רוצה פרטים על לימודי חינוך מיוחד ליסודי?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי חינוך מיוחד לבית הספר היסודי

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על לימודי חינוך מיוחד ליסודי? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי חינוך מיוחד יסודי - לימודי חינוך מיוחד לבתי ספר יסודיים

 

במרבית מוסדות הלימוד האקדמיים, מתקיימים לימודי חינוך מיוחד במסגרת רב גילית, שמכשירה מורים להוראה בכיתות א' עד י"ב בחינוך המיוחד. עם זאת, סטודנטים שברצונם להתמחות בהוראה בחינוך היסודי ולקבל את ההכשרה הנדרשת לעבודה עם ילדים צעירים עם צרכים מיוחדים, יכולים למצוא מסלולים לחינוך מיוחד יסודי במספר מוסדות לימוד.


יש לציין כי ברוב מוסדות הלימוד, זוהי אינה תכנית נפרדת אלא מסלול הנכלל בתכנית הרב גילית ללימודי חינוך מיוחד, ואין אפשרות ללמוד אותו בנפרד. אולם, ניתן למצוא מוסדות שבהם הסטודנטים יכולים ללמוד לקבלת תעודת הוראה בחינוך היסודי בלבד.


אלה הן תכניות לימודי חינוך שמאפשרות קבלת תעודת הוראה לשכבת היסודי בחינוך המיוחד, כלומר כיתות א - ו. לעיתים הבוגרים מקבלים גם תעודת הוראה המאפשרת השתלבות בחינוך הרגיל, או תעודת הוראה במקצוע נוסף. במערכת החינוך היסודית של היום ישנה דרישה למורים איכותיים שיכולים לסייע לקדם את ערכי המצוינות והשינוי. בוגרי תכנית זו יכולים להשתלב בבתי ספר יסודיים של החינוך המיוחד, לפעול כמורים משלבים בבתי ספר רגילים יסודיים וכן לשמש בתפקידים נוספים כגון מורים מייעצים או מומחים להוראה מתקנת או לקויות למידה (לתפקידים אלה לרוב נדרשות הסמכות מוכרות נוספות).

 

תכנית הלימודים


במהלך תכנית הלימודים, הסטודנטים רוכשים מגוון כלים להוראתם של ילדים צעירים עם צרכים מיוחדים. הם מתמקדים באתגרים ייחודיים למורים בבית הספר היסודי ולומדים על שלבי ההתפתחות של אותם ילדים ועל שיטות התערבות שיכולות לסייע להם. בין היתר, נלמדים היבטים בלקויות התפתחותיות, בלקויות למידה בגילים מוקדמים ובהתמודדות עם קשיים התנהגותיים ורגשיים של ילדים. לעיתים בתכניות השונות ניתן ללמוד גם על שילוב של שיטות התערבות שונות בכיתה, כגון טיפול בעזרת בעלי חיים, טיפול באמצעות אמנות וטכניקות נוספות.


כחלק מהתכנית, הסטודנטים לומדים לקבלת תעודת הוראה במקצועות שאותם מלמדים בבתי ספר יסודיים של החינוך המיוחד. בין המקצועות המבוקשים במוסדות השונים נכללים הוראת אנגלית, הוראת מדעים או טבע, הוראת חשבון וחשיבה כמותית, הוראת ספרות, הוראת יהדות ומקצועות נוספים.


מתכונת הלימוד


אורכם של לימודי החינוך המיוחד במסלול זה הוא ארבע שנים. בדרך כלל, לימודי חינוך מתקיימים במסלול לימודי יום שבו לומדים בארבעה או חמישה ימים בשבוע. עם זאת, ניתן לעיתים למצוא מסלולי לימודי ערב.


במהלך הלימודים משולבים קורסים מעשיים לצד השיעורים העיוניים. הסטודנטים גם נדרשים לקחת חלק בהתנסות מעשית בהוראה שלרוב מתחילה בשנת הלימודים הראשונה או השנייה. במסגרת ההתנסות הם מתרגלים תהליכים חינוכיים וטיפוליים בבתי ספר יסודיים וכך מתנסים בפועל בכלים הנלמדים בהדרכה של חונכים. בשנת הלימודים הרביעית עורכים הסטודנטים סטאז' במערכת החינוך המיוחד היסודית.

 

חינוך מיוחד לימודי ערב


אף על פי שמרבית התכניות ללימודי חינוך מיוחד מתקיימות כמסלולי לימודי יום, קיימים מוסדות מסוימים שבהם ניתן ללמוד בתכנית לימודי ערב בחינוך מיוחד. תכניות אלה מותאמת במיוחד לאנשים עובדים. במרבית המקרים אורכם של הלימודים הוא בין שלוש לארבע שנים ומתכונתם גמישה באופן יחסי כדי להתאים לצורכים של מי שמשלבים לימודים ועבודה. חשוב לציין כי במרבית המקרים, תכניות לימודי הערב בחינוך מיוחד הן לתואר BA, כלומר הסטודנטים בהן אינם מקבלים תעודת הוראה אלא תואר בחינוך בלבד. עליהם להשלים את תעודת ההוראה במסגרת נפרדת כדי לקבל את ההסמכה הדרושה להשתלב בפועל בבתי ספר יסודיים ולהתחיל ללמד.


הסבה לחינוך מיוחד יסודי


אקדמאים שאינם מגיעים מתחום ההוראה שמעוניינים לקבל את הכלים הנדרשים לשינוי מסלול מקצועי ולהשתלבות בחינוך המיוחד כמורים יכולים למצוא שלל תכניות להסבת אקדמאים לחינוך המיוחד. אלה הן תכניות ממוקדות שאורכן בדרך כלל כשנתיים בהן מקבלים את כל הידע הנדרש לקבלת תעודת הוראה ולהשתלבות במערכת החינוך. יש לציין כי במרבית המקרים, תכניות ההסבה לחינוך המיוחד אינן ממוקדות בחינוך יסודי אלא מתקיימות במסלולים רב גיליים, שבהם מקבלים הכשרה להוראה בשלל שכבות גיל. עם זאת, נושאי הלימוד עצמם מביאים בחשבון את ייחודיות ההוראה במערכת החינוך היסודית והסטודנטים לומדים בין היתר גם על אתגרים של מורים בחינוך המיוחד היסודי.


לימודי חינוך מיוחד תנאי קבלה


תנאי הקבלה ללימודי חינוך מיוחד לבית הספר היסודי זהים בדרך כלל לתנאי קבלה לחינוך מיוחד במסלול הרב גילי הרגיל. המועמדים נדרשים בדרך כלל לציון בפסיכומטרי ולתעודת בגרות כאשר המוסדות משקללים את השניים ומביאים בחשבון את הציון המתקבל הידוע גם כציון התאמה. בחלק מן המקרים, כגון בעת הקבלה להתמחויות בהוראת מקצועות כמותיים או מדעיים, יש צורך בציון גבוה בבגרות במתמטיקה ברמת 4 או 5 יחידות. עבור מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה, מציעים בחלק מן המוסדות מכינות ייעודיות לחינוך שבהן ניתן לשפר את ממוצע הבגרויות או לקבל ציון המחליף את תעודת הבגרות.


חשוב להדגיש כי תנאי הקבלה עשויים להשתנות מעת לעת וממסלול למסלול.


לימודי חינוך מיוחד ללא פסיכומטרי


במקרים מסוימים, מועמדים עם נתוני קבלה גבוהים שברשותם ציון בגרויות ממוצע גבוה במיוחד יכולים להתקבל ללימודים ללא פסיכומטרי. לימודי חינוך מיוחד ללא פסיכומטרי אפשריים בכמה מוסדות לימוד, ציון הבגרות הממוצע הנדרש משתנה ממוסד למוסד. בדרך כלל במסלולים אלה נדרשים המועמדים לעבור גם מבחן סיווג רמה באנגלית, כגון מבחן אמי"ר.


לימודי חינוך מיוחד לגיל הרך


המעוניינים להתמחות בהוראת שכבות גיל צעירות יותר בחינוך המיוחד יכולים לפנות לתכנית לימודי חינוך מיוחד לגיל הרך. בתכניות אלה מכשירים את הסטודנטים להשתלב כגננות וגננים בגנים של החינוך המיוחד וכן בגנים רגילים או משולבים. במסגרתן הסטודנטים מתמקדים בתהליכי התפתחות מוקדמים של ילדים עם וללא מוגבלויות וסוקרים תהליכי התערבות וטיפול שמותאמים במיוחד לפעוטות וילדים צעירים בשנותיהם הראשונות במערכת החינוך.

 


מכללות חינוך מיוחד יסודי


בין מוסדות הלימוד שבהם ניתן למצוא תכניות ללימודי חינוך מיוחד לבית הספר היסודי נכללים:


המכללה האקדמית בית ברל (כפר סבא) - במכללה האקדמית בית ברל יכולים סטודנטים ללימודי חינוך מיוחד ללמוד בנתיב בית הספר עם תעודת הוראה לבית הספר היסודי או לעל יסודי. בנתיב זה הם מקבלים כפל הסמכה ויכולים לבחור לקבל תעודת הוראה ליסודי באחד המקצועות הנלמדים בשכבות גיל אלה ונוסף על כך תעודת הוראה לחינוך המיוחד. כמו כן, פועלים נתיבים נוספים בהם נתיב חינוך מיוחד לגיל הרך שנערך במסלול דו חוגי, או נתיב בית הספר שבו מקבלים תעודת הוראה רב גילית. התמחויות אפשריות המוצעות לסטודנטים לחינוך מיוחד כוללות לקויות למידה, לקויות שפה ושמיעה או בעיות התפתחותיות. במכללה זו ניתן למצוא לימודי חינוך בעוד מגוון תכניות, כגון לימודי חינוך על יסודי, לימודי חינוך בלתי פורמלי, לימודי קידום נוער לתואר ראשון ותכניות נוספות.

 

מכללת תלפיות לחינוך (חולון) - תלפיות היא מכללה לחינוך לציבור הדתי שבה ניתן ללמוד בתכנית לימודי חינוך מיוחד לדתיים. במסגרת התכנית מתקיימים שלושה מסלולי משנה - מסלול חינוך מיוחד עם התמחות דיסציפלינרית לבית הספר היסודי וכן מסלולים עם התמחות על יסודית או התמחות לימודים כלליים. התמחויות המשנה מתייחסות לתעודת ההוראה שאותה רוכשים הסטודנטים, כאשר בבית הספר היסודי ניתן לבחור במקצועות כגון הוראת אנגלית, הוראת תנ"ך, הוראת טבע ומקצועות נוספים.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודי חינוך מיוחד ליסודי?

רוצה לדעת יותר על לימודי חינוך מיוחד ליסודי?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

התאמה לתפקיד בחינוך והוראה

מאת: ד"ר ענת רפופורט

לפנייך מספר אמירות, עלייך לדרג אותן בסולם של אחד עד שלוש. כאשר 1 מדורג כנמוך ביותר (האמירה לא מאפיינת אותך) ו - 3 כגבוה ביותר (מאוד מאפיינת אותך).
נותרו לך עוד 20 שאלות
  • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
  • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
  • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
  • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)

חוות דעת של סטודנטים: חינוך והוראה

התקבלו 2,825 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp