רוצה פרטים על פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

עבודה סוציאלית או פסיכולוגיה

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


עבודה סוציאלית או פסיכולוגיה - דרגת קושי, הבדלים וכדאיות

 

עבודה סוציאלית ופסיכולוגיה הם שני ענפים בעלי זיקה טיפולית, שבהם יש דגש על סיוע לאחר ותרומה חברתית וקהילתית. למתלבטים בין שני מסלולי הקריירה, חשוב להביא בחשבון את ההבדלים ביניהם ואת הייחוד של כל מקצוע.


בתהליך בחירת לימודים בין שני הענפים, חשוב להדגיש כי בעוד בתחום הרווחה ניתן להשתלב לאחר תואר ראשון, בתחום הפסיכותרפיה יש צורך להשלים תואר שני לצורך קבלת הרישיון ועבודה כמטפלים, מה שמצריך משך לימודים ממושך יותר. כמו כן, בתכניות הלימודים דגשים שונים ועיסוק בזווית שונה של העבודה הטיפולית והחברתית.

 

  לימודי עבודה סוציאלית לימודי פסיכולוגיה

למי מתאימים הלימודים?

המסלול מתאים למעוניינים לעבוד מול אוכלוסיות מגוונות המתמודדות עם קשיים ואתגרים במעגלי החיים כגון ילדים בסיכון, אנשים המתמודדים עם עוני, אנשים במעגל האבטלה, מתמודדים עם התמכרויות, עבריינים בשיקום ועוד. עליהם להיות אנשים רגישים בעלי אמפתיה גדולה וזיקה לתחום הקהילתי, שמעוניינים לקדם שינוי חברתי, אנשים שלא חוששים מבירוקרטיה ומעבודה מול רשויות, עיריות וגורמים ממשלתיים לצורך מיצוי זכויות לקוחותיהם.

לימודי פסיכולוגיה מתאימים למעוניינים לעסוק בטיפול פסיכותרפי באוכלוסיות שונות. תרפיסטים צריכים להיות אנשים בעלי רצון חזק לעזור לזולת, רגישות, פתיחות וסבלנות ולצד זאת כישורים ארגוניים ויכולות ניתוח.

משך הלימודים

אורך לימודי עבודה סוציאלית כשלוש שנים.

אורך התואר הראשון שלוש שנים. כדי לעסוק בטיפול יש צורך להשלים גם תואר שני בפסיכולוגיה, שאורכו שנתיים ולאחריו לעבור התמחות שאורכה בין שנתיים לארבע שנים תוך מעבר בחינות ממשלתיות.

מה לומדים?

במהלך התואר הסטודנטים רוכשים ידע נרחב הנוגע לשיטות התערבות בתחום הרווחה. הם לומדים על תהליכים מניעתיים ושיקומיים עם מגוון סוגי קבוצות וקהילות בחברה הישראלית ונחשפים לתיאוריות ומושגים מקצועיים חשובים. כמו כן, הם מפתחים מיומנויות לביקורת על מדיניות חברתית ולפיתוח מדיניות חדשנית המותאמת לתמורות קהילתיות ותרבותיות.

 

בתואר נכללת התנסות מעשית במסגרות רווחה כדי לאפשר לסטודנטים ליישם בפועל את הידע הנלמד, הם משתלבים במסגרות לגיל הרך, במרכזים שיקומיים, במרכזים לטיפול בנפגעי אלימות, במסגרות בתחום הטיפול בהתמכרות, בשירותי מבחן לנוער ועוד וכך מכירים מקרוב תהליכים מקצועיים שאותם מבצעים העובדים בשגרת הקריירה.

בתואר הראשון מתמקדים בעיקר ברכישת הבסיס ללימודים מתקדמים בתחום, תוך היכרות ראשונית עם תת ענפים כגון קוגניטיבי, חברתי, התפתחותי, ארגוני ועוד. הם לומדים מושגים ראשוניים בתחום ההתנהגות, האישיות והפסיכופתולוגיה. כמו כן, הם רוכשים מיומנויות ניתוח והתמודדות עם מחקרים וטקסטים בענף.

 
 

המעוניינים לטפל ממשיכים לתואר שני שבו נרכשות מיומנויות קליניות מתקדמות תוך היכרות עם זרמים בתרפיה ושיטות התערבות המייחדים אותם. בשלב זה הסטודנטים גם בוחרים התמחות שקובעת את המשך דרכם המקצועית ואת האוכלוסיות עמן הם צפויים לעבוד.

תנאי קבלה

הציון המשוקלל הנדרש לקבלה ללימודים אלה נע בדרך כלל בין 530 - 560 אולם עשוי להיות גבוה מטווח זה. המועמדים נדרשים לממוצע גבוה בבגרות, כמו כן נדרש מעבר ראיונות אישיים וקבוצתיים שמטרתם לבדוק התאמה למסלול.

תנאי קבלה לפסיכולוגיה כוללים בדרך כלל דרישה לציון התאמה (כלומר ממוצע הבגרויות משוקלל עם ציון הפסיכומטרי) שבין 640 - 650. במקרים רבים יש אפשרות לקבלה ללא פסיכומטרי למועמדים עם ממוצע בגרויות גבוה.

ביקוש בשוק העבודה

כיום יש ביקוש משמעותי לעובדים סוציאליים, בעקבות מחסור בעובדים. מחסור זה מורגש במיוחד באזורי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית בארץ וכן במתן מענה לאוכלוסיות כגון קשישים והגיל הרך. בין היתר, לאור משבר הקורונה הולכת ועולה הדרישה לאנשי מקצוע בשירותי הרווחה הציבוריים, שיכולים לסייע לאוכלוסיות במצוקה, למובטלים, לקשישים ולקבוצות נוספות שנפגעו כתוצאה מן המשבר.

בשוק של היום ישנו ביקוש לפסיכולוגים ומטפלים. ביקוש זה מורגש בעיקר במערכת הבריאות הציבורית. כמו כן, שינויים חברתיים ומשברים לאומיים, כגון משבר הקורונה, מעלים את הביקוש למענה נפשי בציבור, מה שיוצר דרישה מוגברת לאנשי המקצוע.

אפשרויות תעסוקה

הבוגרים מקבלים רישוי מקצועי לעסוק בתחום, בהתאם לחוק. העובדים משתלבים במגוון רחב של תפקידים במערכת הרווחה הישראלית, בקהילה, בארגונים ועמותות ולוקחים חלק בתהליכי סיוע לאוכלוסיות שונות, קידום פרויקטים חברתיים וניהול מדיניות. בין המסגרות בהן משתלבים הבוגרים נכללות מחלקות שירותים חברתיים, פנימיות, מסגרות לנוער בסיכון, שירותי מבחן, מוסדות לגיל השלישי, ביטוח לאומי ועוד. בהמשך דרכם הם יכולים להשתלב בתפקידים ניהוליים במיזמים, ארגונים ושירותים קהילתיים בתחום הרווחה במרחב העירוני והארצי.

כאמור, בוגרי התואר הראשון אינם רשאים כחוק לעסוק בטיפול פסיכותרפי. לאחר סיום התואר עומדות בפניהם אפשרויות תעסוקה אחרות, רבים מן הבוגרים משתלבים בתחום הארגוני בתפקידי השמה, משאבי אנוש, מיון עובדים וכן באבחון תעסוקתי ואבחון עובדים בתהליכי גיוס. כמו כן באפשרותם לשמש חונכים ומדריכים בתחום השיקומי או במערכת החינוך הלא פורמלית.

 

לאחר השלמת התואר השני וקבלת הרישוי המקצועי, באפשרות המוסמכים להשתלב בשוק כמטפלים. הם יכולים לעבוד כעצמאיים ולפתוח קליניקה או להשתלב במגוון ארגונים, מרכזי שיקום ועמותות וכן במערך בריאות הנפש הציבורי.

רמות שכר

שכר עובדים סוציאליים ניתן בהתאם להיקף המשרה ובמרבית המקרים המשרה היא חלקית. שכר עובדים אלה נע בין 2,500 - 7,000 שקלים בממוצע. השכר הממוצע של עובדים ותיקים יותר נע בין 7,000 - 9,000 שקלים. המשכורות הגבוהות ביותר ניתנות בשירות המדינה ובמוסד לביטוח לאומי, בין היתר מכיוון שבמסגרות אלה מועסקים בכירים רבים.

לפני ההשתלבות במקצוע יש צורך להשלים התמחות, בתקופת ההתמחות משתכרים המתמחים בין 2,500 - 7,000 שקלים, טווח זה מגוון מאוד ומשתנה בהתאם להיקף ההתמחות ולתחום (כך למשל בהתמחות קלינית השכר גבוה מבתחום החינוכי). בתחילת דרכם המקצועית מרויחים המטפלים בין 7,000 - 10,000 שקלים ולאחר מספר שנות וותק יכולים להגיע לשכר שבין 10,000 - 15,000 שקלים לחודש בממוצע. פסיכולוגים קליניים וכן ארגוניים ותיקים ומנוסים יכולים להגיע לרמות שכר גבוהות מטווח זה.

לימודי המשך

באפשרות הבוגרים להמשיך לתואר שני בתחום וכך להרחיב את הידע המקצועי. כמו כן, מוצעים קורסים והשתלמויות לעובדים שבהם ניתן לפתח את סל הכלים המקצועי.

לאחר התואר השני, המטפלים יכולים לרענן את הידע המקצועי ולהכיר שיטות טיפוליות חדשות באמצעות לימוד בקורסים לתעודה בתחום הטיפולי וכן השתלמויות מקצועיות. המעוניינים בקריירה מחקרית יכולים להמשיך גם לתואר שלישי (נדרשת השלמת תזה בתואר השני).

 

גולשים שואלים


התחום הטיפולי מאוד מעניין אותי ואני רוצה לעסוק בתרפיה ובעתיד להתפתח גם לייעוץ זוגי, קואצ'ינג ותרפיה באמנויות. הבנתי משיחות עם אנשים שמסלול הפסיכולוגיה קשה יותר וארוך יותר, אבל גם יוקרתי יותר. מצד שני מסלול עו"ס משמש "דלת אחורית" לעולם הטיפול והחיסרון הוא השכר. מה כדאי לבחור?


הקריירה בכל אחד מהענפים האלה שונה מאוד, גם אם עובדים עם אותן אוכלוסיות, עבודה של עובדת סוציאלית אישית יותר מזו של פסיכולוגית. העו"ס מגיעים ממקום מטפל ודואג, ולא רק ממקום מאבחן. לצערנו הפגיעה היא פעמים רבות בשכר. עם זאת, יש בענף יתרון משמעותי על פני פסיכולוגיה, העובדה שניתן להתחיל לעבוד כבר מהיום הראשון אחרי התואר, בעוד שבפסיכותרפיה יש צורך בתואר שני ולאחר התואר הראשון אין אפשרויות תעסוקה רבות ולא ניתן לטפל.

 

אני מעוניינת לעסוק במקצוע טיפולי בעבודה עם ילדים ונוער, מתלבטת בין שני המסלולים. במה לבחור?


בסיום שני המסלולים תוכלי לעבוד בטיפול לילדים ולבני נוער, השאלה היא כמה זמן את מוכנה להשקיע בלימודים כדי להגיע ליעד. לאחר תואר ראשון בפסיכולוגיה לא תוכלי לעסוק בטיפול ותצטרכי לסיים גם תואר שני ולהירדם בפנקס מקצועי. בסיום לימודי עו"ס תוכלי, כבר בסיום התואר הראשון, להשתלב במשרות שונות עם ילדים ונערים.

 

יש לי תואר שני בטיפול באמנויות, אבל במרבית המרפאות לבריאות הנפש מחפשים דווקא פסיכולוגים או עו"ס. מה הדרך הקצרה ביותר מתואר שני בטיפול באמנות לתואר בעו"ס או פסיכולוגיה? מה מומלץ לי ללמוד?


בעיקרון, אם תצליח להתקבל עדיף לך ללמוד במסלול הסבה לעו"ס. עם זאת עלייך להביא בחשבון שהמסלול אינו מתאים לשילוב עם עבודה במשרה מלאה, כי הוא מצריך לפחות 4 ימי לימוד בשבוע ואורך המסלול שנתיים. היתרון של מסלול זה הוא שהוא מאפשר לך עבודה כעו"ס מיד עם סיום התכנית, בניגוד למסלולים האחרים.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית?

רוצה לדעת יותר על פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה לבחירת לימודים ומקצוע לחיים

רוצה לדעת מה לעשות עם החיים שלך?


יש לך הזדמנות לעשות צעד משמעותי בחיים שלך עוד היום! 

חוות דעת של סטודנטים: בחירת לימודים

התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp