רוצה פרטים על שכר מידען וספרן?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

שכר ספרנות ומידענות

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על שכר מידען וספרן? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


רמות שכר ספרנים ומידענים

 

בעידן הדאטה, למידענים יש תפקיד חשוב בניהול וניתוח כמויות הנתונים האדירות שחיוניות לתפקוד המשק. ניהול מידע נחוץ גם במובן הקלאסי של תפעול ספריות וארכיונים, הן במערכת החינוך וההשכלה הגבוהה והן מאגרים מוסדיים וממשלתיים.


בענף הספרנות והמידענות מגוון רחב של תחומי התמחות ותפקידים, המשתנים בהתאם לסוג המידע, קהל היעד שלו ואופי הארגון המתפעל את אותם מאגרים. גיוון זה בא לידי ביטוי גם ברמות השכר של אותם עובדים שנעות בטווח רחב למדיי. באופן כללי ניתן לומר כי משכורות העובדים בענפים הללו נמצאות לעיתים מתחת לממוצע במשק, בעיקר לעובדים בתחילת דרכם המקצועית. עם זאת, עובדים ותיקים יותר יכולים להעלות את שכרם. גם במגזרים מסוימים במשק, כגון בהייטק או בתחום הפיננסי, המשכורות נוטות להיות גבוהות מאשר בענפים אחרים שבהם אנשי המקצוע יכולים להשתלב. במקביל גופים מקצועיים פועלים לקידום המקצוע, לחיזוק רמות התגמול לעובדים ולהעלאת השיח הציבורי אודותיו.

 

על המקצוע


שני התפקידים מתמקדים בניהול של מאגרי מידע גדולים, בין אם מודפסים כגון ספריה ובין אם דיגיטליים כגון מסדי נתונים אלקטרוניים.


ההבדלים המרכזיים בין ספרן ומידען נוגעים למטרתם של מאגרי הידע וקהל היעד שלהם. בעלי מקצוע בתחום הספרנות עוסקים בניהול וארגון ספריות ואחראיים על הפעלת מאגרי המידע של אותה ספריה לצורכי שימור והנגשה לקוראים. כיום התפקיד עבר תמורות משמעותיות והעוסקים בו נדרשים גם להתמצא בקטלוגים דיגיטליים ובמאגרי מידע דיגיטליים.


מידענים עוסקים בעיקר באיסוף, ניתוח ומיון מידע בשוק העבודה ובתחומי המחקר השונים, כגון בתחום העסקי, הרפואי, המשפטי ועוד. הם אחראיים גם על פיתוח של אוספים ותפעול מרכזי מידע מסוגים שונים. מידענים יכולים להשתלב במגוון של ענפים במשק, ותפקידם משתנה בהתאם.


רפואי - עובדים אלה אחראיים על איסוף מידע רפואי עבור חברות, בתי חולים ומעבדות מחקר, אחראיים על איתור מקורות מוסמכים ווידוא של מהימנותם ואמינותם. הם משתמשים בעיקר בקטלוגים ממוחשבים ומכוני מידע ייעודיים.


הייטק - ניהול של מאגרי המידע של חברות וסטארט אפים, בין היתר בתחום גיוס העובדים. תחום זה ידוע לעיתים גם בשם סורסינג (Sourcing). באפיקים אחרים בהייטק הם יכולים להשתלב בניהול ותפעול אתרים ומאגרי ידע, מנתחי ממשקים ועוד.


עסקי - תחום המידענות העסקית, הידוע גם בשם מודיעין עסקי תחרותי, מתמקד בפתרונות עבור ארגונים וחברות בתחום האסטרטגיה והפיתוח העסקי. עובדים בענף מנתחים וממיינים מידע תוך דגש על ניתוח דאטה על מתחרים, משקיעים ושווקים פוטנציאליים.

 

רמות שכר


המשכורות הממוצעות לספרנים נעות בין 6,000 – 7,000 שקלים לחודש. שכרם הממוצע של מידענים הוא לרוב גבוה יותר ונע בין 8,000 – 9,000 שקלים לחודש. בענפים ייעודיים כגון הייטק ורפואה או בחברות גדולות, יכול התגמול לעובדים להיות גבוה יותר.
קיימים גורמים שונים שעשויים להשפיע על התגמול לו זכאים העובדים. בין השיקולים נכללים עבודה בסקטור הציבורי למול הפרטי, שנות הוותק של העובדים, רמת ההשכלה שלהם, גודלו של הארגון וכן תחומי התמחות ספציפיים שעשויים להעלות את המשכורות ולהרחיב את היצע התעסוקה.


במערכת החינוך משכורות העובדים נכללות בהסכמים שנחתמו מול הסתדרות העובדים ומשרד החינוך, הן מתבססות בין היתר על הוותק ועל הדירוג המקצועי. כך למשל הדירוג המקצועי של מנהלי ספריות עולה ככל שמספר הכיתות בבית הספר גדול יותר. דירוג גבוה יותר ניתן למנהלים בספריות במכללות, מדרשות ומוסדות אקדמיים, וכן למנהלי רשתות ספריות. מנהלי ספריות מגיעים למעמד זה לאחר צבירת מספר שנות וותק, או במקרים מסוימים כאשר הם בעלי התפקיד היחידים בארגון שבו הם פועלים.

 

טבלת שכר


*לתשומת ליבך – רמות השכר משתנות מעת לעת!

 

תפקיד שכר חודשי 0 - 3 שנות ניסיון שכר חודשי 3 - 5 שנות ניסיון שכר חודשי 5 שנות ניסיון ומעלה
מידען 6,000 - 9,000 שקלים לחודש 10,000 - 12,000 שקלים לחודש 12,000 - 15,000 שקלים לחודש
ספרן 6,000 - 7,000 שקלים לחודש 7,000 - 8,000 שקלים לחודש 9,000 - 10,000 שקלים לחודש
מנהל ספרייה 11,000 - 12,000 שקלים לחודש 13,000 - 14,000 שקלים לחודש 15,000 - 20,000 שקלים לחודש
מידען רפואי 7,000 - 8,000 שקלים לחודש 8,000 - 14,000 שקלים לחודש 14,000 - 15,000 שקלים לחודש

מידען עסקי

(מודיעין עסקי)

7,000 - 9,000 שקלים לחודש 14,000 - 15,000 שקלים לחודש לא צוין
מידען בהייטק 8,000 - 9,000 שקלים לחודש 9,000 - 12,000 שקלים לחודש 10,000 - 14,000 שקלים לחודש


ביקוש בשוק


כיום מרבית העובדים בתחומים הללו פועלים במוסדות אקדמיים, או בארגונים עסקיים שונים. מיעוטם עובדים בארגונים ומוסדות ממשלתיים, במלכ"רים ומסגרות נוספות. בין המסגרות שבהן יכולים העובדים להשתלב נכללים ספריות של בתי ספר, ספריות ציבוריות או לחלופין מוסדות אקדמיים, בארגונים עסקיים, בסטארט אפים, בחברות הייטק, וכן במערכת המשפט ובמשרדים ממשלתיים, שם הם נדרשים לשירותי ארכיונאות וניתוח ומיון מידע.


באופן כללי ניתן לומר כי הביקוש הרב יותר בשוק כיום הוא למידענים בתחומי העסקים הנדרשים בחברות שירותי מידע, בחברות מידע רפואי ועוד, אולם מגמה זו משתנה מאזור לאזור ומעת לעת. בתחום הספרנות קיימת דרישה לעובדים, בדרך כלל מרבית הביקוש היא בספריות של המוסדות האקדמיים הפרושים ברחבי הארץ.


עבור עובדים במערכת החינוך הממלכתית, היקפי המשרות ותנאי ההעסקה משתנים, היות והיום לא מתקיימים הסכמי עבודה אחידים לעובדים בתחום זה והם מועסקים על ידי גורמים שונים כגון רשויות מקומיות או עמותות פרטיות ולעיתים מתוקצבים על ידי העירייה. גם הדירוג המקצועי משתנה לאור הוותק וההכשרה הקודמת של העובדים. כל אלה משפיעים על רמות התגמול של אותם העובדים. יש לציין כי ברשויות מקומיות מסוימות, בעיקר בפריפריה החברתית והגיאוגרפית שבהם אין תקצוב של העסקת ספרנים ברשות המקומית, ההעסקה נעשית לרוב על פי יוזמות פרטיות של מנהלי בתי ספר במקום.


הארגון המקצועי האחראי היום על ענף הספרנות והמידענות בארץ הוא אסמ"י, הוא נוסד בשנות התשעים ומאז מאגד בתוכו את אנשי המקצוע בתחום בסקטור הציבורי והפרטי וכן במגזר העסקי ובאקדמיה. בין מטרות ארגון זה קידום המעמד התעסוקתי של העובדים וסוגיות הנוגעות לשכרם.


מה ללמוד כדי להשתלב בתחום


ההשתלבות בתחום הספרנות נעשית לאחר השלמת אחד משני מסלולים – לימודי תעודה או לימודים אקדמיים. באקדמיה מתקיים תואר ראשון בתחום וכן תואר שני.


לימודי התעודה נמשכים בדרך כלל כשנתיים, לרוב בתכניות המוכרות על ידי משרד החינוך. לרוב קורסים אלה משלבים את שני התחומים. בדרך כלל מסלולים אלה מיועדים לאקדמאים שברשותם תואר ראשון לפחות. בסיומן מקבלים דיפלומה בעזרתה ניתן להשתלב בתחום.


המעוניינים בתואר אקדמי יכולים למצוא תואר ראשון במידענות או תכניות לתואר ראשון במדעי המידע, שאורכן כשלוש שנים. כמו כן, מתקיימים מסלולים לתואר שני בתחום, שבהם ניתן להעמיק את הידע המקצועי הנוגע לניהול מידע במסגרות שונות. אורך התואר השני הוא לרוב כשנתיים. קיימים מסלולים ייעודיים למורים ולעובדי הוראה.


כיום מרבית העובדים בענף הם בעלי תואר אקדמי ראשון לפחות, ומיעוטם בעלי תעודה בלבד. יש מי שמגיעים לתחום לאחר מעבר הסבה מקצועית, והם משנים כיוון בקריירה מענפים משיקים או רחוקים לענף המידע והספרנות. ביניהם ניתן למצוא גם מי שמחליטים על שינוי הקריירה בגיל מאוחר יחסית, כגון אנשי הוראה בשנת שבתון.

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודים בתחום?

רוצה לדעת יותר על שכר מידען וספרן?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
Whatsapp Whatsapp