מלגות לסטודנטים יוצאי רומניה - מלגות לצאצאי רומניה

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות יוצאי רומניה - כל המלגות לסטודנטים ממוצא רומני


העלייה מרומניה החלה עוד לפני קום המדינה, בתקופת העלייה הראשונה. זוהי העלייה השנייה בגודלה מבין העליות ארצה וכמעט חצי מיליון יהודים משתייכים עליה. מי שהם צאצאיהם של עולי רומניה, בין אם בניהם ובנותיהם של העולים ובין אם נכדיהם - יכולים להיעזר במלגות לימוד שונות שמתאימות לעולי רומניה. בעזרת המלגות השונות הסטודנטים יכולים להקל על תשלום שכר הלימוד, להתמקד בלימודים ולהצטיין בהם.


את המלגות מעניקים בדרך כלל ארגונים פרטיים ששמים להם למטרה לקדם את המורשת העשירה ורבת השנים של יהדות רומניה. הקרנות והארגונים שואפים לעודד צעירים בני הקהילה הרומנית למצוינות לימודית ומסייעים להם להתמודד עם קשיים כלכליים בתשלום שכר הלימוד.


סכומי המלגות ליוצאי רומניה משתנים מקרן לקרן, וכך גם התנאים שמציבות הקרנות לקבלת אותן מלגות. במרבית המקרים, הסטודנטים צריכים לקחת חלק בפעילות התנדבותית לקידום יוצאי רומניה. הפעילות החברתית מתמקדת בהתנדבות למען קשישים וניצולי שואה, או בלקיחת חלק במיזמים שמקדמים את מורשת הקהילה הרומנית. ישנן גם קרנות שתומכות בסטודנטים לתארים מתקדמים שמחקרם נוגע לתולדות יהדות רומניה, מלגות אלה מוענקות לסטודנטים לתואר שני עם תזה או לתואר שלישי.


תהליך הגשת הבקשות למלגה מתקיים ברוב המקרים מול הקרנות עצמן, אך לעיתים מתבצע מול מוסד הלימוד. בדרך כלל, הסטודנטים צריכים לשלוח בקשה אל הקרן בצירוף של מסמכים המעידים על הנתונים האישיים שלהם ומוכיחים את היותם יוצאי העדה הרומנית. וועדות הקרנות דנות בבקשות השונות ומחליטות על הענקת המלגות לפי שיקוליהן. לעיתים יש צורך לשלוח גם מכתב בקשה למלגה שבו מפרטים את הנסיבות האישיות ואת הצורך בסיוע כלכלי במהלך התואר.


בין המלגות בהן יכולים להיעזר סטודנטים יוצאי רומניה נכללות -


שימו לב, המלגות עשויות להשתנות מעת לעת. אנו ממליצים לכם לפנות הישר אל מוסד הלימוד או הקרן כדי לקבל את המידע המדויק לגבי מלגות הלימוד.


מלגת ארגון יוצאי מרכז אירופה


הארגון מעניק מדי שנה מלגות לימוד לסטודנטים, שגובהן נע בין 3,000 - 7,000 שקלים. מלגות ארגון יוצאי מרכז אירופה מיועדות למי שסביהם או הוריהם הם יוצאי רומניה, אוסטריה, גרמניה או צ'כוסלובקיה שהם חברי הארגון. כדי לקבל את המלגה עליהם לקחת חלק בפעילות התנדבותית שמתמקדת בסיוע לאזרחים ותיקים יוצאי מרכז אירופה ובקידום פעילויות נוספות של הארגון. היקף הפעילות ההתנדבותית הוא כ - 35 שעות, יש להשלים את ההתנדבות תוך פרק זמן של כתשעה חודשים מקבלת המלגה.


הגיל המירבי לקבלת מלגה זו הוא 50. כמו כן, במסגרת הקריטריונים לקבלת המלגה על הסטודנטים להיות בוגרי שירות צבאי או לאומי מלא. המלגה ניתנת לסטודנטים לתואר ראשון החל משנת הלימודים השנייה לתואר וכן מוענקות מלגות לתואר שני. ניתן להיעזר במלגה פעם אחת בלבד במהלך התואר הראשון ופעם אחת במהלך הלימודים המתקדמים. עם זאת, סטודנטים ללימודי רפואה שעונים לקריטריונים יכולים להיעזר במלגה נוספת לאחר שלוש השנים הראשונות לתואר עם קבלת תואר הבוגר. נוסף על כך, המלגאים נדרשים להשתתף בטקס חלוקת המלגות של הארגון כדי לקבל את הסיוע. המלגה מוענקת לסטודנטים במגוון מסלולי ותחומי לימוד, מרחבי הארץ.


מטרותיו של ארגון זה הן קידום זכויות יוצאי מרכז אירופה וחיזוק הקשר בין הדור הוותיק לזה הצעיר. הארגון, שנוסד בשנת 1932, מופעל היום על ידי בני הדור השני והשלישי לדור המייסדים והוא פועל במישור התרבותי והחברתי עבור עולי מרכז אירופה וצאצאיהם בכמה סניפים ברחבי הארץ. נוסף על הענקת המלגות פועלים בארגון במישורים נוספים כגון סיוע לקשישים ולנזקקים והנצחת מורשתם של יהודי מרכז אירופה לאורך הדורות. הארגון פועל גם למען קידום זכויותיהם של ניצולי השואה בישראל ומסייע לשורדי שואה עריריים ולמתמודדים עם קשיים כלכליים.


מלגת גיצה שפרה ז"ל ליוצאי רומניה


הקרן על שם גיצה שפרה (שרלוטה) ז"ל מוענקת לסטודנטים מהקהילה הרומנית, שהוריהם או סבם הם יוצאי רומניה, המתמודדים עם קושי כלכלי. מטרת המלגה היא סיוע במימון שכר הלימוד או רכישת ספרי לימוד. בקרן מציעים מלגות לסטודנטים לתואר ראשון וכן מלגות לסטודנטים לתואר שני. בין הקריטריונים שהקרן מביאה בחשבון נכללים מצבם הסוציו אקונומי של הסטודנטים ושל בני משפחתם, תחום הלימוד, הישגים לימודיים וכן היעזרות במלגות נוספות במהלך התואר. הסטודנטים נדרשים לשלוח את פרטיהם האישיים אל הקרן, שדנה בבקשות המתקבלות בהתאם לצורכיה.


מלגת הארגון המאוחד של יוצאי רומניה בישראל - א.מ.י.ר


ארגון א.מ.י.ר ליוצאי רומניה מתמקד בהנצחת מורשתם העשירה של יהודי רומניה לאורך הדורות. הארגון פועל ליצירת חיבור בין דור המייסדים לצעירים ולשימור סיפוריהם של בני הקהילה. הארגון מפעיל אירועים שונים לקידום מורשת יהדות רומניה ובין היתר מציע לעיתים גם מלגות לסטודנטים יוצאי רומניה. אלה הן מלגות מחקר, שמתאימות לסטודנטים לתארים מתקדמים שמתמקדים בהיבטים שונים במורשת יהדות רומניה במסגרת עבודת המחקר שלהם. הקרן עורכת שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיים שונים ועם מרכזי מחקר אקדמיים במטרה לעודד את הסטודנטים לחקור אודות יהדות רומניה ותולדותיה. היקף המלגות משתנה בהתאם לנהלי הקרן.


מלגת הקרן לטיפוח יהדות רומניה


מלגה זו ניתנת על ידי הקרן לטיפוח יהדות רומניה על שם הרב פנחס אליהו וסרמן ז"ל, היא מיועדת לסטודנטים שהם צאצאים של יוצאי רומניה. לצד הענקת המלגות לסטודנטים ולצעירים, הקרן מפעילה יוזמות נוספות לקידום מורשתה של יהדות רומניה, לרבות הקמת בתי כנסת, קיום הרצאות וימי עיון, פרסום ספרים ועלונים אודות יהודי רומניה וסיוע לנזקקים בני הקהילה. כמו כן הקרן פועלת להנצחת יהודי רומניה שנספו בשואה.


מלגות נוספות לסטודנטים


סטודנטים יוצאי רומניה יכולים להיעזר בעוד מגוון רחב של מלגות לימודים כדי לסייע במימון שכר הלימוד, גם מעבר למלגות לפי מוצא עדתי. רוב המלגות מאפשרות לסטודנטים הנעזרים בהן להיתמך גם במענקים וקרנות נוספות וכך ניתן לבקש סיוע ממספר מלגות במקביל תוך כדי הלימודים. עם זאת, חשוב לברר מול הקרן אם ניתן לשלב כמה מלגות בעת הגשת המועמדות לסיוע.


מגוון המלגות לסטודנטים הוא רחב במיוחד, ניתן למצוא מלגות ייעודיות לפי תחום לימודים, כגון מלגות לסטודנטים להנדסה, מלגות ללימודי רפואה, מלגות לסטודנטים לעיצוב ומענקים נוספים שניתנים לרוב עם הקבלה ללימודים. נוסף על כך, קיימות מלגות בהתאם לאזור המגורים, המלגות מוענקות לתושבי ערים מסוימות, בדרך כלל על ידי העירייה, בתמורה לפעילות התנדבותית במסגרת היישוב. סטודנטים מן הפריפריה החברתית והגיאוגרפית זכאים לרוב גם הם למלגות לימוד.


רבים ממוסדות הלימוד מעניקים מלגות הצטיינות לסטודנטים שמחזיקים הישגים לימודיים גבוהים במיוחד או שיש ברשותם נתוני קבלה גבוהים בעת הרשמתם ללימודים. מלגות ההצטיינות ניתנות בדרך כלל ללא קשר למצבם הסוציו אקונומי של הסטודנטים והן מוענקות בתום שנת הלימודים על סמך ההישגים בשנה הקודמת, או בסיום התואר.


כמו כן, מי שהשלימו שירות צבאי או לאומי יכולים להיעזר במלגות לחיילים משוחררים. המלגות מוצעות בחלקן על ידי משרד הביטחון ואחרות מטעם קרנות פרטיות שתומכות בחיילים משוחררים. מלגות מסוימות מתאימות ליוצאי המערך הלוחם. במרבית המקרים יש צורך לקחת חלק בפעילות חברתית כדי לקבל מלגות אלה, אם כי ניתן למצוא גם מלגות ללא התנדבות.

 

 

Whatsapp Whatsapp