מכון אסיף

שירות אישי - צור קשר
מכון אסיף

מכון אסיף לכתיבה ועריכה


אודות מוסד הלימוד


מכון אסיף נוסד בשנת 2006 והוא מפעיל בית ספר לכתיבה ולעריכה, הוצאה לאור וכן מרכז כתיבה ועריכה שבו ניתנים שירותי ייעוץ לכותבים. המכון החל את דרכו כהוצאה לאור בגישה פדגוגית וחברתית, ולאחר בקשות רבות החל להפעיל גם קורסים ללימודי תעודה בתחומי העריכה הלשונית, עריכת הטקסט והכתיבה היצירתית.


יעדיו של מכון זה כוללים קידום הכתיבה והעריכה בארץ וכן פיתוח מקצועי ואישי של כותבים במגוון סוגות ותחומים. במכון פועלים להעצים את הכותבים, לפתח את הביטחון העצמי בכתיבה העיונית ואת כישורי הכתיבה היצירתית וכן לקדם ולפתח את ענפי עריכת הלשון והכתיבה האקדמית בישראל.


את היעדים הללו שואפים לקדם דרך מגוון אפיקי הפעילות של המוסד. אלה כוללים הפעלה של הוצאה לאור שבה מתפרסמים ספרי עיון, ספרי מחקר, כתבי עת מדעיים, ספרי הוראה, ספרות יפה, ספרות ילדים וסוגות נוספות כגון ביוגרפיות, שירה ועוד. כתבי העת וספרי העיון והמחקר יוצאים לאור בשיפוט של מומחים, כאשר ההוצאה לאור דוגלת במדיניות לפיה על הספרים הנבחרים להפקה נדרשים להיות ייחודיים.


במקביל פועלים במכון קורסים וסדנאות. ניתן ללמוד בו את ענפי העריכה הלשונית, הכתיבה העיונית והכתיבה היצירתית וכן קורסים משולבים שבהם נלמדים יחד מספר תחומים. בבית הספר לכתיבה ולעריכה של המכון מתקיימים הן קורסים פרונטליים והן קורסים מקוונים שניתן ללמוד אונליין מכל מקום. מוסד זה החל ללמד עריכת טקסט ועריכה לשונית באופן מקוון החל משנת 2001.


נוסף על כך, במכון מציעים שירותי עריכה ותרגום של עבודות בשפה העברית ובשפה האנגלית לרבות עבודות אקדמיות לתואר שני ולתואר שלישי, ייעוץ לתהליכי כתיבה של מאמרים לאתרים ולכתבי עת וכן ייעוץ והדרכה לקראת נאומים והרצאות בתחומים אישיים ומקצועיים.


מכון אסיף מוכר על ידי שורה של גופים ומוסדות בהם קרנות ההשתלמות לשנת שבתון (קוד מוסד 347), ארגון המורים העל יסודיים, משרד החינוך, אגודת הסופרים העבריים, משרד ראש הממשלה, מוסדות אקדמיים, מכוני מחקר ועוד.


הקורסים הפרונטליים של מכון אסיף נערכים בתל אביב. כמו כן מתקיימים במכון קורסים מקוונים.

 

 

קורסים נלמדים


בין המסלולים ללימודי תעודה שאותם ניתן ללמוד במוסד זה נכללים המסלולים הבאים:


קורס עריכה לשונית - קורס עריכה לשונית של המכון נערך משנת 2007. במהלך הקורס ניתן לרכוש מיומנויות פרקטיות בתחומי עריכת הלשון ועריכת הטקסט. המשתתפים מתחילים מהיכרות עם מושג העריכה הלשונית וממשיכים בלימוד מעמיק של כלים פרקטיים לעריכת כתיבה עיונית ואקדמית. התכנית מבוססת על מחקרים בענפי העריכה והכתיבה.


המשתתפים יכולים לבחור בין שני מסלולי לימוד, כאשר ישנה אפשרות למעבר ממסלול למסלול לאורך הקורס. במסלול לעורכי לשון מקבלים תעודות עורך לשון, מסלול זה מיועד למעוניינים לערוך טקסטים של אחרים באופן מקצועי, כגון כתיבה אקדמית, יצירות ספרות וכתיבה עיונית.


המסלול לכותבים מקנה תעודת השתתפות, הוא מתאים למי שברצונם ללמוד לערוך ולקדם את הכתיבה שלהם בתחומים השונים כגון ספרים, מאמרים, עבודות אקדמיות, מצגות, אתרי אינטרנט, תכתובות דואר אלקטרוני ועוד.


קהל היעד של הקורס הוא מגוון והוא יכול להתאים למי שמעוניינים ללמוד את עקרונות עריכת הטקסט באופן מקצועי למבחר מטרות כגון לעריכת ספרים, לעריכה של עבודות אקדמיות, לעריכת מאמרים ועוד. הוא יכול להתאים גם לאנשי אקדמיה ולסטודנטים שברצונם לרכוש מיומנויות עריכה ליישום בלימודיהם או בעבודתם השוטפת. כמו כן, יכולים ללמוד בקורס מי שכבר פועלים בתחום עריכת הלשון וברצונם להעשיר את הידע המקצועי שברשותם. הלימוד בקורס מתקיים בקבוצות קטנות.

 

קורס עריכה לשונית מקוון - זהו קורס אונליין שבו ניתן לרכוש מיומנויות בעריכת לשון וטקסט, הוא מתקיים אחת לשנה החל משנת 2017. בדומה למסלול הפרונטלי הנלמד במכון, גם בקורס זה ניתן ללמוד במסלול לעורכי לשון שברצונם ללמוד כיצד לערוך טקסטים של אחרים או במסלול כותבים המיועד למעוניינים לערוך את הטקסטים האישיים שלהם, כאשר המעבר בין המסלולים אפשרי במהלך ההכשרה. בשני המסלולים, נרכשות מיומנויות היכולות לסייע לעריכה של טקסטים מסוגים שונים לרבות ספרים, כתבי עת, מאמרים אקדמיים, אתרים, פרזנטציות ועוד. המשתתפים מתמקדים בעקרונות העריכה לכתיבה עיונית, אקדמית וכן ספרות יפה ושירה בסוגות השונות.


מתכונת הקורס המקוונת היא גמישה והמשתתפים יכולים להתאים את הלימוד לצורכיהם וללוח הזמנים האישי והמקצועי שלהם, וללמוד בשעות הנוחות להם במהלך השבוע. כמו כן ניתן ללמוד מכל מקום, באופן ממוחשב. כך הקורס יכול להתאים לעורכים ולאנשי מקצוע שברצונם לשלב את ההכשרה עם עבודתם.

 

קורס כתיבה יוצרת אונליין - קורס כתיבה יוצרת מתקיים במתכונת מקוונת ומשתתפיו יכולים לקחת בו חלק בהתאם ללוח הזמנים שלהם במהלך השבוע תוך בחירת זמן ומקום הלימוד. במהלך התכנית המשתתפים לומדים כיצד לכתוב סיפורים קצרים וארוכים תוך עיסוק בסוגיות העולות בתהליך הכתיבה כגון פיתוח דמויות, מבנה העלילה ואתגרים משמעותיים נוספים לאורך כתיבת הטקסט. הקורס יכול להתאים לקהל יעד נרחב של משתתפים, כגון לעורכי ספרות, לכותבים, לכותבי ביוגרפיות, למטפלים בביבליותרפיה וכן לאנשי הוראה העוסקים בהוראת ספרות.

 

קהל יעד ותנאי קבלה


הקורסים המתקיימים במכון מתאימים לקהל יעד נרחב של משתתפים. הם יכולים להתאים לכותבים בתחומים שונים, המעוניינים לרכוש מיומנויות עריכה של הטקסטים שלהם, או טקסטים של אחרים. חלק מן הקורסים יכולים להתאים גם לאנשי מקצוע נוספים בתחומים משיקים לעולם הספרות, כגון טיפול בכתיבה ואנשי הוראה. כמו כן, ההכשרות מתאימות גם לעורכי לשון וכותבים מנוסים, המעוניינים להרחיב את סל הכלים המקצועי, לרענן את הידע שברשותם ולשכלל את כישורי העריכה והכתיבה כדי לקדם עצמם מבחינה מקצועית ולשפר את כתיבתם.

 

מתכונת הלימוד בקורסים


מתכונת הקורסים משתנה מתכנית לתכנית. מרבית הקורסים במכון נפרשים על פני פרק זמן שבין ארבעה ל – 12 שבועות וכוללים כ – 60 שעות לימוד אקדמיות. תלמידי המכון יכולים לבחור בין קורסים פרונטליים המתקיימים בכיתת לימוד ובקבוצות קטנות, לבין קורסים מקוונים שבהם לומדים באופן ממוחשב בזמנים הנוחים למשתתפים. במהלך הקורסים משולבים תרגולים מעשיים שבהם המשתתפים עורכים ומנתחים טקסטים מסוגים שונים וכך מפתחים את הכישורים הפרקטיים הנחוצים לעורכי הלשון ולכותבים בעבודתם.


סגל ההוראה


בראש מכון אסיף עומדת דוקטור אסיה שרון, עורכת לשון בכירה ומרצה מנוסה בתחום העריכה הלשונית והכתיבה האקדמית והעיונית במוסדות שונים. יזמה את ימי העיון הראשונים בארץ בתחום עריכת הלשון.


כמו כן, היא בין מובילי המסלול לתואר שני בעריכה לשונית של אוניברסיטת חיפה. נוסף על כך, היא משמשת עורכת ראשית של לקסיקון למונחי טקסט, שיח וסגנון וכן מחברת ספר העוסק בהיבטים קוגניטיביים והתנהגותיים של הכתיבה. שרון גם פועלת להנגשת סוגיות וביטויים שבהם מתלבטים כותבים ועורכים במסגרת אוסף הערכים "עברית כחול" שמפעיל המכון.

 

Whatsapp Whatsapp