תואר שני בלימודי תרבות - המכללה האקדמית ספיר

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בלימודי תרבות - המכללה האקדמית ספיר

תואר שני בלימודי תרבות במכללה האקדמית ספיר

 

הלימודים מתחילים בסמסטר אביב תשפ"ב – פברואר 2022


לימודי תרבות הוא תחום דעת רב תחומי, שמשלב בתוכו דיסציפלינות שונות, המשקפות את הטווח הרחב של הפעילויות האנושיות בתרבות: ספרות ושירה, פילוסופיה, היסטוריה, סוציולוגיה ופסיכולוגיה, כמו גם תחומי הקולנוע והטלוויזיה. התיאוריות והמתודולוגיות שנמצאות בשימוש במסגרת לימודי תרבות, מגיעות הן ממדעי הרוח והן ממדעי החברה.


תואר שני בלימודי תרבות מיועד למי שרוצים לקחת חלק בחקר התרבות האנושית, ובפרט בהקשר המקומי הישראלי, ללמוד תיאוריות תרבותיות אקטואליות, ולרכוש כישורי חשיבה ביקורתית ופרשנות תרבותית.


בין האפשרויות העומדות בפני מי שמתעניינים להעמיק את ידיעותיהם בתחום לימודי התרבות, ניתן למנות את המכללה האקדמית ספיר, בה מוצע תואר שני בלימודי תרבות שבמהלכו שמים דגש על פיתוח מנהיגות ויזמות בענפי התרבות השונים, וקידום התרבות במדינת ישראל.


תכנית הלימודים


מטרתה של תכנית הלימודים היא הקניית השכלה עיונית מקיפה בלימודי תרבות, לצד פיתוח כישורי מנהיגות ויוזמה בתחום זה.

 

הסטודנטים לומדים תיאוריות מרכזיות ועכשוויות בלימודי תרבות, וכן מתודולוגיות המקובלות במחקר העדכני. הם לוקחים חלק במבואות וקורסי ליבה בהם נלמדים יסודות חקר התרבות, וגם משתתפים בסמינרים בהם מעמיקים בנושאים נבחרים. חלק מהקורסים עוסקים בתרבות ישראלית ובתרבות עם ישראל, וחלקם עוסקים בסוגיות אוניברסליות כגון משברים וזיכרון, סוציולוגיה ביקורתית ואקטיביזם תרבותי, השפעות הדדיות של הקהילה והתרבות זו על זה, ועוד.

 

 • רוצים להמשיך לתואר מתקדם? לפרטים נוספים על תואר שני


מתכונת הלימודים


משכם של הלימודים הוא 4 סמסטרים רצופים, או כשנה ו - 3 חודשים, והיקפם הוא 36 נקודות זכות. הלימודים בקורס מתקיימים במהלך יום מרוכז אחד בשבוע.


הסטודנטים לומדים באמצעות התמקדות במקרי בוחן, פיתוח חשיבה ביקורתית ומיומנויות פרשנות של תרבויות ותתי תרבויות בתוך הקשרים שונים. על מנת לקדם את יכולות המנהיגות והיזמות של הסטודנטים, הם משתתפים בסדנאות מעשיות בנושאים מגוונים, כמו חשיבה אסטרטגית, מדיניות תרבות, יחסים בין תרבות וקהילה וקונפליקטים בין תרבותיים.


לקראת סיום הלימודים, הסטודנטים משתתפים בפרויקט גמר מסכם במסגרת מעבדה לחקר תרבות, ובה הם מפתחים יוזמות תרבותיות חדשות בתחומי העניין שלהם. הפרויקט מתבצע תוך הדרכה וליווי אישיים וקבוצתיים מצד מנחים אקדמיים מנוסים.


כמו כן, במהלך התואר הסטודנטים לוקחים חלק בסיורים לימודיים ברחבי הארץ, בשיתופי פעולה עם מוסדות תרבות ועם יוזמות תרבותיות אקטואליות, ונפגשים עם אמנים, יוצרים, ומנהיגים בתחומי התרבות בישראל ובמדינות נוספות.


נושאי הלימוד

 

 

 • משברים וזיכרון
 • מורשת תרבות ישראל
 • מדיניות תרבות בישראל
 • סוגיות תרבותיות עכשוויות
 • מתודולוגיות בחקר התרבות
 • אקטיביזם וסוציולוגיה ביקורתית
 • אמנים ישראליים בצומת בינלאומי
 • ועוד


על סגל ההוראה


סגל ההוראה מורכב מאנשי אקדמיה בעלי ניסיון בהוראה ומחקר של ענפי התרבות השונים. ראשת התכנית היא פרופסור, סופרת וחוקרת בתחומי הספרות והקולנוע, וצוות המרצים כולל חוקרי ומבקרי תרבות, וכן יזמים בתחום התרבות.


נוסף על כך, תחומי ההתמחות של מרצים רבים במחלקה קשורים בפן המעשי של מנהיגות ויזמות תרבותית, כגון ניהול מוסדות תרבות, שיווק תרבות, ייעוץ אסטרטגי לגופי תרבות שונים, ועוד.

 


על מוסד הלימודים


המכללה האקדמית בספיר היא מוסד לימודים להשכלה גבוהה שממוקם בנגב הצפוני, קרוב לשדרות. במכללה לומדים אלפי סטודנטים כל שנה לקראת תואר ראשון ושני במגוון תחומים, וביניהם עבודה סוציאלית, מדעי המחשב, הנדסה, כלכלה וחשבונאות, לוגיסטיקה, קולנוע, תקשורת, משפטים, ועוד.


לצד המחקר והפעילויות האקדמיות, במכללה שמים דגש על החיבור לתעשייה ועל קיום שיתופי פעולה עם מגוון חברות וגופים במגזרים הפרטי והציבורי. כמו כן, רואים במכללה חשיבות בהקניית השכלה רב תחומית ומולטי דיסציפלינרית לסטודנטים בתארים השונים.


במסגרת המכללה פועלים גם המרכז ללימודי חוץ והמשך, המרכז הטכנולוגי להנדסאים, המרכז הקדם אקדמי ומכינות, ועוד.


תנאי קבלה


התכנית מיועדת לבוגרי תואר ראשון בתרבות ולבוגרי לימודי מדעי החברה והרוח, ניהול ואמנות שברצונם להתמקצע בתחום התרבות. ישנה עדיפות לבוגרי תואר ראשון אשר עובדים בתחום התרבות כגון במוסדות תרבות ציבוריים ופרטיים, בשלטון המקומי, במשרדי ממשלה, באגפי תרבות ומלכ"רים, וכן ליזמים עצמאיים וליוצרים ואמנים.


תנאי הקבלה כוללים:

 • תואר ראשון בממוצע 80
 • ראיון בוועדת קבלה

 

מועמדים שנתוני הקבלה שלהם אינם עומדים בדרישות יכולים להגיש בקשות מנומקות בכתב לצורך קבלה חריגה, מתאימים מוזמנים לראיון קבלה. מספר החריגים המתקבלים לא עולה על עשרה אחוזים מן המתקבלים מדי שנה.
 

 


תעודה


מי שמסיימים את התואר ועומדים בהצלחה בדרישות האקדמיות, זכאים לתואר שני בלימודי תרבות מטעם המכללה האקדמית ספיר.

 

 

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית ספיר