מלגת המרכז האזרחי - כל מה שצריך לדעת

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגת המרכז האזרחי לתרבות חברה וכלכלה

 

סטודנטים מצטיינים שלהם נזקקות כלכלית יכולים לקבל סיוע מטעם המרכז האזרחי לתרבות, חברה וכלכלה, שבו מציעים מלגות לימוד לסטודנטים. מדובר בארגון חברתי שבו מציעים תמיכה כלכלית לסטודנטים במשך יותר מ - 40 שנה, כדי לעודד צעירים להצטיינות אקדמית בלימודים וכדי לקדם מקצועות שיש להם ביקוש במשק הישראלי, לרבות מקצועות הנדסיים ורפואיים, ענפים כלכליים ומקצועות חברתיים כגון מקצועות הרווחה והחינוך.


בארגון שואפים לסייע לאותם סטודנטים שאין באפשרותם לממן את הלימודים, ומציעים להם מלגות לימודים החל משנת הלימודים השנייה. היות ומדובר בסיוע ללא תמורה או צורך בהתנדבות, הסטודנטים יכולים להיעזר בתמיכה זו כדי להתמקד בלימודיהם ולהצטיין בהם, גם במקצועות לימוד שמתאפיינים בעומס לימודי ובלוחות זמנים צפופים.

 

לתשומת לבכם - תנאי המלגות עשויים להשתנות מעת לעת.

 

אודות המרכז


המרכז האזרחי לתרבות חברה וכלכלה הוא ארגון הפועל בתחום הכלכלי והחברתי ומפעיל יוזמות לקידום אוכלוסיות שונות בתחומים הללו.


ראשיתו של הארגון בשנות השלושים, אז מספר מפלגות אזרחיות הקימו חברה בשם "המפדה האזרחי" שמטרתה סיוע לאזרחים בתחום התעסוקה והשירותים. אותה תקופה התאפיינה בקשיים במציאת עבודה ומימון עסקים בקרב הציבור האזרחי, ובארגון החדש שאפו לסייע לאותם אנשים. בין היתר סייעו בהקנת יוזמות חינוכיות, קופות חולים ומפעלים קטנים ובינוניים. עם השנים התפתח המפדה לארגון "המרכז האזרחי", בהתאם לשינויים החברתיים שהתרחשו עם הזמן.


לאורך שנות פעילותו עמדו בראש ארגון זה שרים וגורמים בכירים בממשל הישראלי. כיום עומד בראשו עורך דין שכיהן בעברו כסגן ראש הממשלה, כשר התעשייה והמסחר וכשר האוצר. בהנהלת הארגון ניתן למצוא נשיאי איגודי מסחר, יושב ראש של וועדת החוקה והמשפט של הכנסת, חברי הנהלה בסוכנות היהודית ועוד.


בין פעילות בארגון כיום נכללים הרצאות לציבור, ימי עיון וכנסים בתחום הכלכלה והחברה, בדגש על פעילות כלכלית לקידום משק בריא ולשיפור רמת החיים של האזרחים.


תחום פעילות נוסף של המרכז הוא מתן מלגות לימודים לסטודנטים מאז שנת 1970. מדי שנה מציעים סיוע לכמה עשרות סטודנטים וסטודנטיות על סמך קריטריונים חברתיים וכלכליים, וכן על סמך תחום הלימודים של אותם סטודנטים מתוך שאיפה לקדם ענפי עיסוק שיש להם כיום צורך במדינה, כגון מקצועות טכנולוגיים ורפואיים וענפים חברתיים. עד היום חילקו כ - 500 מלגות לסטודנטים מטעם הארגון. מדובר בסיוע ללא תמורה, שאינו מחייב פעילות התנדבותית, מתוך שאיפה לעודד ולטפח סטודנטים מצטיינים וכדי לסייע לסטודנטים להתמקד בהצטיינות בלימודיהם. לאורך השנים הוענקו הפרסים לסטודנטים בטקס חגיגי, שהתקיים במעמד יושב ראש הקרן וחברי הדירקטוריון של המרכז.

 

למי מיועד הסיוע?


בקרן מציעים מלגות לתואר ראשון וכן לתואר שני, אחרי סיום השנה הראשונה ללימודים. הן מיועדות לסטודנטים מצטיינים שלהם הישגים גבוהים בשנת הלימודים הקודמת. כמו כן, בקרן שמים דגש על סיוע לסטודנטים הזקוקים לסיוע כלכלי ומביאים בחשבון את המעמד הסוציו אקונומי של המועמדים. וועדת הקרן דנה בבקשות המתקבלות על סמך קריטריונים אלה ובוחנת גם מאפיינים אישיותיים ומשפחתיים של המועמדים.


מדי שנה מוענק הסיוע מן המרכז לקבוצה של כ - 50 סטודנטים, לאחר דיון של ועדה מטעם המרכז בנתוני כל המגישים מועמדות באותה שנה.

 

תנאי זכאות


כדי להיות זכאים לקבלת הסיוע, המועמדים נדרשים לעמוד במספר תנאים שמציבה הקרן:

 

 

  • לימודים במוסדות אקדמיים המוכרים על ידי המל"ג
  • סטודנטים בשנה ב' ואילך ללימודיהם, לתואר ראשון ולתואר שני
  • לימודים במקצועות שיש להם ביקוש במשק הישראלי, לרבות לימודי רפואה, לימודי הנדסה, לימודי מנהל עסקים, לימודי כלכלה ולימודים במקצועות חברתיים כגון לימודי חינוך ולימודי עבודה סוציאלית.
  • סטודנטים הזקוקים לסיוע כלכלי
  • הישגים אקדמיים גבוהים והצטיינות בלימודים
  • בוגרי שירות צבאי או לאומי תקין

 

זוהי מלגה ללא התנדבות וניתן להיעזר בה גם ללא צורך בהשתתפות בפרויקטים התנדבותיים חברתיים וקהילתיים.

 

גובה הסיוע


גובה הסיוע המוענק הוא עד 5,000 שקלים.

 

אופן הגשת מועמדות


כדי להגיש מועמדות לסיוע, הסטודנטים נדרשים למלא טפסים מקוונים, שאותם ניתן למצוא באתר הקרן. בטפסים המקוונים מובאים בחשבון היבטים כגון מצב סוציו אקונומי של המועמדים, שירות בצה"ל או שירות לאומי, מקורות הכנסה של הסטודנטים ושל בני זוגם ובני משפחתם וקריטריונים נוספים.


כמו כן, על המועמדים לצרף מספר מסמכים לפי דרישות המרכז, בהן מסמכים המעידים על מצב אקדמי ועל המצב הכלכלי. כמו כן, בוועדה יכולים לתת יתרון למועמדים המצרפים המלצות מן הסגל האקדמי, שמעידים על הישגים יוצאי דופן של המועמדים מתוך היכרות אישית.


המועמדים נדרשים גם לכתוב הסבר קצר, במסגרת הטופס המקוון, מדוע לדעתם הם ראויים לקבלת הסיוע.


בדרך כלל הגשת המועמדות מתבצעת בין החודשים אוקטובר למרץ. וועדת הקרן דנה בכל בקשה לגופה, כאשר מתוך מכלול המגישים נבחרת בדרך כלל קבוצה של כ - 50 סטודנטים וסטודנטיות הזכאים לסיוע.

 

מלגות נוספות ללא התנדבות


סטודנטים המעוניינים בסיוע ללא צורך בהתנדבות יכולים למצוא מגוון של קרנות וארגונים נוספים המציעים תמיכה מסוג זה לסטודנטים. הסיוע מוצע במסלולים שונים ועל סמך קריטריונים משתנים, לסטודנטים לתואר ראשון, תואר שני ולימודים נוספים. בניגוד לקרנות אחרות שבהן נדרשת פעילות בהיקף של מספר שעות מדי שבוע (או סך שעות בשנה), סיוע זה מוענק ללא תמורה לסטודנטים על סמך קריטריונים מוגדרים.


מסלולים אלה מתאימים במיוחד לסטודנטים שאין להם אפשרות או זמן פנוי לבצע פעילות התנדבותית קהילתית במהלך התואר, כגון סטודנטים שלומדים מקצועות תובעניים במיוחד, או מי שעובדים במשרה מלאה במקביל ללימודים.


בין האפשרויות המוצעות לסטודנטים:


פרס הצטיינות: פרסי הצטיינות מוענקים על ידי מרבית המוסדות לסטודנטים שלהם הישגים לימודיים גבוהים במיוחד. בדרך כלל הם ניתנים בסיום שנת הלימודים או בתחילת השנה האקדמית, על סמך ההישגים של השנה הקודמת. לרוב הוא מוענק למספר מצומצם של סטודנטים שהגיעו לדירוג הגבוה ביותר במחזור. גובה הפרס משתנה ממוסד למוסד ולעיתים יכול להגיע גם לגובה של כמחצית משכר הלימוד.


שנה אקדמית חינם לחיילים משוחררים: תכנית זו מיועדת לחיילים משוחררים שהם יוצאי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית וכן חיילים משוחררים שלומדים במוסדות אקדמיים בפריפריה. גובה הסיוע הוא כגובה שכר הלימוד לשנה הראשונה, ניתן להיעזר בסיוע זה עד חמש שנים ממועד השחרור מצה"ל. התכנית פועלת בסיוע של האגף לקידום חיילים משוחררים של משרד הביטחון.


מחקר לתארים מתקדמים: סטודנטים לתואר שני ולתואר שלישי יכולים במקרים שונים להיעזר בקרנות שבהם מציעים סיוע במימון עבודות המחקר. בקרנות פועלים לתמוך בסטודנטים שחוקרים ענפים הקרובים לתחומי פעילותן, ומעודדים נושאי מחקר חדשניים ופורצי דרך. לעיתים ניתנים גם מענקי קיום למשך תקופת הכתיבה והמחקר.

 

יש לציין כי ניתן למצוא סיוע מטעם קרנות פרטיות שונות, כגון קרן אלרוב, נעמ"ת לנשים, קרן גהל ועוד.