תכנית מקב"י לתואר שני במדעי היהדות במכון שכטר

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי תואר שני?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על שכטר - תכנית מקב"י.

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תכנית מקב"י לתואר שני במדעי היהדות במכון שכטר למדעי היהדות


קהילה ויהדות יד ביד


מה חשיבותם של טקסים בהתנהלות של קהילה? האם למנהגים, לחגים לתפילות ולמדרשים יש השפעה על האופן בו קהילה מעצבת ומגדירה את עצמה ועל האופן בו הפרטים שבה מגבשים להם זהות? וכיצד אפשר לקרב חברים בקהילה אל ערכי המסורת? התרבות היהודית בנויה ממארג נרחב של מסורות, מנהגים וערכים, וכמו כן היא מורכבת מפסיפס עשיר של זהויות ותרבויות שיחד יוצרים תרבות אחת מורכבת ומגוונת.


מי שמתעניינים בגיוון תרבותי זה ומגיעים מרקע של עשייה חברתית וקהילתית יכולים ללמוד בתכנית מקב"י במכון שכטר למדעי היהדות. תכנית מקב"י - מנהיגות קהילתית ברוח היהדות, היא מסלול מובנה מיוחד בתואר שני במדעי היהדות שנלמד במכון והוא משלב בין לימודי מדרש ואגדה יחד עם לימוד קהילה ברוח היהדות. הכלים הנרכשים בתואר השני מאפשרים לבוגרים להוביל מיזמים קהילתיים, פרויקטים חינוכיים ותרבותיים ומגוון של יוזמות דרכן אפשר להנחיל את ערכי התרבות והמורשת היהודית לשלל אוכלוסיות, קבוצות וגילים.


תכנית הלימודים


במהלך התכנית לתואר שני הסטודנטים רוכשים כלים מעשיים רבים ושונים בתחום העבודה הקהילתית, בזיקה לעולם היהדות. התכנית פועלת לפי גישה פלורליסטית אשר רואה בידע היהודי נחלת הכלל ואוצר שיש לעשות בו שימוש קהילתי, כדי להנגיש אותו לקהלים שונים לפי צורכיהם.


התכנית גורסת כי בין היהדות והקהילה פועלת זיקה טבעית וכך הסטודנטים לומדים על דרכים להנחלת ערכי הרוח והתרבות היהודית לקהילות. כמו כן, הם דנים בדרכים לבניית קהילה דרך הישענות על ערכים מסורתיים, על טקסטים וטקסים יהודיים ועבריים ועל ההיסטוריה והמורשת היהודית. דרך העקרונות הנלמדים הם בוחנים כיצד עובדים קהילתיים יכולים לסייע לקהילות עמן הם עובדים לפתח תחושות ביטחון, משמעות ושייכות.


מתכונת הלימוד


תכנית מקב"י נפרשת על פני כשנתיים. השיעורים מתקיימים ביום מרוכז אחד במהלך השבוע, משעות הבוקר ועד הערב. הסטודנטים לוקחים חלק במגוון של קורסים וכן בדיונים כיתתיים ובסדנאות דרכם הם יכולים להעמיק בסוגיות הנלמדות. התכנית כוללת גם כתיבת עבודת גמר.


נושאי הלימוד


במהלך התכנית לומדים על מגוון של נושאים, הנה כמה מהם:

 

 • לידת העברית המודרנית
 • מבוא למדרש
 • התחדשות יהודית בקהילה
 • תורה שבעל פה
 • סיפורים מן התלמוד הבבלי
 • עיון במדרשי גן העדן
 • הובלת דיאלוגים בין קבוצות
 • הובלת שינוי בקהילה
 • יצירה עממית בספרות חז"ל
 • יחיד, משפחה וקהילה
 • התלמיד והמורה בספרות חז"ל
 • פסיפס זהויות בישראל   
 • סיפור אישי ככור מחצבתי לסיפור המנהיגותי   
 • ועוד


על מוסד הלימוד


במכון שכטר למדעי היהדות מתקיימות תכניות לימודים רבות, בין התכניות המיוחדות לתואר שני שמוצעות בו אפשר למצוא בין היתר את תכנית משל"י המשלבת את לימוד ההלכה והתלמוד עם לימודי קהילה והתחדשות יהודית; תכנית "מרפא" לליווי רוחני, יהדות ומורשת ישראל שמעניקה כלים לסיוע למשפחות ופרטים שמתמודדים עם מצוקה; תכנית "מיתרים" שמתאימה לאנשי חינוך מן החינוך המשלב ומאפשרת להם להתמקצע בחינוך יהודי בראייה משלבת; ותכנית "מעשה חושב" המאפשרת התנסות מעשית באמנות יהודית.


נוסף על כך, פועלות במכון שכטר תכניות מגוונות לתואר שני במדעי היהדות . אלה כוללות בין היתר תואר שני באמנויות ביהדות, תואר שני בחינוך יהודי, תואר שני בלימודי אישה ומגדר, תואר שני בלימודי ארץ ישראל וירושלים, תואר שני ביהדות ספרד וארצות האסלאם, תואר שני בתולדות עם ישראל, תואר שני במחשבת ישראל, תואר שני בתלמוד והלכה, תואר שני במדרש ואגדה ותואר שני במקרא. במכון שכטר פועלים לעודד את מחקר ולימוד מדעי היהדות בגישה אקדמית ופלורליסטית ששמה דגש על יישומם של ערכים אלה בחיים המודרניים היום. במכון לומדים יחד סטודנטים משלל אוכלוסיות ולוקחים חלק במחקר ובדיון עשיר על עקרונות רבים ביהדות.


תנאי קבלה


תכנית זו לתואר שני מתאימה למועמדים שברשותם רקע חברתי וקהילתי קודם, יש צורך בהצגת קורות חיים והמלצות שמעידים על הניסיון הקהילתי. במסגרת תנאי הקבלה, על המועמדים להיות בוגרי לימודים במוסד מוכר במגוון של תחומי לימוד בממוצע ציונים של לפחות 80, כאשר בוגרי תואר B.Ed. בחינוך צריכים להציג ממוצע 85 ומעלה. כל המועמדים נדרשים לעבור ראיון ופגישת ייעוץ מול יועצים אקדמיים לתואר השני.


תעודה


מכון שכטר למדעי היהדות מעניק תואר שני MA במדעי היהדות לסטודנטים שעומדים בדרישות התכנית בהצלחה.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: מכון שכטר למדעי היהדות

כלים שיעזרו לך לבחור

Whatsapp Whatsapp