סקר לימודים בישראל ואתר גלובס

24/3/2020 מאת: אנאבל אדמסקי (705 צפיות)

הסטודנטים בארץ עברו ללמידה מקוונת בעקבות משבר הקורונה, מה הם באמת חושבים על הלימודים מהבית? ומה לדעתם צריך להשתנות באקדמיה בעתיד אחרי המשבר כדי להציל את התואר? סקר שערכנו באתר, שהתפרסם באתר "גלובס" מציג תוצאות מפתיעות.

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


סקר של אתר לימודים בישראל ואתר גלובס מראה: רוב הסטודנטים מעדיפים לימודים מרחוק בעקבות משבר הקורונה

 
בעקבות התפשטות נגיף הקורונה האקדמיה עוברת שינויים משמעותיים, כשהסטודנטים עברו בשבוע שעבר ללמידה מרחוק בלבד. מאות אלפי הסטודנטים במכללות והאוניברסיטאות בארץ לומדים בימים אלה דרך מערכות ללמידה מקוונת מהבית, בעקבות החלטות משרד הבריאות על הפסקה של הלימודים הפרונטליים במוסדות כדי לסייע לבלימה של הנגיף.

 
מסקר שביצענו באתר, אשר פורסם באתר "גלובס", נראה שהסטודנטים רואים בחיוב את השינוי בדרך הלמידה לאור המשבר ומרביתם מעדיפים ללמוד מהבית בתקופת משבר הקורונה באמצעות למידה מקוונת.

 
רוב הסטודנטים – בעד למידה מרחוק

 
בסקר נשאלו 452 סטודנטים פעילים וכאלה שיתחילו את הלימודים בשנה הבאה לגבי ההעדפות שלהם להמשך הסמסטר והלימודים בכל הנוגע ללמידה מרחוק: האם להמשיך את שנת הלימודים בלמידה המקוונת, לחכות לסוף משבר הקורונה ולהתחיל את הלימודים בשנה הבאה בכיתות או לבטל את הלימודים לגמרי?

 
לפי תוצאות הסקר, 58.5% מהנשאלים ציינו כי הם מעדיפים להתחיל את שנת הלימודים הבאה בזמן, בצורה מקוונת ובלמידה אינטרנטית מהבית בלבד.

 
34% מהסטודנטים הנשאלים מעדיפים לחכות לסיומו של המשבר ואז לחזור ללימודים בכיתות כרגיל בלמידה הפרונטלית, גם במחיר של דחייה של הסמסטר הבא, עד לסיומו של המשבר שבינתיים לא נראה לעין.

 
רק 7.5% מהנשאלים בסקר מעדיפים לבטל את לימודיהם לאור המשבר.

 
לפי תוצאות הסקר נראה שמרבית הסטודנטים מעדיפים להתחיל את הסמסטר הבא בזמן וכך למנוע ככל שניתן את הפגיעה בלימודים בעקבות משבר הקורונה. זאת למרות חששות שעלו בקרב גורמים שונים באקדמיה ובציבור הסטודנטים לגבי היעילות של הלמידה מרחוק והאפשרות שלה להחליף את ההרצאות בכיתות. עם זאת, אחרי כמעט שבוע של לימודים מהבית נראה שמרבית הסטודנטים מרוצים מהמצב בשטח ומהתפקוד של מערכות הלמידה מרחוק. מקרים של תקלות וקשיים טכניים הם לא רבים נכון להיום וגם במקרים אלה נמצאו פתרונות מתאימים עבור הסטודנטים כדי לאפשר המשך לימוד תקין.


כיום לומדים מרבית הסטודנטים בקורסים מקוונים דרך פלטפורמות כגון ZOOM, Unicko ומערכות נוספות ללמידה אינטרנטית. רוב הלמידה מתקיימת בשיטה סינכרונית שבה המרצים מעבירים את השיעור בשידור חי בפני הסטודנטים שצופים בו מהמחשב האישי ויכולים גם לקחת בו חלק פעיל, להשתתף ולשאול שאלות. קורסים מסוימים בחלק מהמוסדות מתקיימים גם כהרצאות מוקלטות שבהן יכולים הסטודנטים לצפות גם ללא השתתפות פעילה בלייב בשיעור.

 
איך ייראה עתיד האקדמיה אחרי משבר הקורונה?

 
מוסדות הלימוד פועלים יחד עם המל"ג, התאחדות הסטודנטים וכן ציבור הסטודנטים להמשך ייעול מערכות הלימוד מרחוק כדי להמשיך ולשפר את הלמידה ולהפוך אותה לכמה שיותר איכותית עבור כל הצדדים. המטרה העיקרית שניצבת מול עיני כל הצדדים היא מניעה של פגיעה בסטודנטים וכך גם מניעת פגיעה בסמסטר ובמהלך התקין של התואר.

 
האם יכול להיות שמשבר הקורונה יביא לשינוי של ממש בדרך שבה לומדים באקדמיה? האם אפשר ללמוד משהו מהיערכות האקדמיה כדי לשפר את חוויית הלמידה בעתיד, גם אחרי שהמשבר יסתיים? כבר כעת יש מי שמעריכים שבעקבות ההיערכות היום למשבר נוכל לראות בעתיד הקרוב למידה מקוונת רבה יותר משולבת במוסדות הלימוד, שתמשיך איתנו הלאה אל העתיד, גם אחרי שמשבר הקורונה יגיע אל סיומו.

 
אם כך יהיה המצב, מדובר בהזדמנות לפתוח את האקדמיה לקהל יעד רחב יותר של סטודנטים, כגון אנשים עובדים והורים שמחפשים מסלול גמיש יותר ללמוד לתואר ולשלב בו את שגרת החיים. בין אם יאומצו שיטות הלמידה החדשות בהמשך ובין אם לא, מדובר בחומר למחשבה למערכת ההשכלה הגבוהה, וגם לסטודנטים, על מהות הלימודים והאופן בה היינו רוצים שייראו בעתיד.

 

 

אולי יעניין אותך גם

התחום בהייטק שתופס תאוצה "בזכות" משבר הקורונה

מאת: אנאבל אדמסקי, 2/9/2020
מה הקשר בין הקורונה לתחום הסייבר? מסתבר שתקופת המשבר דווקא מציבה לא מעט הזדמנויות לפיתוח קריירה בסקיוריטי, שמענו ממומחה בתחום כיצד אפשר לנצל את המשבר כדי לפתח קריירה בהייטק. לכתבה המלאה >>

איך להצליח בקידום אתרים? מקדמים חושפים את סודות המקצוע

מאת: אנאבל אדמסקי, 18/5/2020
איך בונים קריירה בקידום אתרים? מה כדאי ללמוד? ומה השכר? שאלנו את עמית אדלר, עידן בן אור ושמוליק דורינבאום את כל מה שמתחילים בתחום ה – SEO חייבים לדעת. לכתבה המלאה >>

איך זה ללמוד אונליין מהבית? שאלנו סטודנטים מה דעתם על הלמידה המקוונת

מאת: תובל קליין, 13/5/2020
משבר הקורונה אילץ את מוסדות הלימוד לעבור ללמידה מקוונת. שאלנו כמה סטודנטים ממוסדות שונים בארץ, מה דעתם על הלמידה מהבית, וקיבלנו כמה תשובות מפתיעות. לכתבה המלאה >>

מנהלת שירותי הפיזיותרפיה באיכילוב מסבירה איך מגפת הקורונה משפיעה על התחום

מאת: תובל קליין, 10/5/2020
מנהלת שירותי הפיזיותרפיה באיכילוב מספרת איך משבר הקורונה השפיע על המקצוע, מה צפוי לתחום בעתיד, ולמה היא ממליצה ללמוד פיזיותרפיה. לכתבה המלאה >>

מעצבת הפנים ריקי קורי על הצלחה כמעצבים

מאת: אנאבל אדמסקי, 3/5/2020
מעצבת הפנים ריקי קורי מספרת על דרכים להשתלבות בשוק העיצוב התחרותי בארץ, על הכלים שחשובים לכל מעצב מתחיל ועל הדואליות שבין מענה לבקשות הלקוח ושמירה על הקול הייחודי כמעצב. לכתבה המלאה >>

מנהלת מכון הפיזיותרפיה בבילינסון מספרת על מגוון האפשרויות להשתלב בתחום

מאת: אנאבל אדמסקי, 27/4/2020
נירה כהן צוברי, מנהלת מכון הפיזיותרפיה בבית החולים בילינסון, מספרת על האפשרויות הרבות לפיתוח קריירה בתחום הפיזיותרפיה ועל הכלים שחשובים לאנשי המקצוע. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp