רוצה פרטים על כלכלה או מנהל עסקים?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

מנהל עסקים או כלכלה

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על כלכלה או מנהל עסקים? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מנהל עסקים או כלכלה - הבדלים ודרגת קושי

 

לימודי מנהל עסקים ולימודי כלכלה הם שני מסלולי לימוד שבהם לומדים על תהליכים פיננסיים ועסקיים הנוגעים לפעילות השוטפת של המשק. מסלולים אלה מבוקשים בקרב מי שרואים עצמם משתלבים בקריירה בסקטור הפיננסי, בתפקידים ניהוליים בארגונים או בתחומי השיווק, המכירות וההשקעות.


מי שעומדים בפני בחירת לימודים ומתלבטים בין שני המקצועות יכולים לבחון מגוון של היבטים שנוגעים לתואר, כדי לקבל את ההחלטה המותאמת ביותר עבורם. בין שני המקצועות יש אמנם נקודות דמיון מסוימות אולם הדגש בהם שונה והם יכולים להוביל את הבוגרים לאפיקי קריירה שונים.

 

  לימודי מנהל עסקים לימודי כלכלה

למי זה מתאים?

לימודי מנהל עסקים מתאימים לאנשים עם יכולות מנהיגות ועניין בעולם העסקים, שמחזיקים גם בכישורים ריאליים והבנה פיננסית וביחסי אנוש מצוינים. בחלק מהמקרים מציעים תכניות לימודים ייעודיות למנהלים ולבכירים, שמתאימות למי שכבר צברו ניסיון בתפקידים בכירים ומעוניינים להרחיב את השכלתם.

לימודי כלכלה מתאימים לבעלי יכולות ריאליות, מתמטיות ולוגיות גבוהות, שמגלים עניין בתהליכים ושינויים בזירה הפיננסית ומעוניינים לפתח קריירה כלכלית או עסקית, ושאינם נרתעים מחישובים, גרפים וניתוח נתונים מורכבים. נדרשת הבנה במתמטיקה, קורסים רבים בתואר הם בדגש מתמטי.

משך הלימודים

שלוש שנים שלוש שנים

מה לומדים?

הסטודנטים מכירים שיטות ניהול ומודלים עסקיים ומתוודעים לגישות להקמה וניהול מוצלח של עסקים קטנים ובינוניים ושל חברות גדולות. התואר נלמד בדגש רב תחומי והסטודנטים לומדים מושגים רלוונטיים בענפים כגון שיווק, מימון, משאבי אנוש ומערכות מידע. ברוב המקרים הם יכולים לבחור להתמחות באחד הענפים האלה במסגרת מסלול או חטיבה וכך להעמיק בכלים פרקטיים חשובים למנהלים.

 

הסטודנטים בתואר לוקחים חלק בפרויקטים שבהם הם מתנסים בפועל בתהליכים ניהוליים, משתלבים בעסקים או ארגונים ומתרגלים עבודה מול לקוחות אמיתיים. לרוב נכללים בתואר גם תרגילים וסימולציות שבהם מנתחים מצבים מהזירה העסקית בארץ ובעולם. לעיתים פועלות במוסדות חממות יזמות שבהן ניתן להתנסות בהקמה ותפעול של סטארט אפ.

במהלך הלימודים הסטודנטים לומדים על תיאוריה כלכלית ומפתחים הבנה של תהליכים וגישות לניהול פיננסי במשק. הם מכירים סוגיות הנוגעות למשק, לארגונים ולצרכנים ורלוונטיות לקבלת החלטות כלכליות. כמו כן, נערכת היכרות עם תהליכים פיננסיים אקטואליים במרחב המקומי והבין לאומי ועם מדיניות פיננסית עכשווית.


בחלק מן המקרים הלימודים מתקיימים במסלול דו חוגי והסטודנטים משלבים אותם עם חוג נוסף, כגון ניהול, חשבונאות או תואר ביזמות. באופן זה הם יכולים לבחון את האופן בו תהליכים פיננסיים משפיעים על ענפים אחרים בחיינו.

תנאי קבלה

כדי להתקבל ללימודים יש צורך בבגרות מלאה וציון בפסיכומטרי, ציון ההתאמה נע בדרך כלל בין 550 - 650. במוסדות רבים ישנה אפשרות ללימודים ללא פסיכומטרי, לבעלי ציון גבוה במיוחד בבגרויות לרוב בין 95 - 110. במסגרת תנאי קבלה למנהל עסקים, במסלולים בהתמחות כמותית, כגון התמחויות במערכות מידע או חשבונאות, שמים דגש גם על ההישגים בבגרות במתמטיקה ברמת 4 או 5 יחידות לימוד.

במסגרת תנאי קבלה לכלכלה המועמדים נדרשים לציון התאמה שבין 600 - 650, יש צורך בציון גבוה בחלק הכמותי של הפסיכומטרי. כמו כן, מכיוון שמדובר בתואר בדגש כמותי, יש צורך בבגרות במתמטיקה בציון גבוה ברמה של 4 או 5 יחידות לימוד. באפשרות המועמדים במרבית המוסדות להתקבל גם ללא פסיכומטרי, על סמך ממוצע בגרויות גבוה.

דרישה בשוק העבודה

הביקוש בשוק לבוגרים משתנה בהתאם לענף שבו התמחו. הביקוש הרב ביותר הוא לבוגרי תחומי מערכות המידע וכן בתחום השיווק. בוגרים המשלבים את התואר עם ענף מבוקש אחר במסגרת לימודים דו חוגיים יכולים להעלות את הדרישה בשוק העבודה.

בשוק העבודה של היום ניתן לראות מגמה מסוימת של הצפה של בוגרי לימודי כלכלה, כך שההיצע למשרות חדשות ככלכלנים אינו תואם את הביקוש. עם זאת, הבוגרים יכולים להשתלב בתפקידים אחרים שבהם יש ביקוש רב יותר, כגון בענפי הבנקאות, הביטוח או הטכנולוגיות הפיננסיות.

אפשרויות תעסוקה

מכיוון שהתואר כולל עיסוק במגוון תחומים, גם מגוון אפיקי העיסוק של הבוגרים הוא מגוון למדי. הם יכולים להשתלב בתפקידים בענפי הפיננסים והבנקאות, בבתי השקעות, בחברות הייטק וכן בתחום השיווק בתפקידים כגון מנהלי שיווק, מנהלי מותג, מומחי יחסי ציבור, מומחי דיגיטל ועוד. באפשרותם גם לפתח קריירה עצמאית כיזמים ולקדם עסקים ופרויקטים משלהם. יש לציין כי התואר אינו מבטיח לבוגריו השתלבות בתפקיד ניהולי, אל במהלכו רוכשים כלים שיכולים לסייע למועמדים בתהליך ההשתלבות באותן משרות בהמשך הדרך המקצועית.

בוגרי לימודי כלכלה יכולים לעשות את תחילת דרכם בתפקידים התחלתיים בענף הבנקאי, כגון טלרים בבנקים או אנליסטים בחברות. תפקידים נוספים שבהם ניתן להשתלב כוללים כלכלנים, יועצים פיננסים, מבקרי תקציבים וכן בתפקידים שונים בחברות ביטוח, בחברות השקעות, במחלקות רכש של מפעלים ובמחלקות הכספים בארגונים. באפשרותם לשמש גם יועצים אסטרטגיים, יועצים פנסיוניים, מנהלי סיכונים או בעלי תפקידים נוספים בבורסה, בענף הנדל"ן ובמגזר הציבורי.

רמות שכר

שכר מנהלים משתנה בהתאם לענף שבו פועלים, לשנות הוותק, לתחום ההתמחות ולקריטריונים רבים נוספים. מנהלי שיווק ומכירות מתחילים משתכרים בין 10,000 - 15,000 שקלים לחודש. בתחום משאבי האנוש מתחילים לרוב ממשכורות שבין 10,000 - 14,000 שקלים לחודש. בתפקידים אחרים כגון מנהלי פיתוח עסקי או מנהלי מוצר ניתן להגיע לשכר שבין 14,000 - 18,000 שקלים לחודש. שכרם של מנכ"לים ובכירים בארגונים גדולים נוטה להיות גבוה במיוחד.

שכר כלכלנים מתחילים נע בין 6,000 - 10,000 שקלים לחודש, לאחר מספר שנים בתפקיד עולות רמות השכר לטווח שבין 14,000 - 20,000 שקלים לחודש. בתפקידים נוספים בתחום הפיננסי, כגון אנליסטים, מנהלי כספים וחשבים ניתן להשתכר בין 8,000 - 15,000 שקלים לחודש לעובדים מתחילים ושכר גבוה מכך לעובדים בעלי מספר שנות ניסיון.

לימודי המשך אפשריים

רבים מבוגרי התואר ממשיכים לתואר שני במנהל עסקים. בתואר השני ניתן להעמיק את הידע העסקי ולקבל יתרון מול מועמדים אחרים בשוק העבודה התחרותי. אפשרות נוספת העומדת בפני הבוגרים היא לימודי תעודה במקצועות ניהוליים דרכם ניתן להמשיך להרחיב את סל הכלים המקצועי.

לאחר תום התואר, בוגרים המעוניינים בכך יכולים להמשיך לתואר שני בכלכלה, ניתן ללמוד במסלול מחקרי (עם תזה) וכך לפתוח דלת לקריירה מחקרית, או בתכנית ללא תזה. מסלולים נוספים לתואר מוסמך שאליהם יכולים הבוגרים להמשיך כוללים תואר שני במנהל עסקים (מסלול שבו ניתן לפתח את כישורי המנהיגות והיזמות), תואר שני בחשבונאות ועוד. לעיתים יש צורך בהשלמות כדי להתקבל לתואר המוסמך.

 

גולשים שואלים


אם אני רוצה להשתלב בקריירה בעולם הפיננסי, תואר במנהל עסקים יכול לעזור לי? ומה יותר נחשב בשוק העבודה - כלכלה או מנהל עסקים?


אם המטרה הסופית שלך היא לעבוד בתחום הפיננסים, עדיף להתחיל בלימודי כלכלה ולהמשיך משם לתואר שני במנהל עסקים, בעיקר מפני שיש צורך בבסיס כלכלי בעבודה בתחום, ובתואר הראשון במנהל עסקים פחות נוגעים בתחומים אלה.


מה ההבדל בתעסוקה בין כלכלה ומנהל עסקים? חיפשתי באתרי דרושים לגבי תנאי תעסוקה לאנליסטים וכלכלנים וראיתי דרישה לשני התארים. כלומר מה עליי ללמוד כדי להתקבל למשרה ככלכלן? האם ללמוד תואר דו חוגי?


כבוגר כלכלה ומנהל עסקים תוכל להשתלב בתפקידי כלכלנים. חשוב לציין שדווקא היום לעומת העבר, מקובל שמעסיקים מקבלים מועמדים מתואר דו חוגי, כי הם מחזיקים בידע נרחב בתחומים שונים, והדבר מצביע על הבנה ופתיחות שחשובים למעסיקים. נוסף על כך ייפתחו בפנייך תפקידים ניהוליים, שאולי לא היו נפתחים אחרי לימודי כלכלה בלבד. השאלה היא מה מעניין אותך, האם אתה מעוניין בתחום העסקים? אם כלכלה הוא התחום שבו אתה רוצה להתמקד ובו אתה רוצה לבנות את הקריירה, אין סיבה להוסיף עוד מסלול, אבל מדובר בבחירה אישית שלך.


האם בוגרי כלכלה ומנהל עסקים יכולים להשתלב בתחום משאבי האנוש? אני מעוניין בקריירה כמנהל משאבי אנוש בארגון.


ענף משאבי האנוש הוא רחב מאוד והוא כולל נישות שונות כמו ניהול עובדים, תקצוב, רווחה, מיון וגיוס עובדים. בוגרי התארים הללו יכולים להשתלב בתפקידים אלה.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על כלכלה או מנהל עסקים?

רוצה לדעת יותר על כלכלה או מנהל עסקים?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד כלכלה או מנהל עסקים

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה לבחירת לימודים ומקצוע לחיים

רוצה לדעת מה לעשות עם החיים שלך?


יש לך הזדמנות לעשות צעד משמעותי בחיים שלך עוד היום! 

חוות דעת של סטודנטים: בחירת לימודים

התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp