רוצה פרטים על לימודי מדעי הנתונים?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

תואר ראשון במדעי הנתונים

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על לימודי מדעי הנתונים? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי מדעי הנתונים Data Science לתואר ראשון 


תחום מדעי הנתונים, או Data Science הוא ענף חדש יחסית המתמקד בניתוח, ניהול ועיבוד של מידע. לענף זה יישומים רבים במיוחד בחיי היום יום של כולנו, ערים חכמות המחוברות לרשת, מידע רפואי היכול להציל חיי אדם או נתונים פיננסיים הנוגעים לעליות וירידות שווקים בעולם הם רק חלק מן הדוגמאות לחשיבותו של התחום. בעידן שבו היקפי הנתונים גדולים מאי פעם וצפויים רק לעלות, קיימת חשיבות לאומית רבה להכשרת מומחים בתחום הדאטה.


במסגרת לימודי מדעי הנתונים לתואר ראשון ניתן להתמקצע בתחום ולרכוש ידע פרקטי לפיתוח קריירה כ – Data Scientist, תפקיד שהוכתר כאחד המבוקשים ביותר בחמש השנים האחרונות. ניתוח הדאטה הכרחי לא רק בתחום ההייטק אלא גם בענפים אחרים כגון שיווק, כלכלה, נדל"ן ואפילו משאבי אנוש וכך הלימודים פותחים דלת למגוון רחב של תפקידים.


קיימים מוסדות שבהם ניתן ללמוד לתואר חד חוגי ללימודי מדעי הנתונים. כמו כן, במוסדות אחרים ניתן ללמוד בתכניות דו חוגיות שבהן משלבים את תחום זה עם מסלול רלבנטי נוסף בתחומי המדעים, כגון לימודי סטטיסטיקה, לימודי מתמטיקה, לימודי כלכלה או לימודי מדעי המחשב.


תכניות הלימוד השונות נפתחות בין היתר בעקבות מודעות הולכת וגוברת במוסדות הלימוד ובמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) לחיוניות של תחום הביג דאטה בחיינו ולצורך בהכשרת בוגרים בתחום זה להשתלבות בתעשייה. תכניות אלה הן חלק ממגמה הולכת וגוברת לחיזוק ההכשרה במקצועות ההייטק והמחשבים, בעקבות מגמה משמעותית של עלייה בביקוש במשק.


בוגרי הלימודים יכולים להשתלב בתפקידים מבוקשים בהייטק, במגוון של חברות פיתוח וסטארט אפים. כמו כן, מומחים בתחום הדאטה יכולים גם לפעול מול חברות וארגונים בענפים מחוץ לתעשייה הטכנולוגית, כגון העולם הפיננסי או תחום השיווק, שבהם נחוצים שירותים מתקדמים לניתוח וטיפול בנתונים עסקיים.

 

תכנית הלימודים


בתכניות הלימודים רוכשים הסטודנטים כלים מתקדמים ופרקטיים לניתוח ולניהול של כמויות נתונים גדולות. הם לומדים לאסוף ולחקור את הנתונים ולהפיק מהם תובנות בהתאם לצורכי ארגונים. כמו כן, הם רוכשים ידע בתחומים משיקים כגון למידת מכונה (Machine Learning), אנליזה, ביג דאטה ובינה מלאכותית. במהלך הלימודים הם לומדים על פתרונות אפשריים לבעיות עכשוויות בתעשייה בתחומי הנתונים ועל אתגרים שעמם צפויים להתמודד אנשי המקצוע בעתיד הקרוב.


אלה הן תכניות רב תחומיות שבהן מתבססים על ידע מענפים משיקים שונים. בין היתר נרכשות מיומנויות לפיתוח של אלגוריתמים לניתוח של הנתונים העסקיים תוך היחשפות לשפות קוד רלבנטיות. כמו כן, נלמדים מושגים חשובים בתחומים כגון סטטיסטיקה ועבודה מול מדעי נתונים גדולים במיוחד, לצד שיטות מתחום מערכות המידע הנוגעות לצורכיהם הטכנולוגיים של ארגונים בהתמודדות עם כמויות ידע גדולות. הסטודנטים בוחנים כיצד ניתן להתאים את אסטרטגיות ניתוח וניהול הנתונים לצורכים של הארגון, למטרותיו וליעדיו.


תכנית הלימודים משתנה בין המוסדות, בעיקר לאור הדגש המושם על התחום במסגרת התואר. בתכניות דו חוגיות או כאלה הנלמדות כמסלול התמחות, הסטודנטים עוסקים בהיבטי ניתוח והתמודדות עם נתונים במסגרת תחומי ידע שונים כגון סטטיסטיקה, מתמטיקה, מדעי המחשב, הנדסת תעשייה וניהול או תכנות.

 

 

מתכונת הלימוד


אורך הלימודים הוא במרבית המקרים כשלוש שנים. הסטודנטים לומדים קורסים עיוניים ממספר דיסציפלינות וכן לוקחים חלק בקורסים מעשיים, שבהם מתנסים הלכה למעשה בשיטות ניתוח ועיבוד של דאטה. כמו כן, הלימודים משלבים מעבדות פרקטיות ופרויקטים מחקריים שבהם מכירים מקרוב שיטות מן התעשייה. לעיתים המוסדות מאפשרים לסטודנטים מצטיינים לקחת חלק במחקרים שעורכים חברי הסגל הבכירים, מה שיכול להוות הכנה לקראת המשך ללימודים מתקדמים.


סטודנטים מצטיינים יכולים במקרים רבים לקבל מלגות לימודים. אלה מוענקות לעיתים על ידי מוסדות הלימוד על הצטיינות בלימודים או על סמך נתוני קבלה גבוהים במיוחד. לעיתים ניתן לקבל מלגות גם מטעם קרנות וארגונים חיצוניים.


תנאי קבלה – למי מתאימים הלימודים?


לימודים אלה מתאימים לבעלי זיקה לתחום הכמותי, שמעוניינים בעולם הדאטה ומחפשים דרך להשתלב בענף חדש וצומח בהייטק. התכניות מתאימות לבעלי יכולות מתמטיות גבוהות וכן לבעלי עניין בתחום המחשבים והתכנות.


תנאי הקבלה למסלולים משתנים ממוסד למוסד. בדרך כלל יש דרישה לציון סכם גבוה למדיי, הסכם מורכב מממוצע משוקלל של ציוני הבגרויות והפסיכומטרי. היות ומדובר בתכנית ריאלית, מרבית המוסדות שמים דגש על ציון הסכם הכמותי. כמו כן, יש צורך בבגרות במתמטיקה בציון גבוה, ברמה של 4 או 5 יחידות לימוד. יש להדגיש כי תנאי הקבלה משתנים מעת לעת.


תעודה ואפשרויות תעסוקה


בוגרי תואר ראשון במדעי הנתונים במסלול חד חוגי זכאים לקבל תואר B.Sc. מטעם המוסד המלמד, בכפוף לעמידה בכל חובות הלימודים. לרוב יש צורך לעבור בחינות גמר ולהשלים פרויקט מסכם וכן לעמוד בכל הדרישות האקדמיות בקורסים הנכללים בתואר. בוגרי תכניות בתחומים אקדמיים נוספים שבהם קיימת התמחות בתחום זה זכאים לתואר ראשון בהתאם לתחום הנלמד.
בשוק של היום ישנו מחסור במאות מדעני נתונים. מספר המשרות החדשות הנפתחות בכל שנה עולה באופן משמעותי. בחברות הייטק רבות קיים היום ביקוש רב לאותם עובדים, מה שמציב הזדמנויות לבוגרי הלימודים.


הבוגרים יכולים להשתלב במגוון של אפיקים מקצועיים כגון בחברות פיתוח, בסטארט אפים, בארגונים עסקיים, במוסדות פיננסיים ועוד. כמו כן, במקרים מסוימים הם יכולים לאייש משרות המתאימות גם לבוגרי תחומים משיקים כגון מערכות מידע או מחשבים, כגון תפקידי פיתוח או אנליזה.


רמות שכר בתחום


שכר Data Scientist משתנה בהתאם לסוג התפקיד, הענף במשק שבו משתלבים העובדים ולהיבטים נוספים כגון וותק בתפקיד וגודלו של הארגון. במקרים רבים, השכר גבוה למדיי בהשוואה לענפים דומים במשק. עובדים בתחילת דרכם יכולים להגיע לשכר שבין 18,00 – 20,000 שקלים לחודש בממוצע. עם צבירת הוותק המקצועי עולות רמות השכר לטווח שיכול לנוע בין 28,000 – 35,000 שקלים לחודש כאשר עובדים מנוסים במיוחד או בעלי תפקידים ניהוליים יכולים להגיע אף לשכר גבוה מכך. רמות שכר אלה נובעות בין היתר בעקבות הצורך המשמעותי במנהלי ומדעני דאטה בתעשייה כיום. ההערכה היא כי צורך זה רק יילך ויגבר, מה שעשוי לבוא לידי ביטוי גם ברמות שכר העובדים.

 

מוסדות לימוד


הלימודים מתקיימים כיום בכמה מוסדות ברחבי הארץ. יש לציין כי בחלקם נערכת תכנית חד חוגית בתחום ובאחרים נלמד הנושא כהתמחות או תכנית דו חוגית. בין המוסדות:


אוניברסיטת חיפה – באוניברסיטה פועלת תכנית מצטיינים בתחום ה – Data Science לתואר ראשון, שבה משלבים בין שלושה תחומי ידע – מדעי המחשב, מערכות מידע ולימודי סטטיסטיקה. הסטודנטים בוחרים את אחד משלושת התחומים הללו ולומדים אותו במסגרת מסלול התמחות. זוהי תכנית חד חוגית שאורכה שלוש שנים.


אוניברסיטת בן-גוריון (באר שבע) – מתקיימת התמחות מדעי נתונים במסגרת לימודי כלכלה וסטטיסטיקה לתואר דו חוגי. בתכנית רוכשים ידע הן בשפות קוד והן בשיטות מחקר סטטיסטיות. הסטודנטים מכירים טכנולוגיות מידע חדשניות ואת היישומים שלהן במשק, בדגש על הסקטור העסקי והפיננסי.

 

המסלול האקדמי המכללה למינהל (ראשון לציון) - במסלול האקדמי המכללה למינהל מתקיימת תכנית לתואר ראשון B.Sc. בתחום שאורכה שלוש שנים. במסלול הסטודנטים מפתחים מיומנויות כמותיות, אלגוריתמיות, חישוביות ותכנותיות הנחוצות לעובדים בענף.

 

האוניברסיטה העברית (ירושלים) – מתקיימת תכנית לימודי מדעי הנתונים וסטטיסטיקה. בתכנית נלמדות שיטות להתמודדות עם קבצי נתונים גדולים וניתוחם יחד עם כלים מתמטיים וסטטיסטיים וכלים באלגוריתמיקה. הלימודים מתקיימים במסלול דו חוגי ויש לשלב אותם עם חוג נוסף. בשנה ב' ניתן לעבור למסלול חד חוגי. קיים גם מסלול מואץ לתואר שני, שבו ניתן להשלים לתואר שני בסטטיסטיקה בפרק זמן של ארבע שנים.


אוניברסיטת אריאל בשומרון – מתקיים מסלול התמחות בתחום במסגרת לימודי מדעי המחשב. בהתמחות נלמדות שיטות התמודדות עם כמויות נתונים גדולות וניהולן. כמו כן עוסקים הסטודנטים בתחום הבינה המלאכותית. אורך הלימודים שלוש שנים. בתכנית מסלולי התמחות נוספים כגון מסלול סייבר, או מסלול לסטודנטים מצטיינים.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודי מדעי הנתונים?

רוצה לדעת יותר על לימודי מדעי הנתונים?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד לימודי מדעי הנתונים
Whatsapp Whatsapp