רוצה פרטים על הנדסאי אדריכלות או אדריכל?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

הנדסאי אדריכלות או תואר באדריכלות

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על הנדסאי אדריכלות או אדריכל? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


הנדסאי אדריכלות או תואר ראשון באדריכלות - מה לבחור?


מי שחולמים על קריירה בתחום האדריכלות, הבנייה והתכנון יכולים לבחור בין כמה מסלולי לימוד. כיום ניתן ללמוד לתואר ראשון בתחום או לחלופין לבחור במסלול לימודי הנדסאי, שבו מכשירים אנשי מקצוע במסגרת לימודי תעודה. ההבדל העיקרי בין שני המסלולים הוא היקף הסמכות המקצועית של אנשי המקצוע בתעשייה, כאשר לאדריכלים חופש תכנוני וביצועי נרחב משל ההנדסאים, לפי חוק.


בחירת לימודים בתחום זה היא תהליך מורכב, בפני המועמדים עומדים קריטריונים שונים בדרך לקבלת ההחלטה על מסלול לימוד, כגון אורך הלימודים, תנאי הקבלה אליהם, רמת הקושי, רמות השכר בעתיד ועוד. באופן כללי ניתן לומר כי בעוד לימודי האדריכלות לתואר ארוכים יותר ותנאי הקבלה אליהם גבוהים יותר, לאחר סיומם אנשי המקצוע מקבלים גם סמכות נרחבת יותר.

 

  הנדסאי אדריכלות תואר ראשון באדריכלות

למי זה מתאים?

המסלול להנדסאי אדריכלות מתאים לבעלי כישורים ריאליים וטכניים לצד יצירתיות וחוש עיצובי.

התואר הראשון באדריכלות מיועד לבעלי חוש אסטתי מפותח ויצירתיות גבוה לצד זיקה לתחומי הבניין והתכנון. יש צורך גם בכישורים ריאליים ויכולות מתמטיות וטכנולוגיות. מאחר ומדובר במסלול לימודםי והכשרה ארוך, יש צורך גם במוטיבציה גבוהה, השקעה והתמדה.

משך הלימודים

אורך המסלול שנתיים וחצי (במסלול יום) עד שלוש שנים (במסלול משולב ללימודי ערב וימי שישי).

אורך התואר הראשון חמש שנים, לאחריו יש להשלים שלוש שנות סטאז' ולעבור מבחנים ממשלתיים.

מה לומדים?

התכנים הנלמדים בתכנית אחידים בכל המוסדות ונקבעים על ידי מה"ט (המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה, הגוף האחראי על הסמכת אנשי המקצוע). במהלך התכנית לומדים נושאים מדעיים והנדסיים וכן מפתחים מיומנויות תכנון, עיצוב ויצירתיות בהתאם לתקינה ולחוק. מתחילים ממקצועות יסוד מדעיים ומקצועות רקע בעיצוב וממשיכים בלימוד מקצועות הבנייה השונים, היכרות עם שירותי בניה וחלקי מבנים ומעמיקים במקצועות אדריכליים כגון תכנון, פרטי בניין, עיצוב פנים חללים ושרטוט ממוחשב.

הסטודנטים לומדים קשת רחבה של נושאים עיצוביים, תכנוניים וטכניים החשובים לאנשי המקצוע. בין היתר הם לומדים על מערכות מבנים, שיטות כמותיות ותכנוניות, טכנולוגיות הבנייה וכן שלל השיקולים הנדרשים מבחינה כלכלית, חוקית וסביבתית לאורך הפרויקט. נלמדים גם היבטים תיאורטיים מעולם העיצוב ותולדותיו. לעיתים דנים בהתפתחויות וחידושים בענף כגון שילוב אלמנטים אקולוגיים וירוקים בבנייה, חדשנות בתכנון, חומרים חדשים וטכנולוגיות הדמיה ושרטוט.

תנאי קבלה

תנאי קבלה להנדסאים הם אחידים לכל המסלולים ומוכתבים על ידי מה"ט. נדרשת בגרות מלאה או לחלופין בגרות חלקית ובה ציון חיובי בבגרות במתמטיקה ואנגלית ברמת 3 יחידות לימוד ובבגרות בעברית ברמת 2 יחידות לימוד. לעיתים נערכות בחינות מיון פנימיות במוסדות. ניתן להתקבל גם על סמך מכינה טכנולוגית מוכרת. מועמדים מעל גיל 35 יכולים להתקבל על סמך סיום 12 שנות לימוד.

תנאי קבלה לאדריכלות משתנים בין המוסדות, והם מבוססים על שילוב של נתונים לימודיים ומבחני מיון. לרוב נדרש ציון פסיכומטרי שבין 530 - 580, וכן בגרות במתמטיקה ברמת 4 או 5 יחידות בציון גבוה. נוסף על כך יש לעבור מבחני מיון שבהם נבדקות היכולות החזותיות והיצירתיות. לרוב ניתנת מטלת בית שהעוברים אותה מוזמנים גם לימי מיון ולראיונות אישיים.

סוג תעודה

בסיום המסלול מקבלים דיפלומת הנדסאי המוענקת על ידי מה"ט (המכון הממשלתי להכשרה במדע וטכנולוגיה). לצורך קבלתה יש לעבור בהצלחה בחינות ממשלתיות (עיוניות ומעשיות) ולהגיש בהצלחה פרויקט גמר שעליו מגנים בפני וועדה של מה"ט.

סוג התואר משתנה בין המוסדות. בחלקם מוענק לבוגרים תואר B.Arch. במוסדות אחרים, כגון בטכניון, מחולקת התכנית לשני תארים, תואר ראשון B.Sc. ולאחריו תואר שני מגיסטר March1. בחלק מן המוסדות מעניקים תואר Ed.B.Arch, שבו ניתנת גם תעודת הוראה בתחום.

 

כדי לקבל אפשרות לעסוק בפועל במקצוע, לא מספיק התואר הראשון ועל הבוגרים לקבל רישיון. רישוי אנשי מקצוע בתחום זה הוא באחריות האגף לאסדרת עיסוקים של משרד העבודה והרווחה. הרישוי הוא תהליך הכולל כמה שלבים. הוא נעשה לאחר השלמת התואר בהצלחה והשלמת ההתמחות המעשית שאורכה שלוש שנים, וכן לאחר מעבר מבחן רישוי ממשלתי. הרישוי נעשה כחלק מרישום הבוגרים בפנקס המהנדסים והאדריכלים. בהתאם לתקנות, הרישיון מקנה אפשרות תכנון בלתי מוגבלת של מבנים ותכניות ואפשרות חתימה על מבני ציבור, משרדים ובתי עסק.

 

יש לציין כי קיים הבדל בין אדריכל רשום לרשוי. רשום הוא מי שמוכר על ידי הרשם, שילם את האגרה ונרשם בפנקס. השלב הבא הוא שלב הרישוי, שאפשרי לאחר השלמת סטאז'.

ביקוש בשוק העבודה

קיים ביקוש בשוק של היום להנדסאים, אולם באופן כללי מדובר בענף תחרותי במיוחד.

לאחרונה ניתן לזהות מגמה של הצפת השוק בענף האדריכלות. עומס העבודה והקריירה התובענית יוצרים לעיתים מצב שבו במשרדים מזהים קושי בגיוס עובדים. בארץ פועלים היום כמה אלפי משרדים, רובם קטנים שאינם שורדים את שנות הפעילות הראשונות בשל התחרות מול המשרדים הגדולים, ובהם לא מתקיים גיוס נרחב של עובדים חדשים. באופן כללי זהו שוק תחרותי למדי, שבו מיעוט של משרדים גדולים.

אפשרויות תעסוקה

בהתאם לחוק, לאחר תום המסלול וקבלת הדיפלומה ניתן לתכנן מבנים עד גובה ארבע קומות. הבוגרים יכולים להשתלב באפיקים שונים כגון בצוותי מתכננים, ברשויות התכנון והבנייה, בתפקידי מפקחים בפרויקטים שונים בחברות הבנייה ועוד.

לאחר מעבר כלל השלבים בדרך לקבלת הרישיון (לרבות סטאז' ומבחנים ממשלתיים) הבוגרים יכולים לעסוק בתכנון וביצוע של מגוון מבנים. באפשרותם להשתלב כשכירים במשרדים או סטודיו או לחלופין לעבוד כעצמאיים. בין הפרויקטים שבהם הם יכולים להשתלב נכלל תכנון של מבנים ובניינים, תכנון של אזורים במרחב הציבורי, שימור של מבנים, עיצוב פנים מבנים ועוד.

שכר

שכר הנדסאים ממוצע בתחום זה נע בין 6,000 - 7,000 שקלים לחודש. עובדים בעלי ניסיון רב במקצוע יכולים להגיע למשכורות גבוהות יותר שנעות לרוב בין 8,000 - 14,000 שקלים לחודש.

שכירים במשרדים מתחילים משכר שבין 6,500 - 9,000 שקלים. לאחר מספר שנות ניסיון עולה השכר ויכול להגיע לטווח שבין 10,000 - 15,000 שקלים לחודש.

 

עבור עצמאיים קיימות מספר דרכים לחישוב של תעריפים ושכר הטרחה, אחוז שכר הטרחה משתנה לפי סוגי הפרויקטים ונע בין 2% - 5%. מכאן שגובה שכר הטרחה משתנה בהתאם לגודל הפרויקט, סוגו והיקפו.

לימודי המשך

בתום מסלול זה, המעוניינים להשלים לתואר ראשון יכולים לעשות זאת במוסדות שונים, לעיתים תוך קבלת פטורים. כמו כן, ניתן ללמוד השתלמויות וקורסים בתחומי בנייה ותכנון רלוונטיים.

ניתן להמשיך לתואר שני בתחום. כמו כן, עובדים בענף יכולים להרחיב את הידע המקצועי שברשותם דרך לימוד בקורסים והשתלמויות בענפים כגון שרטוט, בנייה ירוקה, או היכרות עם תוכנות הדמיה שונות. ניתן להתרחב גם לענפים משיקים נוספים כגון שמאות מקרקעין, נדל"ן וניהול.

 

גולשים שואלים ומקבלים תשובה


מבחינת העבודה בפועל, האם יש דברים שהנדסאים אינם יכולים לעשות בזכות עצמם לעומת ארכיטקטים? עד כמה יש להנדסאים יכולת לתכנן מבנים?


ההבדל העיקרי בין התפקידים הוא שאדריכלים אקדמאים מורשים לתכנן מבנים גדולים ומורכבים וכן לבצע חתימה על תכניות מורכבות, בזמן שהנדסאים מורשים לתכנן מבנים עד גובה ארבע קומות, בדרך כלל הם עוסקים בהדמיה או שרטוט במשרדים או מתכננים בתים פרטיים.

 

מה משני התחומים מבוקש יותר ומה ההבדלים בשכר?


זו התלבטות משמעותית כי ההבדל בין המסלולים גדול. הנדסאים לומדים שנתיים וחצי ויכולים להתחיל לעבוד מיד בסיום הלימודים, הסמכתם מאפשרת תכנון וחתימת תכניות עד ארבע קומות. השכר ההתחלתי של אדריכלים גבוה מזה של הנדסאים, השכר ההתחלתי נמוך יחסית אולם לאחר כמה שנים ניתן להגיד לרמות שכר גבוהות. כמו כן, לאחר הסמכתם הם יכולים לתכנן כל מבנה שהם רוצים, אולם הם יכולים להתחיל לאחר התמחות של שנתיים. הבחירה תלויה בנכונות להשקעה בלימודים.

 

האם יש צורך בכישרון ציור ושרטוט כדי להתקבל ללימודים?


צריך כישרון, אך כיום עם ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום השרטוט כישרון בשרטוט לא בהכרח מהווה יתרון. הכישרון הנחוץ למועמדים הוא בתכנון יצירתי של חדרים וכדומה.

 

אני רוצה ללמוד לתואר בשנה הבאה אבל מתלבטת. הלימודים נמשכים חמש שנים, והבעיה שלי היא שאני חייבת לעבוד במהלך התואר ולא יכולה להישאר עם כיס ריק. האם אפשרי לעבוד בזמן הלימודים?


העבודה בזמן התואר אפשרית בעיקר בסופי השבוע ובלילות, ניתן לעבוד במשרה חלקית, מכיוון שבאמת מדובר בלימודים עמוסים. יחד עם זאת, סטודנטים רבים עובדים בזמן התואר ועושים זאת בהצלחה.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על הנדסאי אדריכלות או אדריכל?

רוצה לדעת יותר על הנדסאי אדריכלות או אדריכל?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד הנדסאי אדריכלות או אדריכל
אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה לבחירת לימודים ומקצוע לחיים

רוצה לדעת מה לעשות עם החיים שלך?


יש לך הזדמנות לעשות צעד משמעותי בחיים שלך עוד היום! 

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!
Whatsapp Whatsapp