביבתו ובמשפחתו.

 


נושאי הלימוד

 

 • גישה התפתחותית אקולוגית
 • שיטות אבחון
 • היבטים פסיכודינמיים בטיפול
 • טיפול להורים
 • שיטות מחקר איכותני וכמותני
 • אלימות במשפחה
 • עבודה סוציאלית עם ילדים ונוער
 • התפתחות הילד והמתבגר
 • עמדות חברתיות של ילדים ונוער
 • פסיכופתולוגיה של ילדים ומתבגרים    
 • ועוד


סגל הוראה


ראש המחלקה לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר היא בעלת דוקטורט בעבודה סוציאלית ומשפטים. היא מתמחה בזכויות חברתיות, בעבודה קהילתית ובפיתוח יחסי שלום בין קבוצות המצויות בקונפליקט.


ראש התכנית היא פרופסור ועובדת סוציאלית, בעלת תואר דוקטורט מאוניברסיטת תל אביב. היא פרסמה מאמרים אקדמיים רבים בתחומים שונים כמו נוער בסיכון, התעללות בילדים ותאוריית ההתקשרות. כמו כן, היא בעלת ניסיון מקצועי נרחב ועובדת במרפאה לבריאות הנפש לילדים ונוער.


תנאי קבלה


למסלול זה יכולים להגיש מועמדות בעלי תואר ראשון בעבודה סוציאלית בממוצע של 80 ומעלה, בעלי ציון סופי של לפחות 70 ברמת "פטור" אקדמי באנגלית, הרשומים כעובדים סוציאליים ועוברים בחינות מיון וראיון קבלה. כמו כן, עליהם לסיים טיפול בשני ילדים או בני נוער. כדי לסיים את התכנית הם נדרשים לסיים טיפול בשני ילדים או נערים נוספים, במהלך התואר יש לטפל בסך הכל בארבעה מטופלים.

 


תעודה


סטודנטים שעומדים בחובות האקדמיים של התכנית זכאים לתואר שני בעבודה סוציאלית M.S.W בהתמחות בהתערבויות עם ילדים ובני נוער.


אפשרויות עבודה


הבוגרים יכולים לעבוד בתור עובדים סוציאליים עם ילדים ונוער ומשפחותיהם במרכזים ובארגונים לבריאות הנפש, פרטיים וציבוריים כאחד.

 

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית ספיר