קורס מדריכי טיפול באמצעות הרפתקה ושהייה בטבע במכללה האקדמית בוינגייט

מכללה האקדמית בוינגייט לחינוך גופני
מכללה האקדמית בוינגייט לחינוך גופני
מכללה האקדמית בוינגייט לחינוך גופני
מכללה האקדמית בוינגייט לחינוך גופני
מכללה האקדמית בוינגייט לחינוך גופני

קורס מדריכי טיפול באמצעות הרפתקה ושהייה בטבע במכללה האקדמית בוינגייט


עבור רבים, יציאה לחיק הטבע נחשבת כחוויה מרפאת שיכולה לשפר את מצב הרוח. טיפול באמצעות הרפתקה ושהייה בטבע מסתמך על תכונות אלו של שהייה בטבע, ומשמש לטיפול התנהגותי וקבוצתי, שעושה שימוש במסעות בטבע על מנת לעזור בהעצמה וחיזוק התפקוד האישי והחברתי של המשתתפים. מי שמתעניינים בטיפול חוויתי באמצעות הרפתקה, יכולים להשתתף בהכשרה מקצועית שבה רוכשים את הידע הנדרש לבניית תכניות טיפול המותאמות לפי אוכלוסייה, שכבת גיל, טווח זמן קצר או ארוך, ותנאי שטח שונים.


מטפלים ואנשי חינוך שרוצים ללמוד כיצד להשתמש בסביבה הטבעית כדי לתת לקבוצות שונות באוכלוסייה כלים להתמודדות עם מצבים וכן לביטוי עצמי והעלאת הביטחון, יכולים ללמוד בקורס מדריכי טיפול באמצעות הרפתקה ושהייה בטבע במכללה האקדמית בוינגייט.


תכנית הלימודים


הלימודים בקורס מכילים חומר לימוד עיוני המקיף תיאוריות פסיכולוגיות עדכניות, עקרונות של טיפול בהרפתקה, כמו גם תכנים פרקטיים על התנהלות בעת מצבים חירום, ניהול צוותים ומיומנויות להנחיית קבוצות בסדנאות שטח. מטרת ההכשרה להעניק את ההיכרות ואת הכלים לשימוש בטבע כמרחב עבודה טיפולי. כך, המשתתפים בקורס לומדים כיצד לתכנן מסעות מסוגים שונים בתנאי שטח מגוונים, איך לבנות תכניות טיפול המותאמות לאוכלוסיות ושכבות גיל שונות, וכן כלים לשמירה על הסביבה בעת פעילויות טיפוליות בשטח.

 


מתכונת הלימודים


הלימודים כוללים תכנים עיוניים וכן התנסות מעשית בשטח ובספורט אתגרי, הנלמדים פעם בשבוע במשך כ - 8 חודשים. סך כל ימי הלימוד הוא 28 ימים ומתוכם 10 ימים מוקדשים לפעילויות בשטח ומסעות אתגריים, נוסף ל - 4 ימי התנסות מעשית (סטאז'). ההתנסות המעשית מתקיימת תוך ליווי וחניכה על ידי צוות המרצים. סך כל שעות הלימוד הוא 320 שעות לימוד, כאשר ההתנסות המעשית מונה 32 שעות.


בין פעילויות השטח בהן משתתפים הלומדים בקורס ניתן למנות מסע של 4 ימים במדבר, הפלגה בים במשך יומיים, סדנה אינדיאנית, ועוד. פעילויות שטח אלו מתבצעות תוך יישום החומר העיוני שנלמד בכיתה.


נושאי הלימוד

 

 

 • אתיקה טיפולית
 • גששות אינדיאנית
 • ניהול צוותים ולוגיסטיקה
 • התנהלות עם מצבי חירום
 • תכנון מסעות מסוגים שונים
 • שימוש בחוויות סולו בטיפול
 • שמירת הסביבה בעת הפעילות
 • מבוא תיאורטי לטיפול בהרפתקה
 • תכניות טיפול באמצעות הרפתקה
 • התאמת תכניות טיפול לפי אוכלוסייה
 • שיטת Outward Bound לעבודה עם מתבגרים בשטח
 • ועוד


על סגל ההוראה


סגל המרצים כולל אנשי מקצוע המתמחים בתחומים של טיפול בהרפתקה ופעילות שטח, ביניהם מנחה מוסמך ב- Wilderness Adventure Therapy שבבעלותו תואר שני בOutdoor Education, וכן מרכז שטח שפועל כמנהל התכנית ללימודי פנאי אתגרי ומרכז את קורס Outdoor Training במכללה האקדמית בוינגייט.


על מוסד הלימודים


המכללה האקדמית וינגייט לחינוך גופני מוכרת כבר שנים בארץ בתור מכללה המתמקצעת בתחום הוראת החינוך הגופני. כמו כן, במסגרת מוסד לימוד זה פועל בית ספר ללימודי תעודה שבו מוצעים מסלולי לימוד כגון הדרכת ספורט, הדרכת ספורט טיפולי, אימון, ורפואה משלימה.

תנאי קבלה


הכשרה זו מיועדת לאנשי מקצוע מתחומי החינוך והטיפול, כמו פסיכולוגים, מטפלים קבוצתיים, יועצים חינוכיים, מורים לחינוך מיוחד, מדריכים לנוער בסיכון, ועוד. על מנת להתקבל לקורס, יש לעבור ראיון אישי מול סגל הקורס, לשם בחינת ההתאמה לסוג טיפול זה. כמו כן, על המשתתפים להיות בריאים, בעלי כושר גופני ברמה סבירה כמו גם בעלי יכולת לפעילות בשטח.


תעודה


מסיימי הקורס בהצלחה, שעומדים במטלות ודרישות הקורס, מקבלים מטעם המכללה האקדמית בוינגייט תעודת מדריכים לטיפול באמצעות הרפתקה ומסע בטבע.


אפשרויות תעסוקה


עבור אנשי מקצוע בתחומי החינוך והטיפול, הכשרה לטיפול בהרפתקה יכולה לפתוח אפיקים חדשים לקריירה, לעבודה עם קבוצות אוכלוסייה שונות כמו נפגעי טראומה, אנשים שנמצאים על הקשת האוטיסטית, ילדים ונוער בסיכון, ועוד. אפשרויות התעסוקה קיימות הן בעמותות, ארגונים חינוכיים ומסגרות חינוך לא פורמליות, והן בשוק הפרטי בהקמת יוזמות עסקיות ותוכניות ייעודיות לעסקים וחברות.
 

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp