הנדסאי בניין ותכנון מבנים אורט קריית ביאליק

הנדסאי בניין ותכנון מבנים אורט קריית ביאליק

הנדסאי בניין בהתמחות תכנון מבנים אורט קריית ביאליק בצפון

 

במכללת אורט קריית ביאליק יכולים הסטודנטים ללמוד בתכנית הנדסאי בניין בהתמחות תכנון מבנים. זוהי התמחות המוצעת כחלק מלימודי הנדסאי בניין, המיועדת למי שמשלימים את השלב הראשון בלימודים (מגמת ניהול הבנייה).


סטודנטים ללימודי הנדסאי בניין המעוניינים להרחיב את הידע המקצועי ואת אפשרויות התעסוקה יכולים ללמוד בתכנית הנדסאי בניין בהתמחות תכנון מבנים. לאחר סיום הלימודים בהתמחות תכנון, הסטודנטים ממשיכים לסמסטר חמישי נוסף ובו נלמדים מספר קורסים בהתאם להנחיות מה"ט - הגוף האחראי על הסמכת הנדסאים בישראל.


מי שמשלימים את לימודיהם גם במגמת הנדסאי בניין ותכנון מבנים יכולים להירשם בפנקס ההנדסאים במדור התכנון, ולהרחיב את הסמכויות שלהם בענף הבנייה הישראלי. בוגרים אלה זכאים לחתימה על תכנון מבנים עד ארבע קומות, מה שמציב בפניהם הזדמנויות להשתלבות במגוון סוגי פרויקטים עם תום לימודיהם וקבלת ההסמכות הנדרשות. בוגרים אלה יכולים לתכנן מבנים למטרות שונות כגון למגורים, לתעשייה ולמסחר ועסקים. כמו כן באפשרותם לתכנן גשרים, כבישים ומבנים נוספים בהתאם לדרישות החוק.

 

תכנית הלימודים


בהתמחות תכנון מבנים הסטודנטים מתמקדים בתהליכי התכנון של שלדי מבנים. הם לומדים מספר קורסים שבהם נלמדים עיקרי תהליכי התכנון בעולם הבנייה. בין היתר הם רוכשים ידע אודות קונסטרוקציות מחומרים שונים, כגון עץ, פלדה ובטון. נלמדים גם תהליכי השרטוט של קונסטרוקציות ואופן קריאת השרטוטים המקצועיים. כמו כן, הסטודנטים רוכשים יכולות כמותיות לביצוע של חישובים שונים הנדרשים בתחום התכנון.

 

מתכונת הלימוד


זוהי כאמור התמחות הנלמדת לאחר סיום לימודי הנדסאי בניין, שאורכם כשלוש שנים. הסטודנטים המשלבים את לימודיהם יכולים להחליט להמשיך לשלב נוסף וללמוד בהתמחות זו כך שאורך ההכשרה הכולל הוא כשלוש שנים וחצי. בהתמחות נכללים קורסים עיוניים שונים וכן פרויקטים מעשיים, כאשר לקראת סיומה יש לבצע פרויקט גמר שבו מיישמים את הידע הנרכש.

 

נושאי הלימוד


בין הנושאים הנכללים בהתמחות זו אפשר למצוא:

 

 

  • תכנון הנדסי
  • ארגון וניהול בניה
  • קונסטרוקציות בטון
  • חישובים סטטיסטיים
  • קונסטרוקציות מפלדה
  • שרטוט של קונסטרוקציות
  • ועוד

 

על מוסד הלימוד


סטודנטים במכללת אורט קריית ביאליק יכולים למצוא מגמות נוספות ללימודי הנדסאים. אלה כוללות הנדסאי חשמל, הנדסאי אלקטרוניקה בהתמחות מחשבים, הנדסאי תעשייה וניהול בהתמחות לוגיסטיקה, הנדסאי תוכנה ועוד. כמו כן, מתקיימת במכללה מכינה טכנולוגית שבה יכולים מועמדים לשפר את סיכויי הקבלה ללימודים.


במוסד הלימוד נערכים גם לימודי תעודה בתחומים שונים. קורסים אלה יכולים להתאים לעובדים המעוניינים לעבור הסבה מקצועית או למעוניינים להרחיב את אפשרויות התעסוקה הקיימות ולקדם את הקריירה. בין הקורסים הנערכים במכללה נכללים קורסים במקצועות הבניין כגון קורס מנהלי עבודה בבנייה וקורס עוזרי בטיחות באתרי בנייה. ניתן ללמוד ענפים נוספים כגון מקצועות החשמל.

 

תנאי קבלה וקהל יעד


להתמחות בתכנון מבנים יכולים להתקבל סטודנטים המשלימים בהצלחה את לימודי הנדסאי בניין במגמת ניהול הבנייה.
יש לציין כי כדי להתקבל ללימודי ההנדסאים יש צורך לעמוד בדרישות מה"ט, ולהציג בגרות מלאה או בגרות חלקית ובה ציון עובר בבגרות במתמטיקה ברמת 3 יחידות לימוד, בבגרות באנגלית ברמת 3 יחידות לימוד ובבגרות בהבעה עברית ברמה של 2 יחידות לימוד. ניתן להתקבל גם על סמך סיום בהצלחה של מכינה טכנולוגית להנדסאים המוכרת על ידי מה"ט.

 

תעודה


לאחר השלמת הסמסטר הנוסף ניתן לקבל אישור על סיום ההתמחות וכן להירשם בפנקס ההנדסאים במדור לתכנון מבנים, וזאת נוסף לרישום לאחר סיום לימודי ההנדסאים. סיום מוצלח של ההתמחות מקנה זכות חתימה על תכנון של מבנים ציבוריים ופרטיים, עד לגובה של ארבע קומות. יש לציין כי כדי לסיים בהצלחה את המסלול יש צורך לעמוד בכל חובות הלימודים, לרבות מעבר מבחנים פנימיים וחיצוניים, והגשת פרויקט.

Whatsapp Whatsapp