קורס סופר סת"ם במכון עליה לחרדים

שירות אישי - צור קשר
קורס סופר סת"ם במכון עליה לחרדים

קורס סופרי סת"ם במכון עליה - לגברים חרדים


סופרי סת"ם עוסקים במלאכה המורכבת של כתיבת ספרי תורה, תפילין ומזוזות. כדי לבצע את תפקידם באופן איכותי ונכון עליהם להבין לעומק בהלכות המתאימות וכן להחזיק בכישורים כגון דיוק, שקדנות ותשומת לב לפרטים הקטנים. סופרי סת"ם נחשבים למי שנדרשים לבקיאות בקודש באופן מיוחד ובמהלך הכתיבה עליהם להקפיד על טהרה והקפדה על הלכות.


במכון עליה מתקיים קורס סופרי סת"ם, שבו יכולים המשתתפים לקבל את הבסיס ההלכתי והפרקטי להשתלבות במקצוע. בתכנית נכללות הדרכות והתנסויות מעשיות וכמו כן מסייעים במוסד הלימוד למשתתפים גם אחרי תום הקורס, והם יכולים להתייעץ עם צוות המכון בשלל שאלות הלכתיות ומקצועיות בתחילת דרכם. מסלול זה מיועד לגברים חרדים והתכנים בו מפוקחים על ידי אברכים ידועים. סופרי סת"ם נדרשים היום ברחבי הארץ וכן בחו"ל ובוגרי הקורס יכולים לפתוח דלת לשלל הזדמנויות בשוק העבודה.

 


תכנית הלימודים


מטרתו של המסלול היא הקניית מומחיות לכתיבת סת"ם ועריכת היכרות עם השיטות המקובלות בתחום. לאורך ההכשרה המשתתפים מפתחים יכולות כתיבה ייחודיות וסוקרים שלל נושאים עיוניים ומעשיים הרלבנטיים לסופרים בתחילת דרכם. בין היתר, הם לומדים על תהליכי הכתיבה של ספרי תורה, מזוזות, מגילות ותפילין.


בתחילת הקורס ניתן רקע כללי לכתיבה בקלף תוך הכרת הכלים והציוד כגון קולמוסים שונים, סוגי דיו וצורות כתיבה. לאחר מכן מעמיקים בצורות האותיות ובאופן הכתיבה, תוך אימון חוזר של כל אחת מן האותיות. מסיימי שני החלקים הראשונים ממשיכים ללימוד יצירות אומנות ובהן התחלת כתיבת מגילת אסתר. המשתתפים סוקרים גם שיטות לשיווק ולפרסום עצמי כסופרי סת"ם, לצורך השתלבות יעילה יותר בשוק העבודה אחרי סיום ההכשרה.

 

מתכונת הלימוד


קורס זה נפרש על פני כארבעה חודשים. השיעורים מתקיימים בערב אחת לשבוע.


בכל אחד מן השיעורים משולב לימוד הלכתי יחד עם תרגול מעשי. בין היתר הם מתרגלים הכנת קולמוסים וכן צורות כתיבה שונות. משתתפי הקורס מקבלים את כל הציוד החיוני לסופרים מתחילים, לרבות דיו וקלפים. באופן זה הם יכולים לצבור ניסיון בתחום הנלמד וכן לקבל סיוע והדרכה מרבני המכון המנוסים ולהתייעץ עמם.

 

נושאי הלימוד


משתתפי הקורס לומדים מגוון של נושאים, ביניהם גם התחומים הבאים:

 

 

  • זמני כתיבה
  • סוגי דיו בשוק
  • ציוד הסופרים
  • זוויות קולמוסים
  • תהליך יצירת דיו כשר
  • הפיכת נוצות לקולמוסים
  • אופן עשיית קלף לפי ההלכה
  • תנועות ידיים נכונות בכתיבה
  • ועוד

 

סגל הוראה


צוות המכון מורכב מרבנים מנוסים בתחומי הוראתם, אשר עברו הסמכה על ידי רבנים גדולים. מרצה קורסי הסת"ם במוסד הלימוד הוא רב ומומחה לתחום סופרי הסת"ם. ברשותו ותק של 20 שנה בהכשרת תלמידים וכן ברשותו מכון לסופרים מומחים. כמו כן, מרצה בקורסים בתחום זה גם רב וסופר סת"ם הפועל באזור דרום הארץ, שלו וותק וניסיון רב בענף.

 

על מוסד הלימוד


מכון עליה פועל במשך כ – 11 שנים ללימוד מקצועות ההלכה והקודש. במסלולי הלימוד השונים במכון יכולים גברים חרדים לקבל הכשרה מקיפה למקצועות השונים תוך תרגול והתנסות מעשית ובהדרכה של רבנים ותיקים. בין הקורסים הנערכים במוסד זה ניתן למצוא קורס משגיחי כשרות, קורס מוהלים, קורס שוחטים, קורס מסדרי חופה וקידושין, קורס משפצי תפילין ועוד. בכל אחד מן המסלולים הללו מעמיקים בפן ההלכתי והמעשי של המקצוע, מכירים מקרוב שיטות עבודה והלכות רלבנטיות וגם מתרגלים את הכלים המקצועיים באופן יישומי.

 

תעודה


בתום התכנית על המשתתפים לגשת למבחן מסכם. את הבחינה ניתן לערוך במכון עליה או לחלופין ביד רפאל או משמרת סת"ם. תעודת ההסמכה המוענקת לבוגרים העוברים בהצלחה את הבחינה מוענקת על ידי הגוף העורך אותה. את תעודות הגמר וכתב הסמכה יכולים לקבל מי שעוברים את הבחינה המעשית וההלכתית בציון של לפחות 55.

למידע נוסף לחצו: מכון עליה
Whatsapp Whatsapp