רוצה פרטים על תנאי קבלה ללימודי ארכיאולוגיה?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

תנאי קבלה ללימודי ארכיאולוגיה

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על תנאי קבלה ללימודי ארכיאולוגיה? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תנאי קבלה ללימודי ארכיאולוגיה


ארכיאולוגים עוסקים בעבר הרחוק, בתרבויות קדומות שנכחדו, בעמים העתיקים ובהיסטוריה של התפתחותם והיווצרותם. אזורנו מאופיין בשרידים רבים מהעבר, כולל מהעבר של עם ישראל ועמים אחרים.


במהלך לימודי ארכיאולוגיה לתואר ראשון, ניתן להתחיל ולהתמחות במחקר זמנים עתיקים אלו, שהתיעוד שלהם מתבטא פעמים רבות בתרבות חומרית, כגון מבנים וחפצים, מלבד טקסטים כתובים ומסמכים.


כאן ניתן לקרוא עוד על תנאי הקבלה למוסדות האקדמיים השונים בארץ בהם מוצעים לימודי תחום זה.


תכנית הלימודים ומתכונתם


בחלק ממוסדות הלימוד, התואר מוצע במתכונת דו חוגית בלבד, ובחלק מהם ניתן לבחור גם במתכונת חד חוגית. משך התואר, לרוב, כ – 3 שנים, ובמהלכו הסטודנטים נדרשים להשתתף בקורסים עיוניים והרצאות פרונטליות, לצד סיורים לימודיים, חפירות בשטח, קורסים מעשיים, סדנאות, ועוד.


מלבד זאת, בחלק ממוסדות הלימוד ניתן לבחור בהתמחויות שונות, וכך להשתתף בלימודי המזרח התיכון בדגש על תרבויות עתיקות, בלימודי ארץ ישראל וסביבתה, ועוד.


מוסדות לימוד אפשריים


אוניברסיטת חיפה: כדי להשתתף בלימודי ארכיאולוגיה באוניברסיטה זו, יש להציג ציון סכם המשוקלל מציוני הבגרות והפסיכומטרי, ומשתנה משנה לשנה. קיימת אפשרות להתקבל גם על סמך ממוצע בגרות ללימודי ארכיאולוגיה ללא פסיכומטרי, בלבד שעוברים בהצלחה ראיון אישי וכן מבחן כניסה לחוג.


כמו כן, יש לעמוד בדרישות האוניברסיטאיות הכלליות לידיעת השפה האנגלית, ועבור מי שההוראה בתיכון שלהם לא נעשית בשפה העברית – גם לעמוד בדרישות לידיעת עברית.


מסלולי הלימוד לתואר ראשון בתחום זה באוניברסיטה, מאפשרים להתמחות במזרח הקדום או בתרבויות הים התיכון. מלבד זאת, קיים מסלול לתואר ראשון בארכיאולוגיה המיועד למורי דרך – במסגרת המסלול מכירים בלימודים קודמים של הסטודנטים, ומתכונת הלימודים גמישה ומותאמת לשילוב עם העבודה בתחום.


אוניברסיטת בר אילן (רמת גן): תנאי הקבלה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטה זו כוללים הצגת ציון פסיכומטרי וממוצע בגרויות. כמו כן, על המועמדים להציג אישור רפואי המעיד על אפשרותם להשתתף בחפירות ארכיאולוגיות, סיורים לימודיים ומסעות מחקר.


קיימת אפשרות להתקבל גם ללא פסיכומטרי – יש לעמוד בממוצע הבגרות הנדרש, שהוא 90 לפחות. כמו כן, כל המועמדים נדרשים לעמוד בדרישות לידיעת השפה האנגלית (והעברית, עבור מועמדים שהדבר רלבנטי להם).


הסטודנטים בתואר זה משתתפים בחפירות לימודיות, ויכולים במסגרת התכנית לקבל תעודת הסמכה של ארכיאולוג חופר, אם הם משלימים חפירות וקורסים נדרשים. הסמכה זו מאפשרת לקבל רישיון חפירה באתרים ארכיאולוגיים.


במהלך שנת הלימודים השנייה, סטודנטים בעלי ציונים גבוהים במיוחד יכולים להתקבל למסלול ישיר לתואר שני. במסגרת המסלול, הסטודנטים מחויבים להציג הישגים גבוהים במשך כל התואר, וכך יכולים להשלים תואר ראשון ושני תוך 4 שנים בלבד. כמו כן, המסלול מאפשר לרכוש גם תעודת הוראה במהלך 4 שנים אלו. מי שמעוניינים להשלים תואר שני עם תזה, נדרשים להוסיף שנה חמישית ללימודיהם.


אוניברסיטת בן גוריון בנגב (באר שבע): באוניברסיטה זו, מוצע תואר במקרא, ארכיאולוגיה והמזרח הקדום במתכונת דו חוגית בלבד. דרישות הסף לתואר זה כוללות הצגת ציון פסיכומטרי, או נתיב לאקדמיה – מסלול חלופי שבו המועמדים נדרשים להשלים בהצלחה מספר קורסים במקצועות נחוצים. ציון זה יכול להיות משוקלל כחלק מציון סכם, אך ניתן גם להתקבל על סמך ציון זה בלבד – אם הוא גבוה מספיק.


קיימת אפשרות לקבלה על סמך ממוצע בגרות 90 ומעלה.


דרישות ידיעת האנגלית באוניברסיטה זו עומדות על רמת "בסיסי" באנגלית לפחות – לשם סיווג לרמה זו יש להציג ציון 85 ומעלה בפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי, או במבחן אמי"ר. כמו כן, עבור מועמדים שההוראה בתיכון שלהם לא בעברית, או שהפסיכומטרי שלהם לא נערך בעברית, נדרשים להציג ציון במבחן יע"ל המסווג אותם לרמה ה' בעברית לפחות.


בני 40 ומעלה יכולים להתקבל גם על סמך זכאות לבגרות ורמת בסיסי באנגלית, ללא צורך בפסיכומטרי.


במסגרת תכנית הלימודים באוניברסיטה זו, הסטודנטים עוסקים בנושאים מגוונים, וביניהם: פרהיסטוריה, ישראל והאזור בתקופת המקרא, בתקופה הקלאסית ובתקופה הביזנטית, ועוד.


אוניברסיטת תל אביב:
כדי להתקבל ללימודי ארכיאולוגיה באוניברסיטה זו, יש להציג ציון פסיכומטרי של 450 ומעלה. לחילופין, ניתן להציג ציון התאמה של 500 ומעלה או ממוצע בגרות של 100 לפחות.


קיים מסלול קבלה על סמך ממוצע ציוני הבגרות במקצועות החובה ההומניים, ללא בונוסים. הציון הנדרש הוא 85 ומעלה, ומקצועות החובה כוללים: תנ"ך, הבעה עברית, ידע העם והמדינה או תולדות עם ישראל, היסטוריה, אזרחות, ספרות, מחשבת ישראל, אנגלית, וכן שפה זרה נוספת עבור מי שרלבנטי להם.


כמו כן, מסלול נוסף באוניברסיטה מאפשר למי שברשותם זכאות לבגרות וגם מסיימים בהצלחה 3 קורסים מקוונים במדעי הרוח, שנלמדים במסגרת האוניברסיטה, בציון 80 ומעלה.


יכולים להתקבל גם מועמדים בעלי השכלה אקדמית קודמת ממוסד מוכר על ידי המל"ג, בממוצע 85 ומעלה, בהיקף 30 ש"ס אקדמיות לפחות, או בעלי תואר ראשון או שני ממוסד מוכר על ידי המל"ג.


בני 40 ומעלה יכולים להתקבל על סמך זכאות לתעודת בגרות.


לבסוף, קיים גם אפיק מעבר מהאוניברסיטה הפתוחה, במסגרתו יש להשלים מספר קורסים דרך האוניברסיטה הפתוחה ולהשלים אותם בציון 80 ממוצע של 80 ומעלה.


מסלולי הלימוד האפשריים באוניברסיטה כוללים מסלול דו חוגי, וכן מסלול מורחב (חד חוגי). בין התחומים המומלצים לשילוב במתכונת הדו חוגית, ניתן למנות מקרא, היסטוריה, בלשנות שמית, לימודים קלאסיים, תולדות האמנות, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, גיאוגרפיה, ועוד.


ניתן להתמחות באחד משני התחומים: הארכיאולוגיה של ארץ ישראל וסביבתה, או תרבויות המזרח הקדום.


אפשרויות תעסוקה


בפני הבוגרים עומדות מבחר אפשרויות תעסוקה, בפרט באזורנו בעל ההיסטוריה העשירה, בו יש אתרי עתיקות וחפירות רבות. בין מקומות העבודה האפשריים, ניתן למנות את רשות העתיקות שמעסיקה עובדים וחוקרים רבים. מלבד זאת, ניתן לעסוק בתחום גם במכוני מחקר, מוזיאונים, וגופים ציבוריים שונים כגון רשות הטבע והגנים. כדי להבטיח את ההשתלבות במחקר בתחומים אלו, ניתן להמשיך לתארים מתקדמים באוניברסיטאות בארץ ובעולם.


נוסף על כך, קיימות תכניות לתואר ראשון זה המיועדות למורי דרך ומדריכי טיולים, שבמסגרת עבודתם נדרשים להסביר ולתאר את הרקע ההיסטורי של אתרים עתיקים. כך שמי שעוסקים בתחומים אלו של הדרכת טיולים ומסלולים, יכולים להרוויח מהידע הנרכש במהלך הלימודים ולהרחיב את אפשרויות ההדרכה שלהם.


מעבר לכך, ברבות מהתכניות ניתן לרכוש גם תעודת הוראת היסטוריה או תעודת הוראה בלימודי ארץ ישראל. כך, הבוגרים יכולים להשתלב גם במערכת החינוך וללמד את נושאים אלו בבתי ספר ובמסגרות חינוכיות נוספות.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על תנאי קבלה ללימודי ארכיאולוגיה?

רוצה לדעת יותר על תנאי קבלה ללימודי ארכיאולוגיה?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
Whatsapp Whatsapp