רוצה פרטים על הייטק לתואר?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

תואר ראשון בלימודי הייטק

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על הייטק לתואר? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר ראשון בתכנית "מדעים להייטק"

 

ההייטק מהווה היום את אחת התעשיות המרכזיות והמובילות בישראל, אחד ממנועי הצמיחה של המשק המקומי ואחד ממפעלי הייצוא הגדולים לעולם. כתוצאה מכך עולה גם הדרישה של החברות בעובדים איכותיים ויצירתיים, שיכולים לסייע בפיתוח התוכנות, האפליקציות, המערכות והיישומים של מחר. זוהי תעשייה דינמית במיוחד והצורכים שלה משתנים באופן תדיר, מה שיוצר את הצורך לגמישות ורב תחומיות אצל העובדים, שנדרשים לשלוט בסל כלים מגוון.


במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) רואים שליחות בהעלאת מספר הבוגרים המשתלבים בהייטק ושואפים להגדיל את מספר הסטודנטים הלומדים במסלולים בתחום זה. כמו כן, הם פועלים להגדיל את כמות הסטודנטים בענפים כגון מדעי החברה והרוח שמשתלבים בתעשייה.


כדי לעשות זאת, פיתחו לאחרונה תכנית לימודים חדשה לתואר ראשון בשם "מדעים להייטק". זהו תואר המיועד למגוון רחב של מועמדים ומשלב בתוכו כלים ממדעים מדויקים, מדעי המחשב ותכנות. בתואר זה ניתן לרכוש ידע וכלים שיכולים לסייע לבוגרים להשתלב בתפקידי פיתוח ומחקר בתעשייה, באופן המותאם לצורכים העכשוויים של הענף. השאיפה היא כי תכנית זו תמשוך אליה סטודנטים ממגוון רקעים, לרבות אקדמאים בעלי תואר קודם בתחומים אחרים, וכך יעלה משמעותית כוח האדם בתעשיית הטכנולוגיה העילית, בחברות התוכנה ובסטארט אפים המקומיים. מספר תכניות אלה צפוי לעלות בשנים הקרובות ולהתקיים במוסדות נוספות.

 

למי מיועדים הלימודים


הלימודים מתאימים לבעלי זיקה לתחום הכמותי והמדעי, המעוניינים לרכוש את הכלים להשתלבות בקריירה בתעשיית ההייטק. הם מיועדים למי שמגלים עניין בענפי התוכנה, הדאטה והמחשוב. הם יכולים להתאים גם למי שעובדים בפועל בתעשיית הטכנולוגיה העילית שברצונם להרחיב ולהעמיק את הידע שברשותם ולרכוש תואר אקדמי.


יש לציין כי בתעשייה של היום ישנה דרישה לא רק לעובדים בעלי ידע כמותי, אלא לכאלה שמחזיקים בסל רחב של כישורים לרבות ידע מדעי, יצירתיות, הבנה שיווקית, ובתפקידים מסוימים גם ידע כלכלי. תכנית זו מותאמת לדרישות העכשוויות של התעשייה תוך הכרה ברב תחומיות של התעשייה, כך שהיא יכולה להתאים גם לאקדמאים בעלי ידע קודם בענפים ממדעי החברה השונים שברצונם לשנות כיוון מקצועי ולעבור הסבה להייטק.

 

מי שמתלבטים בין לימודי הייטק לקורס או תואר יכולים לשקול את היתרונות בכל מסלול ולראות לאן הם מכוונים בתעשייה. תואר יכול לפתוח דלתות לתפקידים רבים, בעוד קורסים לרוב מכוונים לתפקיד מסוים ומתמקדים בכלים הפרקטיים שנחוצים בו.

 

תכנית הלימודים


מודל הלימודים נבנה במיוחד על ידי וועדה מקצועית שמונתה מטעם המל"ג – המועצה להשכלה גבוהה. במסגרת תכנית זו, מגדירים במל"ג נושאי חובה שנדרשים להופיע בכל התכניות בתחום זה, תוך הגדרה של קורסים שיש לכלול בהן והיקפי נקודות הזכות בכל אחד מן התחומים.


מטרת העל של הלימודים היא הקניית ידע מתמטי נרחב לצד הבנה מעמיקה במחשבים ומערכות מידע לפי הצורכים העכשוויים של תעשיית ההייטק והדרישות מן העובדים בה.


בתחילת הלימודים נרכש הבסיס המתמטי לתחום המחשבים, תוך היכרות עם מושגי יסוד בענפים כגון אלגברה, הסתברות, לוגיקה וחשבון דיפרנציאלי.


בהמשך נלמדים נושאי הליבה של התואר, הכוללים בין היתר כלים חשובים מעולם מדעי המחשב כגון אלגורתמים, מבני נתונים ותכנות. הסטודנטים מכירים מספר שפות תכנות שימושיות ולומדים על יישומן בעולם הטכנולוגי. כמו כן, הם מעמיקים בתחום מדעי הנתונים ובוחנים שיטות לכרייה, אחסון ועיבוד של דאטה בכמויות גדולות לפי צורכי התעשייה, תוך בחינת סוגיות באבטחת מידע.

 

מתכונת הלימוד


אורך הלימודים כשלוש שנים. הם מתקיימים במסגרת דו חוגית, שבה הסטודנטים משלבים חוג נוסף בתחום דעת משיק. לחלופין קיימת אפשרות ללמוד בתכנית במסלול חוג לאחר תואר, כלומר לאחר סיום התואר, מסלול זה מיועד בעיקר לבוגרי מקצועות שנחשבים "רחוקים" מהמקצועות הכמותיים או המדעיים ומתאים למעוניינים לעבור שינוי בכיוון המקצועי.


מבנה התואר, בדומה לתכניו, מוכתב על ידי שיקולי המל"ג והוא כולל קורסי תשתית, קורסי חובה וקורסי בחירה בתחומים טכנולוגיים שונים. הסטודנטים גם לוקחים חלק בקורסים בדגש פרקטי שבהם הם לוקחים חלק, בין היתר, במעבדות תכנות. לקראת סיום הלימודים הם עורכים פרויקט גמר מתקדם שבו הם יכולים ליישם את הכלים הנלמדים בתחומי התוכנה והדאטה לצורך פיתוח פתרונות יצירתיים וחדשניים עבור התעשייה, הפרויקט מתקיים בליווי ופיקוח של סגל ההוראה ובדרך כלל גם בשיתוף עם חברות תוכנה כדי לאפשר לסטודנטים להתנסות בפועל בתהליכים בשטח.

 

נושאי הלימוד


הסטודנטים לומדים מגוון של נושאים מעולם המדעים והתוכנה. הנה כמה דוגמאות לתחומים הנלמדים במהלך התואר:

 

 

  • מבני נתונים
  • כריית נתונים
  • מערכות מידע
  • בינה מלאכותית
  • ממשקי משתמש
  • תכנות מונחה עצמים
  • אבטחת מידע וקריפטוגרפיה
  • מדעי הנתונים Data Science
  • ועוד

 

תנאי קבלה


מועמדים המעוניינים להתקבל לתכנית זו נדרשים לנתוני קבלה גבוהים בדגש על המרכיבים הכמותיים. בדרך כלל נדרש ציון התאמה שנע בין 630 – 650 (כלומר שקלול הציון בין הפסיכומטרי לבגרויות), המוסדות שמים דגש על ציון ההתאמה בדגש מדעים. במסגרת תנאי קבלה ללימודי הייטק, נדרשת גם בגרות במתמטיקה ברמת 4 או 5 יחידות בציון גבוה, מי שלהם ציון נמוך מן הנדרש יכולים ללמוד בקורסי השלמה במתמטיקה. כמו כן, יש צורך בציון גבוה (בדרך כלל מעל 140) בחלק הכמותי של הפסיכומטרי.


בשל משבר הקורונה, במוסדות מנהיגים תנאי קבלה מקלים ומאפשרים גם לימודים ללא פסיכומטרי. מועמדים שלהם ציון ממוצע גבוה במיוחד בבגרויות יכולים להתקבל לאחר מעבר בחינות מיון במתמטיקה. עליהם להיות בעלי ציון גבוה גם בבגרות במתמטיקה. יש להדגיש כי רף הקבלה משתנה משנה לשנה ומומלץ לוודא נושא זה מול המוסדות.

 

תעודה


לסטודנטים המשלימים את הלימודים בהצלחה מוענק תואר ראשון מטעם המוסד המלמד. כדי לקבל את התואר יש לעמוד בכל דרישות הקורסים, לעבור את הבחינות ולהגיש את הפרויקט המסכם.


אפשרויות תעסוקה


בוגרי מסלול זה מיועדים להשתלבות בתעשיית הטכנולוגיה העילית, בין אם בחברות תוכנה ובין אם בחברות הזנק בתחום הטכנולוגי. יש לציין כי למרות שתואר אקדמי אינו תמיד הכרחי לצורך השתלבות בתעשייה זו, וניתן אף למצוא מסלולי הייטק ללא תואר, התואר הראשון יכול לפתוח דלתות רבות לפיתוח קריירה עבור הבוגרים הטריים.


הם יכולים להשתלב במגוון רחב של תפקידים באותן חברות החל מתפקידי מחקר ופיתוח או פיתוח תוכנה, דרך תפקידים בתחום מערכות המידע, דאטה סיינס וביד דאטה וכלה בתפקידים בענפים כגון אנליזה או שיווק דיגיטלי. באפשרותם להשתלב גם בתעשיות נוספות כגון גיימינג, רובוטיקה, ביוטק וענפים משיקים נוספים שבהם נדרש ידע במחשוב ומדעים. באפשרותם גם להמשיך לתארים מתקדמים בתחום המחשבים והמדעים, לעיתים יש צורך בהשלמות. תואר שני יכול לסייע בעיקר למעוניינים להתקדם לתפקידי מחקר בתעשייה.

 

מוסדות


אוניברסיטת תל-אביב: באוניברסיטת תל-אביב מתקיימת תכנית "מדעים להייטק" לתואר ראשון באחד משני מסלולים. ניתן ללמוד במסלול חוג לאחר תואר בכל התחומים מלבד הנדסה, מדעי המחשב, פיזיקה, כימיה, סטטיסטיקה או מתמטיקה. קיימת גם אפשרות ללימודים דו חוגיים שבהם משלבים את התכנית עם חוגים שונים למעט חוגים הנדסיים ומדעיים כגון פיזיקה, מתמטיקה, כימיה או מדעי כדור הארץ. בתכנית נלמדים מגוון קורסים בתחומי המחשבים והמדע וכן נערך פרויקט גמר יישומי בשיתוף עם חברות תעשייה.

שירות אישי חינם

צריך פרטים על הייטק לתואר?

רוצה לדעת יותר על הייטק לתואר?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
Whatsapp Whatsapp