חינוך והוראה - לעצב את דור העתיד

לימודי חינוך והוראה? כל התשובות במקום אחד!

אם עולם החינוך מושך אותך, יש לנו את כל המידע שצריך כולל  תנאי קבלה לחינוך, מלגות, ימים פתוחים, מסלולים ואלפי חוות דעת של סטודנטים שלמדו ולומדים חינוך.

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
 שיכול לחסוך לך המון זמן, כאב ראש וכסף.

 

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים 

רוצה פרטים על חינוך והוראה?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי חינוך

 

מאת: ד"ר ענת רפופורט

 

"הזורע חיטה דואג לשנה אחת, הנוטע עצים דואג לשנים רבות, המחנך נפשות דואג לדורות" (אנונימוס). אם הקניית ידע, ערכים ומסורת ברגישות ואהבה לזולת היא בנפשכם, לימודי חינוך יתאימו לכם ויאפשרו לכם לפעול בשדות רחבים ומגוונים.

 

יתרונות וכדאיות

 

מערכת החינוך בישראל עומדת מול אתגרים מורכבים ומתעורר בה הצורך בשינוי לטובה. בפני תלמידי החינוך ניצבת הזדמנות פז לתרום להנעת תהליכים שישפיעו על החברה כולה. הילדים של היום הם המנהיגים של המחר. הלימודים מאפשרים לפרחי ההוראה ללמוד מקצוע, לקחת חלק במחקרים, לסייע בגיבוש השקפת עולם חינוכית ולהשתתף בבניית מרכזי מחקר או מרכזי פרקטיקה בשטח.

 

הלימוד, העיסוק והמחקר בחינוך מבטאים את תפיסת המערכת האקדמית לפיה אפשר בהחלט לגעת בנפשם של אנשים, לטפח את תודעתם ולהביא לתמורות חיוביות לקראת חברה טובה יותר. תחום החינוך נושק לכל תחומי החיים, שכן הלמידה הינה אינסופית. זוהי הסיבה שלימודי חינוך מקיפים נושאים רבים ומגוונים ולכן הם יכולים להתאים להרבה אנשים.

 

 

עבודה בפועל של איש החינוך

 

עבודתו של איש החינוך בשטח מגוונת ותלויה בתחום התמחותו. מעבר לכך, שנם קווים כלליים שמאפיינים את רוב אנשי החינוך.

רב אנשי החינוך הם מורים בתפקידם. מורה עובד לרוב לא רק עם הילדים בכיתה. יש לקחת בחשבון שהוא מצוי בקשר תכוף גם עם ההורים, שמעורבותם בנעשה גדלה מאד בשנים האחרונות. בנוסף, הוא נמצא בממשק גם עם גורמים שונים בתוך בית הספר: קולגות, רכז מקצועי, יועצת ומנהל בית הספר. במילים אחרות, מורה עובד לא מעט גם עם מבוגרים.

 

המורה משמש לא רק כסמכות מקצועית וכמי שמלמד תחום כזה או אחר, אלא גם כדמות מחנכת. ככזה, עליו להתמודד פעמים רבות עם בעיות משמעת, וכן גם עם בעיות וקשיים שקשורים לחייו של התלמיד מחוץ לבית הספר. למשל, בעיות משפחתיות ובעיות חברתיות. בעניינים אלו נדרש לעיתים שיתוף פעולה אינטנסיבי עם היועצת או עם שירותי הרווחה.

 

עבודת המורה היום מתבצעת הרבה מעבר לטווח השעות בבית הספר. תלמידים והורים פונים אל המורה בווטסאפ ובטלפון באופן שוטף, גם בשעות הערב ובימי חופש. במובן זה עבודתו של המורה מקיפה ונרחבת מן הדימוי הציבורי שלה, כלומר צריך לקחת בחשבון שהמורה צריך להשתתף גם באסיפות הורים ובישיבות מורים, מעבר לשעות ההוראה הפרונטליות.

 

יכולות ותכונות הנחוצות לאיש חינוך כיום - מאפיינים של מורה טוב

איש חינוך שהוא מורה צריך להיות אדם בעל יחסי אנוש טובים, כדי שיוכל להתחבר לתלמידים ולפתח מערכות יחסים טובות עם שלל הגורמים עימם הוא בא במגע. לעיתים מחויב שיתוף פעולה עם גורמים אחרים, כדי לעזור לתלמיד ורק הסיוע הרב מערכתי נותן פתרון.

 

המורה צריך להיות איש מסגרת המסוגל לקבל מרות, לפעול בגמישות בבניית מערכת השעות, בהחלפת מורים חולים, בהשתתפות בטיולים וכו'. מורה בעל מאפייני אישיות אינדיבידואליסטים או נון-קונפורמיסטים צפוי להתקשות להשתלב בתפקיד, גם אם מקצועית הוא בעל יכולות גבוהות.

 

המורה צריך להיות מסוגל להתמודד עם בעיות המשמעת בכיתה, המכילה מספר גדול של תלמידים. לשם כך הוא נזקק לאסרטיביות וליכולת הובלה. את האסרטיביות צריך לדעת לשלב עם הקשבה, אמפתיה ויכולת הכלה רבה. נחוצה סבלנות רבה, סובלנות רבה למגוון רחב של ילדים ומשפחות, רגישות תרבותית ויכולת להתמודד עם קונפליקטים.


תנאי ההעסקה ושכר מורים - כמה מרוויח מורה?

 

שעות העבודה של המורה מגוונות ומשתנות, כתלות בגיל התלמידים, בסוג בית הספר, בהיות הגדרת התפקיד מורה מקצועי או מחנך, בסוג החוזה ("אופק חדש"), באחוזי המשרה ועוד.

 

השכר אף הוא משתנה בהתאם לסוג החוזה, להשכלה, לאחוזי המשרה, לסוג התפקיד (למשל, ריכוז מגמה), לצורת ההעסקה (העסקה ישירה לעומת העסקה קבלנית) ועוד.

 

שכר המורים עלה משמעותית בעשור האחרון, אם כי הוא עדיין נחשב רחוק יחסית מן השכר בתחומים אחרים, כגון הייטק או הנדסה. מי שגובה השכר חשוב לו במיוחד, צריך לקחת זאת בחשבון.

 

התמחויות בחינוך

 

במסגרת לימודי החינוך השונים תוכלו לבחור, בין השאר, באחת מן האפשרויות הבאות:

 

 • ייעוץ חינוכי
 • חינוך מוסיקלי
 • מחוננים ומצטיינים
 • מחשבת החינוך
 • מדע, הלכה וחינוך
 • חינוך גופני
 • ניהול מערכות חינוך
 • חינוך מיוחד
 • מדיניות בחינוך
 • טכנולוגיה בחינוך
 • חינוך לגיל הרך
 • חינוך לקויי שמיעה
 • ייעוץ חינוכי לגיל הרך
 • חינוך יהודי
 • חינוך לבתי ספר יסודיים
 • פסיכולוגיה חינוכי
 • חינוך ללקויי למידה
 • הכשרת גננות
 • חינוך והתפתחות האדם
 • טיפול באמנויות
 • חינוך לשוני בחברה רב תרבותית
 • חינוך סביבתי
 • הסבת אקדמאים לתעודת הוראה
 • מערכות למידה
 • הכשרת מורים במקצועות השונים
 • ועוד.

 

סוגי תארים

 

לימודי חינוך קיימים הן במכללות המתמחות רק בתחום זה והן במוסדות אקדמאיים אחרים המשלבים את התחום עם חוגים נוספים כגון: מנהל עסקים, תקשורת, כלכלה, משפטים, פסיכולוגיה, סוציולוגיה ועוד. תארי הלימוד האפשריים:

 • תואר ראשון בחינוך המעניק לבוגריו תעודת B.A בחינוך
 • תואר ראשון בחינוך עם תעודת הוראה בסיומו תינתן תעודת B.Ed בחינוך והוראה
 • תואר שני בחינוך למבקשים להתמקצע בשדה חינוכי מסוים או  לאלו שהגיעו מחוגים אחרים ומבקשים לעשות הסבה אקדמאית.
 • תואר שלישי בחינוך במגוון נושאי מחקר חדשניים בתחומים רלוונטיים כגון: התפתחות שפה ולשון בחברה רב תרבותית, השפעת הסביבה על יכולות למידה והבנה, אוכלוסיות בסיכון, טיפול בתופעות אלימות וסמים, וכן הלאה.

 

ישנם מוסדות בהם משולבים הלימודים יחד עם הוראה מעשית וישנם מוסדות המאפשרים לתלמידיהם לסיים את הלימודים ולאחר מכן לעשות את צעדיהם הראשונים בשדה המעשי.

 

מוסדות אקדמיים

 

ישראל התברכה במוסדות אקדמאיים רבים. גם בתחום החינוך, שעריהן הרבים של האוניברסיטאות ושל המכללות נפתחים בפניכם.

 

 • בעיר הבירה תוכלו לבחור מבין האוניברסיטה העברית, המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין, מכון שכטר ללימודי היהדות ומכללת אפרתה המיועדת לבנות דתיות בלבד.

 

 • בצפון הארץ ניתן ללמוד במגוון מוסדות. באזור חיפה תמצאו את אוניברסיטת חיפה, מכללת גורדון לחינוך, מכללת אורנים (בקריית טבעון) ומכללת שאנן שמיועדת לציבור הדתי. באזורי הגליל נמצאות האקדמית גליל מערבי, מכללת עמק יזרעאל (בגליל התחתון) ומכללת תל חי באצבע הגליל. באזור הגולן נמצאת מכללת אוהלו לחינוך, שממוקמת בקצרין.

 

 • במרכז הארץ המרכז ללימודים אקדמיים שבאור יהודה, המכללה האקדמית לישראל שברמת גן, הקריה האקדמית אונו ואוניברסיטת בר אילן שברמת גן. בתל אביב מצויות מכללת לוינסקי לחינוך, אוניברסיטת תל אביב, מכללת סמינר הקיבוצים, מכללת רמת גן והאוניברסיטה הפתוחה.

 

 • באזור השרון, בעיר נתניה ניתן ללמוד במכללה האקדמית בוינגייט. בכפר סבא נמצאת המכללה האקדמית בית ברל.

 

 • באזור הדרום תוכלו להגיע לבאר שבע לאוניברסיטת בן גוריון או למכללת קיי. המכללה האקדמית אחוה ממוקמת גם היא סמוך לנגב. לציבור הדתי מוצעת מכללת חמדת הדרום, שנמצאת במועצה האזורית שדות נגב, סמוך לנתיבות.

 

תנאי קבלה

 

תואר ראשון

 

על מנת להתקבל לתכניות האקדמיות לתואר ראשון (BA או BEd) נדרשים המועמדים לממוצע בגרות וציון פסיכומטרי ולרמת פטור באנגלית. ניתן להתקבל ללימודים ולהגיע לרמת פטור בידיעת האנגלית במהלך השנה הראשונה על ידי השתתפות בקורס ומעבר בחינה. ממוצע הבגרות המינימלי הדרוש לשם קבלה ללימודים במוסדות השונים נע בין 80 ל - 90. ציון הסף בפסיכומטרי הוא 500 בדרך כלל, אך ישנם מקומות שניתן להתקבל גם על סמך ציון של 450 בבחינה זו, ויש מוסדות שאינם דורשים מעבר של מבחן הפסיכומטרי כלל.

  

תואר שני

 

תנאי הקבלה שונים מתכנית לימודים אחת לשנייה. באופן כללי, קבלת תלמיד לתואר שני מותנית בסיום התואר הראשון והצגת ממוצע ציונים כלשהו שייקבע על ידי ועדת הקבלה. כמו כן, נדרשים המועמדים לקבל ציון עובד במבחן סטטיסטיקה, ציון פטור במבחן אנגלית מיוחד לתואר שני והרשמה לקורסי השלמות בתחומי המחקר האיכותי והכמותי ובנושאים אחרים הנקבעים על ידי החוג.

 

מוסדות מסוימים יערכו ראיון אישי ויבקשו המלצות. הקריטריונים האלו עשויים להופיע בחלקם במוסדות הלימוד השונים. ייתכן ויהיו קריטריונים נוספים ולכן יש לבדוק ספציפית במוסד הלימודים המבוקש. 

 

תואר שלישי

 

לרוב, הדרישה היא סיום לימודי תואר שני בחינוך. ישנם מוסדות הדורשים סיום לימודי תואר שני במסלול עם תזה. קיימים מוסדות שיקבלו מועמדים שסיימו תואר שני מתחומים קרובים רלוונטיים עם ציון ממוצע כלשהו מלימודי התואר השני. בנוסף, קיימים מוסדות שיסכימו לקבל תלמידים ללא רקע לימודי בחינוך בתנאי שיירשמו ללימודי השלמה.

 

 

שכר לימוד

 

שכר הלימוד משתנה ממוסד למוסד והוא מושפע, בין היתר, מסוג התואר, מהיקף הלימודים ומסוג שכר הלימוד הנהוג במוסד האקדמי המדובר. קיים שכר לימוד אוניברסיטאי מסובסד שעמד בשנת תשע"א על 9521 ₪ לתואר ראשון ועל 12,866 ₪ לתואר שני. במכללות רבות נהוג לשלם שכר לימוד אוניברסיטאי. ישנן מכללות פרטיות שבהן שכר הלימוד יכול להיות בשיעור של פי שלושה ואף יותר, כך שבסיכומו של דבר אפשר להגיע לשכר לימוד כולל לתואר בסכום של כ-100,000 שקלים!

 

רוצים לדעת כמה מרוויח מורה בישראל? - קראו על שכר המורים בארץ

 

מלגות כאוויר לנשימה

 

אם הפיסקה הקודמת הרתיעה מעט, תשמחו לדעת שישנן מלגות רבות מכמה סוגים. מלגות השונות מחולקות לפי קריטריונים של הצטיינות אקדמית, מצב סוציו-אקונומי, עידוד למחקר של תחום כלשהו, רישום מוקדם לחוג מסוים, מגורים באזורי פריפריה הראויים לקידום, או השתייכות לקבוצה עדתית מסוימת.

 

המלגות ניתנות הן מטעם המוסד האקדמי שעשוי לתמוך כלכלית בסטודנט והן מטעם קרנות חיצוניות ששמו להן מטרות שונות לעידוד השכלה גבוהה בישראל. כדי לקבל מידע מפורט יותר ניתן לפנות לאגודת הסטודנטים ולמחלקת רווחת הסטודנט בכל מוסד ומוסד.

 

 

עזרנו לך? דרג אותנו:

שירות אישי חינם

צריך פרטים על חינוך והוראה?

רוצה לדעת יותר על חינוך והוראה?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד חינוך והוראה

טיפים ממומחים בנושא חינוך והוראה

מיכל דליות
מיכל דליות, שאותה אתם כנראה מכירים כ"סופר נני", הגיעה לקריירה בהנחיית הורים אחרי עשייה ענפה בהוראה וגם היום רואה את עצמה כאשת חינוך. לדעתה, התשוקה למקצוע היא אחד הדברים שבונים "מורים לחיים":
"למורה יש השפעה אדירה. אני חושבת שמה שהופך מורה למורה בלתי נשכח, הוא העובדה שהוא מעביר את החומר בהתלהבות גם אחרי שנים במקצוע."
ומה התכונות שחשובות לדעתה לכל מורה?
"מורה צריך להיות בעל כריזמה וגם בעל תשוקה גדולה לעשות טוב. הוא גם צריך את הכלים המתאימים כדי לא להתייאש לאורך הדרך. לכן בעיני הצלחה בתחום החינוך מורכבת מרצון להמשיך לעמוד במשימה למרות כל המכשולים בדרך, וגם מהמשך הלימודים והעשרה."
מיכל דליות
אשת חינוך והוראה

מחשבון תנאי קבלה תתקבל או לא?

 

איך אתה ביחס לאחרים?

ממוצע ציוני הגולשים שניסו להתקבל לתחומים הבאים:
תחום לימודים ציון בפסיכומטרי ממוצע בגרויות
תואר חינוך גופני 457 85
תואר בגננות 360 86
חינוך ומדעי המחשב 606 96

חוות דעת של סטודנטים: חינוך והוראה

התקבלו 2,809 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5

שאלות הגולשים בנושא

ההבדל בין מורה עם תעודת הוראה למורה ללא תעודת הוראה
אירית
27 תגובות
מה צריך בשביל להיות גננת בגן פרטי משלי?
נופר
6 תגובות
הסבה מקצועית לקלינאות תקשורת
אורית-אילת
5 תגובות
אפשר להוציא תעודת הוראה ללא תואר ראשון?
הילי
7 תגובות
תואר בחינוך כללי או חינוך מיוחד
רותם
6 תגובות
הבדל בין תארים MA וBA
הדר
1 תגובות
כמה זמן לוקח להשיג תעודת הוראה?
מורן
5 תגובות

התאמה לתפקיד בחינוך והוראה

מאת: ד"ר ענת רפופורט

לפנייך מספר אמירות, עלייך לדרג אותן בסולם של אחד עד שלוש. כאשר 1 מדורג כנמוך ביותר (האמירה לא מאפיינת אותך) ו - 3 כגבוה ביותר (מאוד מאפיינת אותך).
נותרו לך עוד 20 שאלות
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
Whatsapp Whatsapp