מלגות לסטודנטים יוצאי עיראק

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות ליוצאי עיראק - כל המלגות לסטודנטים בני העדה העיראקית


יהדות עיראק ובבל היא היום אחת משלוש העדות הגדולות ביותר בישראל. העלייה המרכזית מעיראק החלה בשנות החמישים בה עלו כמעט 200 אלף יהודים ומאז עלו רבים אחרים אחריהם. כדי להנחיל את מורשתם העשירה של יהודי עיראק ובבל ושל יהדות בגדאד ולתעד את פועלם לאורך הדורות פועלים ארגונים ומרכזים רבים, שחלקם גם מציעים מלגות לימוד לתמיכה בסטודנטים יוצאי עיראק.


סטודנטים בני העדה העיראקית יכולים להיעזר בשלל מלגות לימוד שניתנות על סמך מוצאם. לרוב הן ניתנות למי שאחד מהוריו לפחות או בן העדה העיראקית. חלק מן המלגות מוענקות בהתאם לאזור המגורים, אחרות ניתנות באופן כללי ארצי ליוצאי עיראק. בדרך כלל, יש צורך להשתתף בפעילות חברתית, בדגש על יוזמות לשימור מורשת יהדות עיראק בישראל. כמו כן, סטודנטים יוצאי עיראק יכולים להסתייע בהלוואות ייעודיות מטעם גופים פרטיים שונים שאותן הם יכולים להחזיר בתום הלימודים. מטרתן העיקרית של המלגות היא להקל על הסטודנטים בתשלום שכר הלימוד וכן לעודד צעירים לבחור בלימודים אקדמיים ומקצועיים. המלגות לעדה העיראקית ניתנות לקשת רחבה של מסלולי לימוד, מתואר ראשון ועד לתואר שלישי וכן למסלולי הכשרה מקצועית.


חשוב לציין כי סטודנטים בני העדה העיראקית יכולים לקבל מלגות נוספות מלבד המלגות על סמך המוצא העדתי. בין היתר ניתן להיעזר במלגות לפי מצב סוציו אקונומי, מלגות לחיילים משוחררים ולמסיימי שירות לאומי וכן מלגות הצטיינות שמוענקות על ידי מוסדות הלימוד למועמדים ולסטודנטים עם הישגים לימודיים גבוהים במיוחד.


אלה חלק מן המלגות הייעודיות שמתאימות לסטודנטים יוצאי עיראק:


שימו לב, היצע המלגות משתנה מעת לעת. מומלץ לפנות ישירות אל מוסדות הלימוד והקרנות כדי לקבל את המידע המפורט והעדכני לגבי מלגות הלימוד.


מלגת יוצאי העדה העיראקית תושבי באר שבע


מלגה זו ניתנת מטעם העמותה לשימור מסורת יהדות בבל. זוהי מלגה לסטודנטים תושבי באר שבע שהם בני העדה העיראקית, אשר לומדים במוסדות מוכרים להשכלה גבוהה בעיר באר שבע ובערים נוספות. מטרת המלגה היא להעניק סיוע כלכלי לסטודנטים וכן לעודד אותם להצטיין בלימודיהם. גובהה של המלגה הוא כ - 1,500 - 2,500 שקלים. הסטודנטים שזכאים למלגה זו נדרשים לקחת חלק בפעילות התנדבותית למען הקהילה כאחד התנאים לקבלתה.


העמותה לשימור מסורת יהודי בבל היא גוף שפועל משנות התשעים להנצחה של מורשתה העשירה של יהדות בבל ולהעביר לדורות הבאים את ערכיה התרבותיים. העמותה מפרסמת מאמרים וכתבים אודות יהדות עיראק ועוסקת באיסוף של מידע שנוגע לסיפוריהם של יהודי בבל לאורך הדורות. נוסף על כך, היא מעניקה מזה כ - 15 שנה מלגות לסטודנטים שניתנות מדי שנה בטקס מיוחד. המלגות מוענקות מטעם תורמים פרטיים בני העדה העיראקית.


מלגת קרן נעימה ועזרא מאיר לאווי


הקרן על שם נעימה ועזרא מאיר לאווי ומשפחתם פועלת לקידום החינוך והיא מציעה מלגות לסטודנטים שבני משפחתם יוצאי עיראק. הענקת המלגה מדי שנה נתונה לשיקולה של הקרן ולעמידה בתנאים שהיא מציבה, סכום המענק משתנה.

 

הקרן לקידום החינוך עבור יוצאי עיראק בישראל מלגה


סטודנטים שהם עד דור שלישי ליוצאי עיראק יכולים להיעזר במלגות ייעודיות של הקרן לקידום החינוך ליוצאי עיראק בישראל. תכנית זו כוללת הלוואות לסטודנטים, שגובהן הוא כ - 1,000 דולרים. הלוואות אלה ניתנות ללא ריבית והסטודנטים נדרשים להחזירן עד שנה לאחר סיום הלימודים. הלוואות הקרן מתאימות לסטודנטים לתואר ראשון, לתואר שני ולתואר שלישי. כמו כן, יכולים להיעזר בקרן ההלוואות גם סטודנטים ללימודי הנדסאים. ניתן להגיש בקשות לסיוע מטעם הקרן בין החודשים אוקטובר עד דצמבר מדי שנה.


ארגון יוצאי עיראק


ארגון יוצאי עיראק בישראל ידוע בשמו "הקרן לקידום חינוך ליוצאי עיראק". גוף זה הוקם מטעם התאחדות עולי בבל בעקבות עלייתם של יהודים רבים מעיראק בשנות החמישים. כדי לסייע לאותם עולים נוסדה בשנת 1951 חברה בשם "מפעלי יהודי עיראק" שעזרה לעולים ברכישת מקצוע ובהתמודדות עם קשיים כלכליים. בהמשך נוסדה הקרן לקידום החינוך ליוצאי עיראק שהעניקה מלגות לסטודנטים שמתמודדים עם קושי סוציו אקונומי ושהוריהם עלו מעיראק. הקרן העניקה גם מלגות לתלמידי תיכון שנזקקים לסיוע כלכלי לסיום הלימודים.


נוסף על הענקת המלגות הקרן פועלת במישורים נוספים כדי לסייע לעולי עיראק ולבני משפחותיהם. בין היתר היא מציעה שיעורי עזר לתלמידים צעירים ולסטודנטים. כמו כן, היא מקימה ספריות ומרכזים ללימודי מחשבים ומוזיקה בשכונות מצוקה ברחבי הארץ.

 

מלגות לסטודנטים בני עדות המזרח


סטודנטים יוצאי עיראק יכולים להיעזר במלגות נוספות שמוצעות ליוצאי עדות המזרח באופן כולל. מלגות אלה מוענקות בדרך כלל למי שהוריהם או סביהם הם בני עדות המזרח. לרוב המלגות מותנות בפעילות חברתית וסיוע לאוכלוסיות שונות כגון נוער בסיכון ובני גיל הזהב. חלק מן המלגות ליוצאי עדות המזרח ניתנות בהתאם לאזור המגורים או למתגוררים בעיר מסוימת. בין המלגות הללו נכללות:

 

 

 

  • מלגת ועד העדה המערבית ליוצאי צפון אפריקה - המלגה מיועדת לסטודנטים בני עדות המזרח וליוצאי צפון אפריקה שלומדים לתואר ראשון, ללימודי הנדסאי או במכינות. על המועמדים להיות מעל גיל 18 ותושבי העיר ירושלים או תושבי מבשרת ציון ומעלה אדומים. ההגשה אפשרית בחודש פברואר.

 

  • מלגות לבני עדות המזרח באוניברסיטת בר אילן - בין מגוון המלגות שמוצעות לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן ניתן למצוא גם מספר מלגות ייעודיות לסטודנטים מעדות המזרח. אלה כוללות את מלגת גרייס שועה וג'ייקוב בלאס שניתנות לסטודנטים מעדות המזרח שמתמודדים עם קושי סוציו אקונומי; ומלגת קרן על שם רחל ואהרון דהאן ז"ל שמוענקת לסטודנטים נזקקים.

 


מלגות נוספות לסטודנטים


באפשרותם של סטודנטים בני העדה העיראקית להיעזר במלגות לימוד רבות נוספות, גם ללא קשר למוצא העדתי. במקרים רבים ניתן לשלב בין המלגות ולקבל מספר מלגות במקביל. קיימות מלגות פנימיות מטעם מוסדות הלימוד וכן מלגות חיצוניות שמוענקות על ידי גופי ממשלה רשמיים וקרנות פרטיות.


בין היתר, ניתן למצוא מלגות לחיילים משוחררים משלל סוגים. חלקן ניתנות באופן ייעודי ללוחמים משוחררי וליוצאי מערך תומכי הלחימה. כמו כן ישנן מלגות לכלל החיילים המשוחררים, כגון מלגות משרד החינוך ותכנית שנה ראשונה לחיילים משוחררים שמציעה שנה אקדמית ראשונה ללא תשלום לסטודנטים שלומדים במוסדות בפריפריה החברתית והגיאוגרפית.


נוסף על כך, קיימות מלגות לפי תחום לימוד, מלגות בהתאם למקום מגורים ומלגות הצטיינות. מלגות רבות דורשות מן הסטודנטים המלגות לקחת חלק בפעילות קהילתית התנדבותית, עם זאת ניתן למצוא גם מלגות ללא התנדבות, שמתאימות לסטודנטים עם צורך כלכלי שאין באפשרותם להקדיש זמן במהלך השבוע להתנדבות מסיבות שונות.

 

Whatsapp Whatsapp