קורס CBT ליועצים חינוכיים בבית הספר מירב - האוניברסיטה הפתוחה

קורס CBT ליועצים חינוכיים בבית הספר מירב - האוניברסיטה הפתוחה

קורס פסיכולוגיה קוגניטיבית התנהגותית ליועצים ופסיכולוגים חינוכיים בבית הספר מירב באוניברסיטה הפתוחה

 

אין לנפש סוד שההתנהגות לא מגלה


בשנים האחרונות שיטת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT) זוכה להכרה רחבה בקרב הציבור, זאת אחרי שנים רבות שבו הטיפול הדינמי שלט בעולם הטיפול הפסיכולוגי. כיום, גם קופות חולים רבות מציעות בסל הבריאות שלהם את הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי כחלק ממערך השירותים הפסיכולוגיים הקיימים אצלם, בעוד מטפלים רבים מציעים את הטיפול באופן פרטני.


CBT זוהי שיטת טיפול פסיכולוגי אשר מתבססת על ההנחה שניתן לפתור בעיות נפשיות באמצעות טיפול ממוקד במחשבות המכשילות את האדם וכן באמצעות טיפול בדפוסי הפעולה שלו. מטרתו של טיפול זה היא לאתר את אוסף המחשבות וההתנהגויות אשר גורמות לאדם לקפוא או להימנע במצב של חרדה, להסגר כתוצאה מדיכאון מתמשך, לסבול מאובססיות וכן הלאה, ולהביאו למצב של ריפוי טוטאלי באמצעות החלפתן של אותן המחשבות השליליות במחשבות טובות יותר ובמעשים בריאים ויותר פרודוקטיביים. כל אלו יובילו את האדם לצמיחה אישית מחודשת ויקלו על תחושות החרדה האופפות אותו.


שיטת הטיפול הינה מדידה מבחינה מחקרית. לעומת טיפולים אחרים, לשיטת הטיפול CBT ישנה מתודה ברורה, תהליך מובנה הנמשך זמן מועט יחסית ומוביל לשינוי המיוחל. כל הגורמים הללו הופכים את הטיפול לנוח למדידה ולמחקר ולכן ניתן ללמוד מהתוצאות האלה על היעילות של הטיפול בתחומים שונים. נוסף על כך, למידת גישה זו מאפשרת למטפלים עצמם לרכוש כלים שיסייעו להם להתמודד עם הבעיות האישיות שלהם, ללא עזרה חיצונית.

 


תכנית הלימודים


במסגרת קורס לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית התנהגותית ליועצים חינוכיים של בית הספר מירב משתתפי הקורס לומדים את העקרונות של שיטת הטיפול CBT ונחשפים למגוון רחב של דרכי יישום פרקטיות של התיאוריה בתהליך הטיפולי. בתוך כך, הסטודנטים מוכשרים בכלי אבחון, תשאול, רישום ומעקב אשר נדרשים למטפל ההתנהגותי, וכן בדרכי שילובם של טכניקות הטיפול הדינמי. במהלך הקורס הסטודנטים עומדים על יתרונותיו וחסרונותיו של הטיפול, לומדים להבחין בינו לבין שיטות טיפול נוספות.


המסלול מתמקד בפרופסיות עבור פסיכולוגים חינוכיים ויועצים חינוכיים והוא שם דגש על צורכים של ילדים, בני נוער ובני משפחותיהם ועל אתגרים עכשוויים במערכת החינוך. המשתתפים דנים בכוחו של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי להתמודד עם הפרעות אופייניות לאוכלוסיות הללו.

 

 

מתכונת הלימוד


הלימודים הינם דו שנתיים והם מורכבים מארבעה סמסטרים. הקורס מתקיים פעם בשבוע בשעות הבוקר או הערב ומסתכם בכ - 340 שעות לימוד אקדמיות. כמו כן, במתכונת הלימוד נכללות סדנאות רבות וימי עיון מרוכזים, כמו גם 50 שעות הדרכה קבוצתית. הקורס כולל לימודים תיאורטיים לצד דיונים בכיתה והכשרה פרקטית.

 


נושאי הלימוד

 

 • הפרעות אצל ילדים
 • חרדות, דיכאון ופוביה
 • אתיקה בטיפול פסיכולוגי
 • טיפול באוכלוסייה מבוגרת
 • התמודדות עם התנגדויות לשינוי
 • הפרעה אובססיבית קומפולסיבית   
 • אבל ושכול
 • פוסט טראומה
 • תקשורת יעילה
 • בניית יחסי אמון
 • אמפתיה בטיפול   
 • ועוד

 

על מוסד הלימוד


מירב הינו בית הספר המשתייך ללימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה. מדובר באחד מבתי הספר הבולטים ביותר בארץ בכל הקשור להכשרת מטפלים ברפואה המשלימה. בית הספר סיגל לעצמו חזון המבקש להכשיר מטפלים איכותיים תוך שמירה על אווירת לימודים ייחודית ומעשירה במסגרת כיתות הלימוד. תכניות הלימודים של מירב עומדים בשלל התקנים והסטנדרטים הבינלאומיים. רבין מן הקורסים כוללים התנסות קלינית שמאפשרת למשתתפים לתרגל בפועל את מיומנויות הטיפול הנלמדות.


תנאי קבלה


לקורס פסיכולוגיה קוגניטיבית התנהגותית מתקבלים מועמדים בעלי תואר שני עם ניסיון בטיפול. על המועמדים להגיש לפחות שתי המלצות לצורך התקבלותם אל הקורס וכן לעבור ריאיון אישי.


תעודה


סיום הלימודים מקנה למשתתפיו תעודת הסמכה מטעם בית הספר.


אפשרויות תעסוקה


לאחר סיום המסלול יוכלו הבוגרים להתחיל לעסוק בתחום בתור מטפלים ומאבחנים במסגרות של קופות חולים, בתי חולים, קליניקות פרטיות, מוסדות חינוך פורמליים או בלתי פורמליים, עמותות מתחומי בריאות הנפש וכן הלאה. נוסף על כך, ישנה האופציה בעבור הבוגרים לצאת לדרך עצמאית ולפתוח קליניקה פרטית משלהם שבה הם יישמו את ההכשרה שלהם.


כמו כן, יכולים הסטודנטים להעמיק את הידע וההכשרה שלהם בעזרת לימודי המשך המתקשרים לתחום הרפואה המשלימה, כגון: קורס NLP, קורס קשיבות, קורס בדמיון מודרך, קורס ביופידבק ועוד.

Whatsapp Whatsapp