מלגות יוצאי איראן - מלגות יוצאי פרס

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות ליוצאי איראן - מלגות לימוד לסטודנטים בני העדה האיראנית

 

סטודנטים בני העדה האיראנית שמעוניינים לקבל סיוע במימון שכר הלימוד יכולים להיעזר בשלל מלגות לימוד, בהן גם מלגות לפי מוצא. המלגות לסטודנטים איראנים מיועדות בדרך כלל למי שהוריהם או סבם ממוצא איראני, וכן לעולים מאיראן. רוב המלגות ניתנות מטעם קרנות וארגונים פרטיים שפועלים לקידום מורשת יהדות איראן ושואפים לקדם צעירים וצעירות בני העדה.


גובהן של המלגות משתנה מקרן לקרן וכך גם התנאים לקבלתן. חלק מן המלגות ניתנות בהתאם למצבם הסוציו אקונומי של הסטודנטים, בעוד מלגות אחרות מיועדות לסטודנטים מצטיינים במיוחד. ניתן למצוא גם מלגות לתארים מתקדמים שמתאימות לסטודנטים איראנים שלוקחים חלק במחקר שיש לו זיקה למורשת והתרבות האיראנית. במרבית המקרים יש צורך לקחת חלק בפעילות למען החברה והקהילה, בדגש על פרויקטים ייעודיים לקידום התרבות האיראנית. יש לציין כי סטודנטים ממוצא איראני יכולים להיעזר בעוד מגוון מלגות לימוד נוספות, כגון מלגות לפי אזור מגורים, מלגות לחיילים משוחררים ומלגות הצטיינות. לעיתים, באפשרותם לשלב בין כמה מלגות ולזכות בסיוע נוסף על המלגה הייעודית לסטודנטים איראנים.


הנה כמה מן המלגות בהן יכולים להיעזר סטודנטים יוצאי איראן:


לתשומת לבכם, מלגות הלימוד ותנאי הענקתן משתנים מעת לעת. מומלץ מאוד לפנות למוסדות הלימוד או הקרנות כדי לקבל את המידע העדכני והמדויק בנושא קבלת מלגה.

 


קרן מכבים יהדות איראן - מלגות קרן מכבים יוצאי איראן


קרן מכבים פועלת לקידום יוצאי איראן והיא שמה לה למטרה לגשר על פערים חברתיים דרך יוזמות חינוכיות, כדי להעלות את הנגישות ללימודים האקדמיים. מדי שנה הקרן מעניקה מלגות לסטודנטים שלומדים במוסדות מוכרים להשכלה גבוהה. הקרנות ניתנות בעיקר לסטודנטים יוצאי איראן או לבניהם של יוצאי איראן. נוסף על כך היא מציעה מסלול הלוואות לסטודנטים ממוצא איראני.

קרן מכבים מציעה כמה מסלולי מלגות -

 

  • מלגת קרן מכבים - מסלול זה מציע מלגות לסטודנטים לתואר ראשון וכן מלגות לסטודנטים לתואר שני שלומדים במסלול ללא תזה, שהם עולים מאיראן, בני דור ראשון שאחד מהוריהם לפחות איראני, או שני דור שני ליוצאי איראן שסבם או סבתם מאיראן. סטודנטים שנדחים מהגשת המלגה לא יכולים להגיש מועמדותם בשנה העוקבת. המלגות ניתנות לסטודנטים עד גיל 30. על המועמדים להיות בוגרי שירות צבאי מלא או שירות לאומי. כמו כן, נבדק הרקע הסוציו אקונומי של המועמדים, ישנה עדיפות למי שנזקקים לסיוע כלכלי.

 

  • מלגות הצטיינות ליוצאי איראן - מלגת הצטיינות זו מוענקת לסטודנטים עם הישגים לימודיים גבוהים במיוחד גם ללא קשר למצבם הכלכלי. עליהם להיות דור ראשון או דור שני לעולי איראן, בוגרי שירות צבאי או לאומי מלא עד גיל 30. המלגה ניתנת לסטודנטים החל משנת הלימודים השלישית לתואר. יש צורך בממוצע ציונים של לפחות 90 בשני סמסטרים מלאים.

 

  • מלגות לתואר שני - זוהי מלגה לתואר שני לסטודנטים במסלול עם או ללא תזה, שהם יוצאי איראן או שהוריהם וסביהם יוצאי איראן. עליהם לעסוק במחקר בתחומים שיש להם זיקה לתרבות האיראנית. נדרשת גם מצוינות אקדמית. הגיל המירבי להגשת מועמדות למסלול זה הוא 35.

 

  • מלגות לתואר שלישי - מלגה לדוקטורנטים שעוסקים במחקרים שנוגעים לתרבות האיראנית. עליהם להיות יוצאי איראן מדור ראשון או שני. יכולים להגיש מועמדותם מועמדים עד גיל 38 שנים. ישנו יתרון למועמדים שלהם הצעת מחקר מאושרת.


ארגון הגג של יוצאי איראן בישראל מלגה


ארגון הגג של יוצאי איראן בישראל ידוע גם בשם "הקרן החדשה למורשת יהדות איראן". היא פועלת לקידום יהודי איראן בישראל, עולים חדשים וותיקים כאחד, ולטיפוח המורשת והתרבות האיראנית בארץ. הארגון מפעיל קרן מלגות שמתאימה לסטודנטים ממוצא איראני שמתמודדים עם מצב סוציו אקונומי קשה. היא ניתנת גם לסטודנטים מצטיינים שמגיעים מיישובים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית. גובהה של המלגה נע בין 2,000 - 4,000 שקלים.


נוסף על מלגות הלימוד, קרן זו פועלת לסיוע במישורים נוספים כגון הרצאות וכנסים בנושאים הרלבנטיים לתרבות יוצאי איראן והדפסה של ספרים בשפה הפרסית וללימוד התרבות האיראנית.

 

קרן מיראז' למען יוצאי איראן


מלגת מיראז' ניתנת על ידי קרן מיראז', שהיא גוף פילנתרופי לקידום קהילת יוצאי איראן, מתוך שאיפה לבסס את מעמדם בחברה הישראלית ולסייע למי שמתמודדים עם קשיי הסתגלות. פעילות הקרן נתמכת על ידי מתנדבים מרחבי הארץ ומתורמים פרטיים מהארץ והעולם. הקרן מאמינה כי הסיוע הטוב ביותר לעולי איראן צריך להינתן על ידי בני הקהילה עצמה, ומרביתם של המתנדבים הם בני העדה האיראנית.


הקרן מציעה מלגות לסטודנטים שמוענקות באמצעות שיתוף פעולה בין קרן מיראז' לקרן מכבים. המלגות מיועדות לסטודנטים יוצאי איראן, שלוקחים חלק בפעילות התנדבותית למן הקהילה האיראנית בישראל. היקף שעות הפעילות ואופייה משתנה מסטודנט לסטודנט.


נוסף על המלגות לסטודנטים, הקרן פועלת במישורים נוספים כדי לסייע ליוצאי איראן. בין היתר היא מפעילה תכנית לליווי בני נוער יוצאי איראן לקראת שירותם הצבאי ובמהלך השירות עצמו. כמו כן, נערכים אירועי תרבות וקידום לימודי התרבות האיראנית ופרויקטים לקידום נשים איראניות.

 

מלגת יוצאי כורדיסטן האיראנית


מלגה זו ניתנת על ידי התאחדות עולי כורדיסטן האיראנית לסטודנטים יוצאי כורדיסטן ובני העדה שמתמודדים עם קשיים סוציו אקונומיים. ניתן להגיש מועמדות למלגה זו מתחילת שנת הלימודים ועד סוף נובמבר. הארגון עוסק בקידום מורשת יהודי כורדיסטן בישראל, בין היתר הוא עורך אירועי תרבות לבני העדה ומעודד מחקר המורשת של יוצאי כורדיסטן.

 

איך מגישים בקשה למלגה


אופן הגשת בקשות לקבלת מלגה משתנה בין הקרנות והארגונים השונים. במקרים מסוימים ההגשה נעשית ישירות מול הקרן ובמקרים אחרים יש להגיש את המסמכים הנדרשים דרך מוסד הלימוד. לעיתים יש צורך לצרף מכתב בקשה למלגה, שבו מפרטים את הרקע האישי והלימודי ואת הצורך בקבלת המלגה. חלק מן המלגות דורשות הצגה של המלצות על הישגים אקדמיים מטעם מוסד הלימוד, בייחוד מלגות הצטיינות. לאחר הגשת כל הטפסים אל הקרן, עובר בדרך כלל פרק זמן שבין מספר שבועות לכמה חודשים עד למתן תשובה. לעיתים הקרן מעניקה את סכום המלגה בתום שנת הלימודים ובמקרים אחרים הסטודנטים מקבלים את כספי המלגה בתום לימודיהם ולאחר עמידה בכל חובות התואר.