אורן ליבוביץ' קורא לסטודנטים "לצאת מהארון הירוק"

29/12/2014 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (2,051 צפיות)

על פי סקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת חיפה ובטכניון, מפלגת "עלה ירוק" עתיד לקבל בבחירות הקרובות בין 20 ל - 30 מנדטים בקרב הסטודנטים. תפסנו לשיחה את אורן ליבוביץ', שמונה מוקדם יותר החודש לתפקיד יושב ראש המפלגה, וניסינו להבין איך תנועה פוליטית שמעולם לא עברה את אחוז החסימה זוכה לפופולריות כל כך גדולה בקרב צעירי ישראל, ולמה היא אינה באה לידי ביטוי בקלפי.

 

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


ירוק עולה

 

לפני מספר ימים, התבשרנו כי בסקר שנערך באוניברסיטת חיפה ובטכניון נמצא כי מפלגת עלה ירוק זוכה לתמיכה חסרת תקדים מצד התלמידים. נתונים אלה מתווספים לתמונה העולה מסקר התאחדות הסטודנטים האחרון, לפיו 86% מהסטודנטים בארץ מתנגדים לאיסור גורף על שימוש בקנאביס, ו - 40% מהסטודנטים היו רוצים להפוך את קניית הסמים לחוקית, ולאפשר רכישה של סמים תחת פיקוח ממשלתי.

 

הפופולריות של נושאים אלה אינה עניין חדש, ובכל זאת עד היום מפלגת "עלה ירוק", שחרטה על דגלה את המאבק למען לגליזציה של השימוש בקנאביס, לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה בבחירות. תפסנו לשיחה את אורן ליבוביץ', שמונה מוקדם יותר החודש לתפקיד יושב ראש המפלגה, וניסינו להבין איך הוא זוכה לאהדה כה רבה בקרב הסטודנטים, ולמה, בעצם, היא לא באה לידי ביטוי בקלפי.

 

יושבים על פירורים

 

אורן ליבוביץ' מוכר לסטודנטים רבים כמי שייסד את "מגזין קנאביס". בחמש השנים האחרונות, הוא פועל באופן אינטנסיבי למען קידום הלגליזציה של סמים קלים בישראל. לפני שבועיים, הוא עזב את תפקידו במגזין לטובת תפקיד יושב ראש במפלגת "עלה ירוק". המאבק למען לגליזציה ממלא תפקיד מרכזי בחייו כבר מספר שנים, אך לדבריו הוא התגלגל לכך לגמרי במקרה, שנתיים לאחר שהשתחרר מהצבא. "הכל התחיל מזה שחבר ילדות שלי נכנס לכלא, אחרי שנתפס עם 0.8 גרם חשיש, שזה ממש פירורים. עבורי זה היה שוק. כולנו עישנו חשיש, ולא הבנתי איך יכול להיות שחבר שלא פגע בזבוב נכנס לכלא כי הוא עשה משהו שכולם עושים, והעולם שותק".

 

שנה מאוחר יותר, ליבוביץ' נפצע בתאונת דרכים ורותק למיטה לשנתיים. באותה תקופה, הוא קיבל אישור לשימוש רפואי בקנאביס. "חשבתי שזה אבסורד שחבר נכנס לכלא על שימוש באותו חומר שמאשרים לי להשתמש בו כתרופה". מכיוון שהיה מרותק למיטה, היה לו הרבה זמן פנוי לחקור את הנושא. "כשהתחלתי לקרוא ברצינות, הבנתי שהישראלים לא יודעים כלום כי בעברית מפרסמים רק את השקרים של הרשות למלחמה בסמים. האתר פועל בחסות הממשלה וכתוב שם שקנאביס גורם לפסיכוזות ופוגע בנהיגה. המידע המסולף הזה מגיע לתודעת הציבור, ואף אחד לא עושה שום דבר".

 

אבל למה "שקרים"? זה לא נכון שסמים פוגעים ביכולת לנהוג, למשל?

 

"קודם כל, קנאביס לא פוגע בנהיגה יותר מכדור אקמול. בשימוש נכון, הוא יכול אפילו לעזור לנהיגה רגועה יותר עם פחות מעברים בין נתיבים. זה מוכח מחקרית. אבל העובדה שקנאביס לאו דווקא פוגע בנהיגה היא לא הנקודה החשובה כאן. גם מים, אם שותים מהם חמישה ליטרים בבת אחת יכולים להרוג בן אדם. זאת לא סיבה לא לשתות מים. אנחנו לא מעודדים אנשים לצרוך קנאביס, זאת לא המטרה שלנו. המטרה היא לאמץ גישה חינוכית והסברתית במקום רדיפה. 25 אחוז מחברי הכנסת מודים בעצמם בשימוש בקנאביס וממשיכים להכניס משמשים לכלא. ילדים נחשפים לחומרים לא מפוקחים, לסמים סינטטיים, אלה הדברים שעושים נזק. אם הנושא יהיה חוקי ומוסדר, תהיה אפשרות לפקח. היום כשילד מגיע לדילר לקנות סמים, לא מבקשים ממנו תעודת זהות. כשהוא רוצה לקנות אלכוהול - כן מבקשים ממנו. נוצר מצב שיותר קל לילדים להשיג קנאביס מאשר אלכוהול, והעובדה שאין פיקוח מערבת בסיפור ארגוני פשיעה וטרור, בזמן שהמדינה מבזבזת מיליארדים על רדיפה של אנשים נורמטיביים לגמרי".

 

הסטודנטים: יותר אינטיליגנטים, יותר כועסים

 

איך אתה מסביר את התמיכה הגדולה שיש לכם דווקא בקרב סטודנטים?

 

"אחרי הצבא ולפני כניסה למסגרת מסודרת יש לאנשים זמן חופשי. הם מתחילים להיחשף למידע שהוסתר מהם במשך שנים ומגלים ששיקרו להם. מהפכת המידע והכניסה של פייסבוק לחיינו מחוללים שינויים תודעתיים, וכשכלי התקשורת מנסים להסתיר מידע, הוא נחשף באינטרנט. האמת היא שקנביס לא סם מסוכן ולא גורם יותר נזקים מאשר קפה, סוכר, אלכוהול ומוצרים חוקיים אחרים. מצד שני הוא עוזר מאוד להמון בעיות בריאותיות. במשך שנים הצמח הזה היה התרופה של האנושות, ובגלל שאי אפשר לרשום עליו פטנט, לחברות התרופות יש אינטרס שהמדינה תאסור את השימוש בו. אנשים צעירים מבינים את זה והם כועסים. הצעירים כיום יותר אינטליגנטיים מהמבוגרים, הם מעורים במה שקורה בעולם יש להם אמביציה לשנות".

 

ובכל זאת, אם נחזור לעניין ההצבעה. יש כל כך הרבה בעיות במדינה, איך סטודנטים יכולים להרשות לעצמם "לבזבז" את זכות הבחירה שלהם על תמיכה בלגליזציה של קנאביס?

 

"זה נכון שיש המון דברים שחשובים מאוד לא פחות מקנביס - ביטחון, בריאות, כלכלה. אף אחד לא אומר שקנביס יותר חשוב מכל אלה. אבל 120 חברי כנסת זורקים סיסמאות על שלום וביטחון ולא מצליחים לעשות בפועל מה שהם מבטיחים. אני לא רוצה להיות נביא זעם, אבל לצערי בשנתיים הקרובות כנראה שלום לא יהיה כאן. לגליציה של קנאביס, לעומת זאת, אפשר ליישם תוך חצי שנה. זה ההבדל. מעבר לכך, הבחירות האלה הן הזדמנות להכניס ייצוג של צעירים לכנסת. חוץ מהקנאביס יש עוד עניינים שאנחנו מקדמים - הורדת יוקר המחייה, קידום מערכות חינוך אלטרנטיביות ושימוש במשאלי עם".

 

 

האוניברסיטאות סיימו את זמנן

 

מה למשל אתם מתכוונים לעשות?

 

"למשל בנושא חינוך. עם הטכנולוגיה שיש כיום, אין סיבה שלא תהיה אפשרות לתלמידים ללמוד לבגרויות ולתואר מהבית. ביל גייטס אמר כבר לפני כמה שנים שהאוניברסיטאות סיימו את זמנן. נפעל להקמה של מערכת אינטרנטית שתאפשר לכל אחד נגישות להשכלה, בלי להיות תלוי בכסף, בלי קשר לאיפה אתה גר. למה צריך לשלם 30 אלף שקל בשנה על לימודים, כשיש הרצאות של טובי המרצים בעולם ברשת? ככה באמת נשפר את החינוך בארץ. וזאת רק דוגמה אחת".

 

ועדת השרים לענייני חקיקה פסלה שוב את החוק להצבת קלפיות בקמפוסים. אתם חוששים מכך שהרבה סטודנטים לא יצביעו?

 

"הבעיה עם הקלפיות חוזרת מחדש בכל פעם, מאוד מקשים על סטודנטים ואנחנו מוחים על זה. בשבוע הקרוב אנחנו מגישים פנייה לוועדת הבחירות בעניין, אבל סביר להניח שגם הפעם לא נצליח. אני קורא לסטודנטים שלא יכולים להגיע הביתה ביום הבחירות לנצל את זכותם להצביע בקלפי למוגבלי ניידות. לפי החוק מספיק שיש ציפורן חודרנית, עייפות כרונית או כאבי מחזור כדי להצביע בקלפי כזה. חשוב מאוד שהסטודנטים יצביעו. הבחירות האלה נפלו עלינו בלי שום סיבה, מתוך חילוקי דעות ואינטרסים, אבל אפשר לנצל אותן לעשות משהו טוב. אני מאחל לסטודנטים שילכו לקלפי בלב שלם ויאמינו בבחירה שלהם".
 

יש לכם משהו מעניין לספר? - אתם מוזמנים להשאיר לנו הודעה

אולי יעניין אותך גם
מאת: אנאבל אדמסקי, 18/8/2021
במל"ג הכירו השבוע במרכז הבינתחומי הרצליה כאוניברסיטה. מוסד הלימוד יהפוך לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל. ומה חושבים הסטודנטים? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 27/7/2021
בעידן שבו מעסיקים בהייטק מחפשים ניסיון קודם, איך בוגרים טריים יכולים לשדרג את הסיכויים להתקבל למשרת החלומות? הכל על מסלול לימודים חדש שבו הדגש הוא על רכישת ידע מעשי כבר בזמן התואר. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 1/6/2021
גורו הכושר והבריאות ענת הראל משתפת בכלים להצלחה בתחום האימון והספורט ומשתפת במה שחשוב לדעת בתחילת הדרך בקריירה. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 31/5/2021
מי שרוצים לקדם את הקריירה וגם לקחת חלק בשינוי חברתי משמעותי יכולים ללמוד בתכנית בטכניון שבה מקבלים כלים להשתמש בתכנון עירוני כדי לצמצם פערים ולשפר שירותים בפריפריה. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 31/5/2021
מי שמעוניינים להשפיע על החינוך ולקדם צמצום פערים יכולים ללמוד בתכנית בשם "צוערים לחינוך הבלתי פורמלי" ולקבל כלים להוביל שינוי. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 27/5/2021
מה הקשר בין NLP לחינוך? ואיך הגישה יכולה לעזור לגננות להתמודד עם מצבים מורכבים? במסלול לימודים חדש הסטודנטים יכולים להכיר את הגישה וגם לקבל כלים לחיים. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp