קורס עוזר בטיחות בלימודי חוץ רחובות

היחידה ללימודי חוץ - התאגדות העסקים הקטנים

קורס הכשרת עוזרי בטיחות ביחידה ללימודי חוץ רחובות - המכללה לעסקים קטנים

 

המסלול אינו פעיל


עוזר בטיחות הוא תפקיד חדש שהתהווה בתחום הבניין, כחלק מן המאמצים הלאומיים להגברת רמת הבטיחות באתרי הבנייה. מדובר בעובדים מיומנים שפועלים תחת מנהל העבודה בבניין ומסייעים לו בפיקוח על הבטיחות במכלול התהליכים באתר. עוזרי הבטיחות פועלים במגוון של אתרי בנייה ובנייה הנדסית בהתאם להנחיות החוק. בין תחומי אחריותם של עובדים אלה נכללת בדיקת היישום בפועל של נהלי הבטיחות הנדרשים באתר ודיווח למנהלים על הפרות של חוקים אלה. כמו כן, הם לוקחים חלק בפעילות הכוללת להגברת המודעות לבטיחות בקרב העובדים באתר, כדי למנוע תאונות עבודה ולשמור על רמת איכות גבוהה.


ביחידה ללימודי חוץ של המכללה לעסקים ברחובות ניתן לקחת חלק בקורס עוזרי בטיחות. מדובר בהכשרה לעובדים מנוסים בתחום הבניין שיכול לסייע להם להשתלב בתפקידים חדשים וחיוניים באתרי הבנייה. הקורס מעניק למשתתפיו הסמכה המוכרת מטעם מינהל הבטיחות התעסוקתי.


תכנית הלימודים


סטודנטים בתכנית זו מעמיקים בתקנות שקובעות את תחומי אחריותם של עוזרי הבטיחות ולומדים לעומק על השימוש ברשימות תיוג, שהן מסמכים מקצועיים שמפרטים את כלל המטרות שבהן יש לעמוד לאורך שלבי הפרויקט בבנייה. ההכשרה סוקרת הן עקרונות מקצועיים כגון שיטות עבודה בטוחות בבנייה, והן מרכיבים התנהגותיים לרבות גישות להתערבות עם עובדים להגברת המודעות לבטיחות באתר.


המשתתפים מתוודעים למגוון סוגי הציוד המקצועי והכלים באתרי העבודה ולומדים כיצד לתחזק אותם ולשמור על תקינותם. כמו כן, הם סוקרים את שלל סוגי המשטחים, הפיגומים ודרכי הגישה הנפוצות באתרים ולומדים על דרכים להגברת הבטיחות בשימוש בהם כדי למנוע תאונות ופגיעות בחיי אדם.

 


מתכונת הלימוד


קורס עוזרי בטיחות נפרש על פני כ - 45 שעות לימוד, לפי הנחיות מינהל הבטיחות והגיהות ומפקח העבודה הראשי. התכנית משלבת היבטים מעשיים ועיוניים שנוגעים לתפקידם של עוזרי הבטיחות. כדי לסייע למשתתפים להכיר באופן מוחשי את הדילמות והאתגרים בתפקיד משולב בקורס סיור לימודי באתר בנייה שבו מתלווים למנהל עבודה בבניין ומכירים תהליכי עבודה בשטח. לקראת סיומה של ההכשרה נערך מבחן מסכם, התלמידים מקבלים הכנה ממוקדת לקראתו וכך חוזרים על מכלול הידע הנלמד.


נושאי הלימוד


המשתתפים בקורס זה לומדים על מבחר נושאים, כגון:

 

 

  • ציוד מגן
  • רשימת תיוג
  • דרכי גישה וגידור
  • סוגי משטחי עבודה
  • אחריות עוזרי בטיחות
  • עקרונות לעבודה בגובה
  • דילמות של עוזרי בטיחות
  • תקנות בטיחות לעבודה בבניין
  • ועוד


על מוסד הלימוד


היחידה ללימודי חוץ במכללה לעסקים שברחובות היא מוסד ללימודי תעודה בו מתקיימות הכשרות במבחר תחומים כגון ניהול, חשבונאות, בנייה, עיצוב, יזמות ועוד. רבים מן הקורסים ביחידה נערכים בשיתוף עם גורמים ממשלתיים ובמהלכם מקבלים הכנה לקראת קבלת דיפלומות ממשלתיות ותעודות מקצוע מוכרות.


מטרת העל של הקורסים ביחידה היא הקנייה של סל כלים פרקטיים החיוניים לפיתוח המקצועי של המשתתפים. לשם כך ההכשרות משלבות מגוון של תכנים יישומיים כגון פרויקטים, סיורים לימודיים, סדנאות ומטלות מעשיות נוספות. בחלק מן הקורסים גם מתקיימת התנסות מעשית בשטח, שבה נחשפים לרזי המקצוע הלכה למעשה. כמו כן, במוסד הלימוד ניתן להסתייע בשירותי הכוונה לתעסוקה, כגון סיוע בכתיבת קורות חיים ומפגשים עם מעסיקים פוטנציאליים.


תנאי קבלה


לקורס זה מתקבלים עובדים מנוסים בתחומי הבנייה והבנייה ההנדסית. במסגרת תנאי הקבלה לקורס עליהם להיות בעלי וותק של לפחות שנתיים, לצורך הוכחת הוותק עליהם להציג הצהרת מעסיקים שבה מפורטים סוגי הפרויקטים בהם פעלו, היקפם ומהותם לצד פרטי המעסיקים והחברות שבהם עבדו המועמדים.


תעודה


בוגרי ההכשרה שמשלימים את כל החובות הנדרשים זכאים לדיפלומת "בוגרי קורס בטיחות" אשר מוענקת מטעם מינהל הבטיחות בתעסוקה והיחידה ללימודי חוץ. כדי לקבל את התעודה הם נדרשים לעבור מבחן מסכם המקיף את כל נושאי הלימוד ולהיות נוכחים ב - 100 אחוזים מן המפגשים.

Whatsapp Whatsapp