מלגת קזז דלאל

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגת קזז דלאל


המלגות אותן מחלקת קרן קזז דלאל מיועדות לקידום השכלה אקדמית בקרב הדור הצעיר, ולהנגיש אותה למגוון אוכלוסיות בישראל – ללא הבדלי דת, גזע או מגדר. מענקים אלו ניתנים אחת לשנה.


מדובר במלגה ללא התנדבות, כאשר סטודנטים שמעוניינים להגיש אליה מועמדות, נדרשים לעמוד בקריטריונים אותם קובעת הקרן. בין היתר, מלגת לימודים זו מתאימה לסטודנטים שלומדים לתואר ראשון במוסד מוכר להשכלה גבוהה בישראל את אחד מהתחומים: רפואה, הנדסה, מדעים מדויקים או חינוך.


סכומי המלגות אינם קבועים, משום שמדיניות הקרן קובעת את חלוקת מענקים אלו על פי הקריטריונים והשיקולים הפנימיים השמורים עם הנהלתה. עם זאת, ניתן לומר כי בשנים קודמות הסכומים עמדו על כ – 2,500 שקלים בשנה.


הגשת מועמדות לקרן


מלבד תחומי הלימוד שעבורם ניתן לקבל את מלגת תואר ראשון זו (רפואה, הנדסה, מדעים מדויקים או חינוך), על הסטודנטים לעמוד במספר קריטריונים נוספים. עליהם להיות אזרחים ותושבים של מדינת ישראל, וכן להראות תעודה על סיום שירות צבאי או לאומי, או לחילופין פטור מסיבות רפואיות. כמו כן, יכולים להגיש מועמדות גם מי שמשתתפים במסלול עתודה צבאית.


לקבוצות אוכלוסייה מסוימות ניתנת עדיפות על פי קריטריונים נוספים שנקבעים על ידי הקרן. כך למשל, מקום המגורים, המצב המשפחתי או הסוציו אקונומי יכולים להוות שיקול משפיע בעת קבלת ההחלטות על ידי הקרן.


ניתן להגיש מועמדות לקרן במשך כחודש, במהלך הקיץ. הגשת המועמדות מתבצעת על ידי מילוי טופס אינטרנטי באתר הקרן. התשובות נשלחות אל מי שזכאים למלגה בלבד, ומתקבלות עד חודש וחצי ממועד ההגשה.


על קרן קזז דלאל


הקרן פועלת מאז שנת 2014, בהובלת הגב' חנה קזז, בקידום ההשכלה האקדמית וכן הרווחה בקרב הקהילה והחברה במדינה. מלבד חלוקת המלגות לסטודנטים, פעילויות הקרן כוללות חלוקת מענקים לתושבי אור יהודה, קשישים ובעלי צרכים מיוחדים, הזקוקים לסיוע כלכלי.


נוסף על מטרה זו, הקרן פועלת גם להנציח את המורשת והזכרון של יחזקאל קזז ז"ל. קזז היה איש ציבור, אחד מהמנהיגים של עליית יהודי עיראק בשנות ה – 50, שלאחר מכן המשיך בעשייה כיו"ר המועצה המקומית אור יהודה. במסגרת התפקיד פעל לשימור מורשת יהודי עיראק, והקים את מרכז מורשת יהדות בבל באור יהודה, לצד עשייה בתחומי החינוך, הרווחה, הספורט, קליטת העלייה, ועוד.


הנהלת הקרן כוללת צאצאים ממשפחות קזז ודלאל, וכן אנשי חינוך וציבור, פעילים חברתיים, ויזמים בקהילה. חברי הקרן פועלים בהתנדבות על מנת לקדם את הקרן ומטרותיה.


מלגות נוספות


קיימות מגוון מלגות ללא התנדבות, אליהן ניתן להגיש מועמדות. חלק מהן מחולקות על ידי קרנות ועמותות, חלק על ידי רשויות מקומיות וגורמים נוספים. פעמים רבות הגשת המועמדות מותנית בהשתייכות לקבוצות אוכלוסייה מסוימות, או במעמד סוציו אקונומי נמוך.


תכנית הישגים להייטק: התכנית מיועדת לצעירים ממעמד סוציו אקונומי נמוך, מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית במדינה, שחסרים את הנתונים להתקבל ללימודי תואר ראשון בתחומי המדעים וההנדסה. התכנית מאפשרת לאותם צעירים לרכוש תואר ראשון בהנדסה או במדעים, באחת מ – 3 אוניברסיטאות בישראל: אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, והטכניון.


במסגרת התכנית, הסטודנטים זכאים למימון שכר הלימוד במכינה קדם אקדמית להנדסה, וכן בשנה הראשונה ללימודי התואר, בנוסף לדמי מחיה בתקופה זו, שיכולים להגיע אף ל – 1,200 שקלים בחודש. כמו כן, חלק מהסיוע הניתן במסגרת התכנית כולל מימון קורס פסיכומטרי בזמן המכינה, תמיכה, תגבור וסיוע לאורך כל הלימודים. השווי הכולל של הסיוע עומד על כ – 40 אלף שקלים.


על מנת להשתתף, חובה להתחיל במכינה קדם אקדמית. המיונים לתכנית כוללים בחינת ההתאמה הפדגוגית והסוציו אקונומית.


מלגת מנהיגי שוליך: מטרת מלגת מנהיגי שוליך היא לטפח את הדור הבא של המדענים והחוקרים, וכך להשקיע בפיתוח ובמחקר אקדמיים לטובת הצעדת האנושות קדימה.


הסכומים המוענקים לסטודנטים יכולים להגיע עד 40,000 שקלים בכל שנה, לכל אורך הלימודים. תואר שאורכו 3 שנים מזכה ב – 120,000 שקלים, ותואר שאורכו 4 שנים ב – 160,000 שקלים. בכל מוסד לימודים נקבע מה אורך התואר בהתאם לתחום הלימוד.


יכולים להגיש מועמדות מי שמתחילים את שנתם הראשונה בלימודי התואר הראשון במקצועות כגון מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה (למעט רפואה). מתוך 50 המלגות, 10 מחולקות בכל אחת מ – 5 האוניברסיטאות המשתתפות: אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, אוניברסיטת בר אילן, והטכניון.


10 המלגות בכל אוניברסיטה מתחלקות כך שחצי מהן, מוענקות עבור תארים מדעיים וטכנולוגיים, וחצי מהן מוענקות עבור תארים במקצועות ההנדסה השונים.


הקריטריונים למועמדים עשויים להשתנות בין מוסדות הלימוד, אך ככלל יש לעמוד בשניים מתוך שלושה קריטריונים: צורך כלכלי, הישגים גבוהים בבגרות ובפסיכומטרי, מצוינות חברתית (כולל השתתפות בתכניות מנהיגות ויזמות, מילוי תפקיד פיקודי בצבא, השתתפות בשנת שירות או מכינה, ועוד).


קרן אלי כהן: המלגה על שם עורך דין אליהו כהן ז"ל מוענקת ל – 10 סטודנטים בשנה, ללא צורך בהתנדבות. סכומי הסיוע הכלכלי מגיעים לסכום של כ – 2,500 שקלים בשנה. יכולים להגיש מועמדות לקרן סטודנטים משוחררים משירות צבאי ב – 5 השנים האחרונות במצב סוציו אקונומי נמוך, הזקוקים לסיוע כלכלי – בכל אחת משנות התקן לתואר הראשון. ניתנת עדיפות לעולים חדשים, חיילים בודדים ובני מיעוטים, וכן למי שלומדים באוניברסיטאות.


ניתן להגיש מועמדות במהלך חודש בשנה, בין אוגוסט לספטמבר, לאחר תשלום המקדמה עבור הלימודים. תשובות לרוב ניתנות לקראת נובמבר.


מלגות משרד החינוך: סטודנטים הזקוקים לסיוע כלכלי יכולים להיעזר במלגות משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה. הסיוע מיועד לסטודנטים לתואר ראשון במוסדות אקדמיים מוכרים על ידי המל"ג, כמו גם לסטודנטים המשתתפים בהכשרות להנדסאים ולמי שלומדים במכינות קדם אקדמיות.


הזכאות לסיוע הכלכלי נקבעת על פי הקריטריונים, שכוללים מצב כלכלי ומשפחתי, כולל מספר אחים או ילדים עד גיל 21, מגורים בפריפריה חברתית או גיאוגרפית, אופי השירות הצבאי או הלאומי, משך ותחום הלימודים, וכן הלאה.


על פי הקריטריונים נקבעת רמת זכאות. קיימות שלוש רמות: סטודנטים שנמצאים ברמה הראשונה זכאים ל – 12,480 שקלים בשנה, סטודנטים ברמת הזכאות השניה יכולים לקבל עד 6,240 שקלים בשנה, וברמה השלישית הסכום מגיע לכ – 4,000 שקלים בשנה.


ההגשה מתבצעת באופן מקוון דרך מערכת ייעודית, יש לצרף טפסים המעידים על העמידה בקריטריונים, על פי דרישות משרד החינוך. התשובות ניתנות גם הן דרך הדואר האלקטרוני של המועמדים.


נוסף על מלגות אלו, מוסדות לימוד רבים מעמידים קרנות סיוע לסטודנטים על פי מצב סוציו אקונומי, וכן מלגות הצטיינות עבור מי שהישגיהם גבוהים במיוחד. כמו כן, סטודנטים יכולים להיעזר בקרנות סיוע כלכלי שמעמידות רשויות מקומיות המעוניינות להנגיש השכלה גבוהה לצעירים המתגוררים בעיר שלהן.

 

Whatsapp Whatsapp