מלגות ברית המועצות - מלגות ליוצאי רוסיה

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות ליוצאי ברית המועצות - כל המלגות לסטודנטים יוצאי רוסיה וברית המועצות


העלייה מברית המועצות התקיימה בכמה גלים, אחד מהם בשנות השבעים והגדול מביניהם לאורך שנות התשעים. בסך הכל עלו ארצה ממדינות ברית המועצות למעלה ממיליון עולים. חלק מן הצעירים והצעירות בני העלייה הרוסית עלו ארצה בעצמם, או שהוריהם עלו מברית המועצות. כדי לסייע לאלו שמתמודדים עם קושי כלכלי, וכן כדי לעודד אותם להצטיין בלימודיהם, מוצעות מלגות ייעודיות ליוצאי ברית המועצות.


המלגות ליוצאי ברית המועצות ניתנות מטעם גורמים שונים, רובם עמותות וקרנות פרטיות שפועלות לקידום עולי ברית המועצות. מלגות אלה ניתנות לקשת רחבה ביותר של סטודנטים וניתן למצוא מלגות לסטודנטים לתואר ראשון, מלגות לתארים מתקדמים וכן מלגות לסטודנטים במכינות. רוב המלגות מוענקות לסטודנטים שמתמודדים עם קושי כלכלי, או שמגיעים מן הפריפריה החברתית והגיאוגרפית ונדרשים לסיוע במימון שכר הלימוד. חלק מן הקרנות מסייעות לעולים חדשים בלבד בעוד אחרות מציעות תמיכה גם לעולים ותיקים יותר, שהגיעו ארצה לפני עשור או יותר. ישנן גם קרנות שמציעות תמיכה ליוצאי ברית המועצות לפי אזור מגוריהם, לתושבי ערים מסוימות בארץ.


ברוב המקרים, כדי לקבל את המלגות על הסטודנטים לקחת חלק בפרויקטים חברתיים שמתמקדים בקידום קהילת יוצאי ברית המועצות. לרוב מדובר בעבודה עם עולים, בסיוע לקשישים או בפעילות חונכות עם ילדים ובני נוער מהקהילה הרוסית. היקף השעות שנדרשות להתנדבות משתנה מקרן לקרן. גם סכומי המלגות משתנים בהתאם לארגון או לעמותה, לעיתים ניתנות גם מלגות קיום מסוימות לסטודנטים כדי לתמוך בהוצאות השונות שלהם במהלך הלימודים.


חשוב לציין כי במקביל להיעזרות במלגות לפי מוצא, סטודנטים יוצאי ברית המועצות יכולים גם להסתייע במלגות רבות נוספות שמוצעות לסטודנטים. בין היתר, הם יכולים למצוא מלגות לחיילים משוחררים או ללוחמים משוחררים ותומכי לחימה, מלגות לנשים, מלגות לעידוד לימודים במקצועות המדעים וההנדסה ומלגות מחקר שניתנות בהתאם לנושא המחקר של סטודנטים לתואר שני או שלישי. סטודנטים מצטיינים יכולים בדרך כלל לקבל מענקי הצטיינות מטעם מוסדות הלימוד שלהם.


הנה כמה מן המלגות שמתאימות לסטודנטים יוצאי ברית המועצות:


שימו לב, היצע המלגות עשוי להשתנות מעת לעת, מומלץ לפנות ישירות אל מוסד הלימוד בו אתם לומדים או אל הקרנות עצמן כדי לקבל את הפרטים העדכניים ביותר לגבי קבלת מלגה.


מלגת קרן ג'נסיס לדוברי רוסית


המלגה ניתנת בשיתוף עם קרן ג'נסיס, מטרתה היא העמקת לימוד השואה וחיזוק הקשר של הסטודנטים לזהות היהודית. מלגת יהדות זו מתאימה לסטודנטים דוברי רוסית שהם או הוריהם עלו מברית המועצות לשעבר החל משנת 1989, ממדינות שנככלו בברית המועצות עד לשנת 1985. כדי לקבל את המלגה, הם צריכים להשתתף בפרויקט חברתי במסגרתו הם לומדים קורסים שונים בענפי היהדות. יש לסיים את הקורסים בציון עובר לפחות ולעמוד בכל הדרישות במהלכם. גובהה של המלגה מותנה בכמות הקורסים שנלמדים בתכנית, ויכול להגיע עד 2,000 דולרים. היקף השעות שנדרשות מן הסטודנטים במלגה הוא כ - 120 שעות שנתיות.


מלגת קרן מיכאל צ'רנוי


זוהי מלגה לסטודנטים עולים שמציעה סיוע כלכלי לעולי ברית המועצות. מדי שנה ניתנות מלגות לסטודנטים דוברי רוסית שלומדים באוניברסיטאות השונות. כמו כן, ישנה עדיפות לסטודנטים ללימודי משפטים, ללימודי מדעי המדינה ולתואר ראשון בתקשורת, מתוך שאיפתה של הקרן לעודד צעירים יוצאי רוסיה לבחור במקצועות אלה וכך להגדיל את ייצוג בני העלייה הרוסית בענפי הפוליטיקה והמדיה במשק הישראלי.

 

מלגת ארצי שלי


עמותת "ארצי שלי" מציעה מלגות לעולי ברית המועצות שהם תושבי נתניה, שלומדים במוסדות אקדמיים בנתניה ובערים אחרות. המועמדים צריכים לצרף מכתב בקשה למלגה שבו הם מפרטים את הצורך שלהם בסיוע במהלך הלימודים. העמותה מביאה בחשבון את הרקע הסוציו אקונומי של הסטודנטים ושל בני משפחתם וכן את ההישגים הלימודיים של הסטודנטים. ניתן להגיש את הבקשות למלגה במהלך חודש דצמבר מדי שנה. מטרתה של העמותה היא לסייע לעולים חדשים במישורי החיים השונים, בהם גם במהלך הלימודים האקדמיים. נוסף על המלגות ליוצאי ברית המועצות, בקרן מעניקים גם מלגות לסטודנטים אתיופים.

 

 

מלגת הפדרציה הארצית של דוברי הרוסית


הפדרציה הארצית לדוברי הרוסית היא ארגון שמקדם צעירים עולים ומעודד אותם לגשת ללימודים אקדמיים, כדי לסייע בהשתלבותם בחברה הישראלית. הארגון מציע מלגות לעולים חדשים דוברי רוסית עד חמש שנים ממועד עלייתם ארצה. כדי לקבל את המלגה, עליהם לקחת חלק בפרויקט מעורבות חברתית שבו הם פועלים בתחום הקליטה ומסייעים לעולים חדשים.


מלגת אברט לדוברי רוסית בחדרה


מלגת אברט מוענקת על ידי מרכז "רבנים לזכויות אדם", זהו גוף שמפעיל אנשי מקצוע ומתנדבים שמטרתם לסייע בתהליכי מימוש של זכויות חברתיות ועוזרים למתמודדים עם בירוקרטיה. גוף זה פועל גם בתחומי החקיקה ומקדם נושאים שנוגעים לזכויות אדם מול משרדי ממשלה. הארגון מציע מלגה לסטודנטים תושבי חדרה שהם יוצאי ברית המועצות ודוברי רוסית. על הסטודנטים להתנדב במרכז רבנים למען זכויות אדם בהיקף של כ - 8 שעת מדי שבוע ובסך הכל כ - 200 שעות שנתיות. העבודה משלבת חקר על נושאים שדורשים שינוי מדיניות וכן עבודת שטח. המלגה ניתנת לסטודנטים בשנה השנייה ומעלה ללימודיהם. גובה המלגה הוא כ - 9,000 שקלים.


מלגת מנהל הסטודנטים ליוצאי קווקז ובוכרה


מלגה זו מיועדת לסטודנטים עולים מאחת ממדינות ברית המועצות לשעבר, שנולדו באזור קווקז ובוכרה. המלגה ניתנת לסטודנטים עד עשר שנים ממועד קבלת מעמד העולה, לא כולל תקופת השירות הצבאי.


הקרן מעניקה מלגות לתלמידי מכינה, מלגות להנדסאים, מלגות לסטודנטים לתואר ראשון ומלגות לתואר שני. המלגות ניתנות להשלמת תואר אחד בלבד וללומדים באופן רצוף את כל שנות התואר. כמו כן, הקרן מציבה מגבלת גיל לסטודנטים, סטודנטים במכינה קדם אקדמית או במכינה טכנולוגית להנדסאים נדרשים להיות עד גיל 24, לומדים לתואר ראשון או ללימודי הנדסאים עד גיל 28 וסטודנטים לתואר שני עד לגיל 30. נוסף על כך, המועמדים צריכים להיות בוגרי שירות צבאי או לאומי מלא.


הקרן אינה מעניקה מלגות לסטודנטים שנתמכים על ידי קרנות אחרות. כמו כן, היא מביאה בחשבון גם את המצב הסוציו אקונומי של הסטודנטים. גובהה של המלגה הוא עד גובה שכר הלימוד. סטודנטים שמתחילים את שנה א' או שלומדים במכינה, זכאים לקבל גם מלגת קיום למשך תשעה חודשים.

 

איך מגישים בקשה למלגה?


התנאים להגשת בקשה למלגות ליוצאי ברית המועצות משתנים מקרן לקרן. לרוב ההגשה היא מול הקרן עצמה אך לעיתים ניתן להגיש את הבקשות גם מול מוסדות הלימוד, בעיקר לסטודנטים בשנים מתקדמים ללימודיהם. רוב הקרנות אינן מקבלות בקשות לאורך כל השנה ולכן חשוב לשים לב למועד ההגשות האפשרי לכל קרן.


חלק מהקרנות דורשות מהמועמדים להגיש מכתב המפרט את הצורך שלהם בסיוע, או לצרף המלצות מגורמים אקדמיים כדי להעיד על ההישגים הלימודיים שלהם. לאחר הגשת כל הפרטים האישיים, הקרנות דנות בכל מקרה לגופו. לרוב מובאים בחשבון שיקולים כגון מצב כלכלי והכנסתם של ההורים, הצטיינות לימודית ובמקרים מסוימים פעילות חברתית משמעותית. בדרך כלל התשובות מגיעות אל הסטודנטים בין חודש למספר חודשים לאחר שליחת הפרטים.

 

 

שאלות הגולשים מהפורום: מלגות יוצאי ברית המועצות
כניסה לפורום מלגות
חיים ריים
מלגה להסבה מהנדסה להוראה
199 צפיות
גולדי
מלגות לסטודנטית להוראה מחו״ל
327 צפיות
גולדי
מלגות לסטודנטים מחו״ל
356 צפיות
נטע
מלגה ליוצאי ברית המועצות לשעבר
1535 צפיות
מיכאל
מלגה לבני העדה הרוסית
828 צפיות
ולריה
מלגה ללימודי מנהל עסקים לאמא ל-2
501 צפיות
עדן
זכאות למלגות - תושבי שדרות
903 צפיות
אדם
מלגות מתאימות ללא שירות צבאי מלא
963 צפיות
מרי אידה רינג
בקשה לקבלת מלגות עבור מעורבות בקהילה
1017 צפיות
מוריה
מלגות לנשים, תושבי ירושלים
966 צפיות
ריטה
מלגות לסטודנטים להנדסת חומרים
907 צפיות
לאה
מלגות ליוצאי קווקז או התנדבות עם קשישים
1131 צפיות
אניה
מלגה ללימודי ביוטכנולוגיה בירושלים
996 צפיות
אירה
איתור מלגה להשלמת בגרויות
1007 צפיות
ניק בוקי
מלגה ללימודי הנדסאי בטכני חייל האוויר
1041 צפיות
ו' שם בדוי
זכאות למלגה כלשהי
1613 צפיות
אלה
מס שאלות על מלגה
1507 צפיות
פאיה
מלגה ללומדת עבודה סוציאלית
1195 צפיות
נטלי
זכאות למילגה לעולים ותיקים.
2344 צפיות
גלי
מלגה לחיילים מצטיינים משוחררים / דוברי רוסית / עולים
1442 צפיות
מאור
מלגות לצאצאי ילידי רומניה/ברית המועצות
2468 צפיות
Whatsapp Whatsapp