קרן מכבי מלגה

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגת עמותת קרן מכבי לסטודנטים לרפואה ומקצועות הבריאות

 

לתשומת לבכם - ההרשמה לשנת תשפ"א נסגרה


קרן מכבי היא עמותה המסייעת לחברי קופת החולים "מכבי" ומפעילה יוזמות בקהילה. במסגרת פעילותה היא שואפת לתמוך בסטודנטים הלומדים את מקצועות הבריאות ומציעה להם מלגות לימודים. אלה מוענקות במסגרת שאיפתה של הקרן לקדם דור חדש של מטפלים ורופאים, לעודד הצטיינות בלימודים במקצועות הבריאות וכך גם לתרום לקידום ופיתוח מערכת הבריאות בישראל.


מלגות הלימוד שמציעה הקרן מוענקות מדי שנה לחברי הקופה והקרן שעומדים בכל הקריטריונים הנדרשים. בין הקריטריונים הללו נכללים תחום הלימוד ומוסד הלימוד, גיל המועמדים, מצב סוציו אקונומי ועוד. עוד שמים דגש על וותק החברות של הסטודנטים בקרן, כאשר ככל שהחברים הם בעלי וותק גדול יותר כך ניתן עדיפות לבקשתם לסיוע.


תמיכת הקרן יכולה להתאים למי שלומדים את מקצועות הבריאות לתואר ראשון או שני, בהתאם להנחיותיה. בין היתר מציעים בקרן מלגות לסטודנטים לרפואה הלומדים במוסדות המוגדרים על ידי הקרן מדי שנה, וכן סיוע לסטודנטים למקצועות פרא רפואיים ומקצועות טיפוליים מגוונים.

 

על הקרן


עמותת "קרן מכבי" מופעלת על ידי קופת החולים "מכבי שירותי בריאות" במטרה לתמוך בקהילה ולסייע למבוטחי קופת החולים ולעובדי מערכת הבריאות. החברות בקרן היא לחברי קופת החולים מכבי, אשר בוחרים להצטרף ומשלמים דמי חבר חודשיים. במסגרת פעילותה, מציעים מימון של פעילויות רווחה בקהילה, ומעודדים מעורבות חברתית ופרויקטים להתנדבות בקהילה, בעיקר בתחום הבריאות. היבט נוסף בו מתמקדים בקרן הוא סיוע כלכלי למימון של טיפולים רפואיים לחברים בקרן שנמצאים מתחת לקו העוני או בעלי משפחות לילדים עם נכות התפתחותית קשה או אוטיזם מורכב שנזקקים לטיפולים פרא רפואיים.


כמו כן, בקרן תומכים בסטודנטים וסטודנטיות הלומדים את מקצועות הבריאות והרפואה, מתוך מטרה לסייע בקידום הכשרת אנשי מקצוע למערכת הבריאות הישראלית ולעודד צעירים נוספים לבחור במקצועות אלה.


קריטריונים לזכאות


מדי שנה קובעת וועדת הקרן את הקריטריונים למתן הסיוע ואלה מפורסמים בכל שנה לקראת מועדי ההרשמה הרלוונטיים. בקרן מחלקים את הסיוע לסטודנטים בהתאם למספר קריטריונים ובהם:

 

 

  • חברים בקרן מכבי שלהם וותק חברות של לפחות שלוש שנים. החרגה מתנאי זה היא לעולים חדשים שתאריך העלייה לארץ הוא שלוש שנים או פחות מהשנה האחרונה, ונדרשים לוותק של שנה אחת.
  • סטודנטים לתואר ראשון שלומדים בשנה השנייה ללימודיהם ומעלה, את אחד ממקצועות הרפואה או הבריאות במוסדות לימוד בישראל המוכרים על ידי העמותה.
  • סטודנטים שלומדים לתואר שני בשנה ראשונה ומעלה, את אחד ממקצועות הרפואה או הבריאות במוסדות בישראל המוכרים על ידי העמותה.
  • מי הלומדים את אחד המקצועות הנמצאים ברשימת המקצועות שמפרסמת העמותה
  • גיל 29 שנים ומטה

 

המקצועות המאושרים כוללים בין היתר ביוטכנולוגיה, אופטומטריה, בריאות הציבור, הפרעות בתקשורת, מעבדה רפואית, סיעוד, עבודה סוציאלית, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, רוקחות, רפואת שיניים, תזונה, לימודי רפואה ועוד. יש להדגיש כי רשימה זו עשוייה להשתנות מעת לעת לפי שיקולי הקרן.


מוצעות גם מלגות לתואר שני במסלולים שונים כגון תואר שני בפסיכולוגיה בהתמחויות שיקומית, רפואית, התפתחותית וקלינית, תואר שני בטיפול באמנויות ותואר שני בייעוץ גנטי. בתכניות לתואר שני הסיוע לא כולל תלמידי מחקר שלומדים בתואר שני מחקרי עם תזה.


חשוב לציין כי לא כל המסלולים מוכרים לקבלת הסיוע בכל מוסדות הלימוד. יש לבדוק מול הקרן או המוסדות באילו אוניברסיטאות ומכללות תקפה ההטבה בכל שנת לימודים, וכן בהתאם לרשימה שמפרסמת הקרן.

 

האם ניתן להיעזר בסיוע מספר פעמים במהלך התואר?


לא, ההטבה מיועדת לסטודנטים שלא הסתייעו קודם לכן בקרן. מי שקיבלו את הסיוע בשנה הקודמת או בשנה אחרת במהלך לימודיהם אינם זכאים לקבלתו פעם נוספת.


איך מגישים מועמדות?


את הבקשות יש לשלוח באמצעות הדואר למשרדי הקרן בשלוחה הסמוכה למקום מגוריהם, הטפסים מצויים באתר הקרן. המועמדים נדרשים למלא פרטים אישיים אודותיהם, לימודיהם ושכר הלימוד, וכן אודות חברותם בקרן. לאחר מכן וועדת הקרן דנה בכל הבקשות המתקבלות ומקבלת החלטות אודות הסטודנטים הזכאים לסיוע באותה שנה. ההרשמה פתוחה בדרך כלל עד חודש דצמבר, אולם המועדים עשויים להשתנות משנה לשנה ומומלץ לוודא אותם מול הקרן.

 

מתי מקבלים תשובה?


התשובות נשלחות אל הסטודנטים שהגישו מועמדות בדרך כלל במהלך חודש ינואר, אולם המועד עשוי להשתנות בהתאם לשיקולי הקרן.


מלגות נוספות לסטודנטים לרפואה ומקצועות הבריאות


סטודנטים למקצועות הבריאות השונים יכולים להסתייע בקרנות ומיזמים נוספים כדי לממן את שכר הלימוד. אלה ניתנים על סמך קריטריונים משתנים ולמקצועות כגון רפואה, סיעוד, בריאות ועוד. חשוב להדגיש כי בחלק מן הקרנות לא מאפשרים כפל סיוע, כלומר סטודנטים המסתמכים על קרן קודמת אינם יכולים לבקש סיוע נוסף, ולכן חשוב לוודא את התנאים בכל מקרה לגופו.


לסטודנטים לרפואה: לימודי רפואה נחשבים לאחד המקצועות התובעניים באקדמיה, הם נפרשים על פני משך זמן ארוך וכוללים מערכת שעות עמוסה. כדי לסייע לסטודנטים במהלך לימודים אלה מוצעות מלגות לסטודנטים לרפואה, שמטרתן סיוע במימון שכר הלימוד. בין היתר במוסדות עצמם מציעים מדי שנה פרסי הצטיינות לסטודנטים עם נזקקות כלכלית. כמו כן, פועלות עמותות פרטיות לתמיכה באותם סטודנטים.


לסטודנטים לסיעוד: קידום מקצוע הסיעוד נחשב לשליחות לאומית וכחלק מהתגייסות זו לקידום האחים והאחיות פועלות קרנות ועמותות שבהם מציעים מלגות לסטודנטים לסיעוד. חלקן מוענקות מטעם מרכזים רפואיים ובתי חולים, בעוד אחרות ניתנות מטעם ארגונים פרטיים כגון עמותת "מטב" לסיעוד גריאטרי, תכנית "כוכבי פיס" שמטרתה לעודד סטודנטים לסיעוד בתקופת הקורונה, ועוד.


מקצועות פרא רפואיים נוספים: ניתן למצוא קרנות שבהן מסייעים לסטודנטים הלומדים מקצועות פרא רפואיים. מדובר לרוב בלימודים תובעניים שאינם תמיד מסוגלים לשלב עבודה במהלך התואר, כך שהסיוע מצד הקרנות יכול לסייע מבחינה כלכלית. ניתן למצוא תכניות ייעודיות לסטודנטים לפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, תזונה וענפי לימוד נוספים.


במקביל, אותם סטודנטים יכולים להסתייע בקרנות ופרויקטים שאינם מסתמכים על תחום הלימודים. אלה מוענקות על סמך קריטריונים אישיים או חברתיים אחרים. בין היתר מתקיימות תכניות סיוע על סמך מצב סוציואקונומי, מיזמים לסטודנטים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, מסלולים לנשים ולאימהות יחידניות, ועוד. קיימות גם תכניות מגוונות על סמך השתתפות בפרויקטים חברתיים לתרומה לקהילה שניתנים לסטודנטים שלוקחים חלק בפעילות התנדבותית במהלך הלימודים.

Whatsapp Whatsapp