רוצה פרטים על חינוך בלתי פורמלי?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי חינוך בלתי פורמלי

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על חינוך בלתי פורמלי? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...


איפה ללמוד חינוך? לחצו כאן למוסדות המובילים 

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי תואר בחינוך בלתי פורמלי

 

מאת: ד"ר ענת רפופורט

 

החינוך הבלתי פורמלי ממלא תפקיד חשוב בתפיסת העולם הכוללת של "חינוך לאורך החיים".


החינוך כתהליך למידה פירושו למידה מתמדת בכל תחומי החיים- החברתי, כלכלי-תעסוקתי, תרבותי ופסיכולוגי.
לימודי חינוך בלתי פורמאלי מכשירים סטודנטים לגלות מחויבות קהילתית, לגבש חזון חברתי, להוביל ולהנהיג פרויקטיים חינוכיים במערכות הציבוריות, ברשויות המקומיות ,בתנועות נוער, במתנס"ים ובעמותות.

 

תחום החינוך הבלתי פורמאלי מאפשר לבוגריו לבטא את כישוריהם המנהיגותיים ולהוביל שינוי אמיתי בחברה. ההכרה בחשיבותה של הפעילות הקהילתית מגבירה את הביקוש ללימודי חינוך בלתי פורמאלי במוסדות הלימוד השונים.

 

הלימודים במסלול לחינוך בלתי פורמלי מכשירים את המחנכים לעתיד למילוי מגוון תפקידים בארגונים חינוכיים בקהילה תוך מתן מענה לצרכים החברתיים המשתנים. הפעולות החינוכיות אותן נדרשים הבוגרים ליישם הלכה למעשה מבוססות הן על תאוריות ספרותיות והן על מחקרים אקדמיים ולפיכך תוכניות הלימוד במוסדות הלימוד השונים כוללות לימוד נושאים פדגוגיים לצד קורסים עיוניים ,סדנאות והכשרה מעשית.

 

עבודתו בפועל של איש החינוך הבלתי פורמלי

 

בניגוד לאיש החינוך הפורמלי, אשר עובד במסגרות ששייכות לחינוך הפורמלי (למשל בתי ספר) ומטרתו להקנות חמר וידע מקצועיים, איש החינוך הבלתי פורמלי עובד בדרך כלל במסגרות אחרות בקהילה (למשל תנועות נוער, מתנ״ס או עמותה למען נוער בסיכון כגון עמותת עלם).

 

העבודה הקהילתית של איש החינוך הבלתי פורמלי מתרכזת פחות בהקניית ידע ויותר בהנחיית ערכים, כגון ערכי הנהגה, חזון, נתינה לזולת והתנדבות. פעמים רבות העבודה מתרכזת בנוער בסיכון, אשר לא ספג ערכים אלו בביתו שלו. על כן הכוונתם אל ערכים היא קריטית ואף עלולה להדיר נוער זה מהתדרדרות למעגל הפשע, האלימות והסמים.

 

בתנועות הנוער, איש החינוך הבלתי פורמלי מכונה בדרך כלל מדריך, והוא אחראי על קבוצת חניכים. המדריך לרוב אינו גדול בהרבה מן החניכים בגילו, זאת ביחס להפרש בין גיל המורה בבית הספר לתלמידיו. במקום שיעור מקיים המדריך פעולה, שלה מסר ערכי. החניכים משתתפים בפעולה בלקיחת תפקידים משמעותיים ובעיצוב התוכן, הרבה יותר מן ההשתתפות של התלמיד בעיצוב תוכן וצורת השיעור בכיתה.

 

מעבר לחינוך הבלתי פורמלי, המתרחש כאמור ברובו מחוץ לחינוך הפורמלי, ישנה גם פעילות בלתי פורמלית המתקיימת בתוך בית הספר, למשל חוגי העשרה, מועצת תלמידים, טיולים וריכוז חברתי. גם בפעילויות אלו אשר מתרחשות בתוך כתלי בית הספר נותנים מקום רב יותר לדעות ולהשתתפות התלמידים כך שהם יכולים להשפיע על הנעשה.

 

יכולות הנחוצות לאיש החינוך הבלתי פורמלי

 

איש החינוך הבלתי פורמלי צריך להיות אדם אידיאליסטי, אשר ערכים של שוויון, נתינה ועשייה למען הזולת ומנהיגות מובילה ומיטיבה קרובים לליבו. פעמים רבות התנדב איש החינוך הבלתי פורמלי בהיותו נער במסגרות המבטאות ערכים כגון אלו. כמו כן פעמים רבות שימש כנער בתפקידי מפתח ומנהיגות במסגרות בלתי פורמליות (למשל יו״ר מועצת תלמידים או רשג״ד בצופים) דבר שהוביל אותו לזיקה לשמש איש חינוך בלתי פורמלי בהמשך.

 

מבחינה אישיותית חשוב שאיש החינוך הבלתי פורמלי יהווה אדם בלתי שיפוטי, נעדר סטיגמה על אוכלוסיות חלשות (למשל מתמכרים לסמים) ובעל אמפתיה אליהן. הוא צריך לדעת לדבר עם נוער בגובה העיניים ולא באופן סמכותי על מנת שייפתחו אליו וישתפו אותו בבעיותיהם. כמו כן עליו להיות דיסקרטי ושומר סוד, כך שהנוער ידע שהוא יוכל לסמוך עליו לא להעביר את דבריו הלאה.

 

פעמים רבות איש החינוך הבלתי פורמלי היה בעצמו נער בסיכון אשר קיבל שירות מאיש חינוך לא פורמלי שסייע לו רבות. הדבר משמש מוטיבציה לנער כזה לעזור לאחרים אשר מצויים כעת במצב בו היה בעבר. בשל הזדהותו עם הנער בסיכון יכול איש חינוך בלתי פורמלי מסוג זה ״לתת את הנשמה״, לעבוד מכל הלב לתת את המקסימום ובכך להתאים מאד לתפקידו.

 

תנאי העסקה - חינוך בלתי פורמלי שכר

 

פעמים רבות מועסקים אנשי החינוך הבלתי פורמלי בשעות אחר הצהריים והערב, מה שיכול להקשות על שילוב עבודה זו עם הורות ומשפחה.

 

איש החינוך הבלתי פורמלי עובד מתוך מעורבות גבוהה ואינטנסיבית עם הנוער והחניכים. לכן לא אחת הוא לוקח את עבודתו הביתה ואינו מסיים אותה עם סיום השעה הרשמית של הפעילות.

 

רמות השכר של מורים בחינוך לא פורמלי משתנות. השכר תלוי באחוז המשרה, בסוג המסגרת, בוותק, בדרגה הניהולית ועוד.

 

נושאי הלימוד


מטרת לימודי חינוך בכלל וחינוך בלתי פורמלי היא להקנות ידע אקדמי רחב בכול תחומי החינוך שיסייע לסטודנטים להשתלב במסגרות חינוך בלתי פורמלי.

 

נושאי הלימוד בתחום זה כוללים: התמודדות עם בעיות התנהגות; כישורי חיים; מניעת התעללות בילדים; אלימות וסטייה בקרב בני נוער; סמים והתמכרויות בקרב בני נוער; מיומנויות ועבודת צוות; הקהילה והשלטון; תקשורת בחינוך; ילדים כצרכני תקשורת רב-תרבותיות בחברה הישראלית, בניית מנהיגות חינוכית; גישור; יצירתיות בניהול; מחשבת החינוך; מיומנויות ניהול וארגון; שיווק בחינוך, גיוס משאבים תכנון ותקציב.

 

בנוסף, תוכניות הלימוד כוללות מגוון התמחויות בתחום. החוג לחינוך חברתי-קהילתי במכללת אורנים לדוגמא מאפשר לסטודנטים לבחור מבין ההתמחויות הבאות: נוער וקהילה- הכשרת אנשי מקצוע לעבודה חינוכית עם בני נוער ולריכוז פעילות נוער בקהילה, קידום נוער - הכשרת עובדים למסגרות טיפוליות לנוער מנותק, התמחות במחנכים טיפוליים - הכשרת מחנכים לטיפול בבני נוער המצויים בסכנת נשירה מבית הספר.


כמו כן, מוסדות הלימוד השונים מציעים מבחר קורסי בחירה במסגרת הלימודים בחוג לחינוך בלתי פורמאלי. לדוגמא קורסים בנושאי סביבה, קהילה ומנהיגות: סביבה - הגברת המודעות למשבר הסביבתי העולמי, קהילה - פיתוח תפיסה קהילתית וסיפוק הכלים הדרושים לצורך פעילות אפקטיבית בקהילה, תוך התמקדות על מערכת יחסים בין מערכות החינוך הקהילה.

 


מנהיגות - טיפוח מנהיגות ויזמות ולתת כלים להובלת שינויים

* נושאי הלימוד הם כלליים ואינם משקפים נושאי לימוד במוסד מסוים.

 

מוסדות הלימוד

 

בין המוסדות בהם אפשר ללמוד חינוך לא פורמלי:

 

 • המכללה האקדמית לחינוך קיי (באר שבע): לימודי חינוך לא פורמלי במכללת קיי מתקיימים בהתמחות נוער בסיכון. המסלול מאפשר לסטודנטים להתנסות בתכנון טכניקות התערבות פרטניות ומערכתיות וביישומן בבתי ספר.

 

 • המכללה האקדמית אורנים (קריית טבעון): מתקיים המסלול לחינוך חברתי קהילתי, בהתמחות נוער בסיכון או מנהיגות בקהילה. כמו כן, ניתן ללמוד בתכנית "צוערים לחינוך הבלתי פורמלי" שבה מכשירים אנשי חינוך לצמצום פערים בין המרכז והפריפריה החברתית והגיאוגרפית.

 

 • מכללת גורדון לחינוך (חיפה): בלימודי חינוך חברתי קהילתי - חינוך בלתי פורמלי במכללה אפשר לבחור בין התמחות בחינוך חברתי וקהילתי לבין התמחות בקידום נוער שמתמקדת בנוער במצבי סיכון ומצוקה.

 

 • המכללה האקדמית דוד ילין (ירושלים): לימודי חינוך בלתי פורמלי במכללת דוד ילין מכינים את הסטודנטים להשתלבות במסגרות כגון פנימיות, מרכזים קהילתיים, מחלקות ברשויות מקומיות, תנועות נוער ויחידות לקידום נוער.

 

 • המכללה האקדמית לחינוך בית ברל (כפר סבא): מכללת בית ברל מציעה תכנית להכשרת אנשי חינוך לא פורמלי, שמעניקה להם כלים להובלת תכניות ומיזמים חינוכיים, תרבותיים וחברתיים. במכללה נלמדות עוד מדוון התמחויות בתחום החינוך.

 

 • מכללת אפרתה (ירושלים): זוהי מכללה לציבור הדתי, המסלול לחינוך חברתי קהילתי מיועד לנשים ומכשיר את הסטודנטיות למגוון של תפקידים בחינוך הלא פורמלי. הלימודים משולבים עם התמחות נוספות להוראה לעל יסודי.
   

תנאי קבלה

 

 • בגרות מלאה או תעודת סיום מכינה בממוצע 90 ומעלה
 • ציון סכם של 525 לפחות
 • במסלולים מסוימים המועמדים עוברים ראיון קבוצתי ו/או אישי.
 • מועמדים בני 30 ויותר יכולים להתקבל עם ציון 525 לפחות בבחינה הפסיכומטרית (אין חובה לבגרות.)

 

משך הלימודים


משך הלימודים במסלול חינוך בלתי פורמלי הוא שנה אקדמית אחת לבעלי תואר ראשון ועד ארבע שנים במסלול אקדמי ללימודי חינוך.

 

תעודה


בנוסף לתואר B.Ed, מזכים הלימודים בתעודת "עובד חינוך בקהילה" מטעם משרד החינוך. בסיום שלוש שנות לימוד מלאות זכאי הסטודנט לקבל אישור המזכה אותו בדרגת שכר של מדריך מוסמך בכיר במשרד החינוך.

 

כיווני התפתחות וקידום מקצועי


לימודים לתואר שני בחינוך

 

מקצועות העיסוק


רכזים חברתיים בבית הספר, מדריכים לנוער בסיכון, רכזי פעילות קהילתית ,רכזי תנועות נוער, יזמי ורכזי פרויקטים חינוכיים ועוד.

 

מקומות עיסוק

 

בתי ספר, תנועות נוער, עמותות, מרכזים קהילתיים, משרד החינוך.

 

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על חינוך בלתי פורמלי?

רוצה לדעת יותר על חינוך בלתי פורמלי?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור