מלגות לסטודנטים יוצאי אוקראינה

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות ליוצאי אוקראינה - מלגות לסטודנטים אוקראינים


בין המלגות המוענקות כיום ישנן לא מעט מלגות לפי מוצא, ביניהן גם מלגות ליוצאי אוקראינה. מלגות אלה נחלקות לשני סוגי סיוע עיקריים, האחד הוא סיוע לעולים חדשים מאוקראינה במהלך השנים הראשונות לעלייה לארץ, תוך עזרה במימון עלויות שכר הלימוד ובמקרים מסוימים גם מלגות קיום בהיקפים שונים. כמו כן, חלק מן המלגות מיועדות לצאצאיהם של יוצאי אוקראינה שעלו לארץ, כגון בנים ונכדים לבני הקהילה כאשר בדרך כלל מדובר בקרנות שמנציחות את בני הקהילה שנספו בתקופת השואה.


מטרתן המרכזית של מלגות הלימוד היא לסייע לסטודנטים להתמקד בהצלחה בלימודים, במקרים של קושי במימון שכר הלימוד מסיבות כלכליות וחברתיות שונות. גובה המלגות משתנה מעת לעת וכך גם התנאים לקבלתן. לרוב מביאים בחשבון את המצב הכלכלי של הסטודנטים ואת ההישגים שלהם בלימודים ולעיתים גם את הרקע שלהם בפעילות חברתית מתאימה.


במרבית המקרים הסטודנטים נדרשים לקחת חלק בפעילות חברתית כחלק מן התנאים לזכאות למלגה. בדרך כלל, יוצאי אוקראינה צריכים לבצע פעילויות שתומכות בקידום הקהילה האוקראינית או בהנצחת יוצאי הקהילה ותיעוד תולדותיה. חלק מן הארגונים מציעים גם מלגות מחקר או מלגות לסטודנטים שעורכים עבודות ופרויקטים אקדמיים אודות תולדות קהילת יוצאי אוקראינה.

 

בין המלגות הייעודיות ליוצאי אוקראינה מוצעות מלגות הלימודים הבאות:


שימו לב, היצע המלגות עשוי להשתנות מעת לעת. יש לפנות ישירות אל מוסדות הלימוד או הקרנות לצורך קבלת הפרטים המלאים והעדכניים לגבי המלגות. המסתמכים על המידע בעמוד זה עושים זאת על אחריותם האישית בלבד.


התאחדות יוצאי אוקראינה בישראל


התאחדות יוצאי אוקראינה בישראל נוסדה לפני כשלושים שנה ופועלת לקידום העולים מאוקראינה בארץ. בין תחומי פעילותה נכללת חלוקה של מלגות לסטודנטים ולחוקרים שמחקרם עוסק בתחומי הפעילות של העמותה או בתולדות ארץ ישראל, אשר מפרסמים מחקרים אלה בכתבי עת מקצועיים. גובה המלגות משתנה משנה לשנה.


נוסף על כך, פועלת ההתאחדות במישורים נוספים בהם סיוע בקליטת עולים חדשים מאוקראינה ועזרה לעולי קייב, הקמה של מרכזים לפעילות בתחומי החינוך, התרבות, האמנות והמחקר וכן הנצחתם של הרוגי באבי יאר בדרכים שונות.


האידוג העולמי של יוצאי ווהלין בישראל


איגוד יוצאי ווהלין הוקם אחרי תום מלחמת העולם השנייה במטרה להנציח את קהילות יהדות ווהלין שנספו בשואה ולתעד את מפעלי החברה והתרבות שלהן. האיגוד הקים גם היכל להנצחת הקהילה וללימוד השואה. באיגוד מציעים מלגות לסטודנטים שעורכים עבודות הנצחה בנושא יהדות ווהלין שבאוקראינה. עבור סטודנטים, קהל היעד למלגה זו הוא סטודנטים שהם צאצאים ליוצאי קהילת ווהלין, שלומדים באוניברסיטאות ובמכללות מוכרות. על העבודות להנציח את הקהילות ווהלין שהושמדו בתקופת השואה והן יכולות להיות עבודות המתארות את סיפורי המשפחות ועלייתן לארץ, ראיונות עם שורדים וזכרונותיהם, רשמים מביקורים בווהלין או מחקרים בעוסקים באישים, מוסדות וארגונים מחיי הקהילה בווהלין.


העבודה צריכה לעמוד בדרישות האיגוד, בין היתר אורכה צריך להיות לפחות 20 עמודים וכן יש לעמוד בהיקף המקורות הנדרש. נוסף על כך, על הסטודנטים לקחת חלק בפרויקט תרומה לקהילה בתחום הפעילות של הארגון, כגון סיוע להנצחת שמות הנרצחים מן הקהילה או הכנתם של דפי הנצחה. את העבודות בודקים בוועדת המלגות של הארגון ודנים בזכאות לקבלת המלגה בהתאם. עבודות נבחרות גם מתפרסמות באתר האיגוד במסגרת פרסומיו. גובהן של המלגות נע בדרך כלל בין 3,000 - 5,000 שקלים.


מלגת יוצאי טרנופול באוניברסיטת בר אילן


באוניברסיטת בר אילן מציעים מלגה לסטודנטים שהם צאצאי יוצאי העיר טרנופול וסביבתה, שנמצאת במערב אוקראינה ובגבולות פולין. המלגות מתאימות לסטודנטים שנרשמים לתכניות לימודים מלאות באוניברסיטה ואינם מסתייעים במימון שכר לימוד מטעם גורמים נוספים או מלגות אחרות. כדי להגיש בקשה למלגה זו על הסטודנטים לפנות למדור המלגות של האוניברסיטה ולצרף מסמכים המעידים על מגוריהם של בני משפחתם באזור זה. את הבקשות ניתן להגיש לאורך שנת הלימודים.


משרד העלייה והקליטה


במשרד העלייה מציעים מלגות קיום לסטודנטים עולים חדשים מאוקראינה. מלגות אלה מיועדות לעולים חדשים שנמצאים במצב מצוקה כלכלי. המשרד מציע מלגות לסטודנטים במכינה קדם אקדמית וכן מלגות לתואר ראשון עבור סטודנטים בשנה הראשונה ללימודיהם. יש לעמוד בכל תנאי המשרד לקבלת המלגות, שגובהן משתנה.


במשרד העלייה מעניקים גם מלגות נוספות, אלה הן מלגות לעולים חדשים שמטרתן לסייע לעולים הלומדים במוסדות אקדמיים מוכרים לממן את עלויות שכר הלימוד כדי להתמקד בהשקעה בלימודים. כדי לקבל את המלגות על הסטודנטים לעמוד בתנאי הזכאות שמכתיב המנהל לסטודנטים עולים של המשרד. במינהל מביאים בחשבון את המצב הסוציו אקונומי של העולים. הם זכאים למלגות שכר לימוד וכן למלגות קיום בהיקף שנתי משתנה.


מלגת מיכאל צ'רנוי


מלגת מיכאל צ'רנוי לסטודנטים עולים היא מלגה לסטודנטים דוברי רוסית. בקרן מעניקים מלגות לסטודנטים למשפטים, מלגות לסטודנטים לתקשורת ומלגות לסטודנטים למדעי המדינה שעומדים בתנאי הקרן. בין מטרות מלגה זו היא לעודד את הסטודנטים דוברי הרוסית ללמוד במסלולים מסוימים בהם כיום אין להם ייצוג רב. הגשת המועמדות למלגה זו נעשית ישירות מול משרדי הקרן.


הפדרציה של יהדות מרוקו


גוף זה פועל לקידום מורשת יהדות מרוקו ולטיפוח האחדות בעם ישראל וכך תומך כלכלית במגוון קהילות, גם שאינן מקרב קהילת יוצאי מרוקו. בפדרציה מעניקים מלגות לימודים לסטודנטים מרקע סוציו אקונומי נמוך, שמגיעים ממגוון של אוכלוסיות בהן גם עולי אוקראינה (ושלל מדינות נוספות) במטרה לספק להם תמיכה וסיוע במהלך הלימודים.

 

 

מלגות לפי מוצא ועדה


מלגות לפי מוצא ניתנות על סמך ההשתייכות העדתית של הסטודנטים או מוצאם ממדינה מסוימת. בדרך כלל, מלגות אלה מוענקות מטעם ארגונים פרטיים שפועלים לקידום מורשת אותה עדה, או מטעם תורמים פרטיים שמעוניינים לתמוך בסטודנטים מעדה או מוצא מסוימים. היקפיהן של המלגות לפי מוצא משתנה, לרוב כספי המלגות מוענקים מטעם תרומות של תורמי פרטיים שפועלים בשיתוף עם הקרנות. בחלק מן המקרים אלה הן מלגות לסטודנטים עולים שמעניקים גופים הפועלים לעידוד וקליטת עלייה. עם זאת, ישנן גם מלגות רבות שמעניקים הארגונים לבנים או נכדים של יוצאי מדינות מסוימות. במרבית המקרים מותנית קבלת מלגות אלה

בפעילות חברתית לטובת קהילת המוצא, במסגרת סיוע לבתי ספר, קשישים או הובלת אירועי תרבות בקהילה.


מלגות נוספות


חשוב להדגיש כי סטודנטים יוצאי אוקראינה יכולים להסתייע גם במגוון של מלגות לימוד נוספות, גם מעבר למלגות לפי מוצא. כיום מוצעות אלפי מלגות על סמך קריטריונים רבים, כגון מלגות על שירות משמעותי בצה"ל או בשירות הלאומי, מלגות לנשים שמוענקות לסטודנטיות בלבד, מלגות לסטודנטים מצטיינים שמגיעים להישגים משמעותיים בזמן התואר, מלגות פריפריה לסטודנטים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית, מלגות לתארים מתקדמים שמטרתן לעודד מחקר בתחומים מסוימים ועוד מגוון של מלגות. חלקן מוענקות על ידי מוסדות הלימוד עצמם ואחרות מטעם קרנות, ארגונים וגופים פרטיים שתומכים בסטודנטים.


יש לציין שבחלק מן המקרים ניתן לשלב את מלגות יוצאי אוקראינה עם מלגות אחרות, אולם במקרים מסוימים מגבילות הקרנות את האפשרות להסתייע במלגות נוספות. לכן חשוב לברר באופן יסודי מול הקרן או מוסד הלימוד את תנאי הזכאות למלגה.

 

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp