רוצה פרטים על הקלות לבגרות?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

התאמות לבגרות - הקלות בבגרות ללקויי למידה, לעולים חדשים

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על הקלות לבגרות? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. רוצה לדעת מה טוב בשבילך? רוצה לקבל החלטה? אנחנו בקשר עם מאות מוסדות לימוד המציגים אלפי מסלולי לימוד שונים.

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


הקלות בבגרות - התאמות בבחינת הבגרות


לאילו הקלות אתם זכאים בבחינות הבגרות?


בחינות הבגרות מהוות את תחילת הדרך לקראת לימודים אקדמיים וקריירה. משרד החינוך מעוניין שבחינות אלה ייתנו אפשרות שווה לכל התלמידים על מנת שכולם יוכלו לנצל את מירב הפוטנציאל שלהם ולהשיג את הציונים המרביים בבגרות. מסיבה זו, מעניקים הקלות או התאמות של הבגרויות לנבחנים עם צרכים ייחודיים, כמו למשל לקויות למידה, או עולים חדשים שטרם שולטים בשפה העברית. הקלות אלה באות לעזור לתלמידים להיבחן בסיכוי שווה לכל חבריהם לכיתה ולשפר את סיכויי ההצלחה שלהם.


חשוב לזכור שתעודת בגרות מלאה היא תנאי קבלה הכרחי במסלולי לימוד רבים, כך שיש משמעות רבה בהמשך הדרך לציונים ולהישגים בבגרויות. מסיבה זו, חשוב להכיר את זכויותיכם בבחינות הבגרות, על מנת שתוכלו להתאים אותה לקשיים שלכם ולהגדיל את הסיכוי שלכם להצליח.


הקלות ללקויי למידה


משרד החינוך מאפשר קבלת התאמות בחינה שנועדו לסייע לתלמידים עם מגוון לקויות למידה. כדי להיות זכאים לקבלת ההקלות, התלמידים צריכים לעבור קודם כל אבחון דידקטי או אבחון פסיכולוגי במכון ייעודי. התאמות אלו תקפות לכל תקופת הלימודים העל יסודיים, מכיתה ז' ועד סוף כיתה י"ב וכמובן שהן כוללות הקלות לבגרות ללקויי למידה וגם התאמות לבחינות פנימיות נוספות כמו המגן. לתלמידים אינטרניים, המועצה הפדגוגית בבית הספר היא הגוף שאחראי על ההקלות. עבור נבחנים אקסטרניים, ההחלטה לגבי ההתאמות נתונה להחלטת וועדת חריגים באגף בחינות של משרד החינוך.


חלק מההקלות משנות את תנאי המבחן או הזמן שמוקצב לו, אחרות את אופן מתן התשובות והתאמות מסוימות גם משנות את תוכן הבחינה. ההקלות לתלמידים עם קשיי למידה כוללות, בין היתר: הארכת זמן בהיקפים שונים, הקראת שאלון כתוב, מבחן ממוחשב, התעלמות משגיאות כתיב, שימוש במילונית ועוד. ההקלות מחולקות לשלוש רמות, מ - 1 ועד רמה 3, לפי קושי וחומרת ההפרעה.

 

  רמה 1 רמה 2 רמה 3
סוג לקות הלמידה קושי בכתיבה ובקריאה, הפרעות קשב וריכוז, כתב יד לא קריא, בעיות בזיכרון או בעיבוד חזותי. קשיים חמורים בשפה האנגלית, בעיות בשימוש במילון, פער בין הבעה בעל פה להבעה בכתב. לקויות קשות בחשיבה כמותית, הפרעות קשב קשות, ליקויי חריגים נוספים שמונעים מענה על חלקים בבגרות.
מה ההקלות שמקבלים? הארכת זמן 25%, שעתוק שאלון, התעלמות משגיאות כתיב. בבגרות במתמטיקה מקבלים גם דף נוסחאות מורחב. הקראת מבחן והכתבת התשובות, שימוש במילונית אלקטרונית בזמן הבגרות באנגלית. שאלון מותאם מיוחד, בגרות בעל פה, אפשרות להמיר את הבגרות במתמטיקה במקצוע אחר.

 

 

הקלות לעולים חדשים


תלמידים שנולדו בחו"ל ולומדים בכיתה י' ומעלה נחשבים לעולים חדשים לפי הנחיות משרד החינוך. עולים זכאים למגוון הקלות בבגרויות, שתקפות למשך 10 שנים ממועד העלייה, כלומר עד לגיל 23 בערך. התאמות לבגרות לעולים מהמגזר האתיופי תקפות לעד 12 שנים.

 

 

  • שאלונים מותאמים ודו לשוניים: במקצועות שונים לבגרות, במיוחד במקצועות רבי המלל, זכאים עולים לקבל שאלון מותאם. בגרויות אלה כוללות לרוב חומר לימוד מצומצם והן נערכות בעברית. אפשר לקבל שאלון מותאם לבגרות באזרחות, לבגרות בתנ"ך, לבגרות בהיסטוריה ולבגרות בספרות. במגוון מקצועות קיימת גם אפשרות להיבחן בשאלון דו לשוני, בכתוב בעברית ומתורגם גם למגוון שפות כמו אנגלית, אמהרית, רוסית, צרפתית או ספרדית.

 

 

  • התאמות לבחינה הרגילה: לעולים ישנה אפשרות להיבחן בשאלונים הרגילים לבגרות, בתוספת של הקלות שונות. הקלות אלה כוללות תוספת זמן של 25 אחוזים למבחנים בכתב, שימוש במילונית אלקטרונית בשפת אימם והקראת שאלון. בבגרות בתנ"ך יש אפשרות לשימוש בספר תנ"ך מתורגם לשפת האם.

 

 

  • תוספת נקודות: עולים חדשים שנבחנים בבגרות, כלומר בכיתות ט' עד י"ב, נכללים ב"רמה 3" של משרד החינוך. לפי הנחיות המשרד, הם זכאים לקבל גם תוספת ניקוד במגוון שאלונים. בכל המקצועות בכתב מקבלים 15 נקודות, בבגרות באנגלית זכאים העולים לתוספת של 10 נקודות, אלא אם עלו ממדינה דוברת אנגלית.

 


הקלות לתלמידים עם מוגבלויות - לקויי ראייה ושמיעה


תלמידים עם מוגבלויות או צרכים מיוחדים זכאים גם הם לקבל התאמות בבגרות, כדי שיוכלו להיבחן בצורה שוויונית. הקלות אלה באות לשנות את מהות הבחינה ולא את התוכן שלה, שנשאר זהה. הן כוללות תוספת זמן, התעלמות משגיאות כתיב ועזרים נוספים כמו מילונית או מחשבון בבגרות במתמטיקה ובאנגלית. בבגרות בלשון ישנה אפשרות לשאלון מותאם מיוחד.


תלמידים לקויי שמיעה או לקויי ראייה יכולים לקבל התאמות לפי תכנית לימודים אישית שבונה עבורם צוות בית הספר. אלו כוללות הארכות זמן של עד 50 אחוזים, שכתובים, בחנה בחדרים נפרדים ובמקרים מסוימים תוספת ניקוד. נבחנים עם מוגבלות פיזית זכאים להנגשה של השאלונים באמצעים טכנולוגיים, כמו למשל בחינה ממוחשבת.

 

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על הקלות לבגרות?

רוצה לדעת יותר על הקלות לבגרות?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

חוות דעת של סטודנטים: הכנה לבגרות

התקבלו 65 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5

Whatsapp Whatsapp