לימודי הנדסת תעשייה וניהול בהתמחות מערכות נבונות באוניברסיטת בן גוריון

שירות אישי - צור קשר

אוניברסיטת בן-גוריון

לימודי הנדסת תעשייה וניהול בהתמחות מערכות נבונות באוניברסיטת בן גוריון


מהנדסי תעשייה וניהול הם אנשי מקצוע המתמחים במערכות ובתהליכי ייצור, ויודעים כיצד לתכנן, לתפעל, לבצע בקרה, לנתח, לנהל ולשפר את פעולתם בחברות וגופים מסחריים. תוך שימוש בשיטות וכלים מעולמות ההנדסה, הטכנולוגיה, הכלכלה, והפסיכולוגיה, הם מסייעים לשפר את רמת האיכות של המוצרים המיוצרים, לייעל את תהליכי הייצור ולהוריד את העלויות שלו.


הפיתוח של מערכות נבונות וההתקדמויות בתחום הבינה המלאכותית, מסייעות להגדיל אף יותר את תפוקת הייצור ואת יעילותו, באמצעות שילוב רובוטים ומכונות לומדות שיכולים לפתור בעיות בעצמם ומבצעים פעולות שמכונות לא יכלו לבצע בעבר.


בלימודי הנדסת תעשייה וניהול לתואר ראשון מקיפים תחומי ידע מגוונים, כדי לספק את ההסמכה והכשרה הרב תחומית הנדרשות לעיסוק בתחום. ניתן להשתתף בלימודי הנדסת תעשייה וניהול בהתמחות מערכות נבונות באוניברסיטת בן גוריון בנגב, וכך להתמקצע בתחומי הבינה המלאכותית והשימושים שלהם בתעשייה.


תכנית הלימודים


מטרת הלימודים היא לתת את הידע המקצועי המדעי, המתמטי וההנדסי שנדרש למהנדסי תעשייה וניהול בעת עבודתם. הסטודנטים רוכשים יסודות מדעיים ומתמטיים בסיסיים בתחילת לימודיהם, תוך השתתפות בקורסי ליבה ומבואות במתמטיקה, בפיזיקה, במדעי המחשב, בניהול, ובהנדסה.


לאחר מכן הם מתמחים בתחום הנדסת תעשייה וניהול, ולומדים לעומק כיצד מתנהלים תהליכי ייצור, כיצד לתכנן, לפקח, ולנתח אותם. כמו כן, הם מקבלים הבנה בתכנות, בעבודה עם מערכות מידע ועם בסיסי נתונים, ועם ייצור באמצעות תהליכים אוטומטיים.


התמודדות וניהול הגורם האנושי הם גורם חשוב בעבודתם של מהנדסי תעשייה וניהול, ועל כן חלק מתכנית הלימודים מוקדשת לרכישת יכולות ניהוליות וכישורי תקשורת בינאישית, היכרות עם תחום הנדסת האנוש, ועוד.


מעבר לכך, הסטודנטים מתמקדים במסגרת ההתמחות במערכות נבונות בנושאים מרכזיים מעולם הבינה המלאכותית, למידת המכונה, שילוב רובוטים בתעשייה, וכן הלאה. הסטודנטים לומדים גם על מערכות שמבוססות על בינה מלאכותית, ומקבלים הבנה של השימושים האפשריים להן והיישומים שלהן בתעשייה במגוון ענפים, בין היתר, ייצור תעשייתי, חקלאות, ומתן שירותים.


מתכונת הלימודים


תכנית הלימודים נפרשת על פני 4 שנים, או 8 סמסטרים, במהלכם משתתפים הסטודנטים בקורסי חובה מחלקתיים, קורסי בחירה וקורסים ייעודיים להתמחות במערכות נבונות.


נוסף על כך, במהלך השנה הרביעית הסטודנטים עובדים על פרויקט גמר מסכם בתחום ההנדסה, במסגרתו הם מספקים פתרון לבעיות עמם מתמודדים בתעשייה, לעתים בשיתוף פעולה עם חברות וארגונים במשק, יזמים, ארגונים ציבורים או קהילתיים.


נושאי הלימוד

 

 

 • חקר ביצועים
 • למידת מכונה
 • הנדסת איכות
 • מבוא לרובוטיקה
 • יסודות בינה מלאכותית
 • תכנון ופיקוח על הייצור
 • אוטומציה וייצור ממוחשב
 • ניתוח ועיצוב מערכות מידע
 • "האינטרנט של הדברים" בתעשייה
 • מבוא להנדסת מכונות ותהליכי ייצור
 • ועוד


על סגל ההוראה


צוות המרצים בקורס כולל אקדמאים וחוקרים מנוסים, המתמחים בתחומים שאותם הם מלמדים. ראש המחלקה להנדסת תעשייה וניהול היא פרופסור שתחומי המחקר המרכזיים שלה מונים אוטומציה והגורם האנושי, רכבים אוטונומיים, קבלת החלטות, ממשק אדם-מכונה ועוד; ראש ההתמחות במערכות נבונות הוא מרצה בכיר בעל דוקטורט במדעי המחשב וניסיון עשיר בהוראה ובמחקר; ועוד מרצים בכירים רבים נוספים.


על מוסד הלימודים


באוניברסיטת בן גוריון לומדים כל שנה אלפי סטודנטים לתואר ראשון, שני או שלישי במגוון תחומי דעת, וביניהם הנדסה, פיזיקה, מדעי המחשב, רפואה, סיעוד, פילוסופיה, היסטוריה, ביולוגיה, וכן הלאה.


במחלקה להנדסת תעשייה וניהול, שנמצאת תחת הפקולטה למדעי ההנדסה, מוצעות מבחר תכניות ללימודי תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול, בהתמחויות שונות, כגון הנדסת תעשייה וניהול בהתמחות מערכות מידע, והנדסת תעשייה וניהול בהתמחות ניהול ייצור.


קיימות במחלקה תכניות ייעודיות למצטיינים: סטודנטים להנדסת תעשייה וניהול שמסיימים את שנתם השלישית בהישגים גבוהים, יכולים לקחת חלק במסלול שבו משלבים את התואר השני במהלך הלימודים ומסיימים את לימודי שני התארים תוך 5 שנים. תלמידים במסלול זה יכולים להגיש מועמדות למגוון מלגות, ולהרחיב את פרויקט הגמר שלהם לכדי עבודת תזה.


כמו כן, מועמדים ללימודים שעומדים בתנאי קבלה גבוהים יכולים להשתתף בלימודים לתואר ראשון כפול במתמטיקה ובהנדסת תעשייה וניהול.

 


תעודה


מי שמסיימים את הלימודים בהצלחה ועומדים בחובותיהם האקדמיות, זכאים לתואר ראשון B.Sc. בהנדסת תעשייה וניהול, מטעם אוניברסיטת בן גוריון בנגב.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp