מלגות לסטודנטים יוצאי טורקיה

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות ליוצאי טורקיה - מלגת לימודים ליוצאי טורקיה

 

 

מגוון של קרנות וארגונים מציעים כיום מלגות בהתאם למוצא ועדה, בין המלגות הללו ניתן למצוא לא מעט מלגות המיועדות ליוצאי טורקיה. מטרתן של המלגות הללו היא לספק תמיכה כלכלית בסטודנטים לאורך תקופת לימודיהם כדי להקל על קשיים במימון שכר הלימוד ולעודד הצטיינות בלימודים. המלגות ניתנות על ידי מגוון רחב של גורמים, על סמך קריטריונים משתנים אולם בדרך כלל השיקול הראשי בהענקתן הוא היות הסטודנטים עולים מטורקיה או קרובי משפחה של יוצאי טורקיה.


יהודי טורקיה מהווים גם היום קהילה גדולה. העלייה מטורקיה החלה עוד לפני קום המדינה, גם כיום פועלת בטורקיה קהילה יהודית קטנה, וכמה מאות יהודים עולים מטורקיה ארצה בכל שנה. מלגות הלימוד ליוצאי טורקיה מצטרפות לשאיפה לקידום ולהעצמת בני הקהילה הטורקית, במטרה לסייע להם להצליח בלימודיהם ולהשתלב בקריירות משמעותיות לאחר סיומם. בדרך כלל, הגופים המעניקים את המלגות פועלים במקביל גם לטיפוח ושימור מורשת יהודי טורקיה ועוסקים גם במחקר ופעילויות קהילתיות.


בין המלגות ליוצאי טורקיה בהן יכולים להיעזר סטודנטים כיום נכללות המלגות הבאות:


לתשומת לבכם, מלגות הלימוד משתנות מעת לעת. מומלץ לפנות ישירות אל הקרן או מוסד הלימוד לצורך קבלת המידע המדויק והעדכני ביותר לגבי מלגות לימודים. המסתמכים על המידע המפורט בעמוד זה עושים זאת על אחריותם האישית בלבד.

 


מלגת לשכת יוסף נייגו ליוצאי טורקיה


בלשכת יוסף נייגו מציעים מלגות לימוד לסטודנטים שהם או אחד מבני משפחתם הם ממוצא טורקי. הלשכה מעניקה מלגות לתואר ראשון, כאשר ישנה עדיפות לסטודנטים שמצבם הסוציו אקונומי נמוך. הגשת המועמדות למלגה זו נערכת בדרך כלל בין החודשים ספטמבר לאוקטובר בכל שנת לימודים.


מלגה זו מוענקת על ידי אחת מלשכות ארגון "בני ברית", הממוקמת באזור מרכז הארץ. ארגון זה פועל בארץ כחלק מארגון עולמי שנוסד בארצות הברית בסוף המאה ה - 19. מטרת הארגון היא קידום רווחת העם היהודי ואיחוד העם לצד מאבק באנטישמיות ואפליה. בארץ פועלות כיום עשרות לשכות בפרישה ארצית. נוסף על הענקת המלגות לסטודנטים, בארגון מסייעים לחיילים, לחולים, לבתי אבות ולמעונות לגיל הרך.

 

מלגת קרן יהושע סלטי


מלגת יהושע סלטי מתאימה לסטודנטים ממוצא יהודי ספרדי, בעלי זיקה לתרבות דוברי הלדינו. הקרן מציעה מלגות לימודים ליוצאי מדינות דוברות לדינו שלהם זיקה לתרבות הלדינו, בהן טורקיה ומדינות נוספות כגון יוון, בולגריה ומדינות יוגוסלביה לשעבר. את המלגות יכולים לקבל סטודנטים שברשותם שנת לימודים אחת נוספת לפחות בשנת הלימודים הבאה, כלומר לא יכולים להסתייע בה מי שזו שנתם האחרונה ללימודים.


בקרן בוחנים את ההישגים הלימודיים של הסטודנטים, עליהם להציג ממוצע ציונים גבוה והישגים מרשימים. כמו כן, מעניקים בקרן עדיפות לסטודנטים שמגיעים מרקע סוציו אקונומי נמוך או שלהם רקע אישי מיוחד הנזקקים לתמיכה ואינם מקבלים מלגות לימודים מגורמים אחרים. נוסף על כך, ישנה עדיפות לסטודנטים בוגרי שרות צבאי או לאומי משמעותי ושברשותם רקע בפעילות התנדבותית למען הקהילה. מלגות אלה ניתנות לסטודנטים בכל תחומי הלימוד. גובהן של המלגות משתנה משנה לשנה, אך בדרך כלל נע בין 2,000 - 8,000 שקלים.


הקרן נוסדה בשנת 1983 במטרה לקדם את הצעירים בישראל. דרך סיוע כלכלי ותמיכה, שואפים בקרן לעודד את אותם צעירים להתמיד בלימודים ולהצליח בהם. נוסף על כך, הקרן פועלת לשימור התרבות היהודית הספרדית ולחיזוק הקשר כיום אל שפת הלדינו ואל המורשת הספרדית - יהודית.


מלגת התאחדות יוצאי טורקיה


התאחדות יוצאי טורקיה בישראל מציעה מלגות לימודים לסטודנטים שהם יוצאי העדה הטורקית או בניהם של יוצאי טורקיה. המלגות מוענקות בהתאם למצבם הסוציו אקונומי של הסטודנטים. זוהי מלגה ללא התנדבות ובדרך כלל אין צורך בביצוע פעילות חברתית לצורך קבלתה. על המועמדים להציג אישורים המעידים על היותם שייכים לקהילת יהדות טורקיה וכן אישורים המעידים על מצבם הכלכלי. גובה המלגה הוא כ - 3,000 שקלים אולם גובה המענק יכול להשתנות משנה לשנה.


ההתאחדות הוקמה לפני כשישים שנה כדי לתמוך ולסייע לעולים חדשים מטורקיה. כיום פועלת ההתאחדות לסיוע לקהילת יוצאי טורקיה בהשתלבותם בישראל בצורכיהם השונים. כמו כן, הגוף פועל לקידום הידע בטורקיה אודות מדינת הישראל ולחיזוק גישה חיובית כלפי ישראל.


מלגות עמותת ארקאדאש


עמותת ארקאדאש פועל לקידום המורשת של יהדות טורקיה ולשימוש שפת הלדינו. בין תחומי פעילותה היא גם מעניקה מלגות לימוד מעת לעת, אלה הן מלגות לעולים חדשים מטורקיה, שלומדים במסגרות לימוד לתואר או להכשרה מקצועית. נוסף על כך, העמותה עוסקת בקידום מחקר יהדות טורקיה ועורכת גם פעילויות תרבות ליוצאי טורקיה.


משרד התיירות - מלגות לדוברי שפות


במשרד התיירות מציעים מעת לעת מלגות לדוברי שפות, אשר לומדים בקורסים להכשרת מורי דרך. בין השפות שבהן מכיר המשרד להענקת המלגות נכללת גם השפה הטורקית. מטרתן המרכזית של המלגות היא תמיכה בהכשרתם של מורי דרך שדוברים שפות שיש להן ביקוש כיום. באופן זה, המלגות יכולות להתאים גם לעולים מטורקיה או ילדיהם שדוברים באופן שוטף את השפה הטורקית ומעוניינים לקבל הכשרה מוכרת לתפקידי מורי דרך בשפה הטורקית.


במסגרת התנאים לקבלת מלגה זו, המועמדים צריכים ללמוד קורס הוראת דרך במוסד שאושר לכך על ידי משרד התיירות. המלגה מיועדת רק למי שאינם מקבלים סיוע או תמיכה ממקורות נוספים מתקציב המדינה לסיוע בתשלום שכר הלימוד. כמו כן, יש צורך להציג שליטה בשפה הטורקית באמצעות מבחן או הצגת אישור על תעודת עולה מטורקיה לאחר גיל 12. נדרשת גם הגשת קורות חיים. גובהו של הסיוע הוא כ - 12,000 שקלים, אולם גובה המלגה עשוי להשתנות מעת לעת.

 

מלגות ללא התנדבות


בין המלגות ליוצאי טורקיה קיימות גם מלגות ללא התנדבות, שהסטודנטים המקבלים אותן אינם נדרשים לביצוע של פעילות קהילתית כחלק מן התנאים לקבלתן. מלגות אלה בדרך כלל מסתמכות על מצבם הסוציו אקונומי של הסטודנטים או על הצטיינות בלימודים. עם זאת, מלגות אחרות לסטודנטים מהקהילה הטורקית דורשות פעילות חברתית בהיקפים שונים. חלק מן הארגונים דורשים פעילות התנדבותית שמתמקדת בקידום קהילת יוצאי טורקיה ובחיזוק הזיקה למורשת יהדות טורקיה.


נוסף על כך, קיימות מלגות נוספות ללא התנדבות שמעניקים גם ללא קשר למוצא העדתי של הסטודנטים. בין המלגות הללו נכללות מלגות לחיילים משוחררים, מלגות הצטיינות או מלגות מחקר שמוענקות לסטודנטים לתארים מתקדמים. עם זאת, חשוב להדגיש כי בחלק מן המקרים, לא ניתן להסתייע בכפל מלגות, שכן הארגונים התומכים בסטודנטים יוצאי טורקיה אינם מאפשרים שילוב המלגה עם סיוע כלכלי נוסף מגורמים אחרים.


איך לכתוב מכתב מלגה


בחלק מן המלגות, הסטודנטים צריכים להגיש מכתב בקשה למלגה יחד עם הטפסים הרשמיים השונים. מטרתם של מכתבים אלה היא לאפשר לוועדת הקרן להכיר לעומק את הסיפור האישי של המועמדים ולבחון את ההתאמה שלהם לערכי הקרן. במכתב בדרך כלל מפרטים את הרקע האישי ואת הצורך האישי במלגה, את ההישגים הלימודיים בעבר ורצוי גם פעילות התנדבותית אם ישנה. השאיפה היא להקיף את נקודות הייחוד האישיות וללכוד את תשומת הלב של חברי הוועדה ולכן כדאי שיהיה קצר בהיקפו אך מתומצת וקולע למטרה.

 

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp