תואר שני ביהדות ארצות האסלאם במכון שכטר

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי תואר שני?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על שכטר - תואר שני ביהדות ספרד.

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר שני ביהדות ספרד וארצות האסלאם במכון שכטר למדעי היהדות


לבי במזרח


לאורך השנים, התקיימו בארצות האסלאם קהילות יהודיות תוססות ועשירות. חוקרי היהדות של היום שואפים להעמיק בהגות של אותן קהילות כפי שזו התפתחה לאורך הדורות, כדי להעשיר את השיח אודות התרבות והמחשבה היהודית וכדי לשרטט תמונה מלאה ומדויקת של המסורת של קהילות אלה.


מכון שכטר למדעי היהדות מציע תכנית לתואר שני ביהדות ספרד וארצות האסלאם אשר פועלת כהתמחות בתואר השני במדעי היהדות. במסגרת התואר השני אפשר לבחון לעומק את התרבות וההגות של קהילות יהודיות בספרד ובארצות האסלאם, מימי הביניים, דרך העת החדשה ועד להשפעות תרבות זו על היהדות בימינו.


תכנית הלימודים


הסטודנטים בתכנית זו לתואר שני מעמיקים בעולמה של הקהילה היהודית הספרדית, של מגורשי ספרד וכן של קהילות יהודיות בארצות האסלאם. התכנית מאפשרת להם לאמץ מבט רב תחומי על חיי יהודים אלה ולבחון היבטים שונים של חייהם מבחינה היסטורית, אמנותית, חברתית, רוחנית ואישית. נוסף על כך, הם בוחנים את השפעתם של הוגים מארצות האסלאם ומספרד על הספרות, ההיסטוריה, האמנות, ההלכה ומחשבת ישראל לאורך הדורות.


מתכונת הלימוד


תכניות התואר השני במכון שכטר מתקיימות במסלול ללא תזה. ניתן לפרוש אותן על פני עד חמש שנים. המסלול משלב בין שיעורים עיוניים, דיונים כיתתיים, סמינריונים וכתיבה של עבודה מסכמת. כמו כן, התלמידים יכולים לקחת קורס ללימוד לאדינו או קורס שמתמקד בספרות ואמנות של יהודי ארצות האסלאם.


נושאי הלימוד


בין נושאי הלימוד במסגרת ההתמחות אפשר למנות:

 

  • תולדות יהודי ספרד בימי הביניים
  • הגות יהודית בספרד
  • מורשת הלכתית של הוגים ספרדים
  • מנהג והלכה בעדת תימן
  • קהילות בארצות האסלאם בעת החדשה
  • זהות יהודית של אנוסי ספרד
  • האישה היהודייה ומגדר בארצות האסלאם
  • התפתחות הפיוט בצפון אפריקה   
  • השלכות תרבות האסלאם על העולם היהודי   
  • ועוד


סגל הוראה


בראש התמחות זו ניצבת חוקרת בעלת תואר דוקטור. בין תחומי המחקר שלה נכללים נשים יהודיות בספרד ובארצות האסלאם בימי הביניים, אנוסי ספרד והאינקוויזיציה, ויהדות סלוניקי של המאה העשרים.


על מוסד הלימוד


מכון שכטר הוא מוסד ששם לו למטרה לחקור את מדעי היהדות בגישה שוויונית ופתוחה תוך שימת דגש על יישום שלהם בחיינו היום. מתקיימות בו מגוון של תכניות לתואר שני, שמקיפות סוגיות שונות בהגות, תרבות ומחשבה יהודית. בין המסלולים נכללים תואר שני במדעי היהדות, תואר שני בתלמוד, תואר שני בתולדות ישראל, תואר שני במדרש ואגדה, תואר שני בלימודי נשים ביהדות, תואר שני בלימודי ארץ ישראל ותואר שני במקרא.


תנאי קבלה


מועמדים שמעוניינים להתקבל לתכנית זו צריכים להיות בעלי תואר ראשון בממוצע 80, לבוגרי תואר בחינוך B.Ed. נדרש ממוצע של 85 ומעלה. כל המועמדים עוברים ראיון בפני ועדת קבלה שבוחנת את התאמתם לתכנית.

 


תעודה


הבוגרים זכאים לקבל תואר שני MA מטעם מכון שכטר למדעי היהדות.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: מכון שכטר למדעי היהדות

כלים שיעזרו לך לבחור

Whatsapp Whatsapp