סקר לימודים בישראל ואתר גלובס

24/3/2020 מאת: אנאבל אדמסקי (401 צפיות)

הסטודנטים בארץ עברו ללמידה מקוונת בעקבות משבר הקורונה, מה הם באמת חושבים על הלימודים מהבית? ומה לדעתם צריך להשתנות באקדמיה בעתיד אחרי המשבר כדי להציל את התואר? סקר שערכנו באתר, שהתפרסם באתר "גלובס" מציג תוצאות מפתיעות.

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


סקר של אתר לימודים בישראל ואתר גלובס מראה: רוב הסטודנטים מעדיפים לימודים מרחוק בעקבות משבר הקורונה

 
בעקבות התפשטות נגיף הקורונה האקדמיה עוברת שינויים משמעותיים, כשהסטודנטים עברו בשבוע שעבר ללמידה מרחוק בלבד. מאות אלפי הסטודנטים במכללות והאוניברסיטאות בארץ לומדים בימים אלה דרך מערכות ללמידה מקוונת מהבית, בעקבות החלטות משרד הבריאות על הפסקה של הלימודים הפרונטליים במוסדות כדי לסייע לבלימה של הנגיף.

 
מסקר שביצענו באתר, אשר פורסם באתר "גלובס", נראה שהסטודנטים רואים בחיוב את השינוי בדרך הלמידה לאור המשבר ומרביתם מעדיפים ללמוד מהבית בתקופת משבר הקורונה באמצעות למידה מקוונת.

 
רוב הסטודנטים – בעד למידה מרחוק

 
בסקר נשאלו 452 סטודנטים פעילים וכאלה שיתחילו את הלימודים בשנה הבאה לגבי ההעדפות שלהם להמשך הסמסטר והלימודים בכל הנוגע ללמידה מרחוק: האם להמשיך את שנת הלימודים בלמידה המקוונת, לחכות לסוף משבר הקורונה ולהתחיל את הלימודים בשנה הבאה בכיתות או לבטל את הלימודים לגמרי?

 
לפי תוצאות הסקר, 58.5% מהנשאלים ציינו כי הם מעדיפים להתחיל את שנת הלימודים הבאה בזמן, בצורה מקוונת ובלמידה אינטרנטית מהבית בלבד.

 
34% מהסטודנטים הנשאלים מעדיפים לחכות לסיומו של המשבר ואז לחזור ללימודים בכיתות כרגיל בלמידה הפרונטלית, גם במחיר של דחייה של הסמסטר הבא, עד לסיומו של המשבר שבינתיים לא נראה לעין.

 
רק 7.5% מהנשאלים בסקר מעדיפים לבטל את לימודיהם לאור המשבר.

 
לפי תוצאות הסקר נראה שמרבית הסטודנטים מעדיפים להתחיל את הסמסטר הבא בזמן וכך למנוע ככל שניתן את הפגיעה בלימודים בעקבות משבר הקורונה. זאת למרות חששות שעלו בקרב גורמים שונים באקדמיה ובציבור הסטודנטים לגבי היעילות של הלמידה מרחוק והאפשרות שלה להחליף את ההרצאות בכיתות. עם זאת, אחרי כמעט שבוע של לימודים מהבית נראה שמרבית הסטודנטים מרוצים מהמצב בשטח ומהתפקוד של מערכות הלמידה מרחוק. מקרים של תקלות וקשיים טכניים הם לא רבים נכון להיום וגם במקרים אלה נמצאו פתרונות מתאימים עבור הסטודנטים כדי לאפשר המשך לימוד תקין.


כיום לומדים מרבית הסטודנטים בקורסים מקוונים דרך פלטפורמות כגון ZOOM, Unicko ומערכות נוספות ללמידה אינטרנטית. רוב הלמידה מתקיימת בשיטה סינכרונית שבה המרצים מעבירים את השיעור בשידור חי בפני הסטודנטים שצופים בו מהמחשב האישי ויכולים גם לקחת בו חלק פעיל, להשתתף ולשאול שאלות. קורסים מסוימים בחלק מהמוסדות מתקיימים גם כהרצאות מוקלטות שבהן יכולים הסטודנטים לצפות גם ללא השתתפות פעילה בלייב בשיעור.

 
איך ייראה עתיד האקדמיה אחרי משבר הקורונה?

 
מוסדות הלימוד פועלים יחד עם המל"ג, התאחדות הסטודנטים וכן ציבור הסטודנטים להמשך ייעול מערכות הלימוד מרחוק כדי להמשיך ולשפר את הלמידה ולהפוך אותה לכמה שיותר איכותית עבור כל הצדדים. המטרה העיקרית שניצבת מול עיני כל הצדדים היא מניעה של פגיעה בסטודנטים וכך גם מניעת פגיעה בסמסטר ובמהלך התקין של התואר.

 
האם יכול להיות שמשבר הקורונה יביא לשינוי של ממש בדרך שבה לומדים באקדמיה? האם אפשר ללמוד משהו מהיערכות האקדמיה כדי לשפר את חוויית הלמידה בעתיד, גם אחרי שהמשבר יסתיים? כבר כעת יש מי שמעריכים שבעקבות ההיערכות היום למשבר נוכל לראות בעתיד הקרוב למידה מקוונת רבה יותר משולבת במוסדות הלימוד, שתמשיך איתנו הלאה אל העתיד, גם אחרי שמשבר הקורונה יגיע אל סיומו.

 
אם כך יהיה המצב, מדובר בהזדמנות לפתוח את האקדמיה לקהל יעד רחב יותר של סטודנטים, כגון אנשים עובדים והורים שמחפשים מסלול גמיש יותר ללמוד לתואר ולשלב בו את שגרת החיים. בין אם יאומצו שיטות הלמידה החדשות בהמשך ובין אם לא, מדובר בחומר למחשבה למערכת ההשכלה הגבוהה, וגם לסטודנטים, על מהות הלימודים והאופן בה היינו רוצים שייראו בעתיד.

 

 

אולי יעניין אותך גם

קורונה ולימודים - מה החלטות המוסדות עם התפשטות הנגיף?

מאת: אנאבל אדמסקי, 12/3/2020
התפשטות הקורונה מאיימת לפגוע בפתיחת סמסטר ב' שנמצא ממש מעבר לפינה. מה הנחיות מוסדות הלימוד לגבי קיום לימודים? ואיך יעזרו לסטודנטים כדי למנוע פגיעה בלימודים? לכתבה המלאה >>

גם אתם יכולים להיות ידענים כמו הצ`ייסר: איתי הרמן מסביר איך לזכור באמצעות הקשר

מאת: תובל קליין, 29/1/2020
הצ'ייסר, איתי הרמן, מגלה את השיטה באמצעותה גם אתם תוכלו לפתח את הזיכרון וסוף סוף לדעת את כל החומר למבחן, ומסביר למה ידע כללי הוא עבורו שליחות. לכתבה המלאה >>

איך נראה יום של טראומטולוג? ד"ר דרור סופר חושף את מאחורי הקלעים של חדר הניתוח

מאת: אנאבל אדמסקי, 22/1/2020
ד"ר דרור סופר, כירורג ומנהל מערך הטראומה בבית החולים איכילוב, מספר על עבודתו המיוחדת שמפגישה אותו עם הגבול הדק שבין חיים למוות, ומשתף בדברים חשובים למי שחולמים ללמוד רפואה. לכתבה המלאה >>

רענן שקד על כלים לתחילת הדרך בתעשיית התקשורת והחשיבות של אמירה אישית

מאת: אנאבל אדמסקי, 21/1/2020
העיתונאי רענן שקד מספר על כלים חשובים לתחילת הקריירה בעולם התקשורת, על התרומה של האקדמיה לעיתונאים מתחילים ועל הכוח של סיפור טוב בעידן הצפת המידע והרשתות החברתיות. לכתבה המלאה >>

הפתרון העיצובי שלכם יכול להיות הסטארט אפ הבא: מה הקשר בין עיצוב תעשייתי לבין עולם ההייטק?

מאת: תובל קליין, 15/1/2020
רוצים קריירה שמשלבת בין יצירתיות ובין צרכים פרקטיים בתעשייה? כיום קיימת עלייה בביקוש למעצבים תעשייתיים: ראש התכנית לעיצוב תעשייתי באחד מהמוסדות המובילים בארץ מספר למה לכתבה המלאה >>

צילום העתיד הוא ממש לא הצילום של פעם, איך מתכוננים לקריירות של מחר?

מאת: אנאבל אדמסקי, 15/1/2020
עולם המדיה של היום עובר מהפכה, אז מה הכלים שחייבים כדי להשתלב בענף הצילום של מחר ואיך אפשר להגיע לתפקידים שמגדירים מחדש את הדרך שבה אנחנו צורכים תקשורת? לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp