הסבה להוראת טכנולוגיה לעל יסודי במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה

אורט בראודה - לימודי הנדסה
אורט בראודה - לימודי הנדסה

הכשרת הנדסאים להוראת מקצועות טכנולוגיים לגילאי העל יסודי במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה

 

רבות נכתב על היכולות הטכנולוגיות של הנוער כיום, ועל כישורי השליטה במחשבים שמאפיינים את הדור הצעיר. בהתאם לכך, הולכת ועולה רמת ההוראה הטכנולוגית במערכת החינוך, כדי לפתח את היכולות האלו, לחזק אותן ולאפשר לתלמידים לרכוש הבנה מעמיקה לצורך פתרון בעיות, עידוד כישורי למידה עצמאית, וכן הלאה.

 

מי שיש להם ניסיון בהנדסה יכולים להעניק לתלמידים מניסיונם וידיעותיהם, ולטפח את דור המהנדסים והיזמים הטכנולוגיים של העתיד. קיימים מהנדסים והנדסאים לא מעטים שמעוניינים לעשות שינוי ולעבור הסבה לקריירה חינוכית משמעותית.

 

כדי להתחיל את הדרך החדשה בקריירה בחינוך, יש לעבור הכשרה מקצועית מטעם משרד החינוך. במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, מועברות הכשרות עבור הנדסאים ומהנדסים, ולקחת חלק בהסבה להוראת מקצועות טכנולוגיים, בתכנית המתמקדת בגילאי העל יסודי.


תכנית הלימודים

 

תכנית ההסבה לאקדמאים בנויה לצורך הכשרת הסטודנטים להוראת מקצועות הנדסיים וטכנולוגיים. במהלך התכנית, הסטודנטים מקבלים יכולות והבנה פדגוגיות ודידקטיות, ולומדים כיצד לתעל את המקצועות הטכנולוגיים לחינוך ערכי, חברתי ומשמעותי עבור בני נוער.


לשם כך, מלבד התכנים החינוכיים והפדגוגיים, נסקרים במסגרת התכנית נושאים מרכזיים מתוך פילוסופיה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה של החינוך, כדי לתת לסטודנטים ראיית עולם רחבה ורב תחומית. כמו כן, הסטודנטים רוכשים שיטות להערכת התקדמות התלמידים ולביצוע מחקר חינוכי, תוך שילוב בין שיטות חינוכיות חדשות ומסורתיות, ושימת דגש על הוראה טכנולוגית באמצעים מתקדמים.


הסטודנטים רוכשים את הידע והמיומנויות הנחוצות לצורך קידום יכולות חשיבה ביקורתית, למידה עצמית ועבודת צוות אצל תלמידיהם העתידיים.

 

מתכונת הלימודים


הלימודים, שהיקפם כ – 48 נקודות זכות אקדמיות, נפרשים על פני כשנה קלנדרית, ומחולקים ל – 3.5 סמסטרים. על מנת להקל על שילוב ההכשרה עם עבודה או חיי משפחה, הסטודנטים לומדים פעם בשבוע ביום לימודים מרוכז, ועוד חצי יום של לימודים שמתקיימים בצורה מקוונת.

 

הלימודים המקוונים מתאפשרים באמצעות סביבת לימודים טכנולוגית מתקדמת. כמו כן, משולבת למידה חווייתית תוך התנסות בהוראה, במהלך ההכשרה. ההתנסות בהוראה נעשית תוך ליווי והדרכה מצד הצוות המקצועי.

 

עלות ההשתתפות בתכנית עומדת על שכר לימוד אוניברסיטאי עבור שנת לימודים אחת. בפני הסטודנטים מוצעות אפשרויות לסיוע כלכלי, כולל הלוואות מותנות מטעם משרד החינוך, ומבחר מלגות – ביניהן מלגת מפעל הפיס.

 

על מוסד הלימודים


המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה היא מוסד להשכלה גבוהה, הממוקם בכרמיאל. במסגרת המכללה ניתן להשתתף בלימודי תואר ראשון ושני במקצועות ההנדסה המגוונים, וכן בתכניות לימוד נוספות, כגון תכניות ללימודי תעודת ההוראה, מכינות קדם אקדמיות, לימודי אנגלית, ועוד.

 

ביחידה ללימודי הוראה מתקיימות מגוון תכניות להסבת אקדמאים להוראת מתמטיקה, הנדסה, וכן תכנית המשלבת בין הוראת הנדסה ומתמטיקה. התכניות, שמתקיימות תחת פיקוח משרד החינוך, פתוחות גם בפני סטודנטים שלומדים לתואר ראשון במכללה החל מהסמסטר השלישי ללימודיהם, וגם בפני בוגרי תואר ראשון מהמכללה וממוסדות אחרים. חלק מהתכניות מתאימות גם להסבת הנדסאים להוראה.


תנאי קבלה


התכנית מיועדת לבוגרי תכניות הנדסאי מכונות, חשמל או אלקטרוניקה, שברשותם רקע מקצועי של לפחות 5 שנים, כמו גם זכאות לבגרות בממוצע 70 ומעלה.


כמו כן, התכנית מתאימה גם למהנדסים מתחומי מכונות, חשמל ואלקטרוניקה.

 

תעודה


בסיום ההכשרה, מהנדסים שמסיימים בהצלחה זכאים לתעודת הוראה. הנדסאים שמסיימים את המסלול, זכאים לתעודת מורה מוסמך בכיר. התעודות מוקנות מטעם המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה.


בתום ההכשרה, הנדסאים יכולים להמשיך ולהשלים את הלימודים לתואר ראשון בחינוך B.Ed.Tech, בהוראת מקצועות טכנולוגיים.


אפשרויות להמשך


הסבה זו מאפשרת למי שמעוניינים לעסוק בהנדסה מזווית מעט אחרת, ולהכשיר את דור המהנדסים הבא. כך מתאפשר לאנשי מקצוע, בעלי הבנה מעמיקה ופרספקטיבה לגבי העבודה בתעשייה, להדריך ולהעביר מניסיונם לבני נוער שמפתחים לראשונה את הזיקה לתחום.

 

בוגרי ההכשרה זכאים לתעודת הוראה, ויכולים להשתתף בסטאז' של שנה ולאחר מכן להגיש בקשה לרישיון הוראה מטעם משרד החינוך. לאחר מכן באפשרותם לעבוד במסגרות חינוכיות פורמליות ובלתי פורמליות, ללמד מקצועות טכנולוגיים בבתי ספר, לקחת חלק במגמות טכנולוגיות לקראת הבגרות, כגון רובוטיקה, ועוד.

 

הנדסאים שמשתתפים בהכשרה יכולים להיעזר בידע הנרכש במהלכה, על מנת להמשיך לתואר ראשון, מה שיכול לסייע להם בהתפתחותם המקצועית וכן בהעלאת רמות השכר. המשכורות במשרד החינוך נקבעות גם על פי רמת השכלה, כך שתואר ראשון יכול לזכות אותם בהעלאה בשכר.

 

עוד מסלולי לימוד - אורט בראודה - לימודי הנדסה

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp