מלגת נפש יהודי

 מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות - לחץ/י רשימת מלגות

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגת נפש יהודי


מלגת נפש יהודי ניתנת לסטודנטים וסטודנטיות בעבור השתתפות בתכנית העשרה ייחודית, הכוללת השתתפות במפגשים שבועיים, הרצאות וקבוצות דיון, לצד פעילויות חוויתיות, כולל סיורי מורשת ואף סופי שבוע חווייתים.


היקף הפעילות בתכנית הוא 138 שעות, שנפרשות על פני שנה. המלגה הכלכלית נעה בין 5,000 לבין 10,000 שקלים בשנה.
קבלת המלגה מתאפשרת לסטודנטים ברחבי הארץ, מצפון ועד דרום, בסניפים הבאים:


בצפון: במכללה האקדמית בוינגייט, בטכניון בחיפה, במכללת רופין בנתניה, בעמק יזרעאל ובתל חי.


במרכז: באוניברסיטת אריאל בשומרון, באוניברסיטת בר אילן, בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות, בהרצליה, בסביון וקריית אונו, בפתח תקווה, בקריית אונו, בראשון לציון, ברחובות, ברמת גן, בתל אביב וברמת אביב.


בירושלים: במרכז העיר וכן בהר הצופים.


בדרום: באילת, באשדוד, בבאר שבע ובשדרות.


על הפעילות בתכנית


התכנית כוללת מפגשים שבועיים, במהלכם נערכות הרצאות וקבוצות דיון סביב ערכים יהודיים ועולמות ידע מגוונים – החל מתורה ופילוסופיה, וכלה בסוגיות במדע, רפואה, כלכלה, ועוד. כמו כן, נידונות סוגיות אישיות כמו פיתוח יכולות מנהיגות, הובלה ויזמות, העצמה אישית של הסטודנטים, ודיונים בנושאים כמו משמעות החיים, זוגיות וחיי משפחה, ועוד. מפגשים אלו מתקיימים באחד מבין 30 הסניפים של התכנית, שנמצאים בפרישה ארצית, ופועלים בשיתוף פעולה יחד עם כ – 50 מוסדות אקדמיים: אוניברסיטאות ומכללות כאחד.


נוסף על המפגשים השבועיים, מתקיימות במסגרת התכנית פעילויות העשרה – סופי שבוע חווייתים וכן סיורי מורשת באתרים היסטוריים בארץ, ביניהם מצדה, מערת המכפלה, העיר העתיקה בירושלים ומנהרות הכותל, ועוד.


קיימת אפשרות גם להשתתף במסעות שורשים למדינות בחו"ל וכן שליחויות מנהיגות. במסגרת תכניות אלו, הסטודנטים זוכים לפגוש סטודנטים המשתתפים בתכניות מקבילות במדינות מגוונות בעולם.


על הארגון


הארגון נפש יהודי פועל מאז שנת 2004 בארץ ובתפוצות על מנת לאפשר לציבור הרחב לחוות וללמוד לעומק את ההגות והחוכמה היהודית. מטרתו של הארגון לקדם מנהיגות ולהנחיל כלים ליצירת שינוי חברתי אצל דור העתיד, מתוך הבנה של העבר וההיסטוריה היהודית.


בארגון פועלים בישראל כל שנה יותר מ - 6,000 סטודנטים, כאשר לאורך השנים השתתפו בתכנית מעל ל – 70 אלף סטודנטים וסטודנטיות. ההיכרות שמתבצעת במהלך התכנית עם התרבות והערכים של המסורת היהודית, מאפשרת לסטודנטים להתנסות ולהיחשף באופן חווייתי לנושאים חדשים, ולהגדיר את הזהות היהודית והציונית שלהם בצורה מושכלת.


ארגון נפש יהודי בארץ הוא חלק מארגון בינלאומי בו חברים כ – 35 אלף סטודנטים יהודים מרחבי העולם, ממדינות כמו רוסיה, צרפת, דרום אפריקה, וכן בארה"ב ובאמריקה הלטינית. הארגון בארץ מארח אלפי סטודנטים כל שנה המשתתפים בתכניות האחות של הארגון הבינלאומי. כך מתאפשר לסטודנטים הישראלים להיפגש עם מקביליהם מחו"ל, ולקיים שיחות ודיונים בנושאי זהות יהודית וערבות הדדית.


הרישום למלגה


כדי להגיש מועמדות למלגה, יש להירשם דרך אתר התכנית ולמלא פרטים אישיים. על מנת להתאים את התכנים של המפגשים למשתתפים, מבקשים באתר מהנרשמים לציין כיצד הם מגדירים את עצמם מבחינה חברתית-לאומית, ומבחינת יחס ליהדות (חילונים, מסורתיים, דתיים או חרדים).


כמו כן, המשתתפים נשאלים מה מידת ההיכרות שלהם עם ארון הספרים היהודי.


קבלת המלגה מותנית בראיון אישי, כאשר מספר המקומות בתכנית מוגבל, וניתנת עדיפות ליוצאי צבא.

 

תכניות נוספות במסגרת הארגון


מעבר למלגה, בארגון מקיימים שיתופי פעולה ותכניות נוספות בתחומי ההסברה, הקהילה, הרווחה והחינוך.

 

 

  • Israeliti: פרויקט המתקיים בשיתוף עם בית ספר למנהיגות והסברה יהודית, עם המשרד לעניינים אסטרטגיים ועם התאחדות הסטודנטים הארצית. לפרויקט יכולים להתקבל כ – 200 סטודנטים בעלי השפעה פוליטית וכלכלית מרחבי העולם. במסגרת הפרויקט, הסטודנטים הישראלים שמתקבלים משתתפים בפעילויות הסברה הן ברשתות החברתיות והן בקמפוסים במוסדות אקדמיים אירופאיים. כך למשל, בשנת 2015 נערך כנס בן שבוע ימים להיכרות עם המציאות בישראל, בו השתתפו כ – 70 ראשי אגודות סטודנטים ממוסדות להשכלה גבוהה באירופה. המשתתפים נפגשו עם מנהיגים ישראלים וכן עם ראש הממשלה, ולאחר מכן פעלו בנושאי הסברה שונים בזירת הניו מדיה. נוסף לזאת, במסגרת התכנית נוסעות משלחות הסברה למדינות שונות באירופה ופועלות בנושאי זהות יהודית, הסברה ופעילויות מגוונות.

 

 

  • פרויקט נוסף שנערך בארגון, תוך שיתוף פעולה עם מפעל הפיס ועם ארגונים חברתיים שונים, כולל לימודי יהדות והתנדבות בקהילה.

 

 

  • פרויקט חינוך לפסגות המיועד לסטודנטים מצטיינים, פועל גם הוא במסגרת הארגון עבור סטודנטים שמהווים חונכים לילדים מהפריפריה החברתית בארץ.

 

 

  • הארגון משתף פעולה גם בפרויקט שנערך יחד עם הקרן למורשת הכותל, ומטרתו לחזק את הקשר שבין סטודנטים ישראלים לבין העיר ירושלים. הפרויקט, שמערב כ – 5000 סטודנטים כל שנה, כולל סיורים לימודיים לאתרים היסטוריים כגון מנהרות הכותל ועיר דוד.

 

  • פרויקט נוסף בנושאי זיכרון וגבורה, מאפשר למאות סטודנטים בכל שנה לנסוע למשלחות בפולין וללמוד על חיי הקהילות היהודיות לפני השואה וכן במחנות.

 

  • בנוסף, הארגון מספק סיוע בדיור לסטודנטים ברחבי הארץ, באמצעות מתן מאות מלגות מגורים.


מלגות דומות


עבור סטודנטים שמתעניינים במלגות הכוללות תכניות העשרה בלימודי יהדות, קיימות עוד מלגות על בסיס לימודי יהדות, אליהן ניתן להגיש מועמדות.


מלגת ראש יהודי: המלגה, שניתנת מטעם עמותת ראש יהודי, מיועדת לסטודנטים שגרים בתל אביב. מטרת התכנית להקנות לסטודנטים היכרות עם אוצרות התרבות היהודית, תוך קבלת כלים ומיומנויות לחיים. התכנית כוללת מפגשים והרצאות בנושאי צמיחה אישית, פסיכולוגיה יהודית וזוגיות, וכן פעילויות בסופי שבוע. היקף הפעילות הוא כ – 5 שעות שבועיות.


סכום המלגה השנתית הוא 6,000 שקלים, כאשר קיימת אפשרות להגיש מועמדות גם למלגה חצי שנתית. מספר המקומות בתכנית מוגבל, והקבלה מותנית במעבר ראיון אישי.


מלגת היהדות של "אל עמי":
מלגת הלימוד לסטודנטים באילת, עומדת על סכום שיכול להגיע עד ל – 4,000 שקלים כל שנה. על מנת לזכות בה, יש לעבור בהצלחה ראיון קבלה.


מטרת המלגה להעניק לסטודנטים ראייה רחבה על היהדות, ועל סוגיות הקשורות בהיבטים שונים של החיים: כולל זוגיות, יחס לאיכות הסביבה, נושאים הקשורים בכסף וברכוש, ועוד. התכנית מספקת לסטודנטים המשתתפים בה אווירה משפחתית ותומכת, והעמקת תחושת השייכות לעם ולמדינה.


מלגת אורות אלירז: המלגה עומדת על סכום של 11-16 אלף שקלים, ומיועדת לסטודנטים דתיים וחרדים, בוגרי שירות צבאי או לאומי. המלגה כוללת התנדבות בהיקף של שעתיים בשבוע. התנדבות של יותר שעות מזכה במלגה מורחבת.

 

שאלות הגולשים מהפורום: מלגת נפש יהודי

כניסה לפורום מלגות
Whatsapp Whatsapp