תכנית דקלים למצטיינים באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תכנית דקלים למצטיינים באוניברסיטת בן-גוריון

תכנית דקלים למצטיינים למסלול ישיר לתואר שני במדעי הטבע באוניברסיטת בן-גוריון

 

סטודנטים מצטיינים שרואים את עתידם במחקר בתחומי המדעים יכולים ללמוד בתכנית "דקלים" הנערכת באוניברסיטת בן-גוריון. זהו מסלול ישיר לתואר שני במדעי הטבע, שבו ניתן לסיים תואר ראשון ושני בפרק זמן מקוצר.


כחלק מן המסלול הישיר לתואר שני, מעודדים את הסטודנטים לפיתוח מצוינות מחקרית ומאפשרים להם לקחת חלק בעשייה מחקרית במסגרת קבוצות המחקר של חוקרי הפקולטה. במהלך התכנית בונים כישורים שיכולים לסייע לסטודנטים לבנות את דרכם כחוקרים באקדמיה ובעולם המדעים.

 

תכנית הלימודים


בתכנית זו ללימודים למצטיינים הסטודנטים יכולים לקחת חלק בתכניות לימודים שונות בפקולטה למדעי הטבע ובמהלך הלימודים הללו להמשיך ישירות לתואר שני במדעי הטבע, באותן המחלקות. בין המסלולים שאותם יכולים הסטודנטים ללמוד נכללים לימודי מדעי המחשב, לימודי מדעי החיים, לימודי פיזיקה, לימודי כימיה, לימודי מתמטיקה לתואר ראשון, לימודי מדעי הגיאולוגיה והסביבה.
במסלול זה מתמקדים במתן כלים מחקריים לסטודנטים המצטיינים כדי לשלב אותם במחקר מתקדם.


הסטודנטים לוקחים חלק בקורס מחקר למצטיינים שבו הם מפתחים מיומנויות מחקר מדעיות החשובות להמשך דרכם האקדמית. לאחר מכן הם מתמקדים בעיקר בכתיבת עבודת התזה בהנחיית המנחה. הם מצטרפים לקבוצות מחקר בהתאם לתחומי העניין האקדמיים שלהם, מחקר זה יכול לשמש עבורם בסיס למחקרים נוספים בתארים המתקדמים.

 

מתכונת הלימוד


את תכנית דקלים ניתן לסיים תוך 9 סמסטרים שבהם משלימים תואר ראשון ותואר שני. אל התכנית מצטרפים הסטודנטים המצטיינים במהלך השנה השנייה או השנה השלישית ללימודים לתואר הראשון. הסטודנטים לומדים קורסים לתואר השני כבר מן השנה השלישית לתואר הראשון, מה שמאפשר להם קבלה לתואר שני.


כחלק מן התכנית הם לוקחים חלק בשלל פעילויות מחקריות. הם מצטרפים לקבוצת מחקר של חברי סגל בכירים בתחום הלימודים שלהם. באפשרותם להצטרף לקבוצת מחקר אחת לסמסטר. המחקר המבוצע בקבוצה משמש להם בסיס למחקר אשר נערך על ידם בתואר השני.


לאחר ההמשך לתואר השני במדעים, הם יכולים להשלים את עבודת התזה המחקרית תוך שלושה סמסטרים. היקפה של הפעילות בתכנית דקלים הוא 4 שעות שבועיות לפחות בכל אחד מן הסמסטרים.


סטודנטים בתכנית זו מקבלים מלגות הצטיינות שנתיות. את המלגה מקבלים כהלוואה ובסיום התואר השני היא הופכת למענק. יש לציין כי מי שאינם משלימים את התואר השני באוניברסיטת בן-גוריון כנדרש צריכים להחזיר את המלגה המוענקת להם.

 

סגל הוראה


חוקרי הפקולטה למדעי הטבע עוסקים בשלל סוגיות מדעיות הנמצאות בחוד החנית של החקר המדעי. הם מגייסים שלל מענקי מחקר אשר מאפשרים להם לערוך מחקרים מתקדמים ומגוונים, הן ניסויים והן עיוניים. במסגרת תכנית דקלים הסטודנטים מסתייעים בצוות החוקרים כמנחים לכתיבת עבודת התזה ולוקחים חלק בקבוצות המחקר שחוקרים אלה מפעילים במעבדות הפקולטה.

 

על מוסד הלימוד


באוניברסיטת בן-גוריון פועלת הפקולטה למדעי הטבע שואפים להכשיר חוקרים איכותיים להשתלבות במחקר בארץ ולעשייה מחקרית מעבר לים. בפקולטה גם לוקחים חלק בפעילות לקידום במדע באזור הדרום והנגב בפרט.


בפקולטה מציעים תכניות אקדמיות במגוון רחב של ענפי מדע וכן מפעילים גם תכניות משולבות שבהן ניתן ללמוד שני ענפים מדעיים שונים יחד, או לשלב לימודי מדעים עם לימודים בחוג מפקולטה אחרת, כגון הפקולטה להנדסה. לרשות בוגרי הפקולטה עומדים שלל מסלולים לתואר שני מחקרי ולתואר שלישי.


סטודנטים מצטיינים יכולים לבחור בתכנית מצוינות נוספת הפועלת בפקולטה למדעי הטבע, ששמה תכנית אשלים. זהו מסלול המורכב אישית לפי העדפות וצורכי הסטודנטים מתוך מגוון המחלקות בפקולטה, ובו הסטודנטים משתתפים בהרצאות ייחודיות של חוקרים.

 

תעודה


מי שמשלימים את כל החובות הנדרשים בתכנית דקלים זכאים לתואר ראשון B.Sc. בוגר במדעים ותואר שני M.Sc. מגיסטר במדעים המוענקים על ידי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. עם השלמת התזה ועמידה בכל החובות הנחוצים כפי שמגדירים בפקולטה, ניתן להמשיך גם לתואר שלישי בהתאם למחלקות השונות.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון
Whatsapp Whatsapp