רוצה פרטים על מכינה לביולוגיה?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

מכינה ללימודי ביולוגיה

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על מכינה לביולוגיה? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מכינה ייעודית ללימודי ביולוגיה


מכינה לביולוגיה היא תכנית הכנה ייעודית שעורכים במוסדות הלימוד השונים, המיועדת למועמדים לתואר ראשון בתחום הביולוגיה ובמקצועות קרובים. מועמדים ללימודי ביולוגיה המעוניינים לשפר את סיכויי קבלתם לתואר יכולים ללמוד במכינה ייעודית ובה לרכוש את הידע המדעי והאקדמי הנחוץ לשם כך.


מטרתה של התכנית היא לרוב להחליף את תעודת הבגרות וכן להקנות ידע מדעי בסיסי שחיוני לתחילת הדרך. בתכנית ניתן לבנות מיומנויות יסוד ולקבל את מעטפת התמיכה והסיוע הנחוצה לקראת קבלה ללימודים. לרוב כדי להתקבל ללימודים יש צורך בממוצע משוקלל גבוה של הבגרות והפסיכומטרי והיות ומדובר בתחום מדעי יש צורך בציונים גבוהים במקצועות הריאליים בבגרות ובמרכיב הכמותי של הפסיכומטרי. עם זאת, מסלול המכינה יכול לסייע לפתוח דלת נוספת לאקדמיה ולסייע גם למי שאינם עומדים בתנאי הקבלה הרגילים.


יש לציין כי נכון להיום, מכינה לביולוגיה מתקיימת לרוב רק במסגרת מכינה ייעודית למדעי הטבע או מסלולים משיקים אליה, ובמרבית מוסדות הלימוד לא מציעים מסלול הכנה נפרד למקצוע זה. עם זאת, תכנית מדעי הטבע או מדעי החיים יכולה בהחלט להתאים למועמדים המעוניינים להתקבל ללימודי הביולוגיה לתואר ולהשלים את הפערים לצורך כך. כמו כן, תכניות אלה פותחות דלת לקבלה גם למסלולי לימוד משיקים בתחום המדעים.

 

למי מיועד המסלול


המסלול מיועד למועמדים המעוניינים להתקבל ללימודי ביולוגיה אך אינם עומדים בתנאי הקבלה הנדרשים ללימודים אלה. בתכנית ניתן לצמצם פערים ולרכוש תעודת גמר שיכולה לסייע לשפר את סיכויי הקבלה של אותם מועמדים לתואר הראשון.


התכנית יכולה להתאים למגוון רחב של מועמדים, כגון מי שלמדו את התחום לבגרות בתיכון אך מעוניינים לשפר את הציון וכן למי שלא נבחנו בעבר בבגרות בתחום ומעוניינים לרכוש את הידע המדעי הנחוץ לצורך קבלה ללימודים. קיימים מסלולי הכנה שמתאימים גם למי שמעוניינים לשפר ציון במקצוע נקודתי שנחוץ במסגרת תנאי הקבלה ואינם מעוניינים ללמוד בתכנית מקיפה וכוללת.

 

תכנית הלימודים


סטודנטים במסלול זה מתמקדים בעיקר בלימוד של מדעי יסוד החיוניים להמשך הלימודים האקדמיים. כמו כן, הם מפתחים כישורים אקדמיים וריאליים הנדרשים מן הסטודנטים במסלולי לימוד בתחומי המדעים.


במסגרת לימוד יסודות המדעים, במרבית המקרים נלמדים תחומים כגון מתמטיקה, פיזיקה וכימיה ברמה בסיסית. רמת הלימוד נקבעת בעיקר בהתאם לרף הנדרש במסגרת תנאי הקבלה לביולוגיה, שכן במקרים רבים המכינה מחליפה את תעודת הבגרות. לרוב לומדים מתמטיקה ברמה המקבילה ל – 4 או 5 יחידות לימוד, פיזיקה ברמה המקבילה לבגרות ברמה של 3 או 5 יחידות לימוד וכימיה ברמה מקבילה ל – 3 או 5 יחידות. כמו כן הסטודנטים לומדים אנגלית ברמה המקבילה לבגרות ברמת 5 יחידות או 4 יחידות תוך שימת דגש על מונחים מדעיים ואקדמיים הרלבנטיים להמשך דרכם.


כמו כן, הסטודנטים רוכשים מיומנויות אקדמיות חיוניות להמשך הלימודים. בין היתר מתרגלים כישורי כתיבה אקדמית ומפתחים יכולות אוריינות אקדמית, כגון קריאה של מאמרים וטקסטים מדעיים. כמו כן, הם בונים מיומנויות למידה וניהול זמנים שיכולות לסייע להם כסטודנטים לתואר הראשון.


מתכונת הלימוד


אורך התכניות נע לרוב בין מספר כשלושה או ארבעה חודשים ועד לפרק זמן של כעשרה חודשים או שנה. מרבית המוסדות מאפשרים לסטודנטים לבחור את המסלול המועדף עליהם בהתאם לנתונים הקודמים שלהם, לכמות המקצועות שברצונם לשפר וליכולותיהם האישיות.


בדרך כלל, התכניות מתקיימות בכמה ימי לימוד מלאים במהלך השבוע, אולם ניתן במקרים מסוימים למצוא גם תכניות ערב שמתאימות יותר לאנשים עובדים. הן מבוססות לרוב על שיעורים עיוניים במדעים השונים וכן תרגולים ותגבורים לסטודנטים המעוניינים בכך.


ברבים מן המוסדות יכולים הסטודנטים להיעזר במלגות לימודים למכינה או הנחות בשכר הלימוד, כדי לסייע להם במימון עלויות התכנית. בחלק מן המקרים מעניקים מלגות לחיילים משוחררים או לבוגרי שירות לאומי שעומדים בתנאים ולעיתים ניתן לקבל גם מלגות נוספות.

 

תנאי קבלה


תנאי הקבלה משתנים ממסלול למסלול ומעת לעת. במרבית המוסדות יכולים להתקבל בוגרי 12 שנות לימוד שברשותם בגרות חלקית, היקף היחידות המינימלי הנדרש בבגרות משתנה אולם לרוב מדובר על בין 7 – 9 יחידות לימוד לפחות בציון עובר. בחלק מן המוסדות קיימת הגבלת גיל מינימלי לקבלה לתכנית, בדרך כלל 18 שנים.


כמו כן, יש צורך בציון פסיכומטרי בגובה שנקבע על ידי כל מוסד. במקרים רבים, ניתן להמיר את הציון בפסיכומטרי בציון במבחן מימ"ד, בחינת מיון לקראת קבלה למכינות שעורכים המוסדות השונים. נוסף על כך, היות ומדובר במקצוע מדעי, במרבית המוסדות שמים דגש על הציון של המועמדים במתמטיקה וכך נדרשת הצגה של בגרות במתמטיקה ברמת 3 יחידות לפחות, או מעבר של קורסי השלמה במתמטיקה. במקרה בו המועמדים מסתמכים על הציון בפסיכומטרי, מושם דגש גם על המרכיב הכמותי של הבחינה.
לעיתים נערכים גם ראיונות אישיים לצורך בדיקת ההתאמה של המועמדים למסלול וללימודים בהמשך.

 

תעודות והמשך לימודים


מי שמשלימים בהצלחה את התכנית זכאים לקבל תעודת סיום מטעם המוסד המלמד. לצורך קבלתה יש לעבור מספר מבחני גמר במקצועות הנלמדים וכן לעמוד בכל הדרישות הנוספות שמציבים במוסד הלימוד, כגון נוכחות, הגשת מטלות ומבחני ביניים.


עם קבלת תעודת הסיום, ניתן להמשיך בתהליך ההרשמה והקבלה ללימודים האקדמיים. בחלק מן המוסדות התעודה מקנה אפשרות קבלה רק למוסד שבו ניתנה התעודה, אולם קיימים גם מוסדות שבהם ניתן להשתמש בדיפלומת הגמר כדי להתקבל גם למוסדות לימוד אחרים.


חשוב להדגיש כי כדי להתקבל ללימודי ביולוגיה במוסדות השונים על המועמדים לעמוד בכל תנאי הקבלה, גם מעבר לדרישות המכינה. לעיתים יש צורך גם להציג ציון בפסיכומטרי, לעבור מבחני מיון או לעבור מספר קורסי השלמה במתמטיקה. יכולים להתקבל רק מועמדים שעומדים בכל התנאים שמציבים המוסדות ומעבר של תכנית ההכנה אינו מבטיח קבלה ללימודים בהכרח.

 

מוסדות הלימוד


כאמור, במרבית המוסדות התכנית מתקיימת במסגרת מכינה ייעודית למדעי הטבע. בין המוסדות שבהם מתקיימת מכינה זו וניתן להמשיך ממנה ללימודי הביולוגיה נכללים גם:


אוניברסיטת בר אילן (רמת גן): בין המסלולים שבוגרי תכנית ההכנה יכולים להמשיך אליהם נכללים גם לימודי ביולוגיה חישובית. בתכנית הייעודית למדעי הטבע והחיים מכינים גם לחוגים בתחומים דומים כגון ביוטכנולוגיה או לימודי מדעי החיים. אורך התכנית תשעה חודשים והשיעורים מתקיימים בחמישה ימי לימוד מלאים במהלך השבוע. הסטודנטים לומדים בעיקר מתמטיקה, פיזיקה, כימיה ואנגלית ברמת הבגרות הנדרשת לקבלה. התכנית יכולה להתאים במיוחד גם למי שמעוניינים לשפר מקצוע יחיד או מספר מועט של מקצועות ומחפשים תחליף לתעודת הבגרות. לפי קריטריונים של התכנית ניתן לקבל גם פטורים באנגלית בכפוף לעמידה בתנאים. קיימות באוניברסיטה תכניות נוספות כגון מכינה למדעים מדויקים או מכינה להנדסה.


אוניברסיטת אריאל בשומרון: באוניברסיטה מציעים מסלול ייעודי להכנה למדעי הטבע או הנדסה, שבו יכולים ללמוד גם מועמדים ללימודי ביולוגיה מולקולרית המתקיימים במוסד. נלמדים בו מקצועות כגון מתמטיקה, כימיה ואנגלית. במועדים מסוימים לא מתקיימים קורסים בכימיה ונלמדים במקומם קורסים בפיזיקה. תכנית ההכנה נערכת בכמה מסלולים, בהם מסלול קדם אקדמי שאורכו שלושה חודשים וחצי, מסלול סמסטריאלי שאורכו ארבעה חודשים וחצי או מסלול שנתי שאורכו 9 חודשים. מועמדים לחוגים נוספים יכולים למצוא מסלולי הכנה גם לתכניות במדעי החברה או במדעי הבריאות.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על מכינה לביולוגיה?

רוצה לדעת יותר על מכינה לביולוגיה?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד מכינה לביולוגיה

חוות דעת של סטודנטים: מכינה

התקבלו 139 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp