מלגת קק"ל

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגת קרן קיימת לישראל לסטודנטים

 

שימו לב - הגשת מועמדות לקרן זו סגורה כעת

 

בארגון קק"ל - קרן קיימת לישראל מציעים מדי שנה מלגות לימודים לסטודנטים. קהל היעד של הסיוע משתנה מדי שנה וכך גם הקריטריונים לזכאות. בדרך כלל מסתמכים בקרן על מצב סוציו אקונומי של הסטודנטים וכן תומכים באוכלוסיות כגון עולים חדשים או סטודנטים עם מוגבלויות. עם זאת, חשוב להדגיש כי הקריטריונים ואוכלוסיית היעד נקבעים מחדש מדי שנה ומשתנים מעת לעת. מאחר והקרן מסייעת לסטודנטים במרבית המקרים ללא צורך בהתנדבות, התכניות השונות יכולות לסייע לסטודנטים לרכז את זמנם בלימודים ולהשקיע בהם.

 

אודות קק"ל


הקרן הקיימת בישראל נוסדה בשנת 1901 כארגון ציוני לעידוד ופיתוח ההתיישבות בארץ. לאורך השנים פעלה הקרן לקידום הייעור, ההתיישבות והתרבות. כיום, תחומי הפעילות העיקריים שלה כוללים נטיעת יערות, שיקום מקורות מים ונחלים, סלילת דרכים וקידום תיירות. בין היתר, אחראית על נטית מיליוני עצים ביערות ובשטחים הפתוחים בישראל, לבנייה של מאגרי מים וסכרים לצורכים חקלאיים. ענפים נוספים כוללים הכשרת קרקעות לחקלאות, הקמת שבילי אופניים, קידום פעילויות לנוער בארץ ובתפוצות.


במסגרת מחלקת העזבונות של הקרן, היא מנהלת מספר קרנות שבהן נאספים כספי תורמים פרטיים וועדי מנהלים. בקרן מציעים מעת לעת סיוע באמצעות כספי קרנות אלה, דרך מלגות לסטודנטים שמתמודדים עם קושי כלכלי. היקפי הסיוע והתנאים לקבלתו נקבעים על ידי התורמים ומשתנים מדי שנה והם מתפרסמים על ידי הקרן במסגרות שונות.


נוסף על הסיוע לסטודנטים, מציעים בקרן סיוע לאוכלוסיות נוספות כגון אנשים עם מוגבלות, מדענים ורופאים מצטיינים, אמנים, סופרים ומשוררים. כמו כן מעודדים צעירים ומבוגרים להתנדב בפעילויות השונות שעורכת הקרן מעת לעת.

 

קריטריונים לקבלת הסיוע


כאמור, הקריטריונים לקבלת הסיוע משתנים משנה לשנה, והם נקבעים בהתאם לדרישות משותפות של התורמים הפרטיים ושל הנהלת הקרן. במרבית המקרים, הסיוע מוענק לסטודנטים לתואר אקדמי (ראשון, שני או שלישי) במוסדות מוכרים ולעיתים גם מציעים תכניות להנדסאים.


כמו כן, שמים דגש בקרן על מתן מלגות פריפריה, אשר מיועדות לסטודנטים המתגוררים בגליל או בנגב או למי שלומדים במוסדות אקדמיים הממוקמים באותם אזורים. לעיתים מתקיימים גם פרויקטים שבהם ניתן עידוד לסטודנטים הבוחרים להתגורר בנגב או בגליל לאחר סיום לימודיהם, מתוך שאיפה לתרום לפיתוח של אותם אזורים.


כחלק מן התנאים להגשת מועמדות, הסטודנטים נדרשים במקרים רבים להעיד על מצבם הסוציו אקונומי וכן להציג ממוצע ציונים גבוה במהלך התואר. עליהם לספק עדויות לנתונים אלה, בדרך כלל על ידי שליחת מסמכים רלוונטיים אל הקרן בעת הגשת הבקשה.

 

מסלולי סיוע וקהלי יעד בשנים קודמות


הקרן הקיימת מחליפה מעת לעת את קהלי היעד אליהם מיועד הסיוע.

 

בין הקרנות שאותן הפעילות בקק"ל בשנים האחרונות:


לתשומת לבכם - קרנות אלה אינן פעילות כרגע, יש להמתין לקול הקורא העדכני של הקרן כדי לדעת מהן הקריטריונים המתאימים בכל שנת לימוד, ולאן ניתן להכיש מועמדות.


קרן בנדר: תכנית משותפת עם קק"ל בגרמניה, התאימה לסטודנטים עם צורך סוציו אקונומי שלומדים את המקצועות כימיה, רפואה, פיזיקה והנדסה. הסיוע הוענק לסטודנטים לתואר ראשון, תואר שני, דוקטורט ולימודי הנדסאים.

 

תכנית קק"ל 2040: סיוע לסטודנטים לתואר ראשון לעידוד לימודים בפריפריה. הסיוע חולק בשתי פעילות, אחת בתחילת שנת הלימודים והשנייה שנה אחרי סיום הלימודים, לסטודנטים שנשארים לעבוד ולהתגורר בגליל או בנגב. התמיכה ניתנה לסטודנטים בשנה האחרונה של התואר הראשון, שהשלימו שירות צבאי או לאומי מלא והציגו ממוצע ציונים גבוה במהלך שנות התואר.

 

קרן סיובצי: בקרן זו הציעו מלגות לסטודנטים עולים חדשים ממדינות דוברות צרפתית, בהן צרפת, מרוקו, תוניס, שווייץ ובלגיה. הסיוע ניתן ללומדים לתעודת הנדסאי או לתואר אקדמי. ניתנה עדיפות לסטודנטים למקצועות ריאליים כגון מדעי המחשב, הנדסה, מדעי הטבע או ביוטכנולוגיה. כמו כן, הייתה עדיפות לסטודנטים אשר שוהים בארץ ללא ההורים, לבעלי מצב סוציו אקונומי נמוך ולמי שהשלימו שירות צבאי או לאומי.

 

קרן פילוסופיה: בקרן פילוסופיה הציעו מלגות מחקר לסטודנטים לתארים מתקדמים בתחום הפילוסופיה, אשר פועלים לקידום התחום בארץ. הייתה עדיפות לסטודנטים למחקר, לתואר שני או תואר שלישי, שמתגוררים או לומדים בגליל או בנגב, או חוקרים נושאים הרלוונטיים לאותם אזורים. היקף הסיוע הועלה גם בעקבות משבר הקורונה, מתוך שאיפה לסייע לחוקרים בתקופה המאתגרת ולתמוך במחקריהם.

 

קרן מרקס: קרן מרקס הוקמה לצורך תמיכה באמנים ואנשים עם מוגבלויות, וכדי לקדם את תחום התרבות בישראל. בין האוכלוסיות שבהן סייעו בקרן זו לאורך השנים נכללו סטודנטים על הרצף האוטיסטי. הקריטריונים משתנים מעת לעת ונקבעים על ידי התורמים. את הפרס מעניקים בטקס שאליו מוזמנים הסטודנטים.

 

קרן באומן: קרן מאומן מעניקה סיוע לאחים ואחיות שכולים, בשיתוף עם האפוטרופוס הכללי. הקרן קרויה על שם ניקולא באומן ז"ל אשר הוריש את הונו למען משפחות שכולות בישראל. זהו סיוע ייעודי לסטודנטים לתואר ראשון, שאחיהם נספו במערכות ישראל או בפעולות איבה, ובהתאם לרישום במשרד הביטחון.

 

מה גובה הסיוע?


גובה הסיוע המוענק על ידי הקרן הוא בדרך כלל כ - 10,000 שקלים, אולם בפרויקטים מסוימים עשויים להעניק סכומים גבוהים או נמוכים מסכום זה. יש לציין כי לרוב מדובר בסיוע חד פעמי, לשנה אחת בלבד.

 

האם יש צורך בהתנדבות?


במרבית הפרויקטים של הקרן אין צורך בביצוע פעילות התנדבותית או חברתית כדי לקבל את הסיוע, ומדובר במלגות ללא תמורה. עם זאת, מאחר והתנאים נקבעים מדי שנה על ידי הקרן והתורמים, עשויים להופיע פרויקטים בעתיד שבהן תידרש פעילות התנדבותית כלשהי.

 

איך מגישים מועמדות?


אופן הגשת הבקשות משתנה מתכנית לתכנית, אולם במרבית המקרים מדובר בהגשה באמצעות טופס מקוון באתר הקרן, או שליחת טפסים באופן מקוון למשרדי הקרן הקיימת.


מועדי הגשת המועמדות משתנים, הקרן מפרסמת את מועדי הגשת המועמדות באמצעות קולות קוראים, שבהם מפורטים התנאים להגשת המועמדות ואופן הגשת הבקשות. במרבית המקרים, פתיחת ההגשות מתקיימת בחודשים יוני או יולי בכל שנה, אולם כדאי לברר את המועדים באתר הקרן או לוודא מול מוסד הלימודים את זמינות הסיוע.

 

מתי מקבלים תשובה?


לאחר הגשת הבקשות וסגירת מועדי ההרשמה מדי שנה, בוחנים בהנהלת הקרן את הבקשות השונות ודנים בכל מקרה לגופו. ההנהלה קובעת את אישור או דחיית הבקשות לפי שיקולים שונים, לרבות היקפי התקציבים שעומדים לרשות הקרן מדי שנה, סוגי הפעילות שאותן מעוניינים לקדם באותה עת ונימוקים נוספים. יש לציין כי קרן אין חובה לספק נימוקים לפונים על הסיבות לדחייה ולא ניתן לערער במרבית המקרים על החלטת הוועדה במקרים של דחיית הבקשות.

 

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp