רוצה להשלים בגרות? לשפר ציון?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

הכנה לבגרות לעולים חדשים - צריכים לשפר או להשלים בגרויות?

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על בגרות לעולים? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


קורס בגרות לעולים - השלמת בגרויות לעולים חדשים


למען העולים החדשים


השלמת בגרויות אינה משימה קלה, על אחת כמה וכמה לתלמידים שהם עולים חדשים. עולים רבים שרוצים להתקבל ללימודים אקדמיים מעוניינים להשלים או לשפר את תעודת הבגרות שלהם. אולם, חלקם עדיין לא שולטים בקריאה ובכתיבה בשפה העברית ולכן יתקשו להשתלב בקורסי השלמת בגרויות "רגילים", או להיבחן בנוסח הבחינה הרגיל בעברית.


משרד החינוך, שאחראי על בחינות הבגרות, הסדיר את מעמד העולים החדשים שנבחנים בבחינות הבגרות וקבע מספר נהלים שנועדו להתאים את תוכן והיקף הבחינות עבורם, כדי לעזור להם להיקלט בקלות בארץ ולסייע להם להתגבר על הקשיים בלימודים. החל משנת 2015 (התשע"ה), שינה משרד החינוך את הנהלים לגבי הקלות בבגרות לעולים חדשים. המשרד מעניק לעולים התאמות וגם מאפשר להם להיבחן במועדים מיוחדים של הבגרות או בתנאים מיוחדים. עולים חדשים שעונים על התנאים זכאים לקבל הקלות שונות בבחינה במקצועות השונים ובמקרים מסוימים גם תוספת ציון.

 

  • מה מגיע לכם? אילו הקלות מציעים לבגרות? קראו בהרחבה על הקלות בבגרות


מי נחשבים עולים חדשים?


לפי הנוהל החדש של משרד החינוך, עולים חדשים הם תלמידים שנולדו בחו"ל ועלו לישראל, והם לומדים בכיתה י' ומעלה בבית הספר התיכון. הם זכאים להקלות למשך 10 שנים לכל היותר, כלומר עד גיל 22 או 23. תלמידים עולים מאתיופיה מקבלים הקלות למשך 12 שנים.


בעבר ההגדרה לעולים חדשים וותיקים הייתה מעט שונה וחלה גם על עולים ותיקים. המשרד עדיין מספק הטבות לתלמידים שבשנת 2015 לומדים בכיתות י"א ו - י"ב, שעד שנת 2014 הוגדרו עולים חדשים או ותיקים, אולם הן שונות מעט מההקלות במתכונת החדשה.


באילו בגרויות מקבלים הקלות לעולים?


עולים חדשים זכאים לסיוע בכל בחינות הבגרות שלהם. עם זאת, לא בכל הבגרויות הם מקבלים שאלון מותאם או תנאים מותאמים לבחינה. כך למשל, בבגרות בלשון, בבגרות במתמטיקה ובבגרות באנגלית, אין שאלון מותאם והעולים מקבלים תוספת ציון של כ - 10 נקודות.


מעבר למקצועות אלה, עולים חדשים יכולים לקבל הקלות במקצועות רבי המלל, או עתירי המלל, בהם נדרשים לקריאה רבה בשפה העברית ובחינה כוללת כתיבה רבה בעברית. אלו כוללים את מקצועת החובה כמו הבגרות תנ"ך, באזרחות, בהיסטוריה, וגם במקצועות בחירה מסוימים. כמו כן, עולים מקבלים התאמות גם במקצועות דלי המלל, כמו הבגרות בפיזיקה, בכימיה, באלקטרוניקה ובמחשבים.

 


לאילו סוגי הקלות זכאים עולים?


במקצועות מסוימים, כמו בגרות בהיסטוריה, באזרחות, בספרות ובתורה שבעל פה, יכולים עולים חדשים להיבחן בשאלון מיוחד לעולים. שאלון זה כתוב בשפה העברית אולם הוא בוחן על חומר בהיקף מצומצם.


לחלופין, עולים יכולים להיבחן גם בשאלונים הרגילים ואז ניתנות להם הקלות שונות. אלו כוללות, למשל, תוספת זמן של 25% מזמן הבחינה, התעלמות משגיאות כתיב, שימוש במילונית אלקטרונית או במילון בשפת אימם, או הקראת שאלון בעברית. בנוסף, בשאלונים שאינם בעל פה ואינם שאלון מיוחד לעולים, זכאים העולים החדשים לתוספת ניקוד, שנעה בין 10 ל - 15 נקודות. גובה תוספת הציון משתנה לפי ותק העולים בארץ ובהתאם לסוג הבחינה.


מלבד זאת, עולים יכולים לבחור להיבחן במבחנים דו לשוניים, בהם טופס המבחן כתוב בעברית וגם בשפת האם שלהם. המבחנים מתורגמים לשפות רוסית, אנגלית, ספרדית, צרפתית ואמהרית בלבד וניתן להיבחן בהם רק במועד הקיץ מבין מועדי הבגרות. המקצועות בהם אפשר להיבחן בשאלון דו לשוני כוללים: היסטוריה, אזרחות, ספרות, תנ"ך ומקצועות בחירה כמו בגרות בביולוגיה, פיזיקה וכימיה. יש לציין שבמקרים אלה לא מקבלים תוספת ציון ולא מתאפשר שימוש במילון.


חשוב לציין כי עולים עם לקויות למידה זכאי לקבל את כל ההטבות לעולים חדשים בנוסף להקלות הלימודית לבגרות ללקויי למידה, שניתנות להם בגלל קשיי הלמידה. הם יכולים לקבל את ההקלות בבגרות המיוחדת לעולים וגם בבגרות הרגילה.

 

  • מחפשים מלגות לימוד לעולים? קראו עוד על מלגת HIAS


היכן יכולים עולים חדשים להשלים או לשפר בגרויות?


עולים יכולים להשתתף בקורסי הכנה לבגרות שמתקיימים במסגרת מכינות לעולים חדשים. אלו נערכות ברבים ממוסדות הלימוד ונקראות לעיתים גם "מכינות ריענון לעולים". המכינות נמשכות בין חודשיים לחצי שנה ובחלקן ניתן גם ללמוד לקראת הפסיכומטרי. מכינות מתקיימות, בין היתר, באוניברסיטת תל-אביב, באוניברסיטת חיפה, במכללת הדסה, בטכניון ובאוניברסיטת בר אילן.


כמו כן, משרד החינוך מציע אתר אינטרנט ללימודים מקוונים לקראת הבגרות שנקרא "בגרות עולים". באתר זה ניתן ללמוד לפי התכנית העדכנית שמותאמת לעולים במקצועות אזרחות ותנ"ך. באתר ניתן לקרוא חומרי לימוד וגם לצפות בסרטוני וידאו של הרצאות.

 

שירות אישי חינם

רוצה להשלים בגרות? לשפר ציון?

רוצה לדעת יותר על בגרות לעולים?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
חדש! סדנה דיגיטלית לבחירת לימודים שתשנה לך את החיים

רוצה לדעת מה מתאים לך ללמוד?


מאות אנשים כבר התקדמו, רוצה גם?