מלגת קרן יהושע סלטי

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגת יהושע סלטי לסטודנטים ממוצא ספרדי ודוברי לאדינו


קרן יהושע סלטי פועלת לשימור תרבות יהודי ספרד ומציעה מלגות לימודים לסטודנטים ממוצא יהודי ספרדי, שלהם זיקה לשפה ותרבות הלדינו. בקרן מציעים סיוע לסטודנטים על סמך מצב סוציו אקונומי והישגים לימודיים, כאשר העדיפות היא לסטודנטים שממשיכים לתארים מתקדמים.


הסיוע מוצע לסטודנטים באוניברסיטאות, שלומדים מגוון של מקצועות ובמספר מסלולים, בהם תואר ראשון, שני ושלישי. בקרן שואפים לסייע לאותם סטודנטים להצטיין בלימודיהם ולהצליח, וכן מעודדים אותם לפנות למחקר ולתארים מתקדמים. כמו כן, מעודדים את הסטודנטים לקחת חלק בפעילויות הקרן למען שימור מורשת הלדינו.


לתשומת לבכם - נתוני המלגה, וכן מועדי ההרשמה ואפשרויות ההגשה, עשויים להשתנות מעת לעת!


על הקרן


קרן יהושע סלטי נוסדה בשנת 1983 מתוך שאיפה לקדם ולשמר את תרבות יהדות ספרד ואת שפת הלאדינו ומורשתה.
מייסד הקרן הוא יהושע סלים סלטי, איש עסקים ופילנתרופ. לאורך השנים פעל לקידום הקהילה היהודית במדינות שונות בעולם וכן הקים מרכז לחקר תרבות הלאדינו ושימור תרבות יהדות ספרד באוניברסיטת בר אילן. קיבל תואר דוקטור לשם כבוד על פועלו לשימור מורשת יהודי ספרד.


אחת ממטרות הקרן היא קידום צעירים בישראל, וכך פועלים לסייע כלכלית לצעירים ממצב סוציו אקונומי מורכב כדי לעודד אותם לבחור בלימודים אקדמיים ולהמשיך לתארים מתקדמים. בין היתר מציעים בקרן מלגות לימודים שונות לאותם צעירים, וכן פרויקטים שונים.


פעילות נוספת של הקרן היא מימון מרכז לחקר הלדינו הפועל באוניברסיטת בר אילן. במרכז זה יכולים סטודנטים וחוקרים ללמוד אודות תרבות הלאדינו ותהליכי שימור השפה. כמו כן פועלים במרכז זה חוקרים ממדינות שונות בעולם ששואפים לתרום לחקר שפת הלאדינו ולקדמו.

למי מתאימה התכנית?


בקרן מציעים סיוע לסטודנטים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים, שהם ממוצא יהודי ספרדי ובעלי זיקה לתרבות הלאדינו. הן מתאימות גם ליוצאי מדינות שבהן דוברים לאדינו, כגון בולגריה, טורקיה, יוון ויוגוסלביה.


בקרן מביאים בחשבון גם את המצב הסוציו אקונומי של המועמדים ואת ההישגים האקדמיים שלהם, ישנה עדיפות לסטודנטים המעוניינים להמשיך לתארים מתקדמים.


הסיוע מוענק לסטודנטים באוניברסיטאות בלבד. כמו כן, הוא ניתן למי שלומדים את התחומים הבאים: לימודי מדעים מדויקים, לימודי רפואה, לימודי מדעי החיים, לימודי מדעי החברה, לימודי משפטים, לימודי יהדות, לימודי אמנויות, לימודי מדעי הרוח.

 

קריטריונים לזכאות


בקרן מציעים מלגות לפי מוצא, הן מיועדות לסטודנטים ממוצא יהודי ספרדי, בעלי זיקה לשפת הלדינו ולתרבות הלדינו. כמו כן, היא מיועדות ליוצאי מדינות כגון טורקיה, בולגריה, יוון, ויוגוסלביה לשעבר.


הסיוע ניתן לסטודנטים בשנה העוקבת (הבאה) לשנת הגשת הבקשות לסיוע. משום כך, סטודנטים הנמצאים בשנה האחרונה ללימודים, שאין ברשותם אישורים על קבלה ללימודי המשך, אינם יכולים להסתייע בשירותי הקרן.


בקרן בוחנים קריטריונים שונים שעל פיהם מחליטים על הענקת הסיוע. בין אותם קריטריונים נכללים הישגים אקדמיים גבוהים ומצב סוציו אקונומי. ישנה עדיפות לסטודנטים המעוניינים להמשיך לתארים מתקדמים וכן למתן מלגות מחקר.


בקרן מסייעים לסטודנטים הלומדים במוסדות אוניברסיטאיים מוכרים בישראל, בכל תחומי הלימוד.


הסיוע ניתן לסטודנטים שאינם נעזרים בקרנות אחרות במהלך לימודיהם. יש לציין כי מי שהסתייעו בקרן בשנים קודמות יכולים להגיש בקשות פעם נוספת.

 

כמו כן, מוצבים תנאים נוספים בהתאם לסוג התואר אותו לומדים הסטודנטים:


תואר ראשון

 

 

 • לימודים במתכונת תכנית מלאה
 • אישור על קבלה ללימודים בשנת הלימודים הקרובה או אישור על לימודים בשנה הסמוכה למועדי הגשת הבקשות
 • ממוצע ציונים 82 ומעלה בסיום השנה הראשונה לתואר
 • הגיל המירבי להגשת הבקשות הוא 28 שנים.


תואר שני

 

 

 • הצגת אישור על קבלה לתואר שני בשנה הסמוכה למועד הגשת הבקשה, או על לימודים לתואר שני בשנה הסמוכה למועד זה.
 • במסלולים מחקריים עם תזה, יש צורך בהצגה של הצעת מחקר לתזה, המאושרת על ידי הוועדה לתואר שני במוסד הלימודים.
 • כאשר תושלם עבודת התזה, יש להגיש עותק של העבודה
 • ממוצע ציונים של לפחות 86 בתואר
 • הגיל המירבי להגשת בקשות הוא 32 שנים
 • הסטודנטים נדרשים לכתוב בעבודת התזה כי העבודה נעשתה בסיוע של קרן סלטי.

 

 

תואר שלישי

 

 

 • הצגה של הצעת מחקר לדוקטורט המאושרת על ידי וועדה לתואר שלישי במוסד הלימודים
 • הצגת אישורים על קבלה לתואר שלישי בשנה הסמוכה למועד הגשת הבקשות, או לימודים לתואר שלישי
 • כאשר משלימים את עבודת הדוקטורט, יש להגיש עותק של העבודה
 • הגיל המירבי להגשת הבקשות הוא 40 ומעלה. מועמדים מעל גיל 40 נידונים באופן מיוחד.
 • הסטודנטים נדרשים לכתוב על גבי עבודת הדוקטורט כי היא נעשתה בסיוע של קרן סלטי.

 

האם יש צורך בפעילות חברתית לקבלת הסיוע?


פעילות התנדבותית אינה תנאי חובה לצורך קבלת הסיוע מן הקרן, עם זאת, בקרן נותנים עדיפות למי שמציגים פעילות התנדבותית משמעותית בהווה, או רקע התנדבותי משמעותי בעבר, או פעילות משמעותית בשירות הצבאי או בשירות הלאומי. בקרן שואפים לעודד את הסטודנטים לתרום למען החברה במהלך שנת הלימודים, בהיקף ותדירות שמתאימה להם ולצורכיהם במהלך התואר.

 

 

מה גובה הסיוע?


גובה הסיוע משתנה מעת לעת בהתאם לכמות התרומות שברשות הקרן. עד היום חולקו מלגות בסכומים הנעים בין 2,000 - 8,000 שקלים לשנה לסטודנט. במרבית המקרים גובה הסיוע הוא כ - 3,500 שקלים, אולם הוא עשוי להיות נמוך מרף זה.

 

מועדי הגשת מועמדות


את הבקשות מגישים עבור שנת הלימודים הבאה. בדרך כלל ההגשה נפתחת בחודש ינואר ומסתיימת בסוף חודש אפריל. עם זאת, מועדי ההגשה עשויים להשתנות ומומלץ לוודא את המועדים העדכניים מול הקרן.

 

איך מגישים מועמדות?


על המועמדים להגיש את בקשות המלגה בדואר האלקטרוני או בפקס אל הקרן. את הבקשות יש להקליד במחשב ולא יתקבלו בקשות הכתובות בכתב יד.


כמו כן, יש לכלול את כל הטפסים הנדרשים על ידי הקרן, בקשות שאינן כוללות את כל הטפסים אינן נידונות. טפסים אלה כוללים:
טפסי בקשה המוקלדים במחשב, צילום תעודת זהות, גיליון ציונים, תמונה עדכנית, תלושי שכר, קורות חיים, מכתב נלווה ומסמכים נוספים שיכולים לתמוך בבקשה של המועמדים ולהעיד על הישגים לימודיים ואישיים רלוונטיים. נוסף על כך, חשוב להדגיש ולפרט את הזיקה של המועמדים לתרבות הלאדינו.

לאחר הגשת הבקשות, הן עוברות תהליך הערכה מול מועצת המנהלים של הקרן, אשר בוחנת כל בקשה לגופה ובוחרת את המועמדים המתאימים ביותר. המועמדים שמתאימים מוזמנים לראיון אישי, הראיונות מתקיימים ביום מרוכז במועדים שנקבעים מראש. יש לציין כי ההגעה ליום הראיונות היא חובה וחלק בלתי נפרד מתהליכי הבדיקה לזכאות לסיוע.

 

מתי מקבלים תשובה?


כאמור, המועד האחרון להגשת בקשות חדשות הוא בדרך כלל בסיום חודש אפריל. לאחר מכן, הקרן עורכת ראיונות ודנה בבקשות. המועד המשוער לקבלת התשובות על אישור הקרן הוא בתחילת חודש אוגוסט. לאחר מכן, מי שמקבלים תשובה חיובית מוזמנים לראיון אישי נוסף.

 

רשימת מלגות: מלגת יהושע סלטי

לכל המלגות

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp