תכנית הכשרה למאבחנים דידקטיים ביחידה ללימודי חוץ במכללה האזורית אשקלון

המכללה האזורית אשקלון - לימודי חוץ
המכללה האזורית אשקלון - לימודי חוץ
המכללה האזורית אשקלון - לימודי חוץ
המכללה האזורית אשקלון - לימודי חוץ
המכללה האזורית אשקלון - לימודי חוץ

תכנית ההכשרה למאבחנים דידקטיים ביחידה ללימודי חוץ במכללה האזורית אשקלון


עם העלייה בהבנת הפרעות קשב וריכוז וכן לקויות למידה, משתכללות גם הדרכים לאבחן את מוקדי הקושי של כל תלמיד ולהתאים את החיזוקים המתאימים לצרכים השונים של כל ילד. מאבחנים דידקטיים הם אנשי מקצוע שיודעים כיצד לזהות לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז, בעלי סמכות לאבחן אותן ולקבוע אילו התאמות נדרשות עבור כל תלמיד ואיזו תכנית התערבות מתאימה לחיזוק יכולותיו.


כדי לרכוש את סט המיומנויות הנדרש עבור מאבחנים דידקטיים ולקבל את ההסמכה הדרושה לעיסוק בתחום, ניתן להשתתף בהכשרות מקצועיות ובקורסים במוסדות לימוד שונים ברחבי המדינה. בין מוסדות הלימוד שבהם ניתן ללמוד אבחון דידקטי, קיימת תכנית הכשרה למאבחנים דידקטיים ביחידה ללימודי חוץ במכללה האזורית אשקלון.


תכנית הלימודים


תכנית הלימודים מורכבת מ - 6 חלקים מרכזיים (מודולים): לקויות למידה והפרעות קשב, הוראה מתקנת במקצוע חשבון, הוראה מתקנת בכתיבה ובקריאה, הבנת הנקרא ויכולות הבעה בכתב, כלי אבחון ומדידה, ובניית תכנית עבודה סביב הקשיים הספציפיים של כל תלמיד.


לצד רכישת ידע תיאורטי על לקויות למידה והפרעות קשב על היבטיהן הרגשיים, החברתיים וההתנהגותיים, המשתתפים גם משתלמים בשיטות הוראה שונות וכיצד להקנות לתלמידים אסטרטגיות למידה, ניהול זמן והתארגנות.


נוסף על כך, במסגרת הקורס המשתתפים לומדים כיצד לאסוף נתונים ולהבין את מוקדי הקושי של כל ילד, לפתח יכולות הסקת מסקנות ולבנות תכנית התערבות לחיזוק תלמידים באמצעות דרכים שונות להוראה מתקנת. כמו כן, הם לומדים כיצד להתאים את ההתאמות הנחוצות למימוש מלוא הפוטנציאל של כל תלמיד.

 


מתכונת הלימודים


משכם של הלימודים שנתיים, כאשר בשנה הראשונה על המשתתפים לקחת חלק ב - 4 מהמודולים, ובשנה ב' ב - 2 מהם, נוסף על התנסות מעשית. בשנה א' לומדים במהלך 240 שעות לימוד, ובשנה ב' במשך 120 שעות לימוד, הכוללות את ההתנסות.


בקורס סוקרים הסטודנטים גם תכנים מעשיים, תוך השתתפות בפרקטיקום במהלכו הם צופים באבחון על ידי מאבחנת מוסמכת, ומאבחנים בעצמם תחת צפייה, ליווי ופיקוח.


מלבד ההרצאות הפרונטליות והפרקטיקום, המשתתפים יכולים לגשת לחומרים הנלמדים גם בין המפגשים, באמצעות אתר הקורס שבו נמצאות הרצאות מוקלטות, מצגות הקורס וכן מאמרים רלבנטיים.


נושאי הלימוד


בין הנושאים שנלמדים במודולים השונים ניתן למנות:

 

 

 • בניית פרופיל לומד
 • דיסגרפיה: איתור וטיפול
 • שיקול דעת במהלך האבחון
 • שיטות להוראה מתקנת בחשבון
 • פיתוח שטף קריאה אצל התלמיד
 • חיזוק יכולות הבעה בכתב וכתיבה
 • התארגנות וניהול זמן בצורה נכונה
 • היכרות עם מבחנים וכלי אבחון שונים
 • הגדרה ואבחון של לקויות למידה בחשבון
 • היבטים רגשיים של לקויות למידה והפרעות קשב
 • ועוד


על סגל ההוראה


צוות ההוראה מורכב מאנשי מקצוע מתחום האבחון הדידקטי, קלינאיות תקשורת, ומומחים נוספים בענפי ידע רלבנטיים, כגון הוראה מתקנת.


על מוסד הלימודים


ביחידה ללימודי חוץ במכללה האזורית אשקלון מוצעים מסלולי לימוד והכשרות מקצועיות, במגוון תחומים: קורס מזכירות רפואית, קורס ייעוץ מס, קורס חשבי שכר בכירים, קורס אימון, וקורס ייעוץ קריירה.


מסלולי הלימוד הנערכים ביחידה ללימודי חוץ אשקלון מאפשרים רכישה של ידע וכישורים מעשיים, במסגרתם המשתתפים מתכוננים לקראת עבודה בתחום הנלמד, לומדים ודנים בשאלות ודילמות שכל מקצוע מביא עמו.


קיים מספר של מלגות המיועדות לקבוצות אוכלוסייה שונות. מומלץ לפנות למוסד הלימודים על מנת לקבל את המידע העדכני ביותר על המלגות המוצעות לכל קורס.

 


תעודה


על מנת להיות זכאים לתעודת הגמר, המשתתפים נדרשים לעמוד בחובת הנוכחות שהיא השתתפות ב - 85% מן המפגשים לפחות.

 

כמו כן, עליהם להשתתף באופן פעיל במפגשים, ולקחת חלק בסטאז' שהיקפו הוא 60 שעות. בסיום הקורס על המשתתפים להגיש עבודת גמר ו/או לעבור בהצלחה מבחן מסכם המחולק לפי המודולים הנלמדים, ובו יש לקבל ציון 80 לפחות בכל אחד מהחלקים.


העומדים בדרישות שנה א' של הקורס זכאים לתעודת מומחים להוראה מתקנת. העומדים בדרישות הקורס בשנה ב' ללימודים זכאים גם לתעודת מורים מאבחנים דידקטיים מוסמכים וכן לתעודת מאבחנים דידקטיים מוסמכים. התעודות מוענקות מטעם היחידה ללימודי חוץ.

 

 

Whatsapp Whatsapp