רוצה פרטים על שכר נהג?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

טבלת שכר נהגים - משכורות נהג אוטובוס, רכבת ומשאית

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על שכר נהג? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


שכר נהגים


בשוק של היום קיים מחסור באלפי נהגים במגוון של תחומים, מנהגי משאיות ורכבי הובלה, דרך נהגי אוטובוסים ועד לנהגי רכבות. כדי להתמודד עם מחסור זה פועלים בחברות הרכב ובמשרד התחבורה לשפר את תנאי השכר של העובדים ומציעים להם הטבות שונות.


השכר לנהגים נחשב גבוה ביחס לממוצע במשק, לנהגים מוצעות אפשרויות שונות להעלות את שכרם לאחר צבירת שנות וותק. בדרך כלל מדובר בשכר בסיסי ושעות נוספות, אם כי ישנם תחומי נהיגה שבהם ניתן שכר שעתי. נהגים מסוימים גם מקבלים בונוסים והטבות על הספקים. עבור לא מעט נהגים, צבירת הניסיון בתחום נעשית במהלך השירות הצבאי וכך הם מסיימים את שירותם כשכבר יש בידיהם ניסיון משמעותי בנהיגה וכן רישיונות מתאימים. כמו כן, ניתן להתקדם בתחום דרך מעבר של הכשרות מקצועיות המאפשרות שדרוג של רישיון הנהיגה בקורסי רכב שונים. שדרוג זה בא לידי ביטוי גם במשכורות של אותם עובדים.

 

שכר בתחבורה הציבורית


לאחרונה התרחשו תמורות משמעותיות בשכרם של הנהגים בתחבורה הציבורית ובפרט של נהגי האוטובוסים וזאת כחלק מהסכמים קיבוציים מול ההסתדרות שתפקידם לעגן את רמות השכר של הנהגים. שכר נהגים אלה עלה באופן משמעותי וזיכה אותם גם בהטבות נוספות. במקביל לעליית שכרם של נהגי האוטובוסים, צפויות בקרוב עליות שכר גם עבור נהגי רכב ציבורי בענפים נוספים.
שכר הנהגים בתחבורה הציבורית נחשב גבוה יותר מן השכר אותו מקבלים נהגים בשוק ההסעות הפרטי, זאת לאור הסכמים ממשלתיים שונים לקידום תחום התחבורה הציבורית וכן מכרזים שונים שמתקיימים בענף. בדרך כלל, שכרם של העובדים הוא שכר שעתי, שאליו מתווספות הטבות שונות.

 

 

טבלאות שכר

 

תפקיד שכר חודשי נטו 0 - 5 שנות ניסיון שכר חודשי נטו 5 שנות ניסיון ומעלה
נהג משאית עד 12 טון 6,000 - 7,000 שקלים בחודש 7,000 - 10,000 שקלים בחודש
נהג משאית מעל 15 טון (משא כבד) 7,000 - 10,000 שקלים בחודש 10,000 - 14,000 שקלים בחודש
נהג סמי טריילר 9,000 - 10,000 שקלים בחודש 10,000 - 15,000 שקלים בחודש
נהג אוטובוס

8,000 - 8,500 שקלים לחודש או -

43 - 44 שקלים לשעה

45 שקלים לשעה
נהג רכבת 6,000 – 10,000 שקלים לחודש 10,000 – 30,000 שקלים לחודש

 

שימו לב, רמות השכר עשויות להשתנות מעת לעת.


שכר נהג אוטובוס


שכרם של נהגי האוטובוס משתנה בין החברות השונות שפועלות בתחום התחבורה הציבורית בארץ. נהגי רכב ציבורי מקבלים בדרך כלל שכר שעתי, נוסף על הטבות ותנאים נוספים. אחרי צבירת ניסיון של חמש עד שש שנות וותק הם יכולים בדרך כלל להעלות את שכרם.


חברות התחבורה הציבורית העלו לאחרונה את שכרם הנהגים באופן משמעותי, זאת לאחר מאבקים שניהלו העובדים במשך שנים רבות שהביאו לכינון של הסכמים קיבוציים להסדרת השכר ותנאי ההעסקה של הנהגים.


ברוב החברות השכר השעתי לנהגים מתחילים הוא בין 41 -44 שקלים לשעה. נהגים ותיקים יותר יכולים להגיע לשכר שעתי גבוה יותר. חלק מן החברות לתחבורה ציבורית נמצאות עדיין בתהליכי דיון על השכר מול משרד האוצר, ולאחר אישור המשרד צפוי השכר גם בהן לעלות בדומה למרבית החברות בארץ. בכל חברות האוטובוסים נרשם היום מחסור בנהגים והחברות מנהלות תחרות כדי למשוך אליהן נהגים חדשים. רוב החברות מציעות הכשרות על חשבון החברה שבו מקבלים את רישיון נהג האוטובוס.


שכר נהג משאית


שכר נהגי משאית מושפע בין היתר מדרגת רישיון הנהיגה. בתחום זה קיימות מספר דרגות, רישיון רכב משא כבד מיועד לנהגים להובלת סחורות וכן רישיון E שמאפשר נהיגה בסמי טריילר או פול טריילר.


נהגי משאיות עד 12 טון מקבלים לרוב שחר התחלתי שבין 6,000 – 7,000 שקלים לחודש ויכולים להעלות את שכרם אחרי מספר שנות וותק. נהגי משא כבד, שמסיעים רכבים מעל 15 טון, משתכרים שכר גבוה יותר שנע בדרך כלל בין 10,000 – 14,000 שקלים לחודש. נהגי רכב כבד יכולים להמשיך לשדרג את השכר, למשל דרך קבלת רישיון נהגי צמ"ה.

 

שכר נהג רכבת


שכרם של נהגי רכבות ניתן על ידי רכבת ישראל, שהיא הגוף האחראי על הכשרת נהגים בארץ. לאחרונה הנהיגה רכבת ישראל הסכם שכר חדש, שמעלה משמעותית את שכר העובדים ובפרט עובדים שהשתכרו עד עתה רמות שכר נמוכות יותר. עובדים אלה זכאים לתופסות שכר ולמענקי חתימה וכן להגדלה של ההפרשות לקרנות הפנסיה. נהגים ללא ניסיון מתחילים משכר של כ – 10,000 שקלים לחודש, לאחר שנות וותק רבות יכולים נהגים וותיקים במיוחד להגיע אף לרמות שכר של 30,000 שקלים ומעבר לכך.

 
ברכבת הקלה


הסכם קיבוצי שנחתם בשנת 2015 בין מפעילת הרכבת הקלה בירושלים לבין ההסתדרות סייע להעלאת השכר השעתי של הנהגים לסכום של כ - 44 שקלים לשעה. מאז פעלו לשינוי צורת ההשתכרות משעתית לחודשית. הסכמים נוספים שנחתמו תרמו להגדלת ההפרשה לקרנות ההשתלמות וכן הוענקו לעובדים מענקים בגובה אלפי שקלים בעת החתימה.
 

שכר נהג אמבולנס


כדי להשתלב כנהגי אמבולנס יש צורך בהכשרה לא רק בתחום הנהיגה, אלא גם מעבר קורס חובשים או לימודי רפואת חירום. נהגי אמבולנס חובשים מקבלים שכר שנע לרוב בין 6,000 – 10,000 שקלים לחודש, נהגי אמבולנס בכירים יכולים להגיע לרמות שכר גבוהות יותר שבין 9,000 – 15,000 שקלים בהתאם למספר שנות הוותק. נהגי האמבולנס יכולים להשתלב גם בתחום שירותי ההצלה הפרטיים, בהם השכר יכול לעיתים להיות גבוה מן המגזר הציבורי. חשוב לציין כי שכרם של נהגי אמבולנס חובשים ניתן על 130 אחוזי משרה, מדובר במשמרות ארוכות למדיי שכרוכות גם בעבודה פיזית בשטח ובחשיפה לאירועים כגון תאונות ואסונות.


שכר נהג הובלות


נהגי רכב הובלות מקבלים שכר גבוה למדיי בהשוואה לענפים אחרים במשק, הודות להסכמים קיבוציים שנחתמו בשנתיים האחרונות. הסכמים אלה מעגנים את שכר המינימום בענף וקובעים כי עליו להיות גבוה משכר המינימום הכללי במשק. כמו כן, הנהגים זכאים להחזרי הוצאות ולקרנות השתלמות משתלמות יותר. שכרם הממוצע של נהגים בחברת הובלות הוא לרוב בין 8,000 – 9,000 שקלים לחודש, נהגים ותיקים יכולים להעלות את השכר. נהגים מצטיינים ובעלי וותק יכולים להתקדם עם הזמן לתפקידי מנהלי קווי חלוקה או מנהלי משרד הובלות.

 

נהגי הסעות בחברה פרטית


שכרם של הנהגים בחברות ההיסעים הפרטיות נחשב נמוך יותר מזה של העובדים בחברות האוטובוסים הגדולות. שכר הבסיס מתחיל מ - 6,000 שקלים בממוצע ומדי חודש זכאים העובדים למענקים שגובהם משתנה בהתאם לסוג הרכב (מיניבוס, אוטובוס זעיר).


הסכמים שנחתמו בין ההסתדרות לבין ארגון חברות ההסעות נועד להסדיר את תנאי ההעסקה של הנהגים השכירים והביא להעלאת המשכורות.


יש לציין כי בענף ההיסעים מתמודדים עם מחסור משמעותי בעובדים, שנוצר בין היתר בעקבות מעבר של עובדים לחברות האוטובוסים הגדולות.

 


כמה מרוויחים באגד, מטרופולין וקווים?


בחברות האוטובוסים הגדולות קיים מחסור של אלפי עובדים. כדי לעודד העסקה של עובדים חדשים ולשפר את התנאים של העובדים הקיימים, הנהיגו החברות מספר העלאות במשכורות בשנים האחרונות.


בחברת "אגד" משכורת הנהגים עומדת על 43.5 שקלים לשעה. שכרם של נהגי החברה עלה מספר פעמים בשנים האחרונות בעקבות הסכמים קיבוציים. כמו כן, עקב מחסור בעובדים, פועלים בחברה לגייס עובדים לאיוש המשרות וכך מציעים הטבות שונות לעובדים חדשים.


בחברת "קווים" נחתמו הסכמים שבהם נקבע מינימום של כ - 13,000 שקלים לחודש ברוטו, וכן העלאת תעריפי עבודה במוצאי שבת והעלאת סכומי קרנות ההשתלמות. כמו כן ניתנים מענקי חתימה לעובדים.


משכורות נהגי חברת "מטרופולין" עלתה אף היא לאחרונה לסכום של כ - 44 שקלים לשעה. נוספו גם תוספות ותק לעובדים ותיקים, שלהם ניסיון של לפחות שש שנים בחברה.
 

אפשרויות תעסוקה בתחום


בשוק העבודה של היום ישנו כאמור ביקוש רב לנהגי משאית, ניתן למצוא משרות בתחום ברחבי הארץ. חלק מן המשרות דורשות ניסיון קודם בתחום, אך ניתן למצוא גם משרות לנהגים ללא ניסיון. ברבות מן המשרות ניתן להסתמך גם על הניסיון הצבאי. רוב המשרות הן ברמת משרה מלאה, חלקן מתקיימות במשמרות. יש לציין כי בחלק מן המשרות נדרשת עבודה גם בשעות הלילה או בסופי השבוע ובחלק מן המשרות מדובר בשעות עבודה לא שגרתיות בשעות הבוקר המוקדמות.

 

מה ללמוד כדי להיות נהגים?


לפי הנחיות משרד התחבורה, כדי לקבל רישיונות נהיגה יש צורך לעבור קורסי רכב ייעודיים במוסדות לימוד המוכרים על ידי המשרד. קורסים אלה מתמקדים בנהלי נהיגה ובתקנות תנועה ומאפשרים לבוגריהם לשכלל את רמת הרישיון. כך למשל כדי לקבל רישיון לנהיגה על משאית מעל 15 טון יש לעבור קורס רכב משא כבד. נהיגה על אוטובוס מצריכה מעבר קורס נהג רכב ציבורי, או קורס נהג אוטובוס ציבורי זעיר,. מי שמעוניינים לעסוק בהסעות עבור חברות פרטיות, צריכים להשתתף בקורס ייעודי לנהגי אוטובוס פרטי.


הקורסים נפרשים לרוב על פני מספר חודשים, חלקם עיוניים בלבד ואחרים משלבים גם לימוד נהיגה מעשי. ברבים מהקורסים יש צורך בניסיון קודם בנהיגה כדי להתקבל. יש צורך גם במעבר מבדקים רפואיים ובהוכחת היעדר עבירות תנועה. בחלק מן המקרים מציעות חברות ציבוריות קורסים על חשבון המעסיק להכשרתם של נהגים.


נהגים שמשתלבים בשוק וצוברים ניסיון יכלים להמשיך לשדרג את רמות השכר שלהם דרך מעבר קורסים נוספים והשתלבות בהשתלמויות שונות. כמו כן יש לחדש את הרישיון אחת לפרק זמן קבוע בחוק ולעמוד בכל דרישות משרד התחבורה לגבי חובות הנהגים.

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודים בתחום?

רוצה לדעת יותר על שכר נהג?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
Whatsapp Whatsapp