מלגת אהרון קציר

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות על שם פרופסור אהרון קציר למחקר בתחום הביטחוני

 

תכנית המלגות על שם פרופסור אהרון קציר נוסדה לפני כ – 28 שנים כדי לעודד מדענים צעירים לקחת חלק בפיתוח והמחקר (מו"פ) במשרד הביטחון. בתכנית זו שואפים להכשיר את הדור הבא של המנהיגים הטכנולוגיים בתעשייה הביטחונית הישראלית וכך פועלים לסייע לסטודנטים בתחומים רלוונטיים לבצע מחקרים שיכולים לסייע לקידום התעשייה.


תכנית זו נקראת על שם פרופסור אהרון קציר ז"ל, שהיה חוקר במכון ויצמן בתחום הפולימרים והפלסטיקה ואחיו של נשיא המדינה הרביעי אפרים קציר. הוא זכה במספר פרסים על מחקריו ותרומתו למחקר והמדע הישראלי, בהם גם פרס ישראל. כמו כן, פעל לקידום המדע בציבור, כתב ספרים בנושא והרבה להרצות בפני קהלים שונים כגון בני נוער וצעירים.


תכנית המלגות נוסדה לאחר יוזמה של הוועדה המייעצת בתחום המחקר והפיתוח של שר הביטחון. היא פועלת בחסות מינהל המחקר לפיתוח אמל"ח (אמצעי לחימה) והמינהל לפיתוח תשתיות טכנולוגיות (הידוע גם בשם מפא"ת) של משרד הביטחון.


מטרת התכנית היא הכשרתם של מדענים בתחומים ביטחוניים מתוך שאיפה לנתב אותם בהמשך דרכם למערך המו"פ של משרד הביטחון. היא מוענקת לסטודנטים מצטיינים וכוללת סיוע כלכלי וכן תכנית הכשרה ייעודית שבה הסטודנטים יכולים לרכוש את הכלים המחקריים והמקצועיים הנדרשים בתעשייה הביטחונית, עד להשתלבותם בה.


מאז תחילת פעילות תכנית זו, הוכשרו בה חוקרים רבים ומספר מן המדענים הללו השתלבו ביחידות מחקר מובילות של משרד הביטחון בתפקידים משמעותיים. כיום התעשייה הביטחונית הישראלית היא בין הענפים החשובים במשק הישראלי, היא מגלגלת מיליארדי שקלים בשנה ואחראית על מגוון פיתוחים פורצי דרך שיש להם חשיבות לאומית גדולה.

 

שאלות ותשובות על התכנית

 

למי מיועד הסיוע?


זוהי מלגה לסטודנטים מצטיינים המיועדת למעוניינים להשתלב באפיקים מחקריים ומקצועיים במערך הפיתוח והמחקר של משרד הביטחון. היא מיועדת לבוגרי תואר ראשון.


בקרן מציעים מלגות ללימודי מדעים וללימודי מקצועות הנדסיים, כחלק מהשאיפה לקידום של מערכת הפיתוח והמחקר הביטחוני. בקרן פועלים לעידוד מחקרים בתחומים כגון פיתוח אמל"ח וטכנולוגיות ביטחוניות חדשניות ולשם כך מקדמים צעירים מבטיחים בעלי רקע מדעי מתאים שיכולים לקחת חלק באותם תהליכי פיתוח בהמשך דרכם.

 

מה תנאי הקבלה?


במסגרת התנאים להגשת מועמדות לתכנית זו, על הסטודנטים להיות בוגרי השכלה אקדמית מתאימה ברמת תואר ראשון לפחות בתחומים מדעיים וטכנולוגיים כגון הנדסה, מדעים מדויקים, מדעי הטבע, מדעי החיים ומדעי המחשב. מתקבלים סטודנטים מצטיינים בעלי הישגים אקדמיים גבוהים. כמו כן, יש צורך בניסיון קודם במחקר ובפיתוח במסגרת הלימודים. נוסף על כך, בקרן דורשים מן המועמדים להיות בעלי אופק שירות ארוך.


כחלק מתהליך מיון המועמדים לתכנית, נערך מבחן התאמה שבו נבדקים הכישורים האישיים וההתנהגותיים של המועמדים, יכולותיהם המדעיות וכן כישורי הניהול והמנהיגות שלהם. מתקבלים בעלי ההישגים הטובים ביותר במבדקי ההערכה הללו.

 

 

מה מקבלים הסטודנטים?


הסטודנטים הלוקחים חלק בתכנית זו מקבלים סיוע במימון שכר הלימוד לבמסגרת תכנית ההכשרה הייעודית של משרד הביטחון בגופי המחקר השונים שבוגריהן מיועדים להשתלבות במערך הפיתוח הביטחוני של המדינה. במסגרת תכנית הכשרה זו הסטודנטים משתלבים באחד מגופי המחקר הרבים של התעשייה הביטחונית, הפועלים בפרישה ארצית. כחלק מהמחקרים במוסדות הקולטים, הסטודנטים מקבלים הכשרה המותאמת לכישורים, לרקע וליכולות שלהם וכן בהתאם לתפקידים ולמסגרות הפיתוח אליהם הם מיועדים בהמשך במסגרת ניהול המו"פ הביטחוני.


לאחר סיום תקופת ההכשרה, הם נקלטים במערכת המחקר והפיתוח של משרד הביטחון לתקופה של עוד שלוש שנים נוספות.

 

מה גובה הסיוע?


גובה הסיוע הכלכלי הניתן לסטודנטים מקבע על ידי הגופים האחראיים על התכנית, בהם מפא"ת במשרד הביטחון, והוא משתנה מעת לעת וכן בין מסלולי ההכשרה השונים. גובה התמיכה נמסר בהתאם לכל אחד מן המועמדים הלוקחים חלק בתכנית. קיימת וועדה ייעודית שתפקידה להקצות את מלגות המחקר לגופים המחקריים הקולטים את הסטודנטים.

 

כיצד מגישים מועמדות?


הגשת המועמדות לתכנית זו נעשית בפניה ישירה למשרד הביטחון. במשרד מנחים את המועמדים על אופן הגשת הבקשות ועל הטפסים הנדרשים. לרוב ההגשה פתוחה עד לחודש אוקטובר, אולם זמני ההגשה עשויים להשתנות.

 

לכמה זמן ניתן הסיוע?


בקרן קציר מציעים לסטודנטים שנמצאים מתאימים תכנית מלגות תלת שנתית לצורך מימון ההכשרה הביטחונית המחקרית. לאחריה ניתנת מלגה תלת שנתית נוספת, המיועדת לזמן קליטתם של החוקרים במערך העבודה המחקרית של משרד הביטחון. משך והיקפי הסיוע עשויים להשתנות בהתאם לצורכי המשרד ולתפקידים המחקריים השונים.

 

לכמה סטודנטים מסייעים בשנה?


הסטודנטים נבחרים לתכנית זו לאחר תהליך מיון כאשר רק המתאימים והמצטיינים ביותר מתקבלים. מדי שנה לוקחים חלק בתכנית זו כ – 15 סטודנטים.

 

אודות מפא"ת במשרד הביטחון


כאמור, אחד הגורמים האחראיים על תכנית אהרון קציר הוא מפא"ת, ראשי תיבות של המנהל לפיתוח ומחקר אמצעי לחימה וטכנולוגיות. זהו גוף טכנולוגי ביטחוני שפועל בשיתוף משרד הביטחון וצה"ל ופועלים בו קצינים וחיילים וכן אזרחים. מטרתו המרכזית של גוף זה היא פיתוח היכולות הטכנולוגיות של ישראל לפיתוח של אמצעי לחימה חדשניים ומתקדמים.

 

נוסף על ניהול תכנית המלגות, בין תפקידיו של גוף זה נכללים גם הכשרתו של כוח האדם הטכנולוגי במחקר ובפיתוח במערכת הביטחונית הישראלית במסגרת תכניות שונות, בהן תכנית העתודה האקדמית "פסגות" ללימודי הנדסת תוכנה או חשמל ותכנית "תלפיות" לעתודה במקצועות המתמטיקה והמחשבים.


כמו כן, במפא"ת אחראיים על פיתוח מיזמים טכנולוגיים ביטחוניים ועל בדיקת היתכנות של פרויקטים חדשים. הם מקצים תקציבים לפיתוח ומסייעים לחוקרים בשלבי התכנון והמחקר השונים.

 

קרנות נוספות במימון משרד הביטחון


כאמור, סיוע זה ניתן על ידי משרד הביטחון. במשרד מפעילים קרנות נוספות לצורך סיוע לסטודנטים. בין היתר פועלת הקרן לחיילים משוחררים שבה מציעים מגוון מסלולי סיוע למי שעומדים בפני לימודים אקדמיים. מבין מסלולי הסיוע של הקרן נכללת תכנית "שנה אקדמית ראשונה חינם", מלגה לחיילים משוחררים הלומדים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. כמו כן פועלת תכנית "ממדים ללימודים" הכוללת מימון של כשני שלישים משכר הלימוד לתואר ראשון לחיילים בודדים ועולים. פועלות גם תכניות נוספות לסיוע במהלך הלימודים האקדמיים במקצועות ותארים מסוגים שונים.

 

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp