רוצה פרטים על לימודי סביבה בצפון?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי מדעי הסביבה בצפון

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על לימודי סביבה בצפון? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי מדעי הסביבה בחיפה והצפון

 

בצפון הארץ מתקיימים מספר מסלולים ללימודי סביבה, בהם תושבי האזור יכולים ללמוד לעומק על סוגיות אקולוגיות אקטואליות. הלימודים בענף זה מתקיימים באזורים שונים בצפון, כגון באזור חיפה או באצבע הגליל. באופן זה הסטודנטים יכולים ללמוד סמוך למקום מגוריהם ועבודתם באופן נוח ויעיל, ובמקביל להכיר את המאפיינים הייחודיים של סביבת צפון הארץ.


לימודי מדעי הסביבה משתייכים לתחום המדעים ובמהלכם לומדים על מגוון תופעות אקולוגיות, תוך דגש על פיתוח פתרונות יצירתיים וחדשניים להתמודדות עם פגיעות וזיהומים במשאבי טבע תוך הדגשת ערכים של קיימות ושימור. משולבים בהם עקרונות מדעיים מחקריים, כלים טכנולוגיים וכן היבטים חברתיים הנוגעים למדיניות סביבתית.


הבוגרים יכולים להשתלב במגוון מסגרות, כאשר באזור צפון הארץ פועלים מגוון של מוסדות וארגונים בתחום. בין היתר ניתן להשתלב במסגרות כגון רשות הטבע והגנים, קק"ל וכן רשויות מקומיות. באזור הצפון פועלים גם כמה מרכזי מחקר בתחום האקולוגי שגם בהם יכולים הבוגרים להשתלב. אלה כוללים בין היתר את "מרכז מחקר סביבתי" הפועל בחיפה ועוסק בניטור זיהום אוויר; מרכז המחקר והפיתוח "מיגל" בגליל שפועל בתחומי האקולוגיה והחקלאות ומסגרות נוספות. באפשרות הבוגרים להמשיך גם לתארים מתקדמים וכך לפתוח דלת גם לקריירה מחקרית ואקדמית, חלק מן המסלולים הללו פועלים גם במוסדות בצפון.

 

מוסדות הלימוד


בין המוסדות המציעים לימודים בצפון בתחום זה, ניתן למצוא את המוסדות האקדמיים הבאים:


המכללה האקדמית תל חי


המכללה האקדמית תל חי ממוקמת באצבע הגליל, ובה ניתן ללמוד לימודי מדעי הסביבה לתואר B.Sc.. ניתן ללמוד במסלול חד חוגי או בתכנית דו חוגית, בה משלבים את הלימודים עם תחום ידע נוסף. בלימודים אלה מתמקדים בכלים מדעיים וחברתיים בתחום הקיימות והאקולוגיה. הסטודנטים לומדים על תהליכים אקטואליים ותיאוריות שונות ובונים את סל הכלים שיכול לסייע להשתלבותם במחלקות סביבתיות, בארגונים ובמפעלים בתחום הקלינטק. בבסיס התואר עומדים מגוון ענפי מדעים, כגון ביולוגיה, כימיה, פיזיקה ואקולוגיה. כמו כן, הסטודנטים עוסקים בכלים תכנוניים, ניהוליים ומשפטיים הרלוונטיים בתחום האקולוגי, כגון לפיתוח מדיניות סביבתיות חדשנית.


בשנת הלימודים השנייה הסטודנטים יכולים לבחור מבין שתי התמחויות, האחת בתחום המים והקרקע והשנייה בתחום החברה והאקולוגיה. בהתמחויות נלמדים קורסי בחירה מתקדמים במסגרתם הסטודנטים מכירים טכנולוגיות סביבתיות, לומדים על שיטות לטיפול במשאבי טבע, עוסקים בשיטות לניתוח כמותי של נתונים אקולוגיים וחברתיים וכן מתוודעים לחקיקה רלוונטית. הם משתתפים גם בסדנאות שונות ליישום הנושאים הללו בפועל. בשנת הלימודים השלישית הם יכולים להשתלב במחקרים במוסדות מחקר שונים, כגון במעבדות ממשלתיות, במפעלים ובמכונים לחקר אקולוגי.


מסלולים נוספים המתקיימים בפקולטה למדעים וטכנולוגיה של המכללה כוללים לימודי ביוטכנולוגיה, לימודי מדעי המזון, לימודי מדעי החי, לימודי מדעי המחשב ועוד. כמו כן פועלת במכללה הפקולטה למדעי הרוח והחברה ובה מגוון מסלולים.

 

אוניברסיטת חיפה


לימודים בתחום זה באוניברסיטת חיפה מתקיימים במסגרת החוג לגיאוגרפיה וסביבה. ניתן ללמוד במסלול חד חוגי או בתכנית דו חוגית. חוגים שעמם אפשר לשלב את הלימודים כוללים לימודי ארץ ישראל, לימודי ארכיאולוגיה, לימודי מזרח תיכון ועוד. מתקיימים גם מסלולים ללימודי ערב וכן תכניות דו חוגיות ייעודיות למורי דרך או למדריכים בידיעת הארץ.


במהלך לימודיהם הסטודנטים רוכשים ידע תיאורטי ומחקרי ולומדים על מגוון של תופעות פיזיות ואנושיות. בין היתר הם עוסקים בענפים כגון אקלים, אקולוגיה, טיפול במשאבי מים וקרקע, גיאולוגיה וכן דנים בסוגיות תרבותיות, חברתיות והיבטוריות הנוגעות לסביבה הטבעית ולעירוניות. במהלך הלימודים הם משתתפים בקורסים עיוניים וגם לוקחים חלק בהתנסויות במעבדות ובסיורים לימודיים באזורים שונים בארץ.


בחוג פועלים גם מסלולים לתואר שני ולתואר שלישי שאליהם יכולים להמשיך הבוגרים וכך להרחיב את הידע המחקרי שברשותם. בחוג נערכים מחקרים בתחומים כגון אקלים, חישה מרחוק, מערכות מידע גיאוגרפיות ועוד.

 

תכנית הלימודים


כאמור, הלימודים משתייכים לתחום המדעים ובמהלכם הסטודנטים רוכשים סל כלים נרחב שיכול לשמש אותם בניתוח תופעות סביבתיות ובתכנון ויישום של מדיניות וטכנולוגיה אקולוגית חדשנית ופורצת דרך.


הסטודנטים מתחילים לרוב מלימוד של מדעי היסוד, כגון ביולוגיה, מתמטיקה, כימיה ופיזיקה. לאחר מכן הם מעמיקים בתחום האקולוגיה, מתוודעים לתנאים סביבתיים שונים ולתכונותיהם של משאבים טבעיים כגון מים, קרקע, אוויר ועוד. בהמשך הם מתוודעים למגוון מחקרים ופיתוחים עכשוויים שבהם עושים שימוש כדי לנטר שינויים בעולמנו, לאתר פגיעות וזיהומים ולתכנן אסטרטגיות להתמודדות עמם.


לעיתים הלימודים מתקיימים במסגרת דו חוגית, שבה הסטודנטים משלבים את לימודיהם עם תחום דעת נוסף. בדרך כלל מדובר בענפים משיקים, שדרכם ניתן להעמיק בהשפעות סביבתיות על תופעות אחרות בעולמנו. בין הענפים שמשולבים לרוב עם התחום נכללים לימודי ארכיאולוגיה, לימודי ארץ ישראל, לימודי מדעי כדור הארץ, לימודי מדעי החיים ועוד.


מתכונת הלימוד


אורך הלימודים הוא לרוב שלוש שנים. הסטודנטים לומדים בדרך כלל במסלולי בוקר שבהם מתקיימים שיעורים בארבעה או חמישה ימים מלאים בשבוע, אם כי במוסדות מסוימים ניתן למצוא גם מסלולים המתאימים לאנשים עובדים שבהם לומדים בשעות הערב.


בלימודים משולבים שיעורים עיוניים והרצאות פרונטליות יחד עם תרגילים מעשיים. הסטודנטים לוקחים חלק בתרגולים במעבדות שם הם מכירים טכנולוגיות, שיטות מדידה וניתוח וגישות מחקריות שונות, לעיתים מצטיינים יכולים לקחת חלק בפרויקטים מחקריים לצדם של חוקרי החוג. במקרים רבים הם יוצאים גם לסיורים בארץ, לצורך היכרות עם אזורים ותופעות טבע שונות. לקראת סיומם של הלימודים עליהם לערוך פרויקט גמר שבו הם מיישמים את כל הידע הנלמד לצורך תכנון פתרונות אקולוגיים עבור התעשייה.

 

הנדסת סביבה


מקצוע נוסף בתחום הסביבתי שניתן ללמוד באזור הצפון הוא לימודי הנדסת סביבה. במסלולים הללו הסטודנטים מתמקדים בפיתוח סל הכלים ההנדסי הנחוץ לתכנון של טכנולוגיות אקולוגיות חדשניות שבעזרתן ניתן למנוע פגיעה במשאבי טבע. זהו ענף רב תחומי שבו משולבים ענפי ידע כגון הנדסה אזרחית, הנדסת ביוטכנולוגיה והנדסת כימיה. ההבדל העיקרי בין הלימודים הללו לבין לימודי מדעי הסביבה הוא הדגש על מקצועות הנדסיים תכנוניים, לעומת הדגש על מקצועות מדעי החיים והטבע. כמו כן, לימודים אלה בדרך כלל ארוכים יותר מלימודי סביבה, לימודי הנדסה נפרשים לרוב על פני ארבע שנים.


תושבי הצפון המעוניינים ללמוד תחום זה סמוך למקום מגוריהם יכולים לעשות זאת בטכניון הממוקם בחיפה. הסטודנטים בחוג זה לומדים תחת הפקולטה להנדסה אזרחית ורוכשים במהלך התואר ידע מדעי והנדסי נרחב, בענפים כגון מניעת זיהום אוויר, טיפול בפסולת ובשפכים, טיפול במשאבי מים ועוד.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודי סביבה בצפון?

רוצה לדעת יותר על לימודי סביבה בצפון?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד לימודי סביבה בצפון

חוות דעת של סטודנטים: מדעים

התקבלו 392 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5

Whatsapp Whatsapp