רוצה פרטים על לימודים אקסטרניים או אינטרניים?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

השלמת בגרויות - אקסטרני או אינטרני

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על לימודים אקסטרניים או אינטרניים? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


אקסטרני או אינטרני – זאת השאלה

 

תעודת בגרות מלאה היא תנאי קבלה הכרחי לרוב המוסדות להשכלה גבוהה בארץ. הלימודים בבתי הספר העל-יסודיים מכשירים את התלמידים להיבחן בבחינות הבגרות במקצועות השונים. עם זאת, בגילאי בית הספר התיכון, נוטים בני נוער להשקיע בעיקר בתחומים חברתיים ולפיכך תלמידים רבים אינם מקדישים את המאמץ ואת תשומת הלב הראויים ללימודים עצמם בזמן זה.

 

חלק מהתלמידים אף אינם מסתדרים עם המסגרת החינוכית במערכת החינוך ומתקשים להביא את הפוטנציאל שלהם לידי מיצוי בזמן הלימודים בבית הספר התיכון – ולכן עם סיום התיכון ובחינות הבגרות, תלמידים רבים מוצאים עצמם ללא תעודת בגרות מלאה או בעלת ציונים מספקים, ולכן נאלצים לשפר או להשלים אותה לאחר הצבא, או לקראת ההרשמה ללימודים אקדמיים.

 

אפשרויות הבחינה

 

לשיפור הציונים קיימות מספר אפשרויות לימוד, הניתנות לחלוקה הבסיסית בין אינטרני לאקסטרני. נבחן "אינטרני" הוא כל מי שנבחן בבית ספר של משרד החינוך וניגש לבחינת הבגרות בעקבות תכנית הלימודים של משרד החינוך. משמעות המילה "אקסטרני" היא חיצוני ואכן, נבחן אקסטרני לומד לבגרויות באופן חיצוני, במסגרות שאינן מנוהלות ע"י משרד החינוך, כמו מכוני הכנה לבגרות, מכינות וכדומה.

 

הלימודים האינטרניים – מיועדים לכל מי שניגש לבחינות הבגרות או לחלקן במסגרת הלימודים בתיכון, ועבר לפחות אחת מהן – אך מבקש לשפר את ציוניו. לשם כך, עליו להירשם לבחינת הבגרות במסגרת בית הספר שבו למד, וללמוד באחד מהמסלולים הבאים:

 

  • מכינה קדם אקדמית – מסלולי לימודים המתבצעים במוסדות להשכלה גבוהה כהכנה לקראת הלימודים האקדמיים ומסייעים לתלמידים לשפר את ציוני הבגרויות.
  • מרכזים להשלמת בגרויות למבוגרים – לרוב מעניקים תכנית לימודים מוזלת בסבסוד ניכר מטעם הרשויות המקומיות או מטעם גופים אחרים.
  • בתי ספר פרטיים – במקרה זה, חשוב לבדוק האם בית הספר נמצא תחת פיקוחו של משרד החינוך ואם כן – אם הוא יכול לשמש ללימודים לבגרות אינטרנית.

 

בנוסף, חשוב לדעת כי לעתים קרובות משרד החינוך מעניק הנחה לבעלי בעיות כלכליות או לחיילים משוחררים המעוניינים לשפר את ציוני הבגרות שלהם וכמו כן, ניתן ללמוד בבתי הספר המפוקחים על ידי משרד החינוך על חשבון הפיקדון הצבאי.

הלימודים האקסטרניים – מיועדים לתלמידים שלא ניגשו לבחינות הבגרות בזמן הלימודים בתיכון ושאין ברשותם תעודת בגרות מלאה או חלקית, ולכן אינו יכול להיבחן במסגרות של משרד החינוך. כמו מיועדים וכן, לימודים אקסטרניים מיועדים לכל מי שמעדיף מסיבות שונות ללמוד במסגרת לימודים עצמאית, חיצונית לזו שמציע משרד החינוך.

 

בחינות אקסטרניות – חשוב לדעת

 

  • כדי להיבחן כנבחן אקסטרני, יש לפתוח "תיק נבחן אקסטרני" באחד מסניפי משרד החינוך שבו ירוכזו כל הפרטים הנוגעים למעמד התלמיד ולבחינות הבגרות שאליהן ירצה לגשת. אם קיבל התלמיד ציונים בבחינות אינטרניות לפני פתיחת התיק, עליו להודיע על כך בעת ההרשמה כדי לדעת אילו ציונים יוכרו לו בתעודת הבגרות האקסטרנית – לא כל הציונים בהכרח יוכרו.

 

  • גיל המינימום להיבחן אקסטרנית הוא מעל 16. נבחנים אקסטרניים שגילם מעל 18 ייאלצו לשלם בעבור כל בחינה שירשמו אליה וזאת מפני שחוק חינוך חובה חינם כבר אינו חל עליהם. פתיחת תיק נבחן אקסטרני היא בלתי הפיכה – המשמעות היא כי כל ציון שקיבל התלמיד בבחינות אינטרניות לאחר שנרשם כנבחן אקסטרני, לא ייחשב לו לציוני תעודת הבגרות.

 

דגשים נוספים – אקסטרני ואינטרני

 

חשוב לציין כי לעתים יש הבדלים בחומר הנדרש לבחינות הבגרות האקסטרניות וכן במבנה הבחינות – לעומת אלה הקיימים בבתי הספר של משרד החינוך; לדוגמה, תלמידי האקסטרני נבחנים כבר מספר שנים בהתאם למתכונת הלימודים החדשה במקצוע ההבעה העברית והם ניגשים לבחינת הבגרות בעברית א' ובעברית ב' במסגרת הבגרות בלשון. תלמידי האינטרני לעומתם, החלו ללמוד על פי תכנית זו רק בשנת 2010. דוגמה נוספת היא מקצוע האזרחות, שבו נדרשים הנבחנים האקסטרנים להיבחן ברמה של 2 יח"ל, לעומת יחידת לימוד אחת הנדרשת מהנבחנים האקסטרניים. כמו כן, קיימים הבדלים בהרכב מקצועות הבחירה; לדוגמה, ניתן להיבחן ברמה של 5 יח"ל במקצוע הביולוגיה (כולל הגשת ביוטופ) או במקצועות בחירה אחרים כמו תיאטרון או מוסיקה – רק במסגרת לימודים אינטרנית.

 

פתיחת תיק "משפר ציון אקסטרני" מאפשרת לתלמידים במסגרת אינטרנית להיבחן בבחינת בגרות מסוימת במתכונת אקסטרנית, ועדיין להישאר בסטטוס של נבחן אינטרני. תהליך זה אפשרי אך ורק לתלמידים הזכאים לקבלת תעודת בגרות – למשל במקרים שבהם תלמיד למד בבית ספר דתי וכעת מעוניין לשפר את ציוניו במקצוע שאינו נלמד במסגרת לימודים דתית או בקורס השלמת בגרויות לחרדים, או תלמידים המתגוררים רחוק מאזור התיכון שבו למדו ומעוניינים להיבחן במקום קרוב לאזור מגוריהם הנוכחי.

 

 

מקומות לימוד לבחינות בגרות אקסטרניות

 

קיימים מספר מרכזים פרטיים המציעים תכנית לימודים במקצועות שונים במסגרת אקסטרנית. המחירים משתנים בהתאם למקצועות שבהם תבחרו ובהתאם לדרישות השונות של כל מרכז לימודי.

 

  • בית ספר לחמן – בלחמן מתקיימת הכנה לבגרות אקסטרנית ב-10 סניפים ברחבי הארץ.
  • יואל גבע – לרשת הוותיקה של יואל גבע סניפים רבים שבהם ניתן ללמוד לבגרויות ברחבי הארץ.
  • היי קיו – רשת המקיימת קורסי הכנה לבחינות בגרות, לימודי השלמת בגרויות ושיפור בגרויות.
  • אתגר – בית ספר אקסטרני בו מתקיימים מסלולי פסיכומטרי, בגרויות ותיכון בשעות הבוקר.
  • רשת אנקורי – בתי הספר של הרשת פזורים ברחבי הארץ – אשדוד, פ"ת, חיפה, רעננה, ירושלים, ראשון לציון, חולון ותל אביב.

 

 

לסיכום

 

בחינות בגרות אקסטרניות עשויות להיות פתרון מעולה למי שצריך להשלים או לשפר בגרויות. עם זאת, מקצועות מסוימים לא יוכרו במעבר מסטטוס של נבחן אינטרני לזה של אקסטרני, והשינוי הוא בלתי הפיך – ולכן מומלץ לבדוק נושא זה טרם ההחלטה וההרשמה.

 

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודים אקסטרניים או אינטרניים?

רוצה לדעת יותר על לימודים אקסטרניים או אינטרניים?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה לבחירת לימודים ומקצוע לחיים

רוצה לדעת מה לעשות עם החיים שלך?


יש לך הזדמנות לעשות צעד משמעותי בחיים שלך עוד היום! 

חוות דעת של סטודנטים: הכנה לבגרות
התקבלו 65 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5
Whatsapp Whatsapp