מלגת קרן מרטין גהל

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגת קרן מרטין גהל לסיוע כלכלי למעוטי יכולת


קרן מרטין גהל היא קרן פילנתרופית למתן מלגות לימודים לסטודנטים. בקרן שואפים לסייע לצעירים המגיעים מרקע סוציו אקונומי מורכב במימון שכר הלימוד במהלך לימודיהם במקצועות תעשייתיים, וכך לתרום לקידום ופיתוח התעשייה הישראלית בעתיד.


מרטין גהל היה תעשיין ומהנדס מכונות, אשר עלה ארצה מגרמניה ולקח חלק בפיתוח התעשייה הישראלית. בשנת 1935 היה ממייסדיו של מפעל "דובק", שכיום מהווה המפעל היחיד לייצור סיגריות וטבק בארץ. חברה זו הייתה בין החברות הציבוריות הראשונות להיסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב. לאורך השנים לקחו ילדיו ונכדיו של גהל חלק בניהול פעילויות החברה השונות. מפעל החברה ממוקם באזור התעשייה של פתח תקווה, שם גם נקרא רחוב של שמו של גהל לציון פועלו עבור המשק הישראלי.


מלגות הקרן מוענקות אחת לשנה לסטודנטים על סמך נזקקות כלכלית. כמו כן, קיימים קריטריונים נוספים אותם מביאים בחשבון בקרן, כגון שירות צבאי, מקום המגורים, תחום הלימודים של המועמדים ועוד. סטודנטים המסתייעים בקרן אינם נדרשם לקחת חלק בפעילות התנדבותית כלשהי כחלק מתנאי הזכאות וכך היא יכולה להתאים גם למי שלומדים מקצועות תובעניים עם לוח זמנים עמוס, שלא תמיד מאפשר לקיחת חלק בפעילות חברתית בזמן התואר. על ידי הסתייעות בקרן, יכולים הסטודנטים והסטודנטיות לקבל תמיכה וסיוע במימון עלויות שכר הלימוד וכך להתמקד במצוינות לימודית בזמן התואר.

 

לתשומת לבכם – נכון לעתה הגשת המועמדות לקרן זו אינה נפתחת לשנת 2020

 

שאלות ותשובות על הקרן

 

למי מתאים?


מלגות אלה מוענקות לסטודנטים על סמך מצבם הסוציו אקונומי. קיימת עדיפות למועמדים מעוטי יכולת אשר מתגוררים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, וכן לחיילים משוחררים ששירתו שירות מלא ומשמעותי. הסיוע מתאים לסטודנטים הלומדים מקצועות לימוד בעלי זיקה לתחום התעשייה, כגון הנדסת תעשייה וניהול, ניהול תעשייתי, לוגיסטיקה, עיצוב תעשייתי ותחומי לימוד משיקים נוספים, לפי החלטת הקרן.

 

מה הקריטריונים לזכאות?


כחלק מן הקריטריונים לקבלת סיוע מן הקרן, על המועמדים להיות סטודנטים הלומדים לימודים על תיכוניים במסגרות מוכרות, אשר לומדים מקצועות תעשייתיים. כמו כן, מדובר במלגות פריפריה, אשר מוענקת למי שמתגוררים באזורי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית.


הסיוע מוענק לבוגרי שירות צבאי מלא ותקין. קריטריון נוסף לקבלת הסיוע הוא מצוקה כלכלית שבה מצויים הסטודנטים. בקרן מעניקים את הסיוע גם לסטודנטים עם נכות.


אל הבקשות המועמדים נדרשים לצרף המלצות של גורמים מוסמכים כגון מורים, עובדים סוציאליים או חונכים שביכולתם להעיד על הרקע של המועמדים, על הישגים לימודיים קודמים שלהם ועל כישורים ויכולות. כמו כן, יש צורך בהגשת בקשה בפניה אישית אל הקרן הכוללת מכתב ומסמכים אישיים.

 

האם יש צורך בהתנדבות לצורך קבלת הסיוע?


לא, זוהי מלגה ללא התנדבות שניתנת לסטודנטים גם ללא צורך בלקיחת חלק בפעילות חברתית וקהילתית.

 

איך מגישים מועמדות?


הגשת המועמדות לסיוע מקרן גהל נעשית בכתב, על המועמדים להגיש בקשה אישית אל הקרן ולשלוח אותה לכתובת הדואר בפתח תקווה. אל הבקשה יש לצרף מכתב בקשה למלגה, מכתב אישי שבו המועמדים מציגים את נתוניהם ומסבירים את הסיבה בגינה הם מעוניינים לקבל את הסיוע מן הקרן. כמו כן, עליהם לצרף לבקשה זו מסמכים המעידים על מצבם הכלכלי והסוציו אקונומי. הם נדרשים לצרף גם המלצות מגורמים מקצועיים וחינוכיים כגון מדריכים, חונכים ועובדים סוציאליים שמעידות על הרקע הסוציו אקונומי וכן מפרטות הישגים וכישורים אישיים של המועמדים.


הגשת הבקשות מתקיימת בדרך כלל בין החודשים ינואר למרץ בכל שנה, אולם תאריכי ההגשה המדויקים עשויים להשתנות מעת לעת.


כל בקשה נידונה לגופה על ידי וועדה של הקרן, אשר מתכנסת אחת לשנה. מתוך המועמדים המגישים בקשות, נבחרים מדי שנה בין 7 – 15 מועמדים בלבד לפי שיקולי הקרן.

 

כמה מקבלים?


גובה סכום הסיוע שמוענק על ידי הקרן משתנה משנה לשנה. סכום הסיוע משתנה בהתאם לגורמים שונים, בהם מספר הסטודנטים המגישים בקשות מדי שנה וכן היקף הכספים שמחליטים לחלק בקרן בכל מועד.

 

מתי מקבלים תשובה?


במרבית המקרים הקרן מתכנסת לדיון בבקשות המוגשות בין החודשים אפריל למאי. העדכון על הזכאות לקבלת הסיוע מן הקרן נשלח למועמדים בדרך כלל בחודשים יולי עד אוגוסט. בדרך כלל מתקיים טקס חגיגי לחלוקת המלגות לסטודנטים הנבחרים. הטקס נערך לרוב בחודש ספטמבר.

 

האם ניתן להיעזר בקרנות נוספות במקביל?


הסיוע מקרן זו מיועד לסטודנטים שאינם נתמכים על ידי קרנות אחרות ושלא קיבלו מלגות אחרות ממקורות שונים.

 

מלגות סיוע כלכלי


קיימות מגוון של קרנות ועמותות המציעות לסטודנטים סיוע במימון שכר הלימוד על רקע נזקקות כלכלית. עם זאת, חשוב להדגיש כי במקרה של קרן גהל, לא מתאפשרת הסתייעות בקרנות נוספות במקביל ולכן חשוב לוודא מול כל קרן את תנאי הזכאות הייעודיים לה.


הסיוע הכלכלי לסטודנטים ניתן בדרך כלל לאחר הוכחת קושי כלכלי ולאור המצב הסוציו אקונומי של המועמדים ושל בני משפחתם מדרגה ראשונה כגון הוריהם של הסטודנטים. במקרים בהם הסטודנטים נשואים מתחשבים לעיתים גם בהכנסותיהם של בני ובנות הזוג.


בין הגופים המעניקים סיוע זה ניתן למצוא קרנות ועמותות פרטיות וכמו כן, מוסדות הלימוד עצמם מציעים מעת לעת תכניות שונות לסיוע כלכלי לסטודנטים הלומדים בהם. לעיתים נדרשת פעילות התנדבותית כחלק מן הדרישות לקבלת הסיוע ולעיתים ניתן לקבלו גם ללא תמורה וללא לקיחת חלק בהתנדבות למן הקהילה.


מלגות פריפריה


מלגות פריפריה מוענקות לסטודנטים על ידי גופים ממשלתיים או קרנות פרטיות, על סמך מגורים ביישובי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית בארץ. בין היוזמות הללו פועלת תכנית "שנה אקדמית ראשונה חינם", שבה שותף משרד הביטחון, המיועדת לסטודנטים המתגוררים או לומדים ביישובי הפריפריה ומקנה להם פטור משכר הלימוד לשנה הראשונה לתואר הראשון.


כמו כן קיימות יוזמות נוספות, כגון תכנית קהילות סטודנטים של המועצה להשכלה גבוהה שכוללת גם דיור, תכניות מנהיגות חברתית המיועדות למצטיינים ולפעילים קהילתיים, מיזמים של המשרד לפיתוח הגליל והנגב ועוד. במרבית המקרים, לצורך קבלת תמיכה זו על הסטודנטים לקחת חלק בפעילות חברתית שבה שמים דגש על פיתוח וקידום הקהילות בפריפריה במישורי החיים השונים. נערכת עבודה עם אוכלוסיות כגון צעירים בסיכון, קשישים, ילדים בבתי ספר ועוד. הסכומים המוענקים משתנים וכן תנאי הזכאות.

 

Whatsapp Whatsapp