רוצה פרטים על לימודי עיצוב תעשייתי?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך


לעצב בגישה ששמה את האדם במרכז – איך עיצוב תעשייתי משפר את חיינו

 

בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים, קיימת דרישה למעצבים בתחומים רבים, והם יכולים לעבוד במגוון ארגונים: החל מסטודיו לעיצוב וכלה בחברת הייטק. תפקיד המעצב חשוב ביותר לא רק למיתוג וגיבוש נראות אטרקטיבית של המוצר, אלא גם לעיצובו באופן שימושי, נוח ונגיש. רוצים לדעת מה צריך ללמוד כדי לעבוד בעיצוב? עשינו לכם סדר בכל המידע:

 

בשנים האחרונות, אנו עדים לעלייה בביקוש למעצבים בכלל ולמעצבים תעשייתיים בפרט. יותר מזה, יש דרישה למעצבים שיודעים להסתכל על התמונה הגדולה, לעבוד עם תעשיות שונות ולעצב מוצרים ופתרונות עיצוביים למגוון של אוכלוסיות. עולם העיצוב בכללותו זוכה לעדנה רבה בכל התחומים – מעיצוב ריהוט ורכבים דרך עיצוב מכשירים סלולריים ומוצרי טכנולוגיים ועד עיצוב תהליכים כמו שירות, חוויית משתמש וכיוצא בזה. למה זה קורה? נפגשנו עם גדעון דותן, שעומד בראש התכנית ללימודי עיצוב תעשייתי מכליל, בחוג ע"ש דן לעיצוב יצירתי למין האנושי, שבמכללה האקדמית הדסה, בכדי להבין.


אז בעצם כולם רוצים להיות מעצבים?


אפשר להגיד. אנחנו בהחלט מרגישים שיש יותר ויותר פניות ללימודי התחום. אנחנו מזהים כי ישנה התפתחות והרחבה של התחום "עיצוב תעשייתי". המועמדים ללימודים מבינים שהם לומדים עיצוב תעשייתי ויכולים להתפתח כמעצבי מוצר, יכולים לעבוד בסטודיו לעיצוב או לפעול כעצמאיים, יכולים לפנות לתחומים שונים בעיצוב ויכולים אפילו לפתח את הפתרון העיצובי שיהפוך לאקזיט הבא.

הצעירים מבינים שבאמצעות המיומנויות של מעצבים תעשייתיים כפי שהן נלמדות, הם יכולים להביא את עצמם לידי ביטוי באופנים רבים.

 

אז מה זה בעצם עיצוב תעשייתי?


עיצוב תעשייתי הוא למעשה רק נקודת המוצא שלנו. פתרון שבאמצעותו התעשייה יכולה לתת מענה למשתמש. המעצב התעשייתי מבין את הצרכים, מאפיין אותם ומציע חלופות המתאימות גם למשתמשים וגם לתעשייה. אנחנו באקדמית הדסה מאמינים שלעיצוב תעשייתי יש השפעה עצומה על חיי היום יום של כולנו. למוצרים ולממשקים שמסביבנו, בין אם במרחב בפרטי ובין אם בזה הציבורי או הטכנולוגי, יש השפעה ישירה עלינו ועל איכות חיינו. התפקיד של המעצב התעשייתי הוא לגשר בין העולם והצורך לבין המשתמש: בין אם זה עיצוב עגלת תינוק, עיצוב סביבת לימודים שמפתחת יצירתיות או עיצוב ממשק של אפליקציה.

 

הזכרת עיצוב אפליקציה וזה קצת מפתיע. עד כה חשבתי שמעצבים תעשייתיים מעצבים בעיקר רהיטים או דברים יפים לבית.


אז אני שמח להפתיע. מה בעצם הופך אפליקציה אחת לטובה ולוויראלית יותר מאחרות? בדרך כלל לשימושיות שלה, לאיכות הממשק ולתחושה שהיא מעבירה אצל המשתמש בעת השימוש יש חשיבות מכרעת. מי שאמונים על כך הם המעצבים. אבל זה לא רק באפליקציות – אנו עדים היום לשינוי תפיסתי בכל עולם העיצוב. הדברים צריכים לא רק להיראות טוב, אלא בעיקר להיות רלוונטיים לצורך של בני האדם.


אתם אומרים שאתם מלמדים בגישת human first...

 
כן, אנחנו מלמדים בגישת human first.
 הגישה המובילה והחדשנית בעולם העיצוב, אשר שונה במהותה מהאופן שבו מלמדים במוסדות אחרים שעובדים בשיטת design first או product first. לעצב בגישת human first משמעותו לשים את האדם במרכז, לעצב עם אנשים למען האנשים. בעוד שבגישות אחרות תשומת הלב העיקרית היא עיצוב קלאסי עם דגש על אמנות, בתכנית ללימודי עיצוב תעשייתי מכליל במכללה האקדמית הדסה פיתחנו תהליכים משתפים המתמקדים בבני האדם, בצרכים שלהם וברקע התרבותי שלהם, זאת כדי להתאים את התוצרים אליהם.

 

אצלנו, תהליך העיצוב מתחיל בחקירת הצרכים וההתנהגויות האנושיות, זיהוי דפוסי התנהגות ומול זה אנחנו פועלים. אנחנו יוצאים לדרך עם הבנות אלו ומאפיינים פתרונות המתייחסים למצבים אנושיים. חשוב כמובן שהתוצר ייראה טוב ולאסתטיקה יש תפקיד משמעותי אבל רק אחרי התפקוד והשימושיות. התהליך העיצובי מתחיל מחקר המשתמשים השונים אך נמשך דרך שילוב היבטים רבים וביניהם כמובן היבטי סביבה, קיימות, אחריות חברתית וצרכי שוק. בסוף התהליך, ההצלחה נבחנת ביכולת לשלב את כל הדברים למכלול שלם ומתפקד ולהביא לעולם מוצר בעל משמעות ואחריות.


וזה מה שהופך את בוגרי החוג למבוקשים כל כך?


בהחלט! אנו עונים על צורך שקיים לא רק בשוק המקומי אלא בשוק העולמי. אם פעם היו מבקשים "תעשה לי יפה" , הרי שעכשיו העולם רוצה את זה "חכם, נוח, מתאים לכולם וגם יפה" – זהו התפקיד של המעצב התעשייתי בגישה המכלילה –כלומר בגישת ה-human first.

 

החוג לעיצוב תעשייתי מכליל, פועל במכללה האקדמית הדסה בירושלים,
שכר הלימוד אוניברסיטאי,
חיילים משוחררים זכאים לשנת לימוד ראשונה בחינם,
בדקו התאמתכם ללימודים וזכאותכם למלגות.

 

שירות אישי חינם

רוצה פרטים על לימודי עיצוב תעשייתי?

רוצה לדעת יותר על לימודי עיצוב תעשייתי?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
Whatsapp Whatsapp